ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
В избора ли сбърках или с боравенето?
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
В избора ли сбърках или с боравенето?
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение В избора ли сбърках или с боравенето? Отговорете с цитат
Чудех се дали да пусна темата в "Необходими неща", ама фотоапаратът не е точно необходимост.
Та ето каква я свърших. След като традиционната фотография бе натикана в ъгъла от цифровата, най-напред пробвах новата мода със сапунерка куча марка и два мегапиксела. Успешно правеше нещо като римска мозайка. Сменена беше преди шест години с Канон А460 и пет мегапиксела. Качеството рязко скочи. Преди месец, макар че старият си работи, взех нов Канон SX160IS. Причините за избора ми бяха следните:
Добри впечатления от марката.
Сменяеми батерии.
Наличие на ръчен режим.
16 пъти оптично приближение. 16 мегапиксела.
Оптичен стабилизатор.
Компактен и лек. Не искам да нося две раници.
Цената не бе особено важна. Имаше класически сапунерки с 20 милиона точки за по-малко пари, но следващият чувствително по-добър апарат бе два пъти по-скъп и с размер на "Зенит". Просто реших, че това е новият.
И... вече мога да правя някакви нощни снимки. Мога да снимам мравки, мога да снимам надалече.
Но...няма рязка промяна на качеството, дори ако съпоставям снимки от двата Канона чрез увеличение на монитора, макар снимката от новия да съдържа двойно повече информация.
Ако случайно съм снимал и някакви далечни жици, пак изглеждат накъсани или начупени.
Новият фокусира по-бавно.
Наборът от скорости е прекрасен, но блендите са пълен кахър. От 3.5 до 8. Че то съветските "Смена" имаха 11 и 16.
Въпросът ми се съдържа в заглавието. Търпя и на иронични коментари, човек непрекъснато се поставя в глупави ситуации, или пък очаква прекалено много от нещата.
Чет Апр 03, 2014 8:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето ти сравнение:

http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_a460&products=canon_sx160is

На новия матрицата ти е малко по-голяма(по-скоро на стария е съмнително малка), но пък пикселите, събрани вътре са много повече.
Освен информацията в сравнението, никой не знае каква постобработка са заложили в новия и каква е в стария.
Скоростта на фокусиране, зависи от метода на фокусиране, зоната на фокусиране, мощността на процесора и кой знае още какво.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Апр 03, 2014 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Отговорете с цитат
И дължината на обектива влияе значително на скоростта на фокусиране, а новият е доста по-дълъг.
Това с блендите ми изглежда пълна идиотия, но е възможно и така да са си решили от Канон. Вероятно ще има проблем с преекспорниране на силна светлина, доколкото не може да слиза под ИСО100, а максималната му скорост е сравнително ниска.
Като цяло, не мисля, че с този размер на сензора може да се постигне осезаемо увеличение на качеството, независимо от другите "екстри", които са наблъскани в апаратчето. Възможно е обратното, качеството да се влоши, поради "гъстите" пиксели.
Малко е късно да даваме съвети, след като апаратчето е закупено, но при ограниченията на "сапунерките", следва да се търси възможно най-голямата матрица и възможно най-светлия обектив. Ако записва снимки в некомпресиран формат, още по-добре. За съжаление, конкретната камера не блести в нито една от трите категории.
Сега прегледах едно-две ревюта, доста неласкави изказвания. Като единствен плюс се изтъква ниската цена.
Така че, по мое мнение, грешката е в избора, а не в задапаратното устройство Wink
Чет Апр 03, 2014 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Платил си дан на пикселманията и на зумманията и в резултат нагледно си се убедил, че два пъти повече мегапиксели не означават непременно два пъти повече полезна информация.
Чет Апр 03, 2014 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за отговорите. Разбирах достатъчно от старата фотография, но в тази съм доста бос. Ако ми бяха ясни матриците, щях да купя по-голяма. Дори при цитираното сравнение не разбрах кое е матрицата.
За преосветяването страшно няма, предпочитам винаги бленда 8, а на ръчен режим скоростите са до 3200. За апарата не съм платил огромна сума, купих го за 219 лева, отделно взех 8 ГБ карта. Мога да купя нов веднага, но не е приоритет.
Вярно е, че ме изкуши и оптическото приближение, но не ми светна никаква лампа. Реших, че просто са намалили стар модел. Може да е евтин за това зумване, но имаше сапунерки по 20МП за 130 лева. Взех го, защото при скромната проба направи снимки без светкавица в халето на Технополис, абе, привлякъл ме е с нещо.
Чет Апр 03, 2014 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Отговорете с цитат
Матрицата/фотосензора на конкретното апаратче е с диагонал 1/2,33 инча или 6,17х4,55 милиметра, което е възможно най-малкия размер, интегриран в дигитални камери. По-малки са само в телефоните. (Възможни са изключения от това правило).
Размерът на сензора влияе директно върху физическите размери на всеки отделен пиксел, доколкото в това малко правоъгълниче са наблъскани 16 милиона отделни светлочуствителни елемента (пиксели). Може да се сметне колко е голям всеки един от тях. Това пък влече след себе си драстична загуба в светлочуствителността и един куп други проблеми, но като цяло е стандарт при компактните камери (сапунерките).
Следващия по големина сензор е 1/1,7 инча или 7,5х5,7 мм. При равен брой пиксели, физическата единица върху по-големия сензор ще е по-голяма, което ще даде известно предимство.
Не мога да кажа категорично каква би била цената на апаратче с по-голям сензор, но като цяло, това е най-скъпия елемент в един фотоапарат и цените нарастват драстично.
Скоро търсих някакъв модел и ми се върти из главата, че най-евтиния с 1/1,7 беше около 550 лв, което е повече от двойно над този, а няма да реши всички проблеми.
Моят съвет е, ако ще се дават допълнителни пари, да се гледат т.нар. безогледални фотоапарати със сменяема оптика, като най-евтините комплекти са от порядъка на 600 лв. Разбира се, те също имат своите недостатъци, но наистина високо качество, комбинирано с компактен размер идва на доста висока цена, така че трябва да се правят съответните компромиси.

П.П. Не гледай броя мегапиксели. Това е просто търговски трик, който не подобрява изображението, даже го влошава, както писах и по-горе. За толкова малка матрица, 10 МР са предостатъчно, да не кажа твърде много.
Чет Апр 03, 2014 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Матрицата е това, което заменя филмчето в старите фотоапарати. Ако на един компактен фотоапарат матрицата е няколко на няколко мм, то кадъра на старите беше 24х36 mm.
Сега също има матрици с такъв размер, например на този апарат:
http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=47&product=11669&show=additional Confused

Виж компактните, със сменяема оптика, там нещата са по средата:
http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&base=&cat=229&producer=&from=&to=&filter=price_asc

С годините, физическия размер на матриците не се промени, но пикселите в тях стават все повече, заради по-съвършенните технологии, по-хомогенния "материал".

Хубавото е, че сега човек може да щрака колкото си иска снимки, а едно време удряше през джоба с филмчетата, че после и със снимките на хартия.
Снимал съм и диапозитиви, но те пък бяха още по-скъпи...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Апр 04, 2014 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Не беше толкоз зле. Черно-бялата снимка ми излизаше 4.5 стотинки при собствена лаборатория. Диапозитивите проявявахме сами, понякога оставаха точки от неизмити капки. Знаех какво правя, а сега май нямам и ентусиазъм да се уча. Добре, получил съм нормалното за парите, ще отложа вероятно следващата покупка за след 2 години, колкото да не се пренавивам. Като ме стегне шайбата, ще питам. Надявам се дотогава да има компактни апарати с прилично качество. Значи, като това дето си купих, ама наистина да се види подобрение.
Пет Апр 04, 2014 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Колега Тортоманин, моля да ме извиниш, но от първия ти пост още разбирам че възгледите ти за избор на фото техника са неправилни. За да не изглеждам поредния хейтър ти предлагам ако си от София, да направим една съвместна фотосесия на Витоша. В снимането най-важно е това какво е в главата на фотографа. Не са важни пикселите или оптиката толкова много. Човек може да има камера за 90 хиляди и пак да е срам за фотографията, както и обратно, да има проста камера и да прави с нея феноменално добри снимки..

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Чет Дек 11, 2014 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:


С годините, физическия размер на матриците не се промени, но пикселите в тях стават все повече, заради по-съвършенните технологии, по-хомогенния "материал"....


С годините, тежестта на технологичното развитие намалява, а нараства маркетинговия фактор. Правят се апарати с по 15 шумящи МP, с вградени шумоподтискащи омазващи снимката алгоритми, при това оборудвани с оптика, която не може да осигури информация и за 2МP... чудя се кога ще дойде отрезвяването, както стана при компютърните процесори, които цъкафа на билиарди гигахерци и генерираха най-вече топлина и продажби, но не и производителност.... до преди няколко години.
Пет Дек 12, 2014 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Това беше реалността допреди 7-8 години. Последните 2 обаче има качествен пробив в сензорните технологии. Детекторните елементи вече са се превърнали в "броячи" на фотони, т.е. класическите сензорни проблеми като шум заради методите на преобразуване на сигнала практически ги няма.

Ако си вземете машинка среден клас от последните поколения на Сони/Никон/Канон - ще видите драстична разлика спрямо долния сегмент (сапунерки и прочее). Конкретно бих препоръчал на колегата Тортоманин някоя нова Сони Алфа с рязан сензор. Цените им са ниски, а качеството на картинката твърде добро. С тази машинка ще си реши техническите проблеми, та да може да мисли по-усърдно докато снима
Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 12, 2014 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Чак сега забелязах, че сте вдигнали темата вчера.

Урбан, не съм от София, от Хасково съм, но всяка година ходя поне два пъти на Витоша. Ако времето е добро, може и в неделя, ама ми се щеше да е снежно. Както съм писал по-горе, приемам всякакви коментари. Ако човек сам се е поставил в глупава ситуация, хората не са му виновни. Пиши ако искаш тука, ако искаш на лични, каква е твоята визия за техниката.

Дидо, междувременно купих една сапунерка на Сони. Беше за рождения ден на един приятел, при него тези неща са консуматив. Цената беше малко над 140 лева, мегапикселите -20, увеличението - 5. Преди да тръгна да купувам апаратче, изчетох отново вашите съвети за матриците. Ей, хора, в магазина нищо не пише за матриците, продавачите вдигат раменете. Логиката е - ако те кефи за тия пари, купувай. При нас Технополис, Техномаркет и Зора са по на 100 метра един от друг. Е, навсякъде е така. Можеш да видиш снимката на дисплея и толкова. Купеният от мен апарат излезе читав за тези пари. Късмет.
Не бързам да си купувам нов апарат, карам със стария от 2008, по-новия го разнася жената. Като се прежаля да купувам, ще питам пак.
Пет Дек 12, 2014 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Insight написа:

С годините, тежестта на технологичното развитие намалява, а нараства маркетинговия фактор. Правят се апарати с по 15 шумящи МP, с вградени шумоподтискащи омазващи снимката алгоритми, при това оборудвани с оптика, която не може да осигури информация и за 2МP... чудя се кога ще дойде отрезвяването, както стана при компютърните процесори, които цъкафа на билиарди гигахерци и генерираха най-вече топлина и продажби, но не и производителност.... до преди няколко години.

ръкопляскания

Из разказа на Н. Хайтов "Когато светът си събуваше потурите"

Цитат:
.......................................
— Оди, Коста, на пазара, чудо да видиш! Гумени цървули на сергия. Без пари!

Секна ме нещо под лъжичката. Оставих чуковете и отидох. Наро-од! Не може да се мине, струпал се около една сергия, накамарена догоре с цървули. Взех един цървул, обърнах го и прочетох на табана: „Бакиш“! — гумена фабрика и тъй нататък.

— Колко пари е чифта? — запитах продавача.

— Десет като за тебе! Ако вземеш три чифта, мога да ти ги харижа и по осем!

Гледам цървулите, опипвам ги: де моите, белите салджицки папуци с жълти кантове и леки като перушина-а, де са тия лъскави топузи, тежки! Ама това си го викам аз. Народът — леки-тежки — не признава! Прости хора се събрали, очите им в лъскавото, грабят ли, грабят! Купуват, хвърлят старите цървули, обуват гумените и отиват на фотографина да си направят по една моментална с „Бакиш“. Стана ми, да ти кажа, мъчно. Не за друго, а за фотографията. Толкова години папуци правех, с такива усталъци и мераци, а едно „браво“ не чух. А гумените лепезета, дето нямаше в тях нито хубост, нито усталък и човещина, от сергията — на фотографина.

Един се не намери с око за хубост!
..................................................

Пет Дек 12, 2014 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Колеги, сърби ме да си купя това:

Фотоапарат Nikon COOLPIX L330 BLACK + ЧАНТА + 8GB
Основни характеристики
Резолюция, Mpx: 20
Оптично приближение, пъти: 26
Дисплей, inch: 3
Дисплей, см: 7.6
Вид карта памет: SD/SDHC/SDXC
Режими: Auto
Формат: JPEG
Видео: HD 720p
Стабилизация: Двойна
Интерфейс: USB
Тип батерия: 4xAA
Други: Проследяване на лице, 18 готови програми, "интелигентен портрет", технология против размазване

Да не задавам после същия въпрос, кажете нещо за матрицата. Пиксели, цена и зумове ме задоволяват напълно.
Хм, сега видях, че на "режими" пише само ауто. Възможно ли е да няма ръчни настройки на Исо, скорост и бленда?
Ако ме разубедите, вероятно ще питам пак за едно Сони, което е с 40 лева по-скъпо.
Благодаря предварително, черпя когото.... когато ....видя.
Подават ги в "Зора", цената на всичко описано е 280 лева, мисля, че е напълно прилична.
Пет Мар 06, 2015 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:

Хм, сега видях, че на "режими" пише само ауто. Възможно ли е да няма ръчни настройки на Исо, скорост и бленда?
Ако ме разубедите, вероятно ще питам пак за едно Сони, което е с 40 лева по-скъпо.


Матрицата му е 1/2.3...т.е. най-малката възможна. Няма ръчни настройки.
Пиксели и зуумове има - ама файда от тези цифрички няма. По никакъв начин няма да надградиш над това, което имаш в момента.

Питай за Сонито Smile
Пет Мар 06, 2015 7:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 1 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov