ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 40, 41, 42  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
.. най-дървеният налъм, който някога съм обувал. ..

Как загазих в събота - имам един Millet много удобен, инак, твърд, с жлебове от двете страни.
Та понеже е пригоден за летни Алпи, за да не мръзна, като го обуя с по-дебел чорап, разхлабих връзките отпред. И какво стана - само докато сляза от въжето на Чала до паркинга на водохващането - понеже обувката е била хлабава, при слизането надолу пръстите са се набили напред и сега имам много тежък поднокътен кръвоизлив на палеца, боли и отече, при това зверски, синьо зелено стана на цвят. Скоро не бях си докарвал точно такава дивотия...
Когато нещо може да ти се случи, то непременно ще се случи, беше казано някъде...
Пон Мар 02, 2020 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Svetlix написа:
.. най-дървеният налъм, който някога съм обувал. ..

Как загазих в събота - имам един Millet много удобен, инак, твърд, с жлебове от двете страни.
Та понеже е пригоден за летни Алпи, за да не мръзна, като го обуя с по-дебел чорап, разхлабих връзките отпред. И какво стана - само докато сляза от въжето на Чала до паркинга на водохващането - понеже обувката е била хлабава, при слизането надолу пръстите са се набили напред и сега имам много тежък поднокътен кръвоизлив на палеца, боли и отече, при това зверски, синьо зелено стана на цвят. Скоро не бях си докарвал точно такава дивотия...
Когато нещо може да ти се случи, то непременно ще се случи, беше казано някъде...

Технологична грешка, май ще сменяш нокти Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Вто Мар 03, 2020 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Svetlix написа:
.. най-дървеният налъм, който някога съм обувал. ..

Как загазих в събота - имам един Millet много удобен, инак, твърд, с жлебове от двете страни.
Та понеже е пригоден за летни Алпи, за да не мръзна, като го обуя с по-дебел чорап, разхлабих връзките отпред. И какво стана - само докато сляза от въжето на Чала до паркинга на водохващането - понеже обувката е била хлабава, при слизането надолу пръстите са се набили напред и сега имам много тежък поднокътен кръвоизлив на палеца, боли и отече, при това зверски, синьо зелено стана на цвят. Скоро не бях си докарвал точно такава дивотия...
Когато нещо може да ти се случи, то непременно ще се случи, беше казано някъде...


Аз от както смених 2 пъти нокът на десния палес се научих - обувката с половин до един номер по-голяма и винаги стегната. Това помага и при случайно ритане на камък. Процедурата по израстване на новия нокът трае до 1 година Oops

ПС: Всички знаем и пак правим едни такива неща ... Smile

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Мар 03, 2020 1:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Избор на снегоходки Отговорете с цитат
Дайте, моля, съвети за снегоходки. Изчетох темата. Виждам, че почти всички препоръчват TSL 226. Ходих с такива и с 325, но се пързалях с тях. Някой има ли впечатления от TSL Symbioz, от 438 и Highlander Tour. Също Tubbs Flex Alp? Специално този модел на Tubbs доста го хвалят, но май е по-тежък от ТСЛ, като се сравняват размерите на двете марки, които ми трябват. Другият момент е захващането за крака. По-добре ли е да си изцяло върху пластмасова пластина като на 325 и тя да се движи заедно с обувката ти или обувката да е свободна отдолу и само с лентите за петата да се хваща снегоходката отзад? Заключването на тази пластмасова подложка като при 226 освен при съхранение и пренасяне да не ти хлопа снегоходката за друго нещо? Защото много модели го нямат това, но те са и с такава свободна обувка без пластина отдолу.
Нед Мар 15, 2020 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Зависи за какъв терен и как ще ги ползваш снегоходките.
Ползвам 226 и 227, според терена, снежните или безснежните условия (помагат много из смриката), ама съм си 90 кила, облечен с пълна раница за два дни за тримата ставам 115-120 кила, с 226 потъвам като в басейн Smile, за тогава - 227. Заключването на шината е като слизаш надолу, не е задължително, но на стръмното е по-лесно.
С останалите изброени от теб май нямам опит, че съм пробвал всякакви, ама като не ги помня ... 226-та ми идват най-универсални като употреба, само искат смяна на зъбчетата отдолу. Като ни ги откраднаха два чифта, пак си взех такива.
Понякога ползвам едни други, дето нямат шина под обувката - ми все ми се лепи сняг по подметката и се отхлабва каишката, която държи обувката отзад.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Мар 15, 2020 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Зависи за какъв терен и как ще ги ползваш снегоходките.
Ползвам 226 и 227, според терена, снежните или безснежните условия (помагат много из смриката), ама съм си 90 кила, облечен с пълна раница за два дни за тримата ставам 115-120 кила, с 226 потъвам като в басейн Smile, за тогава - 227. Заключването на шината е като слизаш надолу, не е задължително, но на стръмното е по-лесно.
С останалите изброени от теб май нямам опит, че съм пробвал всякакви, ама като не ги помня ... 226-та ми идват най-универсални като употреба, само искат смяна на зъбчетата отдолу. Като ни ги откраднаха два чифта, пак си взех такива.
Понякога ползвам едни други, дето нямат шина под обувката - ми все ми се лепи сняг по подметката и се отхлабва каишката, която държи обувката отзад.

Прав си.
Аз ползвам дидовите 227-ци от 2008-ма.
Обаче съветвам всички да си направят при стругар по-дълги с 5-7мм шипове и да ги заменят с оригиналните. Да ги закалят обаче.
Така направих аз - снегоходките стават котки - БЕТОН.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Мар 15, 2020 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Васко и Ристо. Wink
И аз затъвах, но си мислех, че е нормално за всички снегоходки. Винаги съм си представяла, че със снегоходки ще ходя като Господ по вода, но уви. Ще обмисля варианта със стругаря, който да направи по-дълги шипове, защото иначе 227 също ще се хлъзгат като 226 и 325, защото доколкото виждам са еднакви шиповете на основата, но поне няма да затъвам, щом вие казвате, че тези ви държат отгоре. За полепването на сняг на тези без пластмасова пластина под обувката и аз се притеснявах. Явно тези варианти ще отпаднат.
Пон Мар 16, 2020 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
Благодаря Васко и Ристо. Wink
И аз затъвах, но си мислех, че е нормално за всички снегоходки. Винаги съм си представяла, че със снегоходки ще ходя като Господ по вода, но уви. Ще обмисля варианта със стругаря, който да направи по-дълги шипове, защото иначе 227 също ще се хлъзгат като 226 и 325, защото доколкото виждам са еднакви шиповете на основата, но поне няма да затъвам, щом вие казвате, че тези ви държат отгоре. За полепването на сняг на тези без пластмасова пластина под обувката и аз се притеснявах. Явно тези варианти ще отпаднат.

Виж са - в пудра няма как да не затъват. Иначе ще нарушат основни физични закони. Very Happy
Има си тънкости в ходенето със снегоходки при различните снежни условия, терени и наклони.
Опит трее обаче и наблюдателност, експериментиране.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Мар 16, 2020 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В пудра всичко потъва, както рече Ристо.
226 е по-лека за крака, не задържа и сняг, 227 е като калъф за виола, за други условия е, но максималните килограми от производителя ги смятай минус 10-15.
А при идеални условия снегоходки не трябват по равното и леко стръмното.
Нашето семейство е голям фен на снегоходките - ем не се пързаляш, не се приплъзваш, по-сух и топъл е крака, стига да не си го стегнал повечко с каишките.
А за шиповете - късна есен и късна пролет шиповете ги затъпявам, че шляпам със снегоходките по кал, камъни, смрика, трева, лед и сняг, когато всичко е на петна. Интересно ми е, че пластмасата издържа, шиповете се заглаждат.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Мар 16, 2020 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
...
А при идеални условия снегоходки не трябват по равното и леко стръмното.
...

Лично за мен това НЕ Е ВЯРНО. Никак.
Само при отсъствие на сняг съм съгласен с теб.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Мар 16, 2020 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Те идеалните условия са веднъж на няколко години за 2-3 дни - твърд сняг след силен вятър, после ясно време с ниски температури. Стъпваш и даже не остава отпечатък, и не само в даден участък, а навсякъде. Това из Комско, Витошките плата и Сивричалско-Заврачищенско равно. Ама ние си ги влачим снегоходките, просто са по раниците, като само пречат на краката, ама от 2015 не сме уцелвали такава сгода. Има такива дни дето на Витоша през Резена или през Лъвчето и покрай Черния връх, до Сиврикая и обратно се взима много бързо и лесно.
Размечтах се и оспамих темата, ама ще прощаваш Лахесис. Дано уцелиш с модела снегоходки ... гледай да се блокира петата, да има ток под петата, шипове отпред под върха на обувката (помагат при нужда). И нещо сравнително важно - снегоходките си искат обувки с твърда подметка, която няма или почти няма сгъвка отпред на стъпалото. Иначе има триене на крака в обувката и пришка, ако го стегнеш много - студ и изтръпване. Ехх, налягат ме спомени за козметични дефекти самопричинени от върл ентусиазъм подплътен с наивна тъпота, но за сметка на това с дълготраен ефект Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Мар 16, 2020 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
balkanstalker



Регистриран на: 25 Авг 2020
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, какво мислите за котките " FAKIR II TECH" , понеже трябва да си купя автоматични котки но бюджета ми е ограничен до 200 лева. Благодаря!
Вто Ное 02, 2021 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
balkanstalker написа:
Здравейте, какво мислите за котките " FAKIR II TECH" , понеже трябва да си купя автоматични котки но бюджета ми е ограничен до 200 лева. Благодаря!

Изглеждат като Гривел но струват стотина лева по-малко от Гривела... Инак сингинг рок си бяха от време оно сериозна чешка марка, не вярвам да са намалили качеството.
Вто Ное 02, 2021 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Някой да има лични впечатления от Котки - Edelrid - Shark Auto, че моите нещо не си ги намирам явно съм ги дал на някой който е забравил, че не ги е върнал.
Да използУвам трибуната: ако някой четящ от тук се сети , че не ми ги е върнал да свирка.
Иначе гледам тези котета които съм цитирал отгоре и мисля да си ги взема с допълнително Предна скоба за котки - Edelrid с каишки, ако се окаже ,че скобата на автомата е по широка от жлеба на чипика.
Сря Фев 16, 2022 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
[quote="EXIIIT"...Предна скоба за котки - Edelrid с каишки... сезал...Стефффко...[/quote]

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Фев 16, 2022 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 40, 41, 42  Следваща
Страница 41 от 42

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov