ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Aрхитектурата в Турция и България

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Aрхитектурата в Турция и България
Автор Съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
По-скоро е обратното - нашите стари къщи приличат на тяхните.

След като османците са дошли по нашите земи, се е появила т.нар. "типична българска" архитектура.

В Турция на няколко пъти съм попадал на характерната им османска архитектура /възприемана като наша/.

По-здрави..Wink

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Сря Ное 05, 2008 1:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Хммм. Адаш, не мога да се съглася с теб. Казах в мотивите има прилика, но че тва у нас било турско.... Laughing Иди в някое село, където са живели българи и турци, виж българската къща, после виж турската. Мисля че ще забележиш много съществени разлики.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Ное 05, 2008 9:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Може да има разлики адаш, в детайлите особено. Но все пак тук става въпрос за приликите.
А в това отношение сме копнали доста от тях... Wink Турското влияние се е казало своето. Колкото и да не ми се иска да е така.

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Сря Ное 05, 2008 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Та тук думата тръгна от :
Цитат:
Написал съм, че тези стари къщи приличат на нашите в Копривщица, Широка лъка, Златоград и др.


И аз така се мислех, ама се оказа, че нашите къщи /поне външно/ и облика като цяло прилича на техните. Със сигурност има и различия де /определени детайли, както и в интериора, преполагам/... Wink

Та ето и малко снимки /има и още, и от други места, ама да не задръствам форума/. Местото е селцето Ширинче, много интересно самобитно местенце, и то недалеч от известния в последните години "български" курорт Кушадасъ.



А какво винце има в района на Ширинче...мммм. От всякакви видове плодове, освен грозде... Wink

А тези къщи са в Стария град на Анталия :





Това е от културно-историческата обиколка из Турция май месец 2006 г. Главно Егейското и Средиземноморското крайбрежие, както и част от вътрешна Анадола.
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=19509&AlbumId=59643&ImageListWebUserControl_NavigationWebUserControl_PageCount=23&ImageListWebUserControl_NavigationWebUserControl_CurrentPage=1

По-здрави... Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Сря Ное 05, 2008 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
А бе адаш. Ти си я ошетал тая Турция здраво бре! Laughing ръкопляскания

Сега малко да се върна на архитектурата. Точно отделни елементи са прилика, но да се каже, че нашите къщи са турски стил не може. От твоите снимки примерно ми прави впечатление, къщата на която капаците на прозорците са като щори - с едни летви под наклон. Това е гръцка работа примерно.

Българските къщи имат характерен стил и разнообразие в зависимост от епохата и благосъстоянието на собствениците. Ето и някои примери:

Къща на заможни хора - българска;



или тази - извивките, цветните стени, орнаментиката. Вътре разликите са още по-големи.



Ето и народна къща обикновена една. Забележи градежа и детайлите - тикли, широки потони (чардаци), масивната каменна зирадия, характерните колонади. Жалко че не се виждат комините - елемент който съществено отличава турска, българска и гръцка къща.



За мен лично най-добре разликата може да се види в старата част на гр. Ксанти, Гърция. Когато ходих там бях впечатлен от къщите. На едно кръстовище се събират 4 стила, на 4-те ъгъла - турски, гръцки, български и западноевропейски. Истински архитектурен музей.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Ное 06, 2008 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Хм...абе то май зависи и от региона /етнографския/ де. Тия къщи в Родопите, /и особено някой части/ повечко се доближават до турските, а онези пък на морето /Несебър, Созопол.../ имат повече гръцко влияние.

Абе както е тръгнало, май требе да отворим нова тема. Нещо като: Възрожденска архитектура /или възрожденски къщи/; или Типове къщи; или Интериор и екстериор; или Етнографски региони...и т.н... Wink

Че на човека му задръстихме вулканите с къщи.. Laughing

По-здрави... Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Чет Ное 06, 2008 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да. Направо съсипахме темата на Вальо с тия къщи, пусти да опустеят, откъде ги захванахме. Oops Oops Темата би могла да се раздели наистина. Само да каже Вальо и веднага ще свършим тая работа. Аз млъквам за къщите, че се улях Lam

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Ное 06, 2008 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
Niksi написа:
Абе както е тръгнало, май требе да отворим нова тема. Нещо като: Възрожденска архитектура /или възрожденски къщи/; или Типове къщи; или Интериор и екстериор; или Етнографски региони...и т.н... Wink

Че на човека му задръстихме вулканите с къщи.. Laughing

Speedy написа:
Да. Направо съсипахме темата на Вальо с тия къщи, пусти да опустеят, откъде ги захванахме. Oops Oops Темата би могла да се раздели наистина. Само да каже Вальо и веднага ще свършим тая работа. Аз млъквам за къщите, че се улях Lam

Eeee... усетихте са най-накрая. Не случайно темата ми е "Вулканите в Турция", и не случайно съм разделил темите, като експедиция до първия връх, експедиция до втория връх и т.н. Което за мен е основното в случая. Но не съжалявам, че обиколихме и по-ниски места, като тези които коментирате. И не само тези. Изобщо цялата Кападокия е нещо невероятно... Но и Амасия, Кастамону, Сафранболу... Изобщо цялото пътуване бе прекрасно.
Чет Ное 06, 2008 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov