ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Къде се провалихме /отстъпихме/ за последно и защо ?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Къде се провалихме /отстъпихме/ за последно и защо ?
Автор Съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Къде се провалихме /отстъпихме/ за последно и защо ? Отговорете с цитат
Всички сме горди герои /в този форум особено/, но се случва, понякога да отстъпим, да не успеем. Човек помъдрява сред трудностите, учи се от грешките си, дообмисля стратегията си, контузии и болежки са спътници неизменни.А колкото и да сме екипирани, времето ни преобръща, подвежда, възпира или обезмисля красотата на едно достижение. Полезно е и други да се поучат от тези естествени проблеми на планинарството - горчивият опит се споделя с приятели.
Давам личния си пример. Август т. г. , след чудесна организация и подготовка пристигнахме в подножието на Карпатите. Цел :Негою и Молдовяну. Непрогледна мъгла, непрекъснат меланхоличен дъжд /поне нямаше силен вятър/ потоци-страхотии връз Фъгърашкото шосе, срутващи се къмъни – е, не това е проблемът. След 12 часово упорство се възкачихме на Негою и се върнахме /от ез. Бъля/. Ама нищичко не видяхме и не доразбрахме при видимост няколко метра, нито респектиращи била и сипеи, нито небесни красоти, нито поне снимчица – за поколенията.

Ето така геройски се връщахме от прекрасния връх Негою
След подобна прогноза за времето, след разгорещени дискусии и колебания, се отказахме от първенеца Молдовяну. Отдадохме се на напоителна екскурзия из възхитителната Трансилвания. Нямаше как да сме гъвкави. Дано има следващ опит и милост Отгоре!
Чет Дек 03, 2015 2:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1508
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Всички сме горди герои /в този форум особено/, но се случва, понякога да отстъпим, да не успеем."
Е, аз не съм. Дори в най-хамалските си преходи съм се водил от желанието преди всичко да ми е кеф, а подвизите не са ми били цел. Затова имам много отстъпления, за които не съжалявам. Списъкът би бил твърде дълъг, но и затова темата е за последното отстъпление. При мен беше този август, когато клатещите се камъни на Анкогел в австрийските Алпи ми развалиха удоволствието и стигнах само до малкия Анкогел.
Чет Дек 03, 2015 7:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Котешкия чал в Пирин-август-стигнахме до половината,стана твърде въздушно и...подвихме опашките наобратно..
п.п.мин.година ни се опря и Църномогилски-тая година го минахме-та догодина се надявам да поправим и този провал...
Чет Дек 03, 2015 9:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Ей, странници! Отговорете с цитат
Даже странници е меко обръщение, но пък в тон с дипломацията. Не смятам за уместно да се охарактеризира определено разумна постъпка като "отстъпление", или "провал", или еди какво си. Та това си е чиста победа, щом си успял да надвиеш ЕГО- то си.

Войводич, вие сте победили в 12 часово сражение, извоювайки благоволение от "прекрасния връх Негою" да ви допусне до себе си. Още по- голяма победа щеше да е изобщо да не сте тръгвали.
Тортич, та ти си изкачил самия малък Ankogel! Чиста победа! Почти с нокаут.
Фенската поетична душа е победила още с идеята да попълзи по въпросните чалове. Несравнимо по-значима победа е да проявиш сила, оставяйки разумът да надделее.

В този дух моята най-голяма победа е, че на един неколкодневен ловен излет в Беловежката гора, чак на втория ден след обяд отворих шишето водка, което носех в раницата от самото начало, а ми се щеше да издържа поне до третия.
Чет Дек 03, 2015 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тук се предадохме първия път...



... втория път...





... третия път...





... и последния път за това лято.

Чет Дек 03, 2015 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Като полупровал отчитам, че преди няколко дни не успяхме да стигнем от Боровец /през х.Чакър войвода и х. Марица/ до х. Заврачица. Тръгнахме в 13 отдоле и едвам стигнахме по полутъмно до х. Марица. Кума се беше бухнал няколко пъти вече в разни потоци, валеше, имаше мъгла и отначало сбъркахме хижата с Кантон Марица...поради моето слабоумие отчасти.
Затова пък на другия ден си спестихме едно много дълго ходене до Мусала от въпросната Заврачица и и изтърчахме за няколко часа през Маричиния циркус. Тогава пък аз вече бях с тежък ларингит и вместо да си шибна урбазона който разнасям насам натам, героично лапах разредения въздух...
Ама кеф цена няма, празна Рила, сняг, слънце, гледки и езерата таман замръзват вече...
Чет Дек 03, 2015 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1508
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
А всички ние Цецо, сме достойни само да ти бутаме Москвича, щом си удържал над денонощие да не "олекотиш раницата".
Чет Дек 03, 2015 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Моля някой да ми обясни какво значи провал, неуспех, отстъпление в планината?
Пет Дек 04, 2015 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Формулирах го така, с малко ирония, невинна корекция за някои наши херойски писания. Добре е , човек да е амбициран, мечтаещ, да чувства сила, самовъздигане. Но и да бъде разумен, подготвен за всяка превратност ,а не заслепен от стремлението. Форумът е място за споделяне – на достойни радости и горчивина от неосъществени амбиции.
И /позволявам си да цитирам Райнхолд Меснер – „Моят живот на ръба“/…“След всяка безизходна ситуация животът се появява пред мене като великолепен дар. Заради това усещане на ново раждане, заставам пред все нови и нови предизвикателства“
Пет Дек 04, 2015 1:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Достойните Отговорете с цитат
tortomanin написа:
А всички ние Цецо, сме достойни само да ти бутаме Москвича, щом си удържал над денонощие да не "олекотиш раницата".



Имаше и такива преди време, предвождани от Пътеводителя- Повелител.
Пет Дек 04, 2015 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Алексйо написа:
Моля някой да ми обясни какво значи провал, неуспех, отстъпление в планината?

Ами да не се постигнат набелязаните цели предполагам. Smile

Аз цели обикновено нямам, с изключение на случаите, когато записвам данни за картата (тогава ставам страшен душманин на горките хора с мен), а гореописаните ми провали са точно такива. И то ги смятам за провали, не защото някой си Мунчо не успял да стигне до еди къде си, а защото засега няколко участъка по маркирани туристически маршрути няма как да се появят на картата.
Не успях да ги мина, заради паднали дървета, обрасли участъци и един разрушен мост в комбинация с обрасли участъци. Но пък набелязах стратегия за действие следващият път като се върна там. Като не успях да закарам Мохамед при планината, ще закарам планината при него -- ще тръгна от края на всяка от пътеките към началото и ще видя колко големи дупки ще ми останат до местата, на които съм спрял това лято. После мога да призова Неволята или Тъмната страна на Силата с резачки, брадви, триони и т.н. Laughing Laughing Laughing
Пет Дек 04, 2015 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Тъмната страна е винаги готова зад ъгъла Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 04, 2015 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Миналата година насред август, малко преди Гросглокнер се върнахме.
Гъста мъгла, бурен вятър, леден дъжд и мокър снеговалеж.
Никой не го е качил същия ден.
Пет Дек 04, 2015 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Алексйо написа:
Моля някой да ми обясни какво значи провал, неуспех, отстъпление в планината?

Означава същото, което означава и в обикновения живот, само че се случва в планината. Wink

ПРОВА̀Л м. 1. Проваляне. Противоп. успех, победа. Майката мислено сравняваше сина си с древните и нови владетели, .., стараеше се да предвиди успеха или провала му. В. Мутафчиева, ЛСВ II, 26. Още на първата сесия — провал. Сивото ми вещество нищо не възприема. Явявам се пред професора и доблестно си признавам. Ив. Остриков, СБ, 60. Първата беседа от лекторията ще бъде тази вечер на тема за провала на съвещанието на високо равнище. ВН, 1960, бр. 2732, 4.

2. Неуспешен, лош край на нещо или разрушаване, приключване на нещо преждевременно, обикн. довеждащо до пълното му унищожаване; проваляне, крах, неуспех. Тази стачка отсега бе обречена на провал. Той виждаше нейния край: още два-три дни и тогава ще се чуят първите гласове на отчаянието: .., празната маса, никакви кредити в магазините. Бр. Йосифова, БЧМ, 120—121. Сега той може да шутира, колкото си ще — има кой да скача. Но .., другите? .. Не прозират ли истината — отборът върви към провал. А. Мандаджиев, ОШ, 64. Неправилното възпитание е гибелно за младежта, .., че животът без труд и в леност води към провал. Христом. VII, 41. Наблюдаваме процеса провал на здравната реформа. Провал на утопичните идеи.

3. Лош край, крах на нещо (тайна организация, конспирация и под.), което престава да съществува, да действа, обикн. поради разкриване, предателство, непредпазливост и под. Не всички умееха да спазват строго конспиративните правила и понякога само по една случайност се избягваха провалите. В. Геновска, ПЮС, 120. Изтръпнах, нима наистина съм арестувана? .. И мисълта ми бързо заработи. Къде ли може да е станал провал? М. Гръбчева, ВИН, 134. След провала във вътрешната революционна организация и предателството на поп Кръстю Недялков от Ловеч рано сутринта на 27 декември 1872 г. Левски бил обграден от турска и заптийска част в ханчето край с. Къкрина, Ловешко. Н. Ферманджиев, РХ, 101.

4. Физ. При графично изображение на кривите на тока и напрежението — движение надолу до най-ниско ниво; минимум, спад. Колкото по-малко е R2, толкова и провалът на кривата за тока и напрежението ще бъде по-малък, т.е. толкова по-малки стойности ще имат означените на фигурата минимуми. Хр. Шинев, А, 25.

– От рус. провал.

Източник: Речник на българския език - Институт за български език

НЕУСПЀХ ж. Липса, отсъствие на успех; несполука. Смилец изпръпна, когато на утринта се научи от Темира за пълния неуспех на покушението в Устето. Ив. Вазов, Съч. ХIV, 85. Ловният сезон бе открит в края на юли и доктор Старирадев се увлече в тая нова за него страст. Първия ден неуспехът го разпали, вместо да го отчае. Ем. Станев, ТЦ, 37. Досегашният неуспех на българския народ се дължи не на неспособността му за революция, но на "неговата неспособност да създаде организация, която да може да донесе на неговия бунт победа." Ив. Унджиев, ВЛ, 157. Неуспех на филм.

Източник: Речник на българския език - Институт за български език

ОТСТЪПЛЕНИЕ, мн. -ия, ср. 11 Оттегляне на войски от заети позиции или територии, обикн. поради невъзможност за спиране настъпването на противник; отстъпване. Притивоп. настъпление. - Четири часа се бихме в самия град.. Даде се команда за отстъпление. Д. Талев, ПК, 687. Тази височина, която прикриваше пътищата за отстъпление на бягащите германски колони, беше важна. Д. Кисьов, Щ, 281. Бяхме на позиция при завоя на река Черна.. Следваха поред няколко жестоки настъпления и отстъпления под непрекъснатия, разрушителен, нагорещен дъжд от гранати и куршуми. П. Михайлов, ПЗ, 154. Беше настъпило това, което най-много плашеше поручик Дончев. Отстъплението се бе превърнало в паническо бягство. Ив. Мартинов, ДТ, 99. Наполеон ся решил да отстъпи от Русия. Но колко ужасно било това отстъпление за французите. В октомврия навалял твърде голям сняг. Г. Йошев, КВИ (превод), 335.
2. Отклонение от нещо, обикн. от основната тема на изложение, текст. Как и где са убили Каблешков, кой уби даскал Найдена - нека читателите прочетат по-надолу, а сега ми позволят две думи отстъпление да ги запозная със знаменития самоубиец. З. Стоянов, ЗБВ III, 101. Каравелов не описва само в своите повести, а поучава.. Оттам у него тия постоянни отстъпления от описуемия предмет, тия дълги и много пъти тривиални разсъждения. К. Величков, ПССъч. VIII, 54. В лирически отстъпления, по примера на своя учител Гогол, Каравелов изповядва своята гореща любов към отечеството си. С, 1954, кн. 3, 124. И други отстъпления от програмата забелязах: щяхме да приказваме повече за литература, но за нея само минутно се спряхме. Ив, Вазов, Съч. IХ, 175.

Източник: Речник на българския език - Институт за български език


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Дек 04, 2015 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Алексйо написа:
Моля някой да ми обясни какво значи провал, неуспех, отстъпление в планината?

Ами лесно се обяснява. Отиваш например от север на Вихрен в лошо време и тръгваш по стената. По някое време започват да валят камъни и лавини по главата ти. Панически се изнасяш като трепериш от гледката докато правиш рапели, някой камък да не ти пресече опнатите връвки, на които висиш. Ако стигнеш благополучно Бъндерица, може да се каже че си провел успешно отстъпление. Неуспешно провелите го, напролет им качват възпоменателни знаци - малка плочка с трите имена, по някой еделвайс и др. реквизити...
Пет Дек 04, 2015 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov