ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 40, 41, 42  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Автор Съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
neillmakoli написа:
Привет, моля препоръчайте ми класически пикел на разумна цена.
Предпочитам да го купя на място в Софийски магазин.
167 см съм висок и предполагам, че трябва дължината му да е 58-62 см.
По възможност да е лек.
Благодаря.


Един съвет:
Не си купувайте "класически" пикели. Винаги се оглеждайте за такива с т.нар. "клюн с обърната дъга", каквито са сечивата за ледено катерене. Причината е проста - веднъж да попаднете на наистина заледено, а не фирново, много ядове ще берете с класическите пикели, които имат навика да "изплюват"...
Аз от години като пикел си ползвам това: много здраво и сравнително евтино нещо:

Обърнете внимание как точно е конструирано - общо дъгата е като на класически пикел, но точно където ще контактува със снега/леда, първата третина е с обърната дъга.


Този точно е уникален , чудя се защо спряха да го произвеждат.



_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Съб Юли 13, 2019 8:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение съвет за котки Отговорете с цитат
Моля за мнение за тези котки
https://stenata.com/kotki/3154-kotki-rock-empire-crampons.html

Целта е пеши разходки из Витоша. Примерно Железница - Академика - Черни връх и после надолу да речем през Драгалевци. Признавам си, че до сега не съм ползвал котки. Приемам всякакви съвети на тема "котки".
Пет Дек 13, 2019 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
За описаните дейности ще свършат работа, даже и за по-сериозни неща - 12-те зъба си тежат на мястото. Ползвам такива от време на време - ок са, не задържат сняг, не се разхлабват. Преди няколко години ги взех за около 70 лева от Стената, като ги вкараха за първи път. Честно казано не знам, защо толкова им скочи цената - ако изкрънкаш някакво намаление би било прекрасно. Два минуса мога да кажа - единият е за хора с малки крака - регулиращата пластина, като се смали много котката, стърчи отзад.... За обувка по-малка от 39 номер ще трябва да се реже. Второто е, че върховете на предните зъби са ми......хм... безсмислено агресивни. Хем са супер остри, хем са сложени на туристически котки и са хоризонтални... все се притеснявам, да не си набуча прасеца, а имам бая опит с котки(разбира се, само мързелът ми пречи да се развихря с пилата и да ги оформя). За сравнение предимно ползвам едни на които предните зъби са с хоризонтални върхове и с тях си джиткам без да ги мисля, ама са ми автоматик и са по-скъпи от тези с около 30-40 лева.
Пет Дек 13, 2019 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Може ли линк или малко повече информация за твоя модел.

djogobg написа:
предимно ползвам едни на които предните зъби са с хоризонтални върхове и с тях си джиткам без да ги мисля, ама са ми автоматик и са по-скъпи от тези с около 30-40 лева.

Пет Дек 13, 2019 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: съвет за котки Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Моля за мнение за тези котки
https://stenata.com/kotki/3154-kotki-rock-empire-crampons.html

Целта е пеши разходки из Витоша. Примерно Железница - Академика - Черни връх и после надолу да речем през Драгалевци. Признавам си, че до сега не съм ползвал котки. Приемам всякакви съвети на тема "котки".

За разходки по пътеки на Витоша зиме според мен са достатъчно добри и по-прости/евтини решения, например: Котки туристически GRODEL

Иначе, oт 1996 г. разполагам с полуавтоматични котки Camp Premana 1a, ала в България съм ги ползвал само в Пирин, Рила и Стара Планина.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Дек 13, 2019 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте

Реших най на края да се оборудвам с котки. Не съм ползвал никога до сега, а идеята е да стана редовен зимен планинар. Ще се ползват предимно по нашите планини, но се надявам един хубав ден и по Алпите да разцъкам.

Спрял съм се на 2 вариантa - евтин и по-скъп.

Вариант 1: Salewa Alpinist Combi - Това е и най-евтиния вариант който намирам с 12 зъба. Не знам защо, но все си мисля, че бройката на зъбите е много важна.

Вариант 2:Black Diamond Serac. Това е най-хваления модел котки в нета (като изключим Sabretooth Pro)

Въпросът е дали си струва разликата в цените. Все пак 30 евро са си 60 лв. И дали стават за моите обувки - The Nord Face CHILKAT III

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Дек 23, 2019 6:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Първият вариант изисква обувки със заден жлеб за котки, а вторият -- преден и заден. Споменатите обувки изглежда нямат нито преден нито заден жлеб за котки.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Дек 23, 2019 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Както ти е написал Ведрин, посочените от теб модели котки са полуавтомат и автомат. За твоите обувки търси обикновени котки, с каишки, нещо такова:
https://www.alpibg.com/grivel/%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B8-g10
Пон Дек 23, 2019 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
https://basecamp-shop.com/product/black-diamond-kotki-serac-strap-crampons-w2020
ето един серак, който е за без автомати. Аз имам автоматичния вариант и му сменям върха, когато много ми се наложи да съм с полу-автоматична обувка. Досега не са ме предавали, а с 12 зъба определено са по-стабилни от 10-зъбните, които съм пробвал в миналото(camp и гривел, но не помня модели)
Пон Дек 23, 2019 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ок, благодаря на всички! Схванах вече. Реално втория модел има и трите разновидности и ми трябва Strap модела.

Реално как изглеждат жлебовете за котки? Да знам за в бъдеще как да ги разпознавам Oops

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Дек 23, 2019 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Представляват нещо като твърд улей в горната задна (и евентуално предна) част на подметката, в който влизат прикрепващите части на котките. Разгледай например тези обувки (само като пример):

https://www.bestard.com/ficha.php?t=599-8060-Top-Extreme-Lite

Когато все още нямах подходящи обувки съм носил полу-автоматични котки и с най-обиконовени кубинки. Има едно удобно ръбче отзад, на което би могло да бъдат захванати котките. Това обаче не е добра практика, тъй като захватът е по-нестабилен, а и освен това би могъл да нанесе щети на краката.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Дек 23, 2019 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Ок, благодаря на всички! Схванах вече. Реално втория модел има и трите разновидности и ми трябва Strap модела.

Реално как изглеждат жлебовете за котки? Да знам за в бъдеще как да ги разпознавам Oops



Пон Дек 23, 2019 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички! Страхотни сте!


djogobg написа:
https://basecamp-shop.com/product/black-diamond-kotki-serac-strap-crampons-w2020
ето един серак, който е за без автомати.

Capitulate В крайна сметка това ще са моите котки.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Дек 23, 2019 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Моите 5 ст. по темата...
Автоматичните котки (преден и заден жлеб) са за професионалисти - водачи и катерачи през зимата, които имат необходимост от предните зъби масово.
Полуавтоматичните (заден жлеб) са за напреднали туристи, например такива желаещи да опитат Алпите или по-трудните участъци в нашите планини. Според мен това са най-универсалните котки и само за много екстремни планини и ледено катерене не стават.
Обикновените котки (без жлеб и изисквания за обувките) са най-достъпните, но не са подходящи за по-технични терени.
Туристически котки - стават за ходене по Витоша при заледено време, не стават за сериозен туризъм (стръмни и технични пасажи през зимата).
Всеки сам да си прецени къде ще ходи и съответно какво да си купува.

Нещо важно - гледайте да има anti-snow пластина, без нея снега се лепи по котките и става много неприятно...
Пон Дек 30, 2019 1:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Това дали са пълен автомат или полуавтомат или с каиши няма нищо общо с това дали стават за ледено катерене или Алпи или северната на Вихрен или където и да е било Smile
Почти всички производители имат антисноу пластини, като на Гривел са най-добрите антисноу. При много мокър сняг няма спасение, отдолу се лепи, поне така е с на петцл котките.
Пон Дек 30, 2019 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 40, 41, 42  Следваща
Страница 37 от 42

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov