ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Северни Родопи - водопадите около село Устина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Северни Родопи - водопадите около село Устина
Автор Съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Хвала за усърдието! Снимките са прекрасни, истинска наслада. Заслужавало си е.
С такова усърдие преди 100 години с мъжа ми се провирахме през гъсталаците на Червената стена, за да намерим Венерината пантофка. Ходихме специално три-четири пъти, добре инструктирани от биолога Стефан Станев - безрезултатно.
Вто Апр 22, 2014 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Определено ми стана любимо място. Вече ме мъчи въпроса какво има над водопада, но това по-лесно може да се провери.
За тези, които искат да се пробват, да си имат още едно на ум - по склона има змии! На едно място, където минах, направих пирамидка от камъни. Докато събирах камъните, чух змия! Да, за първи път чувам змия, преди да съм я видял. До там беше с пирамидките. Wink Тя се изнесе бавно, аз по-чевръсто. Взел съм камък на 30 см от нея. Беше се завряла под един свод.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Апр 23, 2014 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
donzezi написа:
Ето снимки и от тази зима :


Не бях виждал снимки от там зимно, браво! Smile

mislesht написа:
Определено ми стана любимо място. Вече ме мъчи въпроса какво има над водопада, но това по-лесно може да се провери.
За тези, които искат да се пробват, да си имат още едно на ум - по склона има змии! На едно място, където минах, направих пирамидка от камъни. Докато събирах камъните, чух змия! Да, за първи път чувам змия, преди да съм я видял. До там беше с пирамидките. Wink Тя се изнесе бавно, аз по-чевръсто. Взел съм камък на 30 см от нея. Беше се завряла под един свод.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.


Мен ми е любопитно как ли се стига в горната част над водопада, предполагам има слизане към него от някъде?!? Question

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Апр 23, 2014 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:



Мен ми е любопитно как ли се стига в горната част над водопада, предполагам има слизане към него от някъде?!? Question


Някакъв глиганинг от пътя Перущица-Скобелево надолу към дерето над водопада, може да се окаже доста по-лесно.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Апр 23, 2014 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ralica_peneva_



Регистриран на: 06 Май 2014
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
martin555, интересно ми е откъде си снимал снимка 13. Откъде се виждат непристъпните водопади?

_________________
"Хубава си, татковино,
име сладко, земя рай,
сърце младо и невинно
за теб трепка, та играй."
Вто Май 27, 2014 8:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Привет!Преди 4 години снимах Устинският водопад,сега се сетих за това:

Видно е,че не бяха толкова големи водите тогава,но пак изглеждаше внушително за моите разбирания Laughing

_________________
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си.
Вто Май 27, 2014 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, ето и снимки от днес .
Ходихме да снимаме горния водопад по странична пътека ,която се отклонява вдясно преди първата зелена пейка.
Кулата и параклиса отстрани :



Ето и панорамен кадър и със Устина:


След 3 дерета пътеката взе да завива надясно и според GPS-са да ни отдалечава от водопада, затова свихме вляво и след малко Радо каза "ЕТО ГО "


Гледката от горе - вижда се и баража преди водопада (бивш развъдник за пъстърва според местните).
Отвеса е около 100 м .Трябва дълго въже за да се слезе долу. Затова много внимателно се приближихме по хлъзгавия камънак до ръба и го снимах .


ЕТО И "ЧЕРЕШКАТА НА ТОРТАТА"(май често го наричат така в тази тема ).




Панорама :

На връщане беше лесно- малко стръмно и загубихме кучето за малко ама останахме доволни .






Другия път с въже и ще се опитаме да го снимаме отдолу ,защото това е каскада от големия и 2-3 по-малки водопадчета .
Нед Дек 28, 2014 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Има хляб в този район! Хареса ми и този подход! Ще те помоля за трак, че след зимата идва пролет! Wink
Весели празници!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Дек 30, 2014 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:


Мен ми е любопитно как ли се стига в горната част над водопада, предполагам има слизане към него от някъде?!? Question


Здравей, регистрирах се специално в сайта именно заради теб. Бях прочел в блога ти за големия водопад и ми е станало фикс идея да открия начин да го видя и снимам отблизо.

Между другото се изненадах за тези водопади, тъй като са ми под носа. От 1997 г. имаме една виличка в кв. Пастуша на гр. Перущица. и няколко пъти се бях качвал до Чурен или Върховръх, но изобщо не подозирах за красотите по Устинската река.

Сега твърдо съм решил, че тази 2015 г. трябва да успея да достигна по-близо големия водопад и да изкача с колело пътя от Перущица до Чурен Smile

След въведението ми, ще напиша как бях решил да се пробвам за водопада отгоре. След проучване чрез Google Earth + на оскъдните кадри, които са направили в зоната ми бе станало ясно, къде се намира водопада и, че от Западната страна(както е направил
donzezi) не е възможно да се достигне поради отвесните скали. То и за източната част си личеше, но мислих, че отгоре може да се успее да се направи нещо.

Преди 2 седмици направих опит и заявявам, че не е възможно да се достигне отгоре без екипировка
. Поне мен ме достраша. Дори при 5% риск от сериозна контузия или по-лошо е много глупаво да продължаваш.

От единия склон(южния на водопада) видях под мен на 30на метра как пада водата надолу, но повече нямаше как да се съзре и беше опасно. После се прехвърлих отсреща на другия склон т.е. по източните скали на водопада. Почти до ръба достигнах, но бях сам и нямах въже поне да се вържа, за да не се плъзна. Приятелите ми бяха останали малко по-нагоре по скалите.

Накрая си тръгнах много разочарован, защото водопадът бе малко под мен, но бе рисково да се пробвам за последната скала.
Сега дебна време и пак ще отида да се опитам отдолу нагоре като искам да успея поне да го зърна. Ще взема техниката на жената да го снимам. Имаме една Сигма 150-500мм. специално закупена за такива цели, но за нея и статива ще трябва да мъкна. Smile


Последната промяна е направена от kikoleppard на Вто Фев 03, 2015 11:46 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Вто Фев 03, 2015 1:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето също зимни снимки на водопада до параклиса:





и





Последната промяна е направена от kikoleppard на Вто Фев 03, 2015 3:44 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Фев 03, 2015 1:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Сега малко инструкции как да се стигне от горната страна на водопада:

О гр. Перущица се хваща асфалтовия пътя за с. Чурен/х. Върховръх. Карат се почти 8-9 км. като реално пътя вече се появява над с. Устина т.е. вижда се точно дерето и скалите по Устинска река. Вижда се също и връх Кулата като позицията е източно от дерето. По пътя има на две места, където може да се спре с колата и да се огледа дерето. В случая трябва на второто/горното да спрем, където е червената стрелка. Вече с жълтата е отбелязано, там където се намира големият водопад, както и си личи каньонът под него.



Вече в по-голям мащаб съм надраскал ориентировъчно как да се стигне до скалите над самия водопад:



След като се остави колата има черен път, който постепенно слиза надолу към реката. Правят се няколко завоя, но според мен разстоянието до реката не бе повече от 500 м. Пътя свършва точно до сливането на 2 малки рекички, които се отправят надолу към каньона. Точно там открих една беседка и едно старо ръждясало барбекю. Оттук-нататък всичко е обрасло. Пресича се реката на запад и се следва сред шубраците. След около 150-200 м. се вижда моста и по него се пресича реката. Вече над моста са източните отвесни скали на водопада, които donzezi много добре е заснел.


Последната промяна е направена от kikoleppard на Съб Мар 14, 2015 1:09 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Фев 03, 2015 2:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Още малко инструкции за по-голяма яснота:

Позволих си да ползвам снимки на donzezi. Да го поздравя за ентусиазма му да се качи по западния склон. Аз си го мислих, но предполагайки по-лесния достъп от изток, използвайки асфалтовия път Перущица - Чурен си спестих тези усилия Smile



Иначе първоначално не бях видял моста и търсех водопада по южния склон. Стигнах до жълтата стрелка на снимката и разбрах, че е невъзможно да се продължи без екипировка. Както писах по-горе виждах как водата пада надолу, но нищо повече. После като се връщах назад към реката открих малкия водопад и моста. Вече от моста се прехвърлих по скалите и какво ли не пробвах, за да зърна отблизо водопада.



Според мен се появявах на всички стрелки, които съм сложил, като накрая почти стигнах до последната скала, където е червената стрелка. Аз се спуснах по едни скални процепи, но така или иначе пак не успях да се доближа до ръба на скалата, защото имаше малък сипей и без да се връзвам не ми се рискуваше. Ако имаше някой, който да бъде в първоначалната ми позиция на южния склон, за да ми каже, че съм вече НАИСТИНА на последната скала, можеше да се пробвам, но сам си бе рисковано.


Последната промяна е направена от kikoleppard на Вто Фев 03, 2015 11:48 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Вто Фев 03, 2015 3:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Зимни снимки на малкия горен водопад(така си го назовах), който се намира под бента(моста) на водохващането, но е малко над големия водопад. Не е отвесен, но има може би 7-8 метра:









Вто Фев 03, 2015 3:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето снимки от източните скали над водопада с изглед към каньона и с.Устина(там където съм маркирал с жълтите стрелки).






















И така оттук нататък ще дебна за хубаво време през някоя събота или неделя и смятам да пробвам пак от източните склонове да се спусна от пътя в долната част на каньона и да се пробвам нагоре. Ако има ентусиасти да пишат! Може заедно да направим една разходка.
Вто Фев 03, 2015 4:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
И така оттук нататък ще дебна за хубаво време през някоя събота или неделя и смятам да пробвам пак от източните склонове да се спусна от пътя в долната част на каньона и да се пробвам нагоре. Ако има ентусиасти да пишат! Може заедно да направим една разходка.


Според мен това няма да е по-лесно от класическия подход отдолу по реката, както правихме миналата година. За събота не, но някоя неделя на пролет можем да се уговорим и да се пробваме пак отдолу и до по-нагоре. Все пак имам представа и е редно да стигна по-близо от втори опит. Wink Зимата може да е по-хлъзгаво.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Фев 03, 2015 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 2 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov