ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ ЕМИНЕ ОТ КРАЯ НА МАЙ НОРМАЛНО ЛИ Е
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ ЕМИНЕ ОТ КРАЯ НА МАЙ НОРМАЛНО ЛИ Е
Автор Съобщение
tsvety



Регистриран на: 02 Апр 2014
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Привет на всички! Smile
Позволявам си да "повдигна" тази тема нагоре, за да не пускам нова... Защото е по-лесно, както boris_borisov беше писал в една тема - чукча не читатель, чукча писатель... Laughing
Та, по същество - сигурно съм поредният човек, който започва пребиваването си във форума с "имам желание да мина Ком-Емине", надявам се обаче да не съм последния такъв. Четох пътеписа на Тито (мноооого ме изкефи), прегледах снимките от този на Mariana1000 и имам намерение да допрочета каквото е писано (meco puh, твоите описания съм чела в бушкрафт форума). Smile Междувременно обаче исках да питам конкретно за картите (със сигурност ще възникнат още доста въпроси с времето, де, но нали отнякъде трябва да се започнеSmile) - преди около месец ходих в информационния център на БТС (подлеза на Спортната палата) и дамата там ми сподели, че тези на Картография отдавна не се произвеждат и ги няма в наличност. Картите на Домино не съм търсила, но при тръгването ми се иска да имам информация за целия маршрут (с оглед на факта, че от Балкана до момента съм изкачвала само Шипка Oops )... Нямаме намерение да използваме GPS (имам намерение да тръгна с приятеля ми и още 2-3 ентусиасти, тази глаголна форма не е раздвоение на личността Very Happy ), а чешките карти ми изглеждат добри, но има ли някои, които да са по-пълни от тях (поне за Източната част, за другите ще погледна тези на Домино)? Иска ми се при пътуването и аз да мога да казвам (макар хич да не съм добре с ориентацията Oops ) реплики като: "я, ето ги Ботев и Купените" или "минаваме Свищиплаз, Паскал, Вежен"...
P. S. Съжалявам за многословието, но май ми е присъщо... Smile)
Сря Апр 02, 2014 1:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
tsvety написа:
... а чешките карти ми изглеждат добри, но има ли някои, които да са по-пълни от тях (поне за Източната част, за другите ще погледна тези на Домино)?

Не.
Всъщност тези чешки карти са същите на Картография.
Също така да те поправя - не само че не са добри, ами са една приблизителна рисунка и е много трудно да се водите само по тях, особено ако нямате опит в ориентирането из Стара планина. Така че не им се предоверявайте и не разчитайте твърде много на тях. Досега ги ползвахме, но на принципа "Ела зло, че без тебе по-зло"
Картите на Домино са по-добрия вариант, макар че и там има много грешки. Надявам се тази година през май да излезе първата част от Източна Стара планина, така че се оглеждайте. На Панаира на книгата, който е около 24 май, винаги има щанд на Домино, там са и по-евтини с левче Wink
Съветът ми е да не тръгвате на сляпо, а да отделите няколко уикенда и да се разходите по Пътеката пробно. Хем ще опознаете част от маршрута, хем ще видите какви са разстоянията там. Не пишеш откъде си, но ако си от София много лесно може да разузнаете западната част и то с минимални разходи. Например Лакатник - Лескова първия ден и Лескова - Мургаш - Бухово втория. Ком и Тодорини кукли също могат да се качат за два дена. Или Буново - х. Чавдар - Свищиплаз - Златица.
Възможности много. Това се отнася и за Централен и Източен Балкан, ако те са ти по-близо.
А кога сте решили да тръгвате? Защото пишеш в темата за тръгване през месец май?

П.П. Тук правим от време на време мероприятия по чистене и маркиране на Пътеката, има и сега две пуснати теми за такива. Няма по-добър начин да се опознае маршрута, така че ако имате възможност - заповядайте. Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Апр 02, 2014 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tsvety



Регистриран на: 02 Апр 2014
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Другият ми вариант беше собственоръчно да си направя карти Very Happy , като препиша имената на върховете от GPS-траковете, които са пускани тук, а също и местата на водоизточници, но все пак е по-добре да има по-сериозни карти. Относно разходките по части от маршрута - имаш право, но аз също съм на мнението ти отпреди - защо да минавам по част от маршрута, след като после (живот и здраве) ще го видя целия..., и може би също като теб греша. Smile Да, в София живеем (аз съм от Плевен иначе) и предложените от теб преходи ми се струват възможни, така че може пък и да ги пробваме... Smile Мероприятията за маркиране и чистене ги прегледах, в пътеписа на Тито, ако не се лъжа, бях чела за местата с традиционно лоша маркировка, но явно вече някои от проблемите там са разрешени. Тръгването го планираме към края на юли, без да имаме още конкретна дата, но писах в тази тема, защото тук се коментираха карти - не исках да разводнявам някоя от другите с това.
П. П. Благодаря за отзивчивостта. Smile
Сря Апр 02, 2014 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
tsvety написа:
Другият ми вариант беше собственоръчно да си направя карти Very Happy , като препиша имената на върховете от GPS-траковете...

Laughing Laughing Laughing Ще ме умориш от смях...

tsvety написа:
Относно разходките по части от маршрута - имаш право, но аз също съм на мнението ти отпреди - защо да минавам по част от маршрута, след като после (живот и здраве) ще го видя целия..., и може би също като теб греша. Smile

Можеш да махнеш това "може би".
След Ком - Емине съм се връщала на някои места по Пътеката многократно и винаги е различно. Няма да ти е по-малко приятно, ако си ги минала. От друга страна рискуваш изобщо да не ги видиш, ако подходите като към разходка на Витоша и не се подготвите предварително.
Недей да четеш само успешните пътеписи, и се учи от грешките, вместо да ги повтаряш. Ето тук например можеш да видиш как именно непознаването на маршрута води до прекъсване на похода:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=6327

tsvety написа:
Мероприятията за маркиране и чистене ги прегледах, в пътеписа на Тито, ако не се лъжа, бях чела за местата с традиционно лоша маркировка, но явно вече някои от проблемите там са разрешени.

На това също не разчитайте прекалено, проблемните места са много, а ентусиастите с боята - малко... засега Wink

Пожелавам успех и се надявам да ни държиш в течение на подготовката и кога тръгвате или дали се отказвате. Smile А когато минете Ком - Емине сте ни длъжници поне с няколко снимки Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Апр 02, 2014 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
tsvety написа:
Другият ми вариант беше собственоръчно да си направя карти Very Happy , като препиша имената на върховете от GPS-траковете, които са пускани тук, а също и местата на водоизточници, но все пак е по-добре да има по-сериозни карти. Относно разходките по части от маршрута - имаш право, но аз също съм на мнението ти отпреди - защо да минавам по част от маршрута, след като после (живот и здраве) ще го видя целия..., и може би също като теб греша. Smile Да, в София живеем (аз съм от Плевен иначе) и предложените от теб преходи ми се струват възможни, така че може пък и да ги пробваме... Smile Мероприятията за маркиране и чистене ги прегледах, в пътеписа на Тито, ако не се лъжа, бях чела за местата с традиционно лоша маркировка, но явно вече някои от проблемите там са разрешени. Тръгването го планираме към края на юли, без да имаме още конкретна дата, но писах в тази тема, защото тук се коментираха карти - не исках да разводнявам някоя от другите с това.
П. П. Благодаря за отзивчивостта. Smile

Малее,имало и по-зле от мене!Много лекомислено се отнасяте към такова сериозно начинание бре,хора!Послушайте препатилите,отнасяйте се по-сериозно към това!Какво преписване,как без гпс?На Върбишкия и Ришкия проход е разчистено(хвала на колегите),но не всичко-по-добре да имате гпс.А за писането на ръка-Иво беше писал на ръка маршрута,с всичките му подробности(беше се побъркал от писане) и пак носеше карта и гпс(а в него-нанесен трака на Тито) и ние по гпс-спестявате много нерви и безмислено лутане!Направо виждам как отпадате като зрели круши с това мислене и подход!Дано не изляза пророк!Желая ви успех!

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Сря Апр 02, 2014 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Пет човека сте. Дайте по 50 лева и си вземете един gps.
После ще си го ползвате общо или някой ще го вземе с отстъпка от другите или теглите клечки и късметлията го прибира.SmileПредложи идеята на останалите и се разберете.

Наличието на навигация ще ви спести 3-4-5 дена и така тези 50 лева със сигурност ще си ги избиете като плащате по-малко нощувки и храна по хижите.
Човек пръска непрекъснато пари за безсмислени неща и едва ли 50 лева ще ви дойдат нанагорно, а и реално те ще Ви се върнат във вид на спестени дни, пари и нерви.
Да не говорим, че навигацията повишава вероятността да завършите.
Ако по няколко пъти на ден се чудите накъде да тръгнете и бъркате пътеката и вместо предвидените според възможностите Ви за деня километри правите по няколко километра отгоре, ще се изнервите и в един момент може да се откажете.

Това с романтичните представи за това как хората са ходили едно време без тези дяволски машинки разчитайки на собствените си сили, са малко или много градски легенди.Smile
Във всички организирани големи групи едно време е имало географи или геодезисти, които са един вид живи gps-и.
Да не говорим, че дори и да ги е нямало тези живите гпс-и то винаги е имало водачи дето преди това са овършели цяла Стара планина и са можели с вързани очи да я минат.
Разбира се е имало и групи луди млади ентусиасти дето не са си знаели силите, но за такива хора не е проблем да строшат десетина стени с главите си и да стигнат до края, а предполагам, че не сте такъв тип хора.

Съвсем различно е когато става дума за някой, който само и единствено е качвал ШипкаSmile.
Такъв човек трябва да използва всяка една възможност, за да улесни прехода си.
Принципът при подготовката трябва да е следният:
*Повече пот в тренировките, по-малко кръв в боя*
Знаете си слабите места и наблягате в тренировките главно на тях .
Ориентирането Ви куца здраво, така че не го оставяйте този въпрос да се реши от само себе си, а вземете мерки.
С карти с мащаб едно към безкрайност(1:50 000) няма как да се ориентирате. Тези карти единствено служат за чертане на маршрута, съставяне на план за деня, за да знаете коя хижа следва, колко часа имате до еди кой си връх, колко денивелация имате за деня(това от профилите на Митака) или кой проход е на ред......или в най-лошия възможен сценарий, кой град е най-близо, за да слезете към него и да се приберете. Можете да си отбележите някои по-важни неща на картата с химикал и вечер като колежката Мариана да си я четете за приспиване. Smile

Ако групата е разнородна като физически възможности това в един момент може да е причина за конфликт въпреки, че сме уж цивилизовани хора, в крайна сметка физическото изтощение изнервя хората и много хора с по-лабилна психика се бъгват и почват да мислят и да действат като неандерталци. Smile Някои ще искат да почиват други да продължават и ..... Ако всички сте близки и се познавате ще преодолеете това по-лесно. Вижте кое е слабото звено в групата, връчвайте му едни маратонки и да им скъса подметките докато стане време за тръгване.Smile

Както винаги обоснован и изчерпателен!А този девиз на Суворов-"Повече пот в учението,по-малко жертви в боя"ми е любим и се стремя да се придържам към него!

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Сря Апр 02, 2014 7:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Е и аз дадох своя дан на Пътеката! Very Happy

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Сря Апр 02, 2014 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Най-голямата трудност ще им е тръгването. Защото много хора имат желание през пролетта, пишат в нета, сформират си групи и до лятото един по един си намират оправдание да не тръгнат. Преодолеят ли веднъж обаче тази бариера, имат ли мотивация - ще се оправят дори и без GPS Smile Ама поне карти и компас да имат, де, не да тръгнат като на разходка от Златните мостове към Момина скала Wink
Дано случаят на Цвети не е такъв, стискам им палци да успеят да тръгнат и да финишират безпроблемно Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Апр 03, 2014 8:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение За и Против GPS Отговорете с цитат
Както казва Яница, "Без GPS е по-интересно". Това е така, но въпроса е колко интересно искате да ви е. Аз от десетина години ходя с такава машинка в планината. В началото ми беше интересна, все я гледах, тракове запомнях, споделях ....
Сега почти не я включвам, НО Я НОСЯ!!! Някак съм по-сигурен - винаги съм наясно къде се намирам Smile Така че, ако случайно се интересувате от мнението ми - Вземете си GPS за КЕ. Не е задължително да е скъп тиуристически. Предполагам, че имате приемници в телефоните - остава да си качите програма и карти - има тема в този форум, която ще ви ориентира. Моят приятел Мечо Пух ходи на КЕ с авто-навигация и половин килограмов акомулатор Smile. Защо ли го носи? Ако да е планински водач и вече 3 пъти е минал по Пътеката?
Чет Апр 03, 2014 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: За и Против GPS Отговорете с цитат
mikesli написа:
Както казва Яница, "Без GPS е по-интересно".

Ама също така казва и "няма нужда да ми е интересно баш под Мургаш и Байряка" Wink
Разбира се, че ако имат възможност е по-добре с GPS.
При това на Яница и е лесно, тя GPS си има, хем и с допълнителни функции. Единствения му недостатък е че се зарежда с мръвки и торти, а не с ток Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Апр 03, 2014 9:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Има една приказка - по-добре да имаш пистолет и да не ти трябва, отколкото да ти трябва и да го нямаш.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Чет Апр 03, 2014 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
И е така и не е точно така.

Ако нямаш GPS не би тръгнал ако не си готов, ако не си подготвен според субективното си мнение. По рисковано е без GPS и е по достъпно с него. Това добре ли е? Всъщност този въпрос вече няма значение.
И аз ще си купя GPS и това е леко тъжно. Става все по трудно да преживееш приключение в днешно време, а да се ориентираш е толкова интересно.
Чет Апр 03, 2014 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Тъй като давах акъл в тази тема тук за купуване на новите карти на Домино за Стара планина да направя една поправка .
Липсва един участък и то доста голям в Западна или Средна Стара планина , не знам къде точно се води.
Не успях да го открия това по-долу на новите карти на Домино.

Липсва това:
От хижа Пробойница-Искърският пролом-гара Лакатник-село Лакатник- х.Тръстеная-х.Лескова-проход Витиня-х.Чавдар.

Има го този участък: 4 част - Западна Стара планина от Берковица до Златица

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Апр 08, 2014 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не, бъркаш последователността на картите. Първо издадоха Централен Балкан - първите две части от Златица до Вратник, после продължиха със Западна Стара планина - трета и четвърта част от Белоградчик до Златица.
Сега остава Източна Стара планина - от Вратник до морето, не знам само в каква последователност ще ги издадат.
Четвъртата част излезе през ноември 2013.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Апр 08, 2014 8:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Mariana1000 написа:

Четвъртата част излезе през ноември 2013.

И Ти пазиш тайна и не казваш.Smile
Утрепах сеSmile днес да снаждам парчетата от картите и да се чудя аз ли не виждам това, което търся или съм загубил някоя част.

Ами питай, що се мъчиш? Wink
Бях убедена, че съм споменала някъде за четвъртата част, ама може и да не съм.
Вземи си я и я разгледай, та да се посмееш какви глупости са направили от Домино. Голям афинитет имат към черните пътища. Ако могат цялото Ком - Емине ще го направят да минава по пътища, а не по пътеките Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Апр 08, 2014 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov