ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проблеми на Странджа да се развива в сферата на туризма

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Проблеми на Странджа да се развива в сферата на туризма
Автор Съобщение
Станислава



Регистриран на: 05 Май 2014
Мнения: 3
Местожителство: гр. Бургас

Мнение Проблеми на Странджа да се развива в сферата на туризма Отговорете с цитат
Едни от основните проблеми на Странджа да се развива в сферата на туризма са обезлюдяването на селата, незаконната сеч на горите, застрояването, липсата на маркетинг, замърсяването от туристи и посетители с битови отпадъци, замърсяване със строителни отпадъци, незаконни сметища, бракониерство
Имам да пиша дипломна на тема Възможности за развитие на културно познавателен туризъм в Странджа
Искам да попитам участниците в тази група, за мнения отностно проблемите, които пречат на Странджа планина и околните села да се разавиват като дестинация за културно познавателен туризъм?
ЩЕ СЪМ БЛАГОДАРНА НА ВСЕКИ КОЙТО ИЗРАЗИ МНЕНИЕ
Пон Май 05, 2014 8:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А не мислиш ли , че тази територия се е запазила единственно поради слабата посещаемост ( беше гранична зона ) и е по-добре да си остане така .
Пон Май 05, 2014 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Станислава



Регистриран на: 05 Май 2014
Мнения: 3
Местожителство: гр. Бургас

Мнение Отговорете с цитат
До колкото знам тя все още е гранична зона. Аз съм за планината да си остане не урбанизирана, просто имам дипломна, която трябва да напиша. Smile
Пон Май 05, 2014 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Защо си решила, че Странджа не се развива като място за културно-познавателен туризъм? Всъщност в сравнение с какво е това - Бг или Европа? Развива си се полека. Повече ли е нужно...
Проблем, както навсякъде из Бг, е липсата на мислене за повече от ден-два напред и в резултат хаос, липса на стратегия и т.н.
Пон Май 05, 2014 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Станислава



Регистриран на: 05 Май 2014
Мнения: 3
Местожителство: гр. Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Странджа се развива добре от към селски и ловен туризъм,но културния туризъм е доста слабо развит.
Вто Май 06, 2014 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Според мен възможностите за развитието на културен туризъм в Странджа са огромни. Обектите които биха привлекли туристи са много. Мисля, че в центъра на популяризирането на такъв би трябвало да застане Туристическия информационен център на Националния парк "Странджа" . В неговия сайт например има доста полезна информация относно отделните селища - история, места за настаняване и т.н. Обаче ще бъде добре да се популяризират пешеходни маршрути, които да свързват отделните исторически обекти и селища. Като идеята е - да ходиш, да гледаш цял ден, да преспиш в еди кое си село и на другия ден да продължиш нататък. И така примерно да направиш опознавателен маршрут за няколко дни. И сега има маркирани пътеки, но информация за тях се намира трудно - трябва ровене. А в сайта има две т.н. еко-пътеки - което е несериозно. Освен това реклама трябва - относно уникалността на откритите там археологически обекти, запазените селца със старинни къщи, несрещащите се в другите райони на страната растителни видове.
Пон Май 12, 2014 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svil



Регистриран на: 04 Май 2014
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Наистина информацията е малко. От една страна е добре, може би, за да се запази по-девствено някакво кътче от природата ни...

А някой правил ли е преходи/разходки из Странджа? До пещерата/светилище на св. Марина например или по Велека Rolling Eyes
Пон Май 12, 2014 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milen_kb



Регистриран на: 14 Авг 2010
Мнения: 85
Местожителство: София, Габрово

Мнение Отговорете с цитат
Преди години направихме през Май едно ходене по Велека и малко по-нататък, като интересните моменти от прехода бях обобщил така:
- пътуване като шпроти в консервена кутия в микрубуса от Бургас до Варвара.
- базов лагер за аклиматизация на морето (на нула метра над морското равнище).
- неуспешен опит за изкачване на един от първенците на Странджа (вр. Папия малко над 500 метра). Неуспеха го отдавам най-много на лошия избора на базов лагер, щото след едно топване на крачката в морето до глезена, хич не ти е до връхчета.
- първия час - час и половина от прехода губехме толкова пъти пътеката, колкото не сме я губили през последните години.
- след два дена навлизане в планината и изминати близо 40 км на Боко джипиеса показваше завидната височина олко 68 метра, да не казвам, че на някои места показваше и отрицателна.
- по време на тези 40 км единственото забавление беше да изчисляваме магическото станджанско число, което варираше между 1.5 и 1.9.
- благодарение на това число си набихме така яко краката, че аз повече нямах никакво желание за ходене (това може и да си ми личи на някои снимки).
- друго забавление беше тренировките за поставяне и махане на дъждобраните, защото от време на време си поваляваше.
- посещение на Индипасха - едно страхотно място, особено след като си свършил водата, а там я има в изобилие за пиене.
- последва проверка и извозване от гранична полиция до една вила, където да пренущуваме.
- за жалост вилата беше заета и се очертаваше едно 18 км ходене до Малко Търново.
- след 5 км крачене по асфалта, аз вече бях решил, че това ми е най-ужасния ден в живота, но точно тогава два бързи авто стопа оправиха малко нещата, а и кръчмите в Малко Търново почти загладиха положението.
- сутринта пак почна лошо: с бора. Накратко, борбата беше безмилостно жестока, но най-накрая след героичното посещение на спешната помощ в Малко Търново кърлежа се предаде.
- Малко Търново се оказа едно доста добро градче, т.е. имаше какво да се види, ама ние нали не стоим на едно място и хайде към някаква си тракийска гробница.
- м. Пробада и тракийско римския некропол - мястото не е лошо даже си е доста хубаво, ако може да се каже такова нещо за гробище(едно баирче покрито с рядка дъбова гора и навсякъде гробове).
- и обратно към Малко Търново, един от най-ужасните ми преходи с болки в набитите ми стъпалата, ахилеса и коляното също ме предадоха, а на всичкото от горе и дъжд.
- но след това дойде и най-прекрасния миг: пейката на автогара Малко Търново, голям кеф беше.
- после направихме едно бързо преходче от 18 км до село Бръшлян. Е с микробус беше, но видяхме същото каквото щяхме да видим и пеш, само че на бърз кадър.
- там последва пренощуване в Сърмашик - доста добро хотелско комплексче с добро ресторанче, но и цената си я биваше. Но дето се вика какво са някакви си там 20-30 лева за нашата фирма.
- там се намира и една от известните къщи в Странджа, разгледахме я, снимахме я и накрая си трагнахме. Е разбира се с микробус до Бургас. Дет се вика, нема да ги бичим пеш тия некакви си 58 километра.
- и там
на Бургаската гара, край сфетофара,
дойде най-щасливия миг от раздялата,
когато си тръгнах и със сълзи на очи
се молех на Бог, дано пеш никога повече
да не се върна.

Иначе по темата, ако ще се пише за Странджа, то е добре да се прочете тази книга: http://www.promacedonia.org/hs/index.html
Вто Май 13, 2014 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov