ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 33, 34, 35

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Автор Съобщение
vedrin

Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
bebo79 написа:
Сигурно са по стар модел

На сайта на производителя актуалния модел е "TSL 227 CAMO":

http://www.tsloutdoor.fr/raquettes-composite/tsl-217227-camo.html

Не знам дали има други съществени промени освен в името. Това е единственият в момента TSL модел до 140 кг и 57-ми номер.

Чет Окт 26, 2017 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel

Еее никой ли няма такъв проблем със снегоходките?! (споменат е няколко поста по-нагоре). Пробвах да подпъхвам парчета изкуствена материя - не става, изместват се и борда пак се глозга от снегоходките.

Сря Дек 13, 2017 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail

Местожителство: Бургас

Намали размера на снегоходките ,подметката на зимната обувка (твърда) да се заклини вътре при стъпване.Така няма да е нужно да ги притягаш много.При мен са по този начин.

Чет Дек 14, 2017 7:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov

Реших да не отварям нова тема, затова пиша тук.
Знам, че място за сравнение между котки и снегоходки няма, но в момента трябва да си избера само едното. От практическа гледна точка кое според вас би ми вършило повече работа за средно леки преходи зимата?
По принцип и двете приспособления ли носите с вас като тръгвате на зимен преход или как избирате с кое да тръгнете?
Вто Дек 19, 2017 5:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

d_genov написа:
Реших да не отварям нова тема, затова пиша тук.
Знам, че място за сравнение между котки и снегоходки няма, но в момента трябва да си избера само едното. От практическа гледна точка кое според вас би ми вършило повече работа за средно леки преходи зимата?
По принцип и двете приспособления ли носите с вас като тръгвате на зимен преход или как избирате с кое да тръгнете?

Много зависи от избрания маршрут и очакваните моментни условия по него. Снегоходките помагат много при по-дълги преходи върху нефирнован сняг. Фирнования сняг в нашите планини е по-разпространен през втората половината на зимата (от средата на февруари до края на април). Снегоходките са неудобни или дори опасни при преодоляване на по-стръмни участъци. Понякога се налага там те да бъдат (временно) свалени. Котките са нужни за заледени повърхности, особено по-стръмни такива, както и при движение по тесни ръбове, където е полезна по-голяма сигурност в стъпките. Впрочем, в нашенските планини джедаите се справят нелошо и без снегоходки и котки, но трябва да се внимава с подобен подход, тъй като натрупването на затруднения от различен характер в съчетание с неподходящи метеорологични условия може и да стане животозастрашаващо.

Аз лично се сдобих за първи път с полуавтоматични котки по повод едни попълзновения към Mont Blanc du Tacul в средата на 90-те. Ползвал съм ги и в други случаи след това, включително и у нас, но общо взето спокойно бих могъл да мина в повечето случаи и без тях. Снегоходки имам едва от десетина години и дори вече смених един чифт, вследствие на множество повреди. Сякаш по-често ползвам снегоходките отколкото котките.

Има случаи обаче, когато в раницата ми са както котките, така и снегоходките. Сещам се например за едно от посрещанията на Нова Година на х. Иван Вазов с подход откъм Гьолечица по Зелени рид. Това е доста дълъг и уморителен преход без особени технически препятствия по него. В една голяма част от ходенето снегоходките са незаменим помощник за преодоляване на пудрата, а в стеснения и понякога заледен участък между Зелени камък и Раздела, котките дават повече спокойствие. При обичайната разходка от Иван Вазов до Калините също има участъци, в които човек се чувства по-добре с котки.

Общо взето котките по-често се оказват незаменим помощник по отношение на сигурността, а и са доста по-трайно (практически вечно) оборудване. Снегоходките главно спестяват усилия и позволяват по-бързо преодоляване на по-големи разстояния в дълбок нефирнован сняг.

Вто Дек 19, 2017 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen

Местожителство: kleta majka balgariq

Тази година си вземи котки, догодина снегоходки. В партина след десет човека минаваш, на фирн е проблем, независимо колко са минали преди теб.

Вто Дек 19, 2017 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev

Да, напълно прав е didogen, котките са приоритет. Съобрази и обувките, естествено.
Вто Дек 19, 2017 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov

С малко закъснение, благодаря на всички за съветите!
Съб Яну 06, 2018 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 33, 34, 35
Страница 35 от 35

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.