ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
В избора ли сбърках или с боравенето?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
В избора ли сбърках или с боравенето?
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за бързия отговор.
Ето Сонито:

Фотоапарат Sony DSC H300B
Основни характеристики
Резолюция, Mpx: 20
Оптично приближение, пъти: 35
Дисплей, inch: 3
Дисплей, см: 6.8
Вид карта памет: SD/SDHC/SDXC;MS
Формат: JPEG
Видео: HD 720p
Стабилизация: Optical Steady Shot
Интерфейс: USB
Тип батерия: 4xAA
Други: 360 Panorama, Picture effect
Гаранция: 24 м.
Тегло с опаковка: 1.400 кг.
Ако и това не става, ще питам пак. Явно са ме подгонили дяволчетата. Искам да си купя нещо, което някъде наричат полупрофесионално. В друга верига ги наричат хибридни. Матрицата им май е 3/4 това достатъчно ли е? Освен това ми се иска да е със сменяеми батерии.
Пет Мар 06, 2015 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Същата работа е и Сонито - много пиксели , малка матрица Sad Няма нищо полупрофесионално и хибридно в тези модели , няма ръчни настройки , няма RAW-формат ... само много пиксели и голям зуум .
Зависи какви финанси си склонен да отделиш , тъй наречените хибридни отиват от двойно повече до още бая нагоре .
Пет Мар 06, 2015 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Сапунер с по-читав сензон (минимум 1/1.7), ръчни настройки и роу ти трябва, за да усетиш разлика спрямо това, което имаш в момента... Но трябва да добавиш още около 200 лв.
И тук идва нов въпрос...Струва ли си да се дадат 500 лв. за сапунер, като за същите пари се взима http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=229&product=13954 (сензор 1" - т.е. 4 пъти по-голям от 1/2.3)? И става яка каша, много чудене и ....
Не съм имал взимане даване с никончето (това от линка).

Разгледах апаратите в ценови диапазон 200-400 лв. Какъвто и да избереш, отговорът ще е:
dobrifin написа:
Същата работа е и ХХХХХ - много пиксели , малка матрица Sad Няма нищо полупрофесионално и хибридно в тези модели , няма ръчни настройки , няма RAW-формат...

Пет Мар 06, 2015 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Бих могъл да дам значително повече пари, просто трябва да съм убеден, че си заслужава и че няма друг начин. От това което съм гледал тук-там, бях останал с впечатление, че за 350 лева мога да си купя нещо прилично. Това е психологическа граница, която лесно може да бъде надвишена.
За да не питам постоянно, утре ще си систематизирам видяното в някакъв списък и ще го предложа наведнъж. Както писах по-горе, в магазините никой не изписва матриците, често ги няма и в книжките.
А 500 лева за сапунерка няма да дам, просто защото ми е ясно, че няма да ме кефи.
Благодаря ви още веднъж.
Пет Мар 06, 2015 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Както писах по-горе, в магазините никой не изписва матриците, често ги няма и в книжките.


В магазините за телевизори, перални и хладилници (технополис, техномаркет, зора) - да Smile Там и персоналът е запознат с техниката, колкото и всеки случайно срещнат на улицата човек.
В магазините за фототехника, матрицата винаги стои най-горе... Не че те са цвете за мирисане де, но това е съвсем друга тема.

http://www.photopavilion.com/
http://magazin.photosynthesis.bg/

Хубава вечер Smile
Пет Мар 06, 2015 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей колега ! По принцип се си обещавам да не се меся на хората , но не ме сдържа и мисля да си кажа - тия фотки не стават за нищо ! Първо матрицата е по-добре да е cmos , а не ccd както е при по- евтините . Второ - размера не е всичко - обектива е по- важен ( хубаво е да е остър и светъл - от 2.8 ) . Трето - за тия пари е по-добре да се земе нещо със сменяема оптика , с остатъчна гаранция - но пък се лишаваш от големия зум . Компактно и долу-горе качествено , ново olympus xz-2 , ама му малък зума . Истинския туристически апарат е Панасоник фз 1000 , но е 1500 лв. Другия вариант е sony rx-100 на старо за към 400-500 лв - перфектна картина , ма зум само 3 пъти . Лично аз препоръчвам безогледален олумпус или сони , може и сони а 3000 - голяма матрица с много добро качество в малко калпаво тяло - даже в момента има един за триста и кусур лева с година гаранция и обектив 18-55 , а за още 300 и обектива 55-210 , пак с година гаранция ( остатъчна ) и така . Аз ако трябваше сега да избирам - бих взел олимпус епл - 5 с двата обектива за 850 лв нов . Добавят се статив , филтри и резервни батерии и газ по чукарите ( да не забравиш и фотокаското на фотосинтезис - безкрайно полезно е ) . Успех в избора
Пет Мар 06, 2015 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Матрицата им май е 3/4 това достатъчно ли е?


Може да е от полза да гледаш тази картинка, когато си мислиш за различните размери на матрици:



По-голяма матрица означава по-добра чувствителност и резолюция и по-малка нужда от прилагането на шумоподтискащи алгоритми в трудни условия. Свързана е обаче и с по-голям размер на обектива за постигане на същия zoom. От един момент нататък не можеш да покриеш целия диапазон от желани приближения само с един наистина добър обектив и така може да се наложи да навлезеш в класа на апаратите със сменяеми обективи. За мен те са твърде голям и обемист товар в планински условия и поради това се въздържам от тях. Имат обаче предимството че ако тялото се повреди или остарее, можеш да използваш обективите и на друг (съвместим с тях) апарат, т.е. поне обективите остават една по-трайна ценност (ала водят и до обвързване към съответния стандард/марка).

Миналото лято сапунерката ми получи някаква лека механична повреда и се оказа че поравката ѝ би била по-скъпа от купуването на нов апарат. След доста ровене из Меката на цифровите фотоапарати (която казват имала леко залитане към Canon), се спрях на апарат с размер на матрицата 13.2 x 8.8 mm (тип 1"), несменяем обектив (F2.8, еквивалентен на 24-200 mm при формат 36 x 24 mm или 8.3x оптичен zoom, със стабилизация), защита срещу прах и вода и общо тегло 813 g. Доволен съм от него, мисля че е добър компромис между възможности и тегло. Главният му недостатък е цената и тя в случая се дължи най-вече на обектива.

Хубаво е да обмислиш също доколко често би снимал видео с този апарат -- има голяма конкуренция с разлики във възможностите и в тази сфера.
Пет Мар 06, 2015 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ifcho



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Силно препоръчвам при покупката на нов апарат, ако се гледа качеството да се взима директно безогледалка - compact mirrorless camera Малко по-скъпи са, но са изключително компактни, с голям сензос (APS-C), и хубави обективи. А най-хубавото им е, че поддържат focus peaking, който прави ползването на ръчно фокусни обективи супер забавно. Нови са скъпички обаче. Предполагам по обявите може да се намерят ползвани такива.
Съб Мар 07, 2015 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Намерението ми да запаля колата и да ида да си купя фотоапарат днес явно няма да стане. При нас наваля педя сняг и не мога да се измъкна.
А с техниката май се дообърках. Не мога да намеря някои неща, дето ги гледах вчера. Продължих да гледам без особен успех и да си вдигам тавана на паричките. По едно време стигнах до тук:
http://www.technopolis.bg/bg/Cameras---hybrid/Camera-SONY-ILC-E3000B/p/394872
Притеснява ме, че нищо не пише за бленди и скорости и че батерията е вградена. Не знам колко години ще издържи и колко струва смяната. Не коментират оптично приближение. Матрицата е твърде добра за парите.
Гледах и това:
http://brosbg.com/CANON-EOS-1200D-body-product-7891
И тук информацията и непълна. Може би трябва да почета няколко дни още и да отида в Пловдив или София в някакъв специализиран магазин, че както е казал колегата:
"В магазините за телевизори, перални и хладилници (технополис, техномаркет, зора) - да. Там и персоналът е запознат с техниката, колкото и всеки случайно срещнат на улицата човек.
В магазините за фототехника, матрицата винаги стои най-горе... Не че те са цвете за мирисане де, но това е съвсем друга тема."
Временно отивам да рина сняг. Блокът ни е пълен с амортизиран "матрял" и няма кой.


Последната промяна е направена от tortomanin на Съб Мар 07, 2015 9:22 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Мар 07, 2015 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Разгледай и Сони NEX-серията .
Съб Мар 07, 2015 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
http://brosbg.com/CANON-EOS-1200D-body-product-7891


Това е без обектив, нали видя? За него ще ти трябват още 100тина лева.

А аз продължавам да твърдя, че никончето от едно от предните ми мнения е супер оферта Smile
Съб Мар 07, 2015 2:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
При характеристиките на Никона не видях нищо за бленди. Натиснах за още характеристики, но се измъкнаха шарени картинки.
Не ми стана ясно колко издържат литиево-йонните батерии и каква е цената на подмяната. Има ли ръчен режим?
Иначе свиквам на някакви нови ценови нива и приемам нормално петте стотака, които му искат.
А, трябваше да спомена, че не ползвам апарата за клипове.

Продължих да чета. Сензорът е 12.11Х8.8 Не си го преведох в другия формат, дето Ведрин даваше примери с размера на матрицата. Най- ниското ИСО е 200. Блендите са бедни, от 3.5 до 5.6. Не видях данни за оптическо увеличение. Продължавам да чета. Не знам докъде ще стигна, но съм решил да не превишавам парите на една заплата, което при мен значи 800. Няма да се вманиачавам, не си вадя хляба с това, просто си събирам любимите пейзажчета.
......................................................................................................................................................................
Прочетох каквое написал Дидо за Сони Алфа Попаднах на такава обява за втора употреба, но не знам дали е разумно:
http://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B0%E2%80%939311211/%D0%B1%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B5%D1%80-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82-%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%B8-%D0%B0%D0%BB%D1%84%D0%B0-100?gclid=CNvkjqnglsQCFWfKtAodiCAAAQ
Четейки по разните истински и е-магазини, виждам, че има апарати по 800+ лева с матрица 1/2.3 Току-що разбрах, че това бил диагоналът в инчове. Лошо.
Това вече не е ли търпимо?
http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-fotoaparati-c40/olympus/pen-e-pm1-ez-m1442-14-42mm-v20601bne000-p154875773/
Съб Мар 07, 2015 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Купи си нов апарат, макар и по-скъп. Както вече колегите са ти казали, гледай важните неща - матрица, ръчни настройки, бленда, исо, баланс на бялото и др. Поздрави!
Съб Мар 07, 2015 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Здравей! Е, аз съм споменал само една възможност за втора употреба и не я разглеждам твърде сериозно.
Съб Мар 07, 2015 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Svetlio70



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 140
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ето нещо добро - http://www.technopolis.bg/bg/Cameras---hybrid/Camera-SONY-NEX-3NLB/p/394843
Съб Мар 07, 2015 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 2 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov