ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Относно ГРАМОТНОСТТА в постовете.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Относно ГРАМОТНОСТТА в постовете.
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Йори, ти фиология ли си завършила, педагогика или инДЖИнерни науки?
Чет Апр 23, 2015 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Икономика, информатика и педагогика.

Затова наистина съм благодарна, когато ми посочват разни правописни грешки, даже карам знаещи хора понякога да ми проверяват плановете. Най-вече заради запетайките, измъчват ме още от ученическите години. Знам че има правила, ама... Oops

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Апр 23, 2015 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
За професионалистите и любителите на правилата е издадена тази книга:
http://www.book.store.bg/p82909/oficialen-pravopisen-rechnik-na-bylgarskia-ezik.html
Далеч е от съвършенството, заглавието е глупаво /сякаш може правописен речник на БАН да е неофициален/, но това е наказателният кодекс на филолозите до издаването на нов. Като знам колко често ги издават, ще почакаме поне пет години.
Чет Апр 23, 2015 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Искам да питам нещо знаещите тук. Кое от тези две изречения е правилно и защо?

Пламене, подай ми молива!
Пламен, подай ми молива!
Чет Апр 23, 2015 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Искам да питам нещо знаещите тук. Кое от тези две изречения е правилно и защо?

Пламене, подай ми молива!
Пламен, подай ми молива!


Първото-обръщение Smile
Чет Апр 23, 2015 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Вярно е първото изречение. Макар да се твърди, че в българския език няма падежи, остатъците от звателен падеж в речника се наричат "звателни форми". Описани са на страници 24 и 25. Включват осем правила, които уточняват как се образуват звателните форми, основно по вид, род и окончание на името. Имена като Райчо, Кольо, Ивайло не се променят.
Чет Апр 23, 2015 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Коце, стегни един тест за следващата сбирка. Предполагам ще дойдеш. :

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Апр 23, 2015 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако има тест, аз ще избягам Wink
Една лекция върху запетайките бива, ама тогава сигурно другите ще избягат Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Апр 23, 2015 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Вярно е първото изречение. Макар да се твърди, че в българския език няма падежи, остатъците от звателен падеж в речника се наричат "звателни форми". Описани са на страници 24 и 25. Включват осем правила, които уточняват как се образуват звателните форми, основно по вид, род и окончание на името. Имена като Райчо, Кольо, Ивайло не се променят.


Правилно! Но сега е "модерно" да се говори както във второто изречение, защото така говорят по тъпите ни медии и повечето хора повтарят техния стил като папагали...
Подобна глупост е и употребата за щяло и не щяло (особено в сегашно или бъдеще време) на глагола случва се, а също и на стартирам и финиширам, когато не се говори за спорт...
Пет Апр 24, 2015 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Правописът е и уважение Отговорете с цитат
Прав си, Ивайло! Затова аз никога не употребявам стартирам и финиширам, а само инициирам и финализирам Very Happy

Малко по същество: не съм буквоед и не настоявам текстовете да са изпипани по всички канони на правописа. Това не е възможно, не е и необходимо. Съществува обаче минимална правописна хигиена, която трябва да се спазва. Липсата ѝ възприемам като обида за читателите. Не е задължително човек да проверява текстовете си с речник, но би могъл поне да ги изчете, преди да ги пусне. Тогава неминуемо ще отстрани повечето грешки, допуснати от бързане. А те са досадни и затрудняват четенето. В края на краищата нали пишем, за да ни разбират?
Пет Апр 24, 2015 1:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение ТЕСТ НЯМА ДА ИМА! Отговорете с цитат
Предлагам ви обаче кратка лекцийка, четенето не е задължително.


ОПРОСТЕНИ ПРАВОПИСНИ ПРАВИЛА

Проблем е, че правописните правила непрекъснато се менят, издаването на поредния правописен речник става “тихо” , никой не абонира служителите си за него както за “Държавен вестник”. Освен БАН речници издават и университетите, както и частни издателства. Така всеки, проявил интерес към тях, трябва да плаща отново. Добре е, че измененията стават бавно и трудно нещо може да се окаже фатално.

Правилата, които ви предлагам, са съкратени до крайност, но иначе всеки потенциален читател ще се отегчи и заспи.


1.Употреба на местоименни и глаголни форми за множествено число в официалното общуване.
При официално общуване във второ лице се употребяват глаголи и местоимения за множествено число, независимо от това с колко лица комуникираме. Прилагателните остават в единствено число.
Верни примери:
Госпожице, ходили ли сте в ресторант “Езерата”?
Вие ли сте отговорник на тази група?
Неверни:
Госпожице, ходила ли сте в ресторант “Езерата”?
Господине, вие бяхте така добри....

Употребата на главна буква има стилистична функция. Тя е задължителна в официалните документи. В други текстове се възприема като престараване, макар да не е категорично забранена.


2.Употреба на запетая
А/ Запетаята отделя простите изречения в сложното съставно изречение. Пише се пред подчинителния съюз. Когато той се състои от две или повече думи, запетаята се поставя пред първата.
Пример: Учениците закъсняха за час, въпреки че пристигнаха с такси.
В редките случаи, когато съюзът е в началото на сложното изречение, употребата на запетая наподобява безсъюзно свързване.
Пример: Въпреки че пристигнаха с такси, учениците закъсняха за час.
Б/ Запетаята отделя простите изречения в сложното съчинено изречение при безсъюзно свързване.
Пример: Готвачът обели картофите, наряза лука, разбърка соса и се зае с пържолите.
В/ При повторение на съчинителни съюзи запетая се поставя пред всички без първия.
Пример: На празника ядохме и пихме, и пяхме, и стояхме чак до сутринта.
Г/ Употребява се при изброяване на еднородни части на изречението.
Пример: Манол влезе в книжарницата и купи тетрадки, моливи, химикал, линия и гума.
Д/ Употребява се за обособяване на части в изречението.
Пример: Седнали на пейките, с лъснали от носталгия очи, старците гледаха манифестацията.
Възклицанията и обръщенията също са обособявания.
Пример:

“О, има тих вълшебен край....”

Е/ Авторът на текста има право да поставя така наречената логичеса запетая,
където намери за добре, ако това не противоречи на логиката на езика.


3.Променливо Я
При променливо Я пишем Я, когато сричката е под ударение, а следващата сричка е твърда или просто няма такава. При промяна на ударението или следваща мека сричка пишем Е. Меки са сричките съдържащи звуковете Е и И.

ХЛЯБ – ХЛЕБНИ – ХЛЕБАРНИЦА
СНЯГ – СНЕЖНИ – СНЕЖАНКА
БЯЛ – БЕЛИ - БЕЛОТА

4. Прилагателни с двойно Н
Когато прилагателните от мъжки род, единствено число окончават на НЕН, то съответните прилагателни от женски и среден род, както и формите за множествено число получават двойно Н.

ВОЕНЕН – ВОЕННА – ВОЕННО – ВОЕННИ
ЕСЕНЕН - ЕСЕННА – ЕСЕННО – ЕСЕННИ
Често погрешно с двойно Н се пишат фина и обикновена.

5. Определителен член
Определителният член е изразител на граматическата категория определеност /познатост/. Членуват се имена, които са ни познати, дори и ако само веднъж са споменавани в текста.
При членуването на имената от мъжки род са въведени пълен ЪТ, ЯТ и непълен А, Я определителен член.
А. С пълен определителен член се членуват имената, когато са в групата на подлога или изпълняват ролята на подлог.
Примери:
Вторият час от тренировката беше особено тежък.
Негърът остави на земята големия барабан.
Б. С пълен определителен член се пише и сложно съставно именно сказуемо. Така в едно изречение може да има два пълни определителни члена.
Пример:
Бухалът е най-големият летящ нощен хищник.
В. Пълен член се използва и в заглавията: “Железният светилник”, “Старецът и морето”, “Принцът и просякът”......
Г. Обръщението се членува с пълен член, когато не е прякор или собствено име.
Пример:
Ей, малкият, защо влизаш тук със сладолед?
Пълният член е задължителен, дори когато граматическият подлог и реалният извършител на действието не съвпадат.
Пример:
Обектът се охранява от полицията.
Когато имената изпълняват роля на второстепенни части на изречението, те се членуват с непълен член.
Прякорите, изглеждащи като съществителни или прилагателни имена от мъжки род, единствено число, избягват правилата за членуване.
При имената от женски род определителният член ТА се изписва изцяло, дори когато те завършват на Т или Щ.
РАДОСТТА, МЛАДОСТТА ПЕЩТА, СВЕЩТА......


6.Географски имена
Географските имена се изписват с главна буква – Пловдив, Радомир, Пирин, Марица, Тракия...... Проблемите с правописа идват, когато географското име се състои от две или повече думи. Когато името е съставено от съществително нарицателно и прилагателно към него, главната буква е само една – Горски извор, Цигански връх, Стара река, Голо бърдо, Валявишки чукар.......Ако втората дума може сама да се възприема като име, и двете се пишат с главни букви – Стара Загора, Луда Яна, Малко Търново. Още по-сложно става с географските дялове. Пише се Ихтиманска Средна гора, защото е име на дял, макар че прилагателното ихтиманска е с малка буква. Така се пише и Средна Стара планина......


7.Правопис на съществителни от мъжки род, определени от числителни.
Където има колебание за формата, най-простото правило е да пишем А за предмети и ЦИ за хора.
СЕДЕМ БОРА, ДЕВЕТ СТОЛА, ПЕТ ЗАЕКА но СЕДЕМ УЧЕНИЦИ, ДЕВЕТ МЕДИЦИ.

8.Правопис на НЕ.
Пише се отделно от глаголите: НЕ МОГА, НЕ ИСКАМ, НЕ ЗНАМ и слято с прилагателните и причастията: НЕКАДЪРЕН, НЕЖЕЛАН, НЕЗАДОВОЛЕН.....


9. Прозвища, прякори...
Когато една дума се слее с името, човека, героя, тя се възприема като име и се пише с главна буква: Баба Марта, Зайо Байо, Бай Ганьо, Поп Харитон.....


10. Цитат
Цитатите се обозначават с кавички. Когато се цитира мерена реч и тя е изписана и обособена като стихотворение, те се избягват. Когато мерената реч е цитирана като проза, тя се огражда с кавички, а краят на стиха се отбелязва с вертикална черта.

11. Заглавие на част от книга не може да стои само под текст от предната част, долу на страницата, без текст от частта, която обозначава.


Последната промяна е направена от tortomanin на Пет Апр 24, 2015 10:45 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Апр 24, 2015 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Ашколсун! Отговорете с цитат
Поздравления за професионалиста. Радвам се, че сред помагащите във възпитанието на децата ни има все още такива от изчезващ вид!
Пет Апр 24, 2015 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Коце страхотно!
Цецко не са изчезващ вид, просто се мотам в по необичайна среда. За това не ги виждаме често.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Апр 24, 2015 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Искам да питам нещо знаещите тук. Кое от тези две изречения е правилно и защо?

Пламене, подай ми молива!
Пламен, подай ми молива!

Е, що не даваш вероятни отговори:
а)отг. 1
б)отг. 2
c)не мога да преценя
d)по-скоро "c)"
Laughing Very Happy Smile
Пет Апр 24, 2015 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
пъкни с вода като вали дъжд

нищо лично-от доспиванещо ше да е... Very Happy
Пет Апр 24, 2015 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov