ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ ЕМИНЕ ОТ КРАЯ НА МАЙ НОРМАЛНО ЛИ Е
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ ЕМИНЕ ОТ КРАЯ НА МАЙ НОРМАЛНО ЛИ Е
Автор Съобщение
zdravko90



Регистриран на: 27 Фев 2014
Мнения: 7

Мнение КОМ ЕМИНЕ ОТ КРАЯ НА МАЙ НОРМАЛНО ЛИ Е Отговорете с цитат
Здравейте с един приятел възнамеряваме да мине маршрута и искам да попитам минаващите го дали е много рано да се тръгне средата края на май и горе доло каква екипировка ще ни трябва(за да сравня дали мислим реално). Като трябва да се има на предвид че мислим да спим само на палатка. надявам се за скорошен отговор и благодаря предварително .
Чет Фев 27, 2014 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Всичко е възможно...и всякога може. Smile

Тази зима особено пък е толкова безснежна, че и сега да тръгнеш, пак няма да видиш никакъв зор със снега. Wink

Но ако трябва по-сериозно ... всичко зависи от атмосферните условия - демек валежите най-вече. Следи редовно прогнозите, и ако го дават като цяло хубав май месеци ...или нач. на юни, то хващай гората. Smile Екипировката пак зависи от прогнозите. Но по това време вече не ти трябва "сериозна" екипировка.

Хм...ако се очертае суха година, отрано май ще се налази по маршрута. Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Чет Фев 27, 2014 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
zdravko90



Регистриран на: 27 Фев 2014
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
мерси много а да знаеш дали мога да си изнамеря някаква карта за маршрута
Чет Фев 27, 2014 9:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пролет с пролет няма еднакви, така че можеш да улучиш всякакво време.
Миналия май Оги (ogobogo) мина Емине - Връшка чука и го е валяло по-малко от тези дето тръгнаха през юли.
Божа работа! Smile

Виж разказа на Оги, може и да ти бъде от полза като решаваш дали да тръгнеш през май...

Карти - за Западна Стара планина на Домино - 2 части, за Централен Балкан - пак на Домино са най-новите, но има и други, за Източната част - само седемте карти Ком-Емине на Картография. Последните ги има в инф. център на БТС, а другите - във всички туристически магазини.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Фев 27, 2014 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Ползвай новите технологии Smile
Вземи си един навигатор. Сложи му bgmountains, OFRM и OSM. После си изтегли тракове за Ком-Емине. В този форум има поне 3-4 трака на маршрута. Поне ще е сигурно, че няма да се загубиш и ще ползваш опита на другите. А ти хартиените карти пак си ги купи. Навигацията не изключва употребата им.
Поздрави!
Чет Фев 27, 2014 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
По нашите ширини м. Май си е дъждовен период. Миналото лято беше дъждовно, но м. Май не беше толкова. Май 2012 валя 24 дена, а м. Май 2011 19 дена. За това си подгответе сухи и топли обувки и дъждобрани от тези дето ги ползват в яхтинга. Не е оферта да тръгвате тогава. То пак зависи, но стабилизирането на времето е след 25-ти май. Като тогава преваляванията ще са до два-три часа на ден, но не по цял ден. Колкото до навигацията, подкрепям Спондж Боб. Добре е да имате GPS със следа. Картите са полезни за общ изглед и плануване. За тях Яница е казала.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Фев 27, 2014 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
... обувки без мембрана, за да съхнат лесно.
Аз тук не съм съгласен. Обувките да са с мембрана, добре е и гети да си вземете. Да не кажа задължително.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Фев 27, 2014 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Право думаш, но ... Аз давам съвети от препатилата ми глава, не от професионална гледна точка, не и от твоята препатила глава.
Гетите ще защитят обувките максимално дълго и минимално мокри. Вярно е, че по-бързо изсъхваха, особено след като ги изтръскам. Smile Но усещането да се напоят не е комфортно, също и след стъпване в локва. Между другото, след по-малко от 7 месеца и малко повече от 700 км. обувките са в небитието. Тия дни ще им е последно около Амбарица. Между другото сподели в темата твоето мнение. Не знам защо, но ти имам доверие! Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Фев 27, 2014 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zdravko90



Регистриран на: 27 Фев 2014
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
мерси много за съветите а доколкото за гпс и двамата с приятела сме решили да не взимаме предпочитаме да е без него по трудното е по забавно Smile
Пет Фев 28, 2014 8:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zdravko90



Регистриран на: 27 Фев 2014
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Въпроса какво ще взимаме още се решава понеже чакаме да ни отг още един приятел дали ще дойде за да си разпределим багажа понеже наистина мислим да ограничим престоя на хижи и взимането на храна от такива
Пет Фев 28, 2014 8:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ogobogo



Регистриран на: 24 Окт 2012
Мнения: 116

Мнение Отговорете с цитат
Предложение относно храната:

то х. Ком до с. Лакатник си вземете малко храна колкото за 1-2 дена.
На село Лакатник (не на гара Лакатник) можете да си купите храна - проблем може да ви е хляба, защото него го доставят по поръчка на местните. Т.е моето предложение е - купете си хляб от гара Лакатник, а другите провизии от село Лакатник.

На Витиня има бензиностанция с магазин, само че когато минах оттам нямаше и помен от магазин (а беше около 15 май)

Щом няма да използвате хижарските кухни се подгответе да си носите храна от с.Лактник до Беклемето. Моето предложение е, а и щом сте двама-тирма, единият е да хване стоп до с. Кърнаре и оттам да напазари. Защо с. Кърнаре - ами там е заредено и стопът според мен ще е по-добър:
1. с. Кърнаре е малко и всичко е на 1 място.
2. Магазините са заредени.

Защо не с. Б. Осъм/ Троян?:
1. с. Б. Осъм е на река, т.е. дълго е .... мнооого и откъм магазини е бедно
2. Троян - ами докато влезете/ излезете от Троян и намерите подходящо място за стоп ще загубите много време и ходене.

Стопирал съм от Троян към Беклемето и никога от Кърнаре към Беклемето, но когато ме оставят някъде из Троян си има доста вървене докато намеря местенце за стоп - в повечето случаи вървя докато изляза от града и междувременно махам.

За стопа и храната се замислете, защото храната ще ви е най-големият, тежък и обемист проблем.

След Беклемето храна без хижи чак на Шипка - вариантът със стопа пак е удачен (само че не знам кое е по-добре - към Габрово или към с. Шипка, макар че с. Шипка е доста уредено,т.е. си има заредени магазини. Кофтито му е ,че е малко неудобно, но не и невъзможно за стоп; от Габрово към вр. Шипка не знам - не съм стопирал)

После ви е Хаинбоаз - така или иначе излизате на паркинг, където тираджиите почиват и има мегдан да се помолите на някой - не съм стопирал там и не знам от коя страна е най-удачно да минете. Но при условие, че сте слезли към Габрово/ с. Шипка, стопирането на Хаинбоаз ми се струва, че е леко безмислено.

Следва проходът Елена-Твърдица - и там не знам какво и как. Прохода го отвориха (май, че беше миналата година) и бидейки ново-асфалтиран трябва да е натоварен.

От Елено-Тв. проход чак до Котел би било добре да си имате храна. За ползване на стоп напрохода Вратник не знам, но ми се струва, че е НЕнатоварен.
От Котел можете да си носите храна за 3 дена докато стигнете Дъскотна. След Дъскотна са ви само села. Може би трябва да се замислите само за прехода Козичино - Емине - между тях няма населени места освен Плазовец, ама в Плазовец не знам къде има магазин. То даже и в Емона не знам къде има магазин. Но предвид, че ще сте в края на м. май-начало на юни би трябвало да има за ядене.

В заключение - за да не ви тежи багажа, замислете се да ползвате стоп за зареждане. Освен ако не сте достатъчно инатливи да използвате сано това, което си носите в раниците.

А що се отнася до ГПС-а, всеки си има свое собствено разбиране, но като гледам вашата гледна точка съвпада с моята - по-лесно се губиш, но пък е по-весело и по-запомнящо се. Хора различни, гледни точки различни и т.н.

Успехи
Пет Фев 28, 2014 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение За Оги и храната... Отговорете с цитат
За пореден път ме втрещи Оги, но ти сам си го написал в края всеки сам знае как да си ... ...... чеше ухото. Аз не бих слязал например от Шипка, при условие че там има достатъчно места от където да си закупя провизии. Ако трябва да сляза - ще е от Узана или Партизанска песен по-близо е и има обществен транспорт. Какво и е на храната в хижите или в капанчетата по проходите? По-скъпа? Едва ли толкова, че да си заслужава слизане за провизии. Впрочем, ние поръчахме на Станислав от Кашана да ни купи храна и човекът ни я донесе с касовата бележка от супермаркета ...Горещо препоръчвам: не пропускайте овчето кисело мляко на Дерменка и биволското - Шипка и Предела. Друго място, където може да се намери храна е западно от Голямата нива: Оги си заравя там запаси и може да е останало нещо ...Smile
Пет Фев 28, 2014 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zdravko90



Регистриран на: 27 Фев 2014
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Не ни е проблема дали е скъпа храната, а просто искаме да изкараме прехода с минимални зареждания на провизии и минимален досег до хижи .
Пет Фев 28, 2014 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zdravko90



Регистриран на: 27 Фев 2014
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
И ого благодаря за обилната
информация
Пет Фев 28, 2014 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zdravko90



Регистриран на: 27 Фев 2014
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Това с яденето е прищявка и благодаря за информацията отново
Съб Мар 01, 2014 12:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov