ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Северни Родопи - водопадите около село Устина
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Северни Родопи - водопадите около село Устина
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Северни Родопи - водопадите около село Устина Отговорете с цитат
Водопадите, около село Устина в Родопите са интересна дестинация за еднодневна "разходка", а и други занимания. Пролетните стремежи за що годе пълноводни водопади се оправдавдаха през този сезон, поради не толкова снежната зима. Сякаш беше рано за типично пролетните снимки с много зеленина и бушуващи води, но дългото изчакване би довело до резултата от изминалата есен, в която водопадите бяха пресъхнали. Тогава с импровизация се озовахме в София да снимаме Боянския водопад, но сега импровизации не бяха нужни. Изминалата седмица поваля навсякъде, надежда имаше.
Заглавието е малко подвеждащо, защото северни Родопи се оказва че няма, въпреки че в Уикипедия е описано така за село Устина, че е разположено в полите на северните Родопи. По геолого-тектонски и морфографски белези Родопите се делят на две части — западни/високи и източни/ниски, но тъй като посетените обекти се намират в северните части на планината, реших да кръстя публикацията така.

И така, ранно утро е, пътуваме към Родопите. По път се отбихме до интересният храм св. Харалампи Чудотворец, който много пъти подминаваме транзит.



Един от местните кибици необезспокояван закусваше в съседство. Пролетта отдавна е факт и животинките не пропускаха да я отбележат.



Тъй като дерето на притока, по който се намира Устински водопад над село Устина беше напълно пресъхнал докато се движихме разочаровани по пътеката, а каптажната шахта бучеше с все сили, си помислих че вторият опит тук ще е отново греда. Ха, колкото повече наближавахме скалите обаче, толкова по-силно се долавяха падащи от високо води. Най-приятния звук! Smile В последствие разбрахме, че каптирането на реката е в по-долният и участък, а не над самия водопад, както са каптирани водопадите в северозападните части на България.

Устински водопад.



Поемайки по скалите над Устински водопад за да изляза на мястото, откъдето пада водата, се радвах тайно как няма да се спускам на рапел по суха скала, а под пръските на водопад. По статистика водопада се води да е 20-25м., но според замерванията ми с въжето, което спуснах е малко над 30м. Както се вижда по снимката долу, места за установка на въжето няма. Скалите са нестабилни и ронливи, осигуровка на клинове би довела до почти сигурно самоубийство. Нямаше и подходящи цепки за ексцентрици/френдове - тегава работа. На места само придържайки се за разни скални издатъци предизвиквах отронването им. Ерозията си е казала думата.



Рядко ми прави чак такова впечатление, но съдейки по растителността, мястото над водопада е напълно непокътнато и диво. Имахме недоразумение и с тръните, и с гъстата растителност множеството надирания, която ми причини. Движех се внимателно, доколкото може да се получи по сходен терен.



След час борба по скалите, за която не ми се изпада в подробности, ето ме и над самия водопад. Изгледът е страховит, напълно отвесна мокра скала и хлъзгав улей, по който тече водата преди да полети в бездната. Няма камъни по самото и "корито", по които да се стъпва, не му е лесно/скучно на човек.Smile



Отдолу пък в това време се събираше публика. Сякаш не ми мислеха доброто, а ме изчакваха да сляза за да ме наръфат, Smile но мирно и тихо се напиха с вода и се оттеглиха по пътеката...



Ихвърляне на въже от необезопасена площадка е кофти сценарии при спускане на рапел. Доста опити направих, докато въжето слезе до долу, все зависваше на някоя туфа, или се заплиташе. За да не се налага самоизвличане играех на сигурно,не бях сигурен дали ще стигне дължината. Докато го изхвърлях се шунтирах за него, да не би да стане някоя беля. Първоначалните опити с хвърляне на въжето във водопада не дадоха резултат. То все спираше някъде по средата. Пуснах го до него.

Първо спускане по скалата до водопада. Под краката ми се откърти огромен камък. Пукотът му утекна зловещо с разбиване в скалите....... Разбрах, че терена не е особено подходящ за слизане през скалите, което затвърди и тезата за осигуровка именно по този ронлив камънак.





Слизах буквално на пръсти след инфарктната ситуация от преди малко, въпреки че отвеса предлага да се експериментира за отскоци с рязко пускане на въже през протриващото устройство. По този начин се получава засилване и отскок от скалата с падане на метри надолу, но именно тук нямаше как да се получи, вероятно щях да съборя още някой камък...





Устински водопад - втори опит. Този път във водопада, защото реших че там ще е по-безопасно. Няма ронляци, чиста и загладена скала. Две камбани, освежаване и куп хлъзгане по "заледените" отвеси.



В съседното дере, в което тече Устинска река източно от тук, се намират приказни и непристъпни водопади, за които се носят легенди. Пътеки няма, за да се добие минимална представа съм снимал от позицията на долния кадър. Непристъпни скатове, завършващи с пропасти.



Последният водопад от каскадите. Внушително количество вода, допълнено от пролетните цветове и отиващия си ден. Крайно време бе да се връщаме, за да не отъмняваме точно тук.



Бях забравил, че имаме още час до залезните цветове, тъй като предната нощ се смени времето с час напред и се заблудих по това. Двадесет километрова поредица завои с набиране на височина водят до село Чурен в Родопите, което е еталон за въщане в миналото.



Имало едно време.....гласове и смях, работа и забавление, радост и тъга. Сега като че ли само тъгата витае в тези откъснати и неосакатени от цивилизацията кътчета.



В изпращане на залеза. Тук дори кучетата не се разлаяха, тъй като им бяхме интересни субекти. Липса на хора, самота, тишина, един отиващ си с времето свят, до който явно сме едни от последните, които се докосват.



Това им е хубаво на автопоходите. Комбинацията от разходки и бързото предвижване от дестинация до дестинация. Докато преди няколко часа се къпех във водите на Устински водопад и се радвах на топлото мартенско слънце, тук на по-висока надморска височина студът вече щипеше сериозно.



Последен поглед към спокойствието и по обратен ред на завоите от селцето към динамиката в града.



_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/

Последната промяна е направена от martin555 на Пет Фев 27, 2015 11:04 am; мнението е било променяно общо 8 пъти
Пон Мар 31, 2014 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Общо взето нареждаш правилния алгоритъм - първо посещаваш църквата, после се спускаш по въжето в пропастта. Smile
Това в рамките на шегата.
Иначе снимките са хубави, сигурен съм, че и адреналина е бил в достатъчни количества.
Много идилична атмосфера лъха от снимките на родопското селце! Smile
Пон Мар 31, 2014 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ей не щя да ме изчакаш! От друга страна пък щеше да ми разбиеш главата с някой камък...
Но и аз се надявам до месец да се завъртя натам. Cool

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Мар 31, 2014 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Северни Родопи - водопадите около село Устина Отговорете с цитат
martin555 написа:

.......................................................................................
Имало едно време.....гласове и смях, работа и забавление, радост и тъга. Сега като че ли само тъгата витае в тези откъснати и неосакатени от цивилизацията кътчета.

.......................................................................................

В изпращане на залеза. Тук дори кучетата не се разлаяха, тъй като им бяхме интересни субекти. Липса на хора, самота, тишина, един отиващ си с времето свят, до който явно сме едни от последните, които се докосват.

.................................................................................................


Зомбираме се малко по малко всеки ден пред компютри, мобилни телефони и др. подобни урудки. Всеки трети е с някакви жици в ушите и говори с кораба майка... След време ще научаваме само от филмите и енциклопедиите за този отиващ си с времето свят, а децата ни все по-често ще ни питат ”Какво е това бяло куче?”, сочейки с пръст някое агне, отлъчило се от стадото си и случайно озовало се до пътя...

Иначе снимките са много хубави!
Пон Мар 31, 2014 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Общо взето нареждаш правилния алгоритъм - първо посещаваш църквата, после се спускаш по въжето в пропастта. Smile
Това в рамките на шегата.
Иначе снимките са хубави, сигурен съм, че и адреналина е бил в достатъчни количества.
Много идилична атмосфера лъха от снимките на родопското селце! Smile


Благодаря за хубавите думи. И ние се опитваме да правим "Наскок Намарш", но трудно се получава! Wink Последните ти два прехода са интересни, впредвид обстановката със снега по ниското!

mislesht написа:
Ей не щя да ме изчакаш! От друга страна пък щеше да ми разбиеш главата с някой камък...
Но и аз се надявам до месец да се завъртя натам. Cool


Ееее, не мислех, че имаш желание за разходка там, като те попитах за евентуалното състояние на водопада не каза че ти се ходи, верно можеше да го организираме съвместно! Здраве да е, обади се като решиш, може да повторим! Вероятно водопада скоро ще пресъхне, имай и това впредвид! Smile Поздрави! Razz

ZCEZBPM написа:
Куул! Smile
Мартине, що не одиш по нормалните пътеки и после и ние дето рядко ходим по водопади макар и да ни се ходи много, да минем по трака.
Пусни се по въжетата, после мини по някоя нормална пътека в полза роду, пусни трака и готово.Smile
Така сега очи пълни ръце празни. Ако някой път ида там ще има да извъртам да извъртам, пък друго си е наготово да ида и да не се чудя.Smile


Звучиш прекалено оптимистично относно пътеки там (Устинска река). Cool В началото е "лесно", предвижваш се известно време в стил "най-скъсани дрехи" по скали и покрай реката, но после идват отвеси, движение по ръбчета с 30-40 метрови пропасти и реката остава в ниското. Има множество водопади, които са като улеи с вода и по тях няма начин човек да се изкачи, дори да прави опит да се движи само покрай тях... Около водопада са абсолютни отвеси, които се ронят, на практика до самото му подножие не може да се стигне с подход отдолу от селото, както подходихме ние. Веоятно с директни рапели от някаква горна част на ждрелото, до която незнам как се стига, би било възможно! Скаклите обаче са нестабилни, затрупани със здравец и ронляци, не е здравословно дори за най-опитни. Риск с подход отгоре е голям, би било възможно с междинни площадки и поредица от рапели.....! Idea Иначе трак имам, ако искаш пращам ти го на e-mail! SmileCroc

п.с. Първият водопад - Устинкия е на 20 минути по пътечка от уличките. Ако имаш път, селцето е Устина, може да не минаваш транзит и да се качиш да го видиш! След месец май е вероятно да няма вода!Idea

ivailo.hr написа:
”Какво е това бяло куче?”


Smile Откъде ти дойде на ума, успя да ме развеселиш, въпреки че целият свят е тотално объркан! Относно селцата, струва си човек да пощъка! Момент на бягство от "света", в който живеем и се лутаме! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/

Последната промяна е направена от martin555 на Вто Апр 01, 2014 1:57 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Апр 01, 2014 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:

Ееее, не мислех, че имаш желание за разходка там, като те попитах за евентуалното състояние на водопада не каза че ти се ходи, верно можеше да го организираме съвместно! Здраве да е, обади се като решиш, може да повторим! Вероятно водопада скоро ще пресъхне, имай и това впредвид! Smile Поздрави! Razz


Замълчах си, защото си сецнах кръста миналата сряда. Пък и вие с тия въжета, какво щях да правя аз? Confused
Не ме бърка, че популярния ще пресъхне - посещавам го от 3 години всяка пролет, аз за другия се точа.
Ще отделя 1 ден на това дере, ще го обикалям оттук-оттам, пък каквото стане. Не знам кога, когато се отвори възможност. Едва ли ще успея да мина по вашите тракове, но ще ти се обадя и на мен да ми пратиш трака. Все пак "пищов" си е.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Апр 01, 2014 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:

................................................

ivailo.hr написа:
”Какво е това бяло куче?”


Smile Откъде ти дойде на ума, успя да ме развеселиш, въпреки че целият свят е тотално объркан! Относно селцата, струва си човек да пощъка! Момент на бягство от "света", в който живеем и се лутаме! Smile


Бях го чел някоде в нета. "Софиянци" отиват на гости в Панагюрище. Децата им виждат агне и казват въпросната реплика. Набила ми се е в главата. Wink
Вто Апр 01, 2014 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Страхотни снимки!!! Падащата вода и цветята отстрани ..... Идеално си хванал момента. Господ здраве да Ви дава.
Вто Апр 01, 2014 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
В един руски форум за луди пътешественици и невъзможни красоти - http://sinus.vl.ru/forum/showthread.php?t=34494#.Uzrnxqh5M5t - срещнах израз, който много ми хареса и тук, на твоя пътепис, му е мястото да го лепна:

РАДОСТ МОЯ, ФОТО - БУКВЕНА!
Вто Апр 01, 2014 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
Страхотни снимки!!! Падащата вода и цветята отстрани ..... Идеално си хванал момента. Господ здраве да Ви дава.


Родопите са ми слабо позната планина, определено обаче ще се връщам там с удоволствие пак и пак... Smile Поздрави!

staria написа:
В един руски форум за луди пътешественици и невъзможни красоти - http://sinus.vl.ru/forum/showthread.php?t=34494#.Uzrnxqh5M5t - срещнах израз, който много ми хареса и тук, на твоя пътепис, му е мястото да го лепна:

РАДОСТ МОЯ, ФОТО - БУКВЕНА!


Интересен сайт е това...

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Апр 01, 2014 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Respect
Толкова лета прекарани в Чурен ... Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Апр 10, 2014 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Respect
Толкова лета прекарани в Чурен ... Smile


Късметлия си значи! Cool Перфектното място за почивка...

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пет Апр 11, 2014 10:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Устинския водопад е уникално място.
Тази зима не ,но миналите зими беше обледен и смятаме да го катерим с котки и лапи.
Устроен е за горна установка, даже има и анкери за планки 10мм ,няма начин да не сте ги видели .
Вто Апр 15, 2014 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето снимки и от тази зима :

Както се вижда ледът беше малко. Ето и снимки от околноста :



Вто Апр 15, 2014 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да не отварям нова тема, че и да са на едно място нещата, ще пиша тук. Вчера, вече с гаранция за хубаво време тръгнах и аз да посетя мистичния водопад на Устинска река. След пътеката, нещата очаквано се забатачиха, а и мокротията беше голяма. Разбрах, че няма да мога да следвам трака на Мартин, трябваше да измисля друг начин. Изкачих се по-високо по склона и така успях да напредна, макар и бавно. На места се засичат животински пътеки и човек може да ходи по 20-30 метра изправен дори и да се движи с нормална скорост. В крайна сметка достигнах мястото от където водопада се откри.
Продължих още малко и спрях за да снимам. За съжаление слънцето пада отпред косо и е много трудно да се докара прилична снимка. Оставих раницата и само с фотоапарата влезнах по склона 30-40 метра по диагонал нагоре, но там водопада започна да се гуми от поглед. Стана ясно, че съм до тук. Ето по-сполучливите снимки.

Така изглежда Кулата, от дерето:



Сезонен водопад горе по склона в дясно:



Ако правилно се ориентирам, така изглежда Кулата отзад:



Красив четириметров водопад:



След дълга битка с камънаци, шубраци, люляци и др. най-после се показа и черешката на тортата:



И пак, със зуум, от разни гледни точки, кален и изподран но ухилен, снимах го:







И един поглед към Устина, вече на връщане, високо от склона:



Трябва да отбележа, че мястото е уникално - това е един родопски Джендем, толкова близо до Пловдив и на малка надморска височина! Аналогията с Джендема изобщо не е преувеличена, и като визия дори.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Апр 22, 2014 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 1 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov