ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Село Горно Къпиново-вр.Вейката и обратно
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Село Горно Къпиново-вр.Вейката и обратно
Автор Съобщение
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Село Горно Къпиново-вр.Вейката и обратно Отговорете с цитат
Моля , туристи ,които са били по маршута да дават повече инфо за времетраенето на прехода от селото и мястото на спане до върха и обратно. Благодаря!
Сря Апр 09, 2014 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ние спахме на палатки в края на асфалта след селото, край изоставената застава. Времената и разстоянията могат да се вземат от трака. Не ги помня вече, но се прави спокойно за един ден.
Сря Апр 09, 2014 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Село Горно Къпиново-вр.Вейката и обратно Отговорете с цитат
Green 65 написа:
Моля , туристи ,които са били по маршута да дават повече инфо за времетраенето на прехода от селото и мястото на спане до върха и обратно. Благодаря!


През декември 2008 г. с приятели пренощувахме в х. Хвойнова поляна на около половин-един час над с. Горно Къпиново (до нея достига черен път, проходим за джипове). Това всъщност е вила на горското стопанство, която по принцип няма постоянен хижар, а ключовете за нея могат да бъдат взети от сградата на горското в с. Чакаларово (разбира се трябва също и да бъдат върнати там). В хижата има камина с водна риза и парно в стаите, но при зимни условия сградата не може да се стопли добре само за една вечер. Снимки от тази разходка има тук. Ако някой има по-пресен опит с хижата би могъл също да сподели.
Сря Апр 09, 2014 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Относно маршрута мога да препоръчам качване на връх Ючбунар 1334,9 м. /2 пирамида/ и от там по билото до връх Вейката 1463,3 м. /4 пирамида/. При хубаво време и дълъг летен ден може да се отиде и на връх Кремен 1308 м. /10 пирамида/ откъдето може да се види Гюмюрджина, а слизането може от връх Коритото 1328,6 м. /7 пирамида/ откъдето се слиза на село Чакаларово. Така ще получите по пълна представа за Гюмюрджинския снежник.
Пет Апр 11, 2014 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Маркираният маршрут за Вейката предполага отиване и връщане по един и същи път. За мен това е огромен недостатък по принцип. През 2011 г. аз и група приятели се качихме на Вейката по един по обиколен, но по моему по-интересен маршрут. От заставата намираща се на 500 м. югозападно от края на с. Горно Къпиново се качихме на границата в точка с координати 41°15'26.62"N и 25°13'52.38"E. Оттам следвахме границата до Вейката с малки изключения. Предимството на този маршрут е пред маркирания е, че по-плавно се набира височина и повече време се върви по обзорни места. Вероятно лятото в големи жеги това ще е пък недостатък, но всеки си преценява. Стигайки Вейката е тъпо човек да се връща по същия път. Ние започнахме да слизаме от границата от връх Копитото (пирамида 7), но в един момент с глиганинг напуснахме реброто Кулея спускащо се северно от Копитото и слязохме на запад от него и се добрахме до път, който се движи покрай реката, течаща на запад от Кулея. Сега забелязвам, че по-интелигентно би могло да се слезе от пирамида 6 пак с малко глиганинг 350-400 м. до черен път в точка с координати 41°14'36.66"N и 25°17'17.71"E. Слизайки по този път, човек по някакъв начин (с прибори, карта, умения и късмет) трябва да се озове в точка с координати 41°15'40.35"N и 25°16'58.01"E и следвайки пътя да слезе в с. Долно Къпиново. До с. Горно Къпиново има някакви си досадни 4-5 км. по асфалт, ако колата ви е там. На пръв поглед изглежда лесно, но не е. Който е решил да го прави, ще трябва да положи доста предварителни услия в проучване на карти, сателитни изображения, набелязване на точки по маршрута ако разполага с GPS и т.н.

П.П. Към rumen.panayotov:
Да не би сте от Русе и да се познаваме от един друг форум?
Съб Апр 12, 2014 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Същият съм !
И все пак ако сте решили да се спуснете по Арабаджийското искам да дам още една точка с координати 41°15'54.12"N и 25°16'27.42"E или на картата е означена като
дроб Д в числителя 7-3, в знаменателя 5. Тази точка е на един обратен завой от пътя за Долно Къпиново - Горно Къпиново. Изборът е ваш, но до Долно Къпиново е по близо.
Не е задължително винаги от Горно Къпиново, може и от Долно Къпиново през Арабаджийското до границата. Справка за маршрута може да се направи в Снимка. bg на Кремиковското туристическо дружество.
Може и от Чакаларово да се отиде на 7 пирамида от там на 10 пирамида, после на Вейката 4 пирамида. Така е така сте тръгнали вижте повече неща от Гюмюрджинския снежник.
Съб Апр 12, 2014 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
... с глиганинг напуснахме реброто Кулея спускащо се северно от Копитото...
Какво имаш предвид глиганинг, че ги яздите, или ги носите? Глиганите имам предвид.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Апр 12, 2014 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
ivailo.hr написа:
... с глиганинг напуснахме реброто Кулея спускащо се северно от Копитото...
Какво имаш предвид глиганинг, че ги яздите, или ги носите? Глиганите имам предвид.

Ами знам ли, тази фраза я научих тук във форума. Мисля, че значението й е "движение без път и пътека през гъстообрасъл терен".


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Пет Апр 25, 2014 11:39 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Апр 12, 2014 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Има логика, аз му викам по друг начин. Но е леко нецензурно. За "между другото" не знам, не разбирам много от Родопи. Само от островчетата по язовирите.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Апр 12, 2014 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Маркираният маршрут за Вейката предполага отиване и връщане по един и същи път. За мен това е огромен недостатък по принцип. През 2011 г. аз и група приятели се качихме на Вейката по един по обиколен, но по моему по-интересен маршрут. От заставата намираща се на 500 м. югозападно от края на с. Горно Къпиново се качихме на границата в точка с координати 41°15'26.62"N и 25°13'52.38"E. Оттам следвахме границата до Вейката с малки изключения. Предимството на този маршрут е пред маркирания е, че по-плавно се набира височина и повече време се върви по обзорни места. Вероятно лятото в големи жеги това ще е пък недостатък, но всеки си преценява. Стигайки Вейката е тъпо човек да се връща по същия път. Ние започнахме да слизаме от границата от връх Копитото (пирамида 7), но в един момент с глиганинг напуснахме реброто Кулея спускащо се северно от Копитото и слязохме на запад от него и се добрахме до път, който се движи покрай реката, течаща на запад от Кулея. Сега забелязвам, че по-интелигентно би могло да се слезе от пирамида 6 пак с малко глиганинг 350-400 м. до черен път в точка с координати 41°14'36.66"N и 25°17'17.71"E. Слизайки по този път, човек по някакъв начин (с прибори, карта, умения и късмет) трябва да се озове в точка с координати 41°15'40.35"N и 25°16'58.01"E и следвайки пътя да слезе в с. Долно Къпиново. До с. Горно Къпиново има някакви си досадни 4-5 км. по асфалт, ако колата ви е там. На пръв поглед изглежда лесно, но не е. Който е решил да го прави, ще трябва да положи доста предварителни услия в проучване на карти, сателитни изображения, набелязване на точки по маршрута ако разполага с GPS и т.н.


Я дай един трак за по-лесно.... Very Happy
Съб Апр 12, 2014 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:

Я дай един трак за по-лесно.... Very Happy


Е, не винаги има лесно. Тогава нямах урудка. Wink
Съб Апр 12, 2014 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
didogen написа:
ivailo.hr написа:
... с глиганинг напуснахме реброто Кулея спускащо се северно от Копитото...
Какво имаш предвид глиганинг, че ги яздите, или ги носите? Глиганите имам предвид.

Ами знам ли, тази фраза я научих тук във форума. Мисля, че значението й е "движение без път и пътека през гъстообрасъл терен".


Между другото защо тази тема се намира в този раздел. Вейката и Гюмюрджински снежник, като цяло не са ли в Родопите?!


Определението е точно. Ако си виждал как подгонен глиган минава през драките като танк, направо - точно ще имаш представа.
Майтап бе хора! Не е ли забавно да въвеждаме нови думи : глиганинг, клекинг, моренинг и т.н. Wink
Съб Апр 12, 2014 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Предлагам ви два хубави маршрута от Чакаларово:
Първият върви по Двете реки и излиза на 8 пирамида, а може и на 10 пирамида.
Втория пак от Чакаларово, покрай заставата и се излиза на 7 пирамида.
[url] http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=2019536 [/url]
[url] http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=2518920 [/url]
Вто Апр 15, 2014 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Re: Село Горно Къпиново-вр.Вейката и обратно Отговорете с цитат
Green 65 написа:
Моля , туристи ,които са били по маршута да дават повече инфо за времетраенето на прехода от селото и мястото на спане до върха и обратно. Благодаря!


Още един маршрут http://kopran.snimka.bg/mountain/gyumyurdjinski-snejnik.606832.24246192 от Горно Къпиново през х. Хвойнова поляна до Вейката и обратно. Новото е, че са със местен водач и винаги може да се научи нещо ново за района, като от тази снимка http://store.img-share.eu/P19_JPGGCkzCPW.jpg правена юли 2011 год. между втора и трета гранична пирамида. Под снимката фотографът е написал: „Тук се отклонихме и влезнахме в гората, а от другата страна на билото в гръцката има изворче. Люси и гида ни ходиха да пълнят вода, той го знае точно къде е!”. Може би е това е едно от трите извора под в. Ючбунар, за които питах, но не разбрах тогава когато целта беше да се охранява границата, а не да се правят екскурзии. Ето как се променят нещата.
Чет Апр 24, 2014 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък си мисля има ли ги на практика всичките тези 7 маршрута, започващи от х. Хвойнова поляна? Надали... Аз друг маршрут освен вторият отляво надясно (хижата - Ючбунар) не съм видял в описанията на туристи.

Румене, а няма ли изворчета в нашата хубава букова гора от северната страна на билото под Ючбунар, а и не само? Гръцките склонове са егати и голия змиярник...


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Пет Апр 25, 2014 11:40 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Апр 25, 2014 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov