ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Размер при туристическите обувки
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Размер при туристическите обувки
Автор Съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Размер при туристическите обувки Отговорете с цитат
Та въпроса е дали в планината и в градът носите един и същи номер обувки?
Питам тъй като мерих в Стената едни обувки и са ми малко големи по- точно като ги обуя с дебел чорап с какъвто и ходя
и петата ми опре отзад имам точно един пръст до отпред, което според продавача е дори задължително за да пази пръстите
при продължително спускане,по неговите думи даже трябвало един номер по-големи от тези които нося в града.Като обувките не ми хлопат, просто ги чувствам някакси големи каквито и са.
По принцип в Града нося 9UK(43 1/4),а тези са 10UK(44).

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пет Фев 07, 2014 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Въпросът е много условен, защото един и същи номер може да съответства на различни реални размери. Аз влизам във във всички номера от 47 до 50 в зависимост от марка и модел.
Ако кракът ти е по-широк, а моделът е тесен, неминуемо ще ти трябва по-голям номер и ще имаш луфт при пръстите. Не е болка за умиране, но не е и много добре.
За мен съзнателното купуване на по-голям от обичайния номер в планината е ненужно и робуващо на някаква митология.
Пет Фев 07, 2014 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
То това ми е и същинския въпрос, дали си взимате умишлено по-големи обувки за планина

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пет Фев 07, 2014 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Без да твърдя, че съм специалист, но и според мен номерацията на различните марки варира. И аз като колегата не знам кой номер нося. От 40-ти до 42,5-ти. Става с проба. Аз гледам петата, свода и странично да прилепват, а пръстите да мърдат свободно. Опират ли пръстите ще има пришки отпред.( Според мен е редно да има един показалец широчина при пръстите.)
П.С. Не, че не съм се нахендрял и то от много избиране. Всичко това от маратонки до сноуборд обувки.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Фев 07, 2014 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
По принцип при мен номера също варира при различните обувки, но за в града никога не съм си взимал обувки с един показалец пред пръстите и за първи път чувам, че умишлено трябва да си взема по-голям номер турестически обувки.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пет Фев 07, 2014 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
По принцип при мен номера също варира при различните обувки, но за в града никога не съм си взимал обувки с един показалец пред пръстите и за първи път чувам, че умишлено трябва да си взема по-голям номер турестически обувки.

По-голям номер е равно на хлопащ крак, е равно на травма и дискомфорт естествено.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Фев 07, 2014 10:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Пробване и само пробване. При това с чорапите дето смяташ да ги носиш. Wink
Пет Фев 07, 2014 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
То това ми е и същинския въпрос, дали си взимате умишлено по-големи обувки за планина

Кратко и ясно - не!
Пет Фев 07, 2014 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:
Пробване и само пробване. При това с чорапите дето смяташ да ги носиш. Wink

Да, аз като тръгна за обувки, си нося задължително чорапите и ортопедичните стелки. Обувам и кисна в тях ако трябва и по половин час, че и овее, ако не ме изхвърлят междувременно.
Пет Фев 07, 2014 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
абе гледайте да има малко аванс, не само заради слизането, ами и кракът се подува след повече ходене. Половин до един номер макс. Зависи от обувката, може и точния номер да пасне.
Иначе разлика има както между производителите, така и между модели на един производител.

_________________
www.summitsweb.com
Съб Фев 08, 2014 7:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
peca написа:
То това ми е и същинския въпрос, дали си взимате умишлено по-големи обувки за планина

Кратко и ясно - не!

Умишлено не но на практика-да!Не се е случвало досега да взема номера който нося в града-винаги е 1+
Съб Фев 08, 2014 9:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
абе гледайте да има малко аванс, не само заради слизането, ами и кракът се подува след повече ходене. Половин до един номер макс. Зависи от обувката, може и точния номер да пасне.
Иначе разлика има както между производителите, така и между модели на един производител.


По принцип читавите производители винаги залагат този необходим аванс. Голямата обувка е опасно нещо. Оставя трайни и незабравими щети.Wink. Ето защо моето мнение е, че обувки по нета не се взимат, защото бъдещия собственик отива на голям риск. Форумите са пълни с обяви от рода, продавам чисто нови обвки. Поръчах ги но не ми стават. Купувайте извън или в края на сезона. Дори и в нашите магазини при желание могат да се намерят добри промоции. Wink
Съб Фев 08, 2014 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:
Gamina написа:
абе гледайте да има малко аванс, не само заради слизането, ами и кракът се подува след повече ходене. Половин до един номер макс. Зависи от обувката, може и точния номер да пасне.
Иначе разлика има както между производителите, така и между модели на един производител.


Голямата обувка е опасно нещо. Оставя трайни и незабравими щети

Не колкото малката обувка-случвало ми се е 2 пъти-забравил съм щетите,за разлика от леко малките които в момента на обуване почти не чувствах че са малки...
Съб Фев 08, 2014 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
С планинската обувка се ходи под наклон през по-голямата част от времето - нагоре и надолу. Градската се ползва в 95% от времето по равен терен с минимален наклон или в покой. С планинската обувка когато слизаш надолу пръстите ти отиват по напред от обичайно, когато се катериш е обратното с петата. А когато носиш "лека" 15-20кг. раничка на гърба този ефект осезаемо се усилва. С оглед на горепосоченото не виждам никаква логика, ако нося градска обувка 43 номер да избера същият номер и за планината, освен от някакво мазохистично чувство. Планинската ми е малко над половин номер отгоре и точно този луфт ми спасява пръстите и петата. Ако избирам зимна ще е един номер отгоре за да има къде да се подслони зимното чорапче. Въпреки че аз съм фен на два чорапа за зимата - един много тънък до кожата и един по дебел отгоре. Та така. Cool

_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Съб Фев 08, 2014 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Stanev написа:
С планинската обувка се ходи под наклон през по-голямата част от времето - нагоре и надолу. Градската се ползва в 95% от времето по равен терен с минимален наклон или в покой. С планинската обувка когато слизаш надолу пръстите ти отиват по напред от обичайно, когато се катериш е обратното с петата. А когато носиш "лека" 15-20кг. раничка на гърба този ефект осезаемо се усилва. С оглед на горепосоченото не виждам никаква логика, ако нося градска обувка 43 номер да избера същият номер и за планината, освен от някакво мазохистично чувство. Планинската ми е малко над половин номер отгоре и точно този луфт ми спасява пръстите и петата. Ако избирам зимна ще е един номер отгоре за да има къде да се подслони зимното чорапче. Въпреки че аз съм фен на два чорапа за зимата - един много тънък до кожата и един по дебел отгоре. Та така. Cool



Хайде да помислим заедно. Дали пък производителите на туристически обувки не са се сетили преди нас за всичко това дето си изброил. Истината е, че аз за себе си не знам кой номер съм. Стават ми от 41,5 та до 43, затова мерене му е майката. Ако се вгледа човек със сигурност ще забележи, че има разлика в геометрията, изработката и материалите на туристическите, спортните и градските обувки.Wink Croc
Нед Фев 09, 2014 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov