ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Размер при туристическите обувки
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Размер при туристическите обувки
Автор Съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:



Хайде да помислим заедно.


Хайде да помислим Ещё один раз Wink ...... Истината винаги е била само една Wink - ХОРАТА СА РАЗЛИЧНИ ! Анатомията им също..... Няма универсални решения за обувките Wink ! Няма два индивида с еднакви крака! Но има обувки, на които саята им е опъната върху един и същи КАЛЪП !Има няколко модела от една и съща фирма производител, опънати върху един и същи КАЛЪП ! Всеки човек строго ИНДИВИДУАЛНО усеща една обувка дали му е комфортна(удобна) или не . От там идват и мнения от сорта:
-" Тези обувки са пълни боклуци - на първото ходене ми направха ужасни рани на петата"....
или :
-" Тези обувки са пълни боклуци - на първото ходене ми се разлепиха няколко нокътя на пръстите ..."

Дори мерене с чорапите не дава гаранции как човек ще усеща дадена обувка при слизане с голяма денивелациия Wink . Справка - Моя милост Wink . Перфектно мерене , перфектно усещане в магазина - резултата е няколко отлепени нокътя за две слизания с над 1500м денивелация....И другата крайност - поръчах си обувки по интернет( с опция за връщане ), паснаха ми страхотно, и вече две години съм щастлив човек Laughing - дори намек за зачервяване не съм имал по краката си ..... Да отбележа , че вторите си ги взех с един номер по-големи Wink ......

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Нед Фев 09, 2014 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Аз нося 43 или 44 за градски обувки, а за планина трисезоните ми соломонки са 46. Още са здрави, но не знам дали тази година ще устискат - нямам
нито един мазол дори и като нови.
По зимните, които си купих са 45,5 Бестард - много по корава обувка, носил съм ги малко все още. Първият път ми направиха мазол на петата, вторият път само усещах по силно напрежение в петите, но нямам мазоли. Следващият път се надявам вече да съм ги окарал и всичко да е наред.

Обувките за планина трябва да са по - големи. Крака се раздува след цял ден ходене.

Между другото - правил съм лекичък преход с градските ми Норд фейс, които са ми точно и единият ми нокът на големият пръст посиня, защото имаше продължително слизане.

А това, че може да се контузиш ако са по - големи е много интересно Smile Да не се бъркате със ски обувките.
Нед Фев 09, 2014 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
А какво да кажем ние с гайдите, дето носим "40 и последен" номер и няма как да си купим по-голям, дори и да се потрошим от желание?
И като ще даваме конкретни примери, ей на: градските ми обувки са стандартно 12.5/48 номер. 13/48.5 на Лова ми бяха като менгемета още в магазина. 12/47 на Литос са ми като плавници. Сега в планината съм с 12/47 на Майндл - зимата и 12/47 работни чепици Аризона - лятото. Паснаха ми като излети още в магазина. Тоест и двата ми вида планинарски обувки са по-малки (като номер) от градските ми. Уверявам ви, че ноктите и пръстите на краката ми са все още оригиналните, и като цяло се чувствам перфектно с тези обувки. Пък не е да не ми се е случвало да слизам по 1000-1500 метра наведнъж и не е като да не съм ходил по 8-10 часа, че да не зная какво са подпухнали крака.
Ето защо за мен съзнателното купуване на по-голям номер и/или по-хлабави обуща е напълно безсмислено.
Нед Фев 09, 2014 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
torah написа:



Хайде да помислим заедно.


Хайде да помислим Ещё один раз Wink ...... Истината винаги е била само една Wink - ХОРАТА СА РАЗЛИЧНИ ! Анатомията им също..... Няма универсални решения за обувките Wink ! Няма два индивида с еднакви крака! Но има обувки, на които саята им е опъната върху един и същи КАЛЪП !Има няколко модела от една и съща фирма производител, опънати върху един и същи КАЛЪП ! Всеки човек строго ИНДИВИДУАЛНО усеща една обувка дали му е комфортна(удобна) или не . От там идват и мнения от сорта:
-" Тези обувки са пълни боклуци - на първото ходене ми направха ужасни рани на петата"....
или :
-" Тези обувки са пълни боклуци - на първото ходене ми се разлепиха няколко нокътя на пръстите ..."

Дори мерене с чорапите не дава гаранции как човек ще усеща дадена обувка при слизане с голяма денивелациия Wink . Справка - Моя милост Wink . Перфектно мерене , перфектно усещане в магазина - резултата е няколко отлепени нокътя за две слизания с над 1500м денивелация....И другата крайност - поръчах си обувки по интернет( с опция за връщане ), паснаха ми страхотно, и вече две години съм щастлив човек Laughing - дори намек за зачервяване не съм имал по краката си ..... Да отбележа , че вторите си ги взех с един номер по-големи Wink ......



Не разбрах с какво не си съгласен, освен за меренето с чорапи, че не е универсално средство. Да така е но по-добро не е измислен. Аз споделям от своя опит, нямам за цел да се разправям и споря за каквото и да е. Ако не приемаш това което съм написал, просто карай по твоя начин на избор, какъвто и да е защото аз поне не го разбрах. Бъди здрав
Нед Фев 09, 2014 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
И се връщаме на това :
ПАВЕЛ написа:

Хайде да помислим Ещё один раз Wink ...... Истината винаги е била само една Wink - ХОРАТА СА РАЗЛИЧНИ ! Анатомията им също..... Няма универсални решения за обувките Wink ! Няма два индивида с еднакви крака! Но има обувки, на които саята им е опъната върху един и същи КАЛЪП !Има няколко модела от една и съща фирма производител, опънати върху един и същи КАЛЪП ! Всеки човек строго ИНДИВИДУАЛНО усеща една обувка дали му е комфортна(удобна) или не . От там идват и мнения от сорта:
-" Тези обувки са пълни боклуци - на първото ходене ми направха ужасни рани на петата"....
или :
-" Тези обувки са пълни боклуци - на първото ходене ми се разлепиха няколко нокътя на пръстите ..."

Дори мерене с чорапите не дава гаранции как човек ще усеща дадена обувка при слизане с голяма денивелациия Wink . Справка - Моя милост Wink . Перфектно мерене , перфектно усещане в магазина - резултата е няколко отлепени нокътя за две слизания с над 1500м денивелация....И другата крайност - поръчах си обувки по интернет( с опция за връщане ), паснаха ми страхотно, и вече две години съм щастлив човек Laughing - дори намек за зачервяване не съм имал по краката си ..... Да отбележа , че вторите си ги взех с един номер по-големи Wink ......


Точно съзнателното избиране на по - големи - разбирай по свободни обувки, без значение дали пише 44 или 46 на етикета на обувката, ни спасява от силни неприятни усещания.
Нед Фев 09, 2014 7:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ако съм останал неразбран, да поясня, че НИКОГА не съм си купувал по-големи от крака ми обувки за планина. ВИНАГИ купувам обувки, които са точно по крака ми. НИКОГА не съм имал проблеми извън стандартните мазоли от разтъпкването на чисто нови обувки.
Така че аз не се връщам към написаното от Павел.
Нед Фев 09, 2014 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
..
Ето защо за мен съзнателното купуване на по-голям номер и/или по-хлабави обуща е напълно безсмислено.


За теб да - всеки човек има различен крак.

Темата е малко безмислена.
Нед Фев 09, 2014 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Към peca:

Пръстите ти в никакъв случай не трябва да опират в борда на обувката. Как ще го постигнеш , си е твоя работа - зависи от индивидуалните особености на конкретния крак и конкретната обувка. Иначе специалисти много.....За в града от повече от 10 години знам коя е моята обувка - давам парите, носят ми ги , и съм сигурен , че все едно са правени за мен Wink . Защото са монтирани върху един и същ калъп. От две години намерих и моята обувка за планина - SCARPA. Имам малък аванс отпред в пръстите, като кракът ми в никакъв случай не се движи(хлопа) в обувката. Въпрос на обем на крака и вътрешен обем на обувката. Много е индивидуално това ......

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Нед Фев 09, 2014 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
Към peca:

Пръстите ти в никакъв случай не трябва да опират в борда на обувката. Как ще го постигнеш , си е твоя работа - зависи от индивидуалните особености на конкретния крак и конкретната обувка. Иначе специалисти много.....За в града от повече от 10 години знам коя е моята обувка - давам парите, носят ми ги , и съм сигурен , че все едно са правени за мен Wink . Защото са монтирани върху един и същ калъп. От две години намерих и моята обувка за планина - SCARPA. Имам малък аванс отпред в пръстите, като кракът ми в никакъв случай не се движи(хлопа) в обувката. Въпрос на обем на крака и вътрешен обем на обувката. Много е индивидуално това ......


Ок. Прав си. Даваш парите носят ти ги. Аз като виден парии винаги ги меря, щото сиромашията ме е докарала до тук. Другият път като посъбера някой лев ще те потърся за консултация да ми донесът и на мен правилната обувка, сбогом сиромашио.Smile)))


alexvan написа:
Rincewind написа:
..
Ето защо за мен съзнателното купуване на по-голям номер и/или по-хлабави обуща е напълно безсмислено.


За теб да - всеки човек има различен крак.

Темата е малко безмислена.


Правилно, затова всеки път е добре да се премери обувката. Wink
Нед Фев 09, 2014 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rolling Eyes

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Фев 09, 2014 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:
ПАВЕЛ написа:
Към peca:

Пръстите ти в никакъв случай не трябва да опират в борда на обувката. Как ще го постигнеш , си е твоя работа - зависи от индивидуалните особености на конкретния крак и конкретната обувка. Иначе специалисти много.....За в града от повече от 10 години знам коя е моята обувка - давам парите, носят ми ги , и съм сигурен , че все едно са правени за мен Wink . Защото са монтирани върху един и същ калъп. От две години намерих и моята обувка за планина - SCARPA. Имам малък аванс отпред в пръстите, като кракът ми в никакъв случай не се движи(хлопа) в обувката. Въпрос на обем на крака и вътрешен обем на обувката. Много е индивидуално това ......


Ок. Прав си. Даваш парите носят ти ги. Аз като виден парии винаги ги меря, щото сиромашията ме е докарала до тук. Другият път като посъбера някой лев ще те потърся за консултация да ми донесът и на мен правилната обувка, сбогом сиромашио.Smile)))


А мен сиромашията преди време ме докара до там, че през ръцете ми са минали около 1000 000 чифта обувки Wink .По около 100 евро чифта. Не бъркам нулите Wink . И наистина давам парите, и чак след това ми носят чепиците . Защото съм сигурен , че на света няма по-удобни за мен. И който иска да не попада в ситуация като мен да си купи обувки за 320 лева, и след това да ги продаде за 90 , чете ТОВА Wink

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Нед Фев 09, 2014 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Aми снимай колекцията от тези велики обувки, да изплакнем окото, щото така само си говорим. Мен ме кръстиха Имелда Маркос след снимка в мрежата, така че дай да видим селекцията от 100000 / забравих броя на нулите /, със сигурност ще е интересно. Wink))
Нед Фев 09, 2014 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:
Aми снимай колекцията от тези велики обувки, да изплакнем окото, щото така само си говорим. Мен ме кръстиха Имелда Маркос след снимка в мрежата, така че дай да видим селекцията от 100000 / забравих броя на нулите /, със сигурност ще е интересно. Wink))


Ти май не ме разбра. Наистина около 1000 000 чифта са ми минали през ръцете - буквално.... И понякога кръв се лееше от ръцете на работниците като мен - буквално.... И колекции/селекции нямам - купувам, износвам, после пак купувам. Като повечето нормални хора.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Нед Фев 09, 2014 10:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Rolling Eyes

Темата си е съвсем на място и поставилият началото й пита с основание, защото не само търговците ще му наговорят всякакви глупости, само и само да му продадат стоката си, а и мнозина се изказват аксиоматично и като последни инстанции в полза на купуването на по-големи от нужното обувки. Ей на, и съветите в този дух от уикито бяха намесени като "доказателство". А много, ама наистина много хора могат да предоставят данни, опровергаващи тези щуротии.
Нед Фев 09, 2014 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Ристо Туристо написа:
Rolling Eyes

Темата си е съвсем на място и поставилият началото й пита с основание, защото не само търговците ще му наговорят всякакви глупости, само и само да му продадат стоката си, а и мнозина се изказват аксиоматично и като последни инстанции в полза на купуването на по-големи от нужното обувки. Ей на, и съветите в този дух от уикито бяха намесени като "доказателство". А много, ама наистина много хора могат да предоставят данни, опровергаващи тези щуротии.

Иконката беше намек да не излизате от добрия тон. Остави хората да преценяват всеки за себе си. Светът не се върти около теб, torah или ПАВЕЛ, макар последния да има най-богат и дори професионален производствен опит с туристически обувки, какъвто ние нямаме.

Та по темата - без вербални щуротии Rolling Eyes

пп за малко разведряване на атмосферата - много ти тича никнейма-герой на Тери Пратчет Very Happy

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Фев 09, 2014 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov