ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Топографска карта на България BGtopoVJ
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Топографска карта на България BGtopoVJ
Автор Съобщение
yossarian



Регистриран на: 27 Авг 2014
Мнения: 7
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Позачудих се дали да си задам въпроса в темата за съвсем начинаещи(какъвто съмSmile ),
но реших тук, защото пряко става въпрос за тази карта.
Сигурен съм, че въпросите ми са изключително изначални, но не можах да се ориентирам
във форумите за отговор.

С Гармин Монтана съм.
Свалих си топографската карта на BGtopoVJ от тук - http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/#section2

- Свалих "2.2 Архивирана версия за инсталиране в Garmin™ MapSource®/BaseCamp™ " с желанието да си я кача
в уреда. Оказа се, че е 32GB.И това ме спря.

По-надолу в същата страница има друга версия, която пише, че пак е подходяща за Гармини и е 2GB.
Става въпрос за тази
"2.4 Oбединено геореферирано растерно изображение с релефни сенки в JNX формат "
Но пише, че е JNX формат,а нали казвате, че за да се ползват такива формати "трябва да се хакне уреда",
което аз, като се гледам, няма да мога да направя в следващите 14 години Smile .

И всъщност ви моля ако може да ми кажете
- коя версия да сваля.
И другото е, че искам да я инсталирам на SD картата
- коя програма да използвам?

Във форумите на Гармин казват, че Mapsource вече не се поддържала и не била актуална
и да се ползва - Basecamp. Някъде другаде четох точно обратното.

_________________
...
Чет Сеп 04, 2014 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лично аз засега практикувам следното. Тегля си отделни картни листове за района, където ще ходя оттук: http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/#section2
Например картният лист за района на Чепеларе е K-35-074-3: http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/details/K-35-074-3.html
Става въпрос за Векторизирана карта за Garmin™ GPSr устройства: , т.е. файлът който трябва да кача в урудката в случая е K-35-074-3#.img
Тези карти ги ползвам, ако ще ходя на някое "по-завързано" място, защото ми дават допълнителна ориентация за някои неща. Като цяло обаче урудката (GPSMAP 62s) работи сравнително тромаво с тези карти, а освен това качествено/видимо изображение на картата се получава при мащаб/ниво от 50 м. до 300 м.
Чет Сеп 04, 2014 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
yossarian



Регистриран на: 27 Авг 2014
Мнения: 7
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз си мислих за този вариант, но това значи всеки път като ще ходя някъде, да трия и качвам карти.
Което бих правил наистина, но при липса на др вариант. По-скоро бих искал да си ми е всичко вътре
и като стане нужда да си го ползвам.

А тези отделни листи от цялата карта, само ги копираш в паметта ли? Защото там в упътването пише
да се стартира install.bat файла? И с BaseCamp/Mapsource ли го правиш или - просто - copy/paste ?

_________________
...
Чет Сеп 04, 2014 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
yossarian написа:
Здравейте,

Позачудих се дали да си задам въпроса в темата за съвсем начинаещи(какъвто съмSmile ),
но реших тук, защото пряко става въпрос за тази карта.
Сигурен съм, че въпросите ми са изключително изначални, но не можах да се ориентирам
във форумите за отговор.

С Гармин Монтана съм.
Свалих си топографската карта на BGtopoVJ от тук - http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/#section2

- Свалих "2.2 Архивирана версия за инсталиране в Garmin™ MapSource®/BaseCamp™ " с желанието да си я кача
в уреда. Оказа се, че е 32GB.И това ме спря.

По-надолу в същата страница има друга версия, която пише, че пак е подходяща за Гармини и е 2GB.
Става въпрос за тази
"2.4 Oбединено геореферирано растерно изображение с релефни сенки в JNX формат "
Но пише, че е JNX формат,а нали казвате, че за да се ползват такива формати "трябва да се хакне уреда",
което аз, като се гледам, няма да мога да направя в следващите 14 години Smile .

И всъщност ви моля ако може да ми кажете
- коя версия да сваля.
И другото е, че искам да я инсталирам на SD картата
- коя програма да използвам?

Във форумите на Гармин казват, че Mapsource вече не се поддържала и не била актуална
и да се ползва - Basecamp. Някъде другаде четох точно обратното.


На уред Монтана е най-подходящо да ползвате JNX растерната версия -- хем ще работи по-чевръсто, хем с по-добро качество. Отключването на поддръжката за JNX в уреда може да се направи по два начина:

1) закупуване на годишен абонамент за Garmin BirdsEye, инсталиране на свързания с него и ID-то на уреда ви електронен подпис в BaseCamp, подписване на BGtopoVJ-raster-jnx-v3.00.jnx файла и копиране на подписания файл на SD картата на уреда;

2) обновяване на фърмуера на уреда, за да бъде разширен демонстрационния му режим на работа с JNX файлове, така че той да е достъпен за произволно големи райони на всякакви координати (програмата от първия линк може да направи необходимата промяна в съответния фърмуер за дадения уред от втория линк; след това така изменения файл трябва да бъде преименуван на gupdate.gcd и копиран в Garmin папката в паметта на уреда; след рестарт на уреда обновлението се прилага и работата с неподписани JNX файлове става възможна; по време на прилагането на обновлението уреда не трябва да бъде рестартиран);
Чет Сеп 04, 2014 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
yossarian



Регистриран на: 27 Авг 2014
Мнения: 7
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Ведрин, за отговора,

Още като го получих GPS-а, го регистрирах в сайта им и там се ъпдейтна софтуеъра му до последната версия.
А този пач, за който си дал линк, си мисля, че ако го сложа, няма да важи гаранцията, а тя е още 2 години.
Ще се пробвам да сложа няква друга версия на твойта карта...само да видя как ще се разберем с BaseCamp Smile

_________________
...
Чет Сеп 04, 2014 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
yossarian написа:
Благодаря Ведрин, за отговора,

Още като го получих GPS-а, го регистрирах в сайта им и там се ъпдейтна софтуеъра му до последната версия.
А този пач, за който си дал линк, си мисля, че ако го сложа, няма да важи гаранцията, а тя е още 2 години.
Ще се пробвам да сложа няква друга версия на твойта карта...само да видя как ще се разберем с BaseCamp Smile

Досега на моята Монтана съм нямал никакви проблеми с пачтнатия фирмуеър макар и да не е гаранционен. Не виждам даже и проблем да му се сложи и официалния такъв в последствие. Е сега ако убиете тотално уреда и го занесете в сервиз тогава може и да се усетят евентуално но малко вероятно. По ранните версии на пачтера даваха такава информация в Инфото за версията на фирмуеъра с някакво съобщение patched by XXXX, но вече има така опция да не се изписва такова съобщение от него. Така че единствения вариант да разберат в сервиза че е пачнат приемника е да сложат някакъв JNX файл и така да тестват макар че се съмнявам да го правят. Пък ако искате да няма такива съмнителни файлове на него то никога не слагайте JNX файлове във вътрешната памет на уреда. Още повече че те могат да бъдат нестабилни и уреда да забие. Аз затова винаги ги слагам на SD картата поради тази причина.
Съб Ное 29, 2014 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Потвърждавам думите на icpart. Нямал съм никакви проблеми с работата на пачнатия софтуер на Etrex 20, а сега и на Etrex 30. Наистина е важно уточнението, което е направил icpart, че е хубаво да се слагат картите на SD картата. Така, ако уредът забие по вина на калпава карта, може да се извади SD картата и на карточетец да се изтрие бъгавата карта.

Поздрави!
Съб Ное 29, 2014 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
yossarian



Регистриран на: 27 Авг 2014
Мнения: 7
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря!
Аз винаги слагам картите единствено и само на SD картата. Нищо не пипам в паметта на самия уред. Със SAS Planet си свалих до 18зуум карта на региона, в който обикалям и съм много доволен. Качеството на образа напълно ме задоволява, уредът не се бави...единственото е, че картата е "снимка" и реално пътищата не могат да се ползват да си наредиш маршрута по тях..

А за пачването - вече виждам, че натам отиват нещата. Но - аз сам няма да се оправя Smile
Ще трябва някой от вас някога да го направи Smile

_________________
...
Нед Ное 30, 2014 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gogodilowski



Регистриран на: 11 Дек 2014
Мнения: 2
Местожителство: Сливен - Стара Загора

Мнение BGtopoVJ в Google Earth Отговорете с цитат
Здравейте, пускам линк към едно полезно файлче което направих. Това е KMZ с един динамичен слой, който ползва kade.si WMS.

https://mega.co.nz/#%21ekQilRJZ%21VgeqkOKuwQnr2VCujnkdj-ipCq5iRqnh1gHss0kTwKc

С отварянето на файла се добавя насложено изображение от #http://www.kade.si/cgi-bin/mapserv?VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&WIDTH=1024&HEIGHT=1024&LAYERS=BGtopoVJ-raster-v3.00&STYLES=default&TRANSPARENT=TRUE&FORMAT=image/png&
Пет Дек 12, 2014 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Правилно ли разбирам, че версията на картата за OsmAnd може да бъде ползвана само само в платената версия на приложението (OsmAnd+)?
Във free-версията не виждам никъде папка cloudmade ...

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Чет Май 28, 2015 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Правилно ли разбирам, че версията на картата за OsmAnd може да бъде ползвана само само в платената версия на приложението (OsmAnd+)?
Във free-версията не виждам никъде папка cloudmade ...

Версията на BGtopoVJ за OsmAnd може да бъде ползвана и в безплатната версия на OsmAnd. Упътването се отнасяше за по-стара версия на OsmAnd и Android, в която, поне при мен, подобна папка съществуваше (възможно е да се е появила след download-ване на някакви online данни, без да съм обърнал внимание на това). В OsmAnd 2.0.4 изпълняван на Android 5.0.2 такава папка наистина липсва.

Обнових упътването, така че сега то е актуално за OsmAnd 2.0.4 изпълняван на Android 5.0.2. Ето новия текст и 3 screenshot-a:

Ще ви бъдат нужни най-малко 2.31 GB свободно дисково пространство. Разархивирайте данните (например посредством 7-Zip) и копирайте поддиректориите от папката BGtopoVJ-osmand-z14-v3.00 в папка SD card/Android/data/net.osmand/files/tiles/BGtopoVJ-osmand-z14-v3.00/14 на програмата OsmAnd. Активирайте plugin-а на OsmAnd "Online maps", след което изберете BGtopoVJ-osmand-z14-v3.00 като източник. Картата е видима от ниво на приближение 14 (скала 500 м) до ниво 16 (скала 200 м). Упътването се отнася за Osmand v2.0.4 изпълняван на Android 5.0.2. В други версии на Osmand или Android правилното местонахождение на тайловете може да е (леко) различно.



OsmAnd (вече) поддръжа и SQLite като средство за съхраняване на тайлове, което дава някои предимства при работа с големи по обем карти. Например в конкретния случай тайловете са 65053. Като се има предвид че за всеки тайл файловата система алокира някакъв брой блокове (дисково пространство) с еднакъв размер, при такъв голям брой тайлове би могло да се стигне до значителен преразход на място. Освен това, копирането на толкова много на брой малки по размер файлове от компютъра към microSD картата на телефона би отнело часове. Ако вместо това тайловете бъдат съхранени в SQLite база данни файла за копиране би бил само един, копирането би било много по-бързо и преразхода на място би бил избегнат.
Пет Май 29, 2015 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Правилно ли разбирам, че версията на картата за OsmAnd може да бъде ползвана само само в платената версия на приложението (OsmAnd+)?
Във free-версията не виждам никъде папка cloudmade ...

Теглиш си найтлито на Osmand и вече имаш пълната версия Wink
http://download.osmand.net/latest-night-build/

Мисля че това точно с промяната на местата на папките е станало заради ограничението на Киткат да се пише на външната SD карта.
Нед Май 31, 2015 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
С кански мъки успях да подкарам нещата, но положението при мен е твърде незадоволително. Явно не правя нещо както трябва.
Канските мъки включваха и невиждане на папката BGtopoVJ-osmand-z14-v3.00/14 в Windows Explorer, което доведе до нуждата от "двойно" копиране на тайловете - първо някъде в паметта на устройството, а след това от някъде-то във въпросната папка - процес, отнел общо над 4,5 часа (3 часа и 30 минути за прехвърляне на файловете от компютъра на таблета, и още над час за операцията по вътрешното им преместване там).

ОС е Android 4.4.2. Може и да няма значение, но опитът протече на таблет Lenovo A-5500. При инсталацията на Osmand (версия 2.0.4) папка SDcard/Android/data/net.osmand/files/tiles не се появява:



Най-близкото до това е SDcard/osmand/tiles. Тук създадох папка BGtopoVJ-osmand-z14-v3.00 с подпапка 14, така щото в крайна сметка се получи следното: SDcard/osmand/tiles/BGtopoVJ-osmand-z14-v3.00/14. Именно тук копирах разархивираните тайлове (65053 броя в 390 папки) на картата.
Активирах плъгина за онлайн карти и програмата веднага откри картата:



Резултатът, обаче, бе следният:



Отделно от това при намаляване мащаба на картата до 2 км тя изчезва изцяло, като се появява следното съобщение:



Какво не е наред, т. е. къде бъркам?

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пет Юни 05, 2015 7:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
невиждане на папката BGtopoVJ-osmand-z14-v3.00/14 в Windows Explorer

Забелязвал съм че ако устройството е свързано към компютър и впоследствие направи промяна във файловата си система, тази промяна понякога става видима в Windows Explorer едва след umount/mount на тази файлова система в устройството. Има команди, с които това може да се направи за външната microSD карта, но не и за вътрешната му памет. Затова в подобни ситуации понякога най-лесното е да рестартираме устройството. Не знам обаче дали в случая проблема е бил от подобно естество.

Rincewind написа:
при намаляване мащаба на картата до 2 км тя изчезва изцяло, като се появява следното съобщение

Изчезването е очакван ефект, тъй като комплекта тайлове е само за ниво 14. В зависимост от размера и резолюцията на екрана, картата би била видима само при някои нива на приближение (например на z1 compact при скала между 500 м и 200 м). Съобщението за наличие на офлайн векторна карта за същия район излиза понякога (ако е налице такава), може би защото се предполага че офлайн векторна карта е за предпочитане пред офлайн растерна карта, дори и последната да се вижда нормално.

Rincewind написа:
Какво не е наред, т. е. къде бъркам?

Не знам на какво се дължат липсващите ивици, при мен този ефект не се е проявявал.

В миналите дни си поиграх да направя SQLite версия за OsmAnd, която публикувах снощи като алтернатива на версията с тайлове. SQLite версията е за предпочитане по няколко причини:

-- състои се от един основен файл и два малки допълнителни, вместо десетки или стотици хиляди файлове;
-- заема по-малко място, както заради по-малкия брой файлове, така и заради използваната компресия (JPG вместо PNG в тайловата версия);
-- съдържа слоеве от 6 до 14 включително и е видима в повече различни нива на приближение:


Пет Юни 05, 2015 3:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Спазвайки указанията на Ведрин качих SQLite версията за OsmAnd на BGtopo VJ-всичко си върви-благодаря!
По принцип в Планината ползвам Orux-а и OziExplorer,но исках да сложа и Osmand заради възможността за маршрутизация на малък участък...Телефонът е старичък-I90001 с андроид 2.3.6.
Поздрави!

_________________
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си.
Пон Юни 08, 2015 7:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 2 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov