ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 38, 39, 40, 41, 42  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на пикел, котки, снегоходки - съвети
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
djogobg написа:
...За жалост не мога да го използвам...

Ето затова са ти нужни шивашки, впрочем, в случая по-скоро сарашки умения - режеш гривелската каишка и я сменяш с по-дълга, купена на метър от магазина и зашита на по-яка машина...
Ако нямаш машина - става и с нитове, така както съм направил моите на снимката - повече от 10 години не са мръднали...
Има и трета опция - аз си имах две различни скоби на кампските котки /модел- скарата Icerunner/- една широка /за която говори Даниел/ и една тясна и си ги сменях. Помня че се продаваха отделно и струваха някакви стотинки.
На Icerunner проблема беше, за скобата имаше само една дупка и не можеше да се движат напред-назад и предницата или много стърчеше, или хлътваше в зависимост от височината и ширината на различните жлебове на отделните обуща:

И в крайна сметка се върнаха на опцията за "полуавтомат":


Затова най ми харесва ето това изобретение на Гривел за предна скоба - хем поначало е пълен автомат, хем ако искаш - винаги можеш да му сложиш лента и става полуавтомат:



Е, и това не е най доброто решение откъм пари обаче, защото Гривел и сега струват 300лева, а Ice-runner, когато бяха на мода - 150 лв, и за 300лв не съм сигурен кое е по-добре - да имаш два чифта или едни универсални, което излиза на същите пари...



Втори цитат, пак от Наско Ламбов, който като виден варненец, използва морската тематика:
"Когато корабите бяха дървени, хората бяха железни... сега само корабите са железни..."
Собственикът на тази обувка е видян преди близо век, за последно на около 8600метра в района на Второ стъпало по северното ребро на Еверест/1924г/ и това е височинен рекорд, който е подобрен от Реймон Ламбер и Тенсинг Норгей през 1952г, едва година преди окончателното изкачване на Еверест през 1953г. Обувката е открита преди около 15-тина години, заедно със собственика й в подножието на върха:

Сега, видно от споровете тук, с такава екипировка, не се "препоръчва" да се ходи дори на Черни Връх.
Чет Яну 16, 2020 12:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ozzi



Регистриран на: 28 Юли 2014
Мнения: 47

Мнение Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
Здравейте!
Предстои ми закупуването на котки и бих се радвал да чуя някое мнение за тези на които съм се спрял (избрах си комплект с калъф):
https://www.bergfreunde.eu/bergfreundede-steigeisen-set-grivel-g12-bergfreunde/
Модела е New Clasic, т.е универсален (за всякакъв вид обувки) - https://www.bergfreunde.eu/grivel-g12-bergfreunde-edition-crampons/
Обувките, с които ходя в момента са https://bg.sportsdirect.com/karrimor-ksb-jaguar-wtx-mens-walking-boots-182762#colcode=18276203

Как е според вас като съотношение цена/качество? Четох добри отзиви за този тип котки и системата им против събиране на сняг/лед по котките.
Пон Фев 10, 2020 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
котките изглеждат нормални и ОК. Доста пари струват, но Гривел са си така. Като гледам обувките ти, обаче ми светва една червена лампа - изглеждат доста меки и не съвсем зимни. Като сложиш котки, имай предвид, че котката стяга обувката и като пристегне здраво крака ще усетиш малко повече студ. Също така между котката и обувката се задържат някакви количества сняг, който се топи, така че ще има предразположение към пропускане на обувката на местата на контакт с котката.
Пон Фев 10, 2020 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ozzi



Регистриран на: 28 Юли 2014
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
djogobg написа:
котките изглеждат нормални и ОК. Доста пари струват, но Гривел са си така. Като гледам обувките ти, обаче ми светва една червена лампа - изглеждат доста меки и не съвсем зимни. Като сложиш котки, имай предвид, че котката стяга обувката и като пристегне здраво крака ще усетиш малко повече студ. Също така между котката и обувката се задържат някакви количества сняг, който се топи, така че ще има предразположение към пропускане на обувката на местата на контакт с котката.

При газене в сняг обувките са ок не пропускат грам, но наистина при по-продължително ходене с котки или снегоходки, там където има стягане е предпоставка за пропускане. Вероятно другата година ще сменя и обувките, но тъй като не съм сигурен какви ще си харесам, сега съм се спрял на универсален тип котки.
Пон Фев 10, 2020 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
Ozzi написа:
Здравейте!
Предстои ми закупуването на котки и бих се радвал да чуя някое мнение за тези на които съм се спрял (избрах си комплект с калъф):
https://www.bergfreunde.eu/bergfreundede-steigeisen-set-grivel-g12-bergfreunde/
Модела е New Clasic, т.е универсален (за всякакъв вид обувки) - https://www.bergfreunde.eu/grivel-g12-bergfreunde-edition-crampons/
Обувките, с които ходя в момента са https://bg.sportsdirect.com/karrimor-ksb-jaguar-wtx-mens-walking-boots-182762#colcode=18276203

Как е според вас като съотношение цена/качество? Четох добри отзиви за този тип котки и системата им против събиране на сняг/лед по котките.

Котките Grivel G12 са хубави, но скъпи. Ако парите не са проблем - няма проблем. Smile

В някои български магазини могат да се намерят горе-долу на цената от офертата в немския магазин, която си дал по-горе.

За какво ще се ползват котките? Ако няма да ги ползваш за нещо свръхекстремно, добро съотношение цена-качество е например това:



„Продавам туристически котки с 14 зъба.Зъбите са с дължина 4 см. Котките обхващат размер от 36 до 46. Имат бърза корекция за различните размери. Качеството е много добро. Материалът е закалена манганова стомана. Тегло - около 1кг. Имат калъф за съхранение. Подходящи са за всички видове обувки. Цена: 95 лева“

Източник: https://bazar.bg/obiava-13717513/prodavam-turisticheski-kotki-s-14-zaba-kotkite-obhvashtat-razmer-ot-36-do-46-imat-barza-korektsiia-za-r

Мисля, че съфорумецът excalibur имаше такива котки, може той да даде отзиви и да каже дали е доволен от тях.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Фев 10, 2020 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Познавам 2-ма човека с такива котки. Имало същите и в Алито, но често се случвало да ги задържат на митницата. За 10-на лв разлика не мисля, че си заслужава чакането от Китай (особено сега) и нервите с евентуално задържане.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Фев 10, 2020 9:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ozzi



Регистриран на: 28 Юли 2014
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за мненията. Ще преспя и утре на свежа глава ще реша. Very Happy
Пон Фев 10, 2020 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Аз това което знам е че по скоро обувките, а не котките са толкова важни в случая. Ако ще катериш някой път по скала или нещо по отвесно, тези меките обувки изпускат котките и не е приятно. Това може да стане и на по-фирнован и стръмен склон на качване или слизане. Затова че реши какво ще правиш и си вземи твърди обувки, ако ще имаш по сериозно качвания или ако си с меки обувки, едва ли има значение от котката каква е точно. Съотвено ако си вземеш гривала и твърди обувки, си идеален за почти всичко.
Пон Фев 10, 2020 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Познавам 2-ма човека с такива котки. Имало същите и в Алито, но често се случвало да ги задържат на митницата. За 10-на лв разлика не мисля, че си заслужава чакането от Китай (особено сега) и нервите с евентуално задържане.


Сайтът, който е посочил колегата е в Европейския съюз. Поръчвал съм десетки пъти от там, нищо не задържат, идва с DHL за 1 седмица.
Вто Фев 11, 2020 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
regnauld написа:
...
Сайтът, който е посочил колегата е в Европейския съюз. Поръчвал съм десетки пъти от там, нищо не задържат, идва с DHL за 1 седмица.

А колко струва горе-долу доставката? Информацията би била много полезна, за да може да се съпостави цената в чужбина с цената в български магазини след евентуална отстъпка.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 11, 2020 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Доставката е безплатна за поръчки над 100 евро. Иначе е 5 евро.
Като цяло този сайт специално е с по-високи цени на стоките. Редовно излиза по-евтино да си го взема от България. Но пък имат много голямо количество от марки и модели на продуктите и много често си взимам неща, които ги няма в България или трябва да ги поръчвам през магазините тука и пак излизат на същата цена. А и редовно има промоции, но трябва да се следи.
Вто Фев 11, 2020 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
Ozzi написа:
Обувките, с които ходя в момента са https://bg.sportsdirect.com/karrimor-ksb-jaguar-wtx-mens-walking-boots-182762#colcode=18276203

Гривелите са си ок, ако ти се дават тези пари.
Единствено имам много сериозни опасения, че няма, ама хич, да ти прилегнат на маратонките, които си посочил. Всяка котка си иска твърда или най-малкото средно твърда обувка. А кериморчетата са си маратонки, меки и изобщо не за целта /да им слагаш котки/. Ако можеш да си позволиш котки с цената на гривел, помисли и за хубави обувки, че иначе нещата малко отиват като на, както се изразяваше един търновец, "циганин с еспадрили" на кон, спънат с динамично въже..../поводът беше случай с кражба на инвентар, но диспропорцията си е валидна/.
Вто Фев 11, 2020 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ozzi



Регистриран на: 28 Юли 2014
Мнения: 47

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ozzi написа:
Обувките, с които ходя в момента са https://bg.sportsdirect.com/karrimor-ksb-jaguar-wtx-mens-walking-boots-182762#colcode=18276203

Гривелите са си ок, ако ти се дават тези пари.
Единствено имам много сериозни опасения, че няма, ама хич, да ти прилегнат на маратонките, които си посочил. Всяка котка си иска твърда или най-малкото средно твърда обувка. А кериморчетата са си маратонки, меки и изобщо не за целта /да им слагаш котки/. Ако можеш да си позволиш котки с цената на гривел, помисли и за хубави обувки, че иначе нещата малко отиват като на, както се изразяваше един търновец, "циганин с еспадрили" на кон, спънат с динамично въже..../поводът беше случай с кражба на инвентар, но диспропорцията си е валидна/.

Благодаря за мнението. Обувките съм ги планирал за следващата зима, защото за тази зима ще имам само още едно по-сериозно ходене - билно по Стара планина (ако не ми мине котка път и не хване някое лошо време покрай планираните дати).
Тези Керимори бих ги определил като средно твърди и съм слагал котки на тях. Проблеми не съм усетил, но наистина терените не бяха тежки - Мальовица, Мусала, Полежан ... В интерес на истината нямам база за сравнение, защото просто не съм слагал по-твърди обувки.
Вто Фев 11, 2020 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
Ozzi написа:
Проблеми не съм усетил, но наистина терените не бяха тежки - Мальовица, Мусала, Полежан ... В интерес на истината нямам база за сравнение, защото просто не съм слагал по-твърди обувки.

Ако си се чувстваш ок с тях, това е най-важното. Щом на теб ти е добре и не усещаш дискомфорт при ходене, то тогава няма и никакво значение какво редят форумните капацитети тук. През 90-те например беше абсолютна класика дебелешки котки с фитили върху кубинки или благоевградски дахщайн. Тези "модели" определено не са били по-твърди от твоите керимори и хората си ходеха.
Вто Фев 11, 2020 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Закупуване на нови котки Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ozzi написа:
Здравейте!
Предстои ми закупуването на котки и бих се радвал да чуя някое мнение за тези на които съм се спрял (избрах си комплект с калъф):
https://www.bergfreunde.eu/bergfreundede-steigeisen-set-grivel-g12-bergfreunde/
Модела е New Clasic, т.е универсален (за всякакъв вид обувки) - https://www.bergfreunde.eu/grivel-g12-bergfreunde-edition-crampons/
Обувките, с които ходя в момента са https://bg.sportsdirect.com/karrimor-ksb-jaguar-wtx-mens-walking-boots-182762#colcode=18276203

Как е според вас като съотношение цена/качество? Четох добри отзиви за този тип котки и системата им против събиране на сняг/лед по котките.

Котките Grivel G12 са хубави, но скъпи. Ако парите не са проблем - няма проблем. Smile

В някои български магазини могат да се намерят горе-долу на цената от офертата в немския магазин, която си дал по-горе.

За какво ще се ползват котките? Ако няма да ги ползваш за нещо свръхекстремно, добро съотношение цена-качество е например това:



„Продавам туристически котки с 14 зъба.Зъбите са с дължина 4 см. Котките обхващат размер от 36 до 46. Имат бърза корекция за различните размери. Качеството е много добро. Материалът е закалена манганова стомана. Тегло - около 1кг. Имат калъф за съхранение. Подходящи са за всички видове обувки. Цена: 95 лева“

Източник: https://bazar.bg/obiava-13717513/prodavam-turisticheski-kotki-s-14-zaba-kotkite-obhvashtat-razmer-ot-36-do-46-imat-barza-korektsiia-za-r

Мисля, че съфорумецът excalibur имаше такива котки, може той да даде отзиви и да каже дали е доволен от тях.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Confused

Ами аз съм доволен, ползвам ги втора зима. За ходене по Витоша са малко в повече, на слизане от Черни връх съм се препъвал, заради дължината на зъбите. После направо на източното ребро на Муратов връх, където се представиха достойно, скоро по СИ на Мальовица с драпане на скала.. И ми стават и на зимните и трисезонните.. Трябва добре да се връзват, за да не се развържат на неподходящо място ...
Вто Фев 11, 2020 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 38, 39, 40, 41, 42  Следваща
Страница 39 от 42

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov