ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
В Беласица през зимата?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
В Беласица през зимата?
Автор Съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение В Беласица през зимата? Отговорете с цитат
Здравейте приятели.

През уикенда плануваме една разходка до Беласица. Много моля по-опитните да споделят впечатленията си от планината през зимата и ако някой има представа каква е обстановката в момента - нека сподели! Интересува ме, безопасно ли е ходенето от х. Конгур поне до едноименния връх, не от гледна точка на факта, че нямаме снегоходки и котки, ами предвид лавините? Хижарят каза, че на хижата имало 10на сантиметра сняг, но не ми стана ясно колко е по билните части. През уикенда е имало групичка, която се е качвала нагоре. Ако случайно някой от тази дружина е във форума ни, ще бъда адски благодарен, ако сподели впечатленията си!
Пон Фев 03, 2014 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Има няколко Беласишки зимни пътеписи из форума.

Без снегоходки не ти препоръчвам да ходиш по това време. Генерално се следват билните линии, до Конгур и Калабак (Радомир).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 03, 2014 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти mateev!

Бях на хижа "Конгур" миналата неделя (26 януари). Снегът на хижата наистина е 10-на сантиметра, а и сега си е толкова, защото нов сняг не е падал. От там нагоре снежната покривка рязко се увеличава и към м. Вършилото е около 60 сантиметра. На места е и повече, защото има навявания. По билната част колко е не знам, но едва ли е много повече. Ходенето до връх Конгур по класическата пътека е безопасно и не е проблем да го качите и без снегоходки. По принцип лавиноопасни са източните склонове на Конгур. Ако продължите на запад към Калабак е желателно да се следва билото (границата), защото подбилния път е лавиноопасен.

Желая ви успех!
Пон Фев 03, 2014 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Иха... 60 сантиметра значи. Да се надяваме тогава, че снегът е достатъчно стегнат или пък да има отъпкана пътека, за да не се превръща движението ни в мъчение. Smile Дано и времето да е достатъчно ясно, за да успея този път да видя Олимп и от Беласица.
Вто Фев 04, 2014 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Mateev, състоя ли се беласишката разходка? Ако е да, сподели как е обстановката горе? Успя ли да видиш Олимп?
Чет Фев 13, 2014 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
a.cvetkov



Регистриран на: 10 Май 2013
Мнения: 14
Местожителство: Petrich

Мнение Беласица Отговорете с цитат
Аз миналата седмица бях, но на местност Лопатара - пада се източно от в.Конгор. Сняг има но беше доста размекнът, с две думи ако си мислите че ще е замръзнал се лъжите. Много разлика от миналата седмица според прогнозите няма да има.Така че или снегоходки или гети, ако смятате да качвате върхове.Междо другото в неделя пак ще катериме тази местност с дъщерята и кръжока им по планинарство. Поздрави на всички планинари!!!
Чет Фев 13, 2014 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Състоя се да! Беше страхотно! Качихме се в събота, имаше доста сняг нагоре, но съм убеден, че вече до 1600м трудно се среща. В неделя, само за 2 дни, снегът из целия черен път до хижа Конгур се бе изпарил. Когато ние се качвахме към Конгур, като изключим първата гърбица от билото веднага след Вършилото, нагоре снегът бе здрав и успяхме да се качим с лекота без снегоходки. Убеден съм, че вече ще се пропада повече, но до Вършилото сигурно вече може с летни маратонки. На Конгур духаше прилично силен вятър, който ни отказа за Радомир, но нямаше и смисъл, защото бях повече от удовлетворен. Да, видях Олимп! Видях и Атон, Родопите, Якубица, Осогово, а за близките да не говорим. Не можах да видя Ком, а можеше. Всичко, което видях, го заснех прекрасно в снимки и видеа, разбира се за моите възможности и разбирания. Над Гърция имаше гъста мъгла в ниското, тъй че езера, морета, солунски крепости и т.н. останаха невидими за нас. До 3 дни ще кача снимките. Без да се надценявам, струва ми се, че си заслужават... Тези, които се отправиха нагоре в неделя, бяха разочаровани и разказваха, че по билото е било стряскаща буря, което се виждаше и от хижата, понеже облаците бяха слезли малко над нея.
Просто за сравнение да спомена, че на Осогово снегът започва от 1650м, като по слънчевите места и по-нагоре го няма, а в по ниското сняг се среща само по усойните места.
Нед Фев 16, 2014 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov