ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Автор Съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Кой откъдето ще да минава, трябва да изкачи първенеца на всеки от дяловете на Стара планина - Ком, Тодорини кукли, Чукава, Мургаш, Мара Гидия, Вежен, Ботев, Исполин, Караджова кула, Чумерна, Разбойна, Калето, Мандра баир.
Това за "зачот". Иначе не се брои.

За отличен 6.00: горното плюс Издремец, Звездец, Етрополския баба (докъдето дават), Свищиплаз, Косица, Паскал, Картала, Тетевенския баба, Булуваня, Братаница, Юмрука, Ушите, Козята стена, Гердектепе, Амбарица, Купените, Кръстците, Костенурката, Жълтец, Параджика, Юрушката грамада, Караборун (с небрежна отбивка до Голям Кадемлия), Шипка, Бузлуджа, Бедек, Бутурски чукар, Буковец, Погледец, Св. Илия.

Така де, по равно и баба може. Old

ПП Как ще се свържат точките, не е от голямо значение. Laughing

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Май 11, 2014 8:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Кой откъдето ще да минава, трябва да изкачи първенеца на всеки от дяловете на Стара планина - Ком, Тодорини кукли, Чукава, Мургаш, Мара Гидия, Вежен, Ботев, Исполин, Караджова кула, Чумерна, Разбойна, Калето, Мандра баир.
Това за "зачот". Иначе не се брои.

За отличен 6.00: горното плюс Издремец, Звездец, Етрополския баба (докъдето дават), Свищиплаз, Косица, Паскал, Картала, Тетевенския баба, Булуваня, Братаница, Юмрука, Ушите, Козята стена, Гердектепе, Амбарица, Купените, Кръстците, Костенурката, Жълтец, Параджика, Юрушката грамада, Караборун (с небрежна отбивка до Голям Кадемлия), Шипка, Бузлуджа, Бедек, Бутурски чукар, Буковец, Погледец, Св. Илия.

Така де, по равно и баба може. Old

ПП Как ще се свържат точките, не е от голямо значение. Laughing

Б@хти, значи аз не съм правил Е-3, ами разходка до "ей оня баир". Shocked
Мара Гидия за Мара Гидик ли да се чете? То през Амбарица, Купените, Кръсците, Костенурката, Жълтец и т.н., и без това се минава!!!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Май 11, 2014 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ти го казваш ...

Мара Гидия се чете Мара Гидия.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Май 11, 2014 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:

Дори за човек който е проучвал и после минал Ком-Емине е трудно, да не кажа невъзможно да запомни всички основни пътеки, а камо ли многобройните резервни варианти.
600 километра пътеки плюс няколкостотин варианта на тази или онази пътечка, не се помнят лесно.
Трябва или фотографска памет или години проучване и ходене.
Цялостната картина трудно някой може да я схване и особено с многобройните резервни варианти става пълна каша.
Да не говорим, че от обяснения е много трудно , направо даже невъзможно за човек незапознат с местността, да схване за какво става дума и описването на някой изкилифинчен вариант само ще го обърка.
Подобни варианти биха били от полза само на някой, който минава за n-ти път Ком Емине и иска да си разнообрази прехода....или на някой който му е скучно и му се иска да поговори за любимия Маршрут.Smile

Не е точно така. Трудно ти е на теб, защото си го минал един път, нямаш намерение да повтаряш и освен в Централен Балкан, не ходиш никъде другаде в Стара планина. Има доста хора, които познават добре Пътеката. На минифорумната среща на Ришки проход например се обсъждаха двата варианта през Рупча и по билото до Планиница Smile И да ти кажа не им беше каша на хората, дето обсъждаха Wink
Дано темата не се обърне на спор кой е правилния вариант и дали изобщо е нужна такава тема. Наистина за някого, който тепърва ще минава КЕ няма да е от голяма полза, особено ако е качвал само Ботев (като мен преди две години Smile ). Но за човек, който иска да мине втори път, за някой, който често се връща на Пътеката макар и за кратки преходи, ще бъде много полезна. Този раздел все пак се казва Ком - Емине, а не Съвети за бъдещите Ком - Еминейци.
И не на последно място тази тема ще помогне, ако пак се премаркират и чистят проблемни участъци. Не е като да са се свършили окончателно. Sad
Пиша го това с надеждата че темата няма да замре и ще се събира информация. Мисля другия месец да се разходя около Чавдар да видя различните варианти, дето Митко ги е показал, че досега само по два от тях съм минавала. Smile

Rincewind написа:
Кой откъдето ще да минава, трябва да изкачи първенеца на всеки от дяловете на Стара планина - Ком, Тодорини кукли, Чукава, Мургаш, Мара Гидия, Вежен, Ботев, Исполин, Караджова кула, Чумерна, Разбойна, Калето, Мандра баир.
Това за "зачот". Иначе не се брои.

Ринсуинд, ако е на всеки от дяловете ми се струва, че си пропуснал някои първенци Wink

didogen написа:

Мара Гидия за Мара Гидик ли да се чете?

Дидоген, Марагидия е връх в Етрополския Балкан, а не Марагидик (Русалка) над х. Тъжа Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Май 12, 2014 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Ринсуинд, ако е на всеки от дяловете ми се струва, че си пропуснал някои първенци

Кой бре, Янице, съм упущил? Very Happy

Изредих ги съгласно следното деление (не претендирам да е вярно), и - разбира се - по трасето на Е-3 (не мисля, че някой ще хукне да прави лъчове към Сърбеница, Церия, Козница, Готен и прочее):

Берковска планина (Ком)
Козница (Тодорини кукли)
Голема планина (Чукава)
Мургаш (Мургаш)
Етрополска планина (Мара Гидия)
Златишко-Тетевенска планина (Вежен)
Троянско-Калоферска (Ботев)
Шипченска планина (Исполин)
Тревненска планина (Караджова кула)
Елено-Твърдишка планина (Чумерна)
Котленска планина (Разбойна)
Върбишка планина (Калето)
Еминска планина (Мандра баир)

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Май 12, 2014 9:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:

Изредих ги съгласно следното деление (не претендирам да е вярно), и - разбира се - по трасето на Е-3 (не мисля, че някой ще хукне да прави лъчове към Сърбеница, Церия, Козница, Готен и прочее):

А, то било по трасето на Е-3 Very Happy И на мен ми се видя странно да е на всички дялове, щото бая тигели щеше да има, но пък видях, че накрая си добавил "Как ще се свържат точките, не е от голямо значение." Wink Laughing

Аз всъщност имам един сериозен въпрос насред всички тези шеги Question
Кой връх имаш предвид с това:
Rincewind написа:
Караборун (с небрежна отбивка до Голям Кадемлия)

Защото аз знам един връх Караборун в Стара планина, но той е доста далече от Кадемлията и голямо отбиване ще падне от там. Кой връх в Централен Балкан е Караборун?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Май 12, 2014 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
На Караборун някои му казват Росоватец, но аз не искам.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Май 12, 2014 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
На Караборун някои му казват Росоватец, но аз не искам.

Благодаря за отговора, не го знаех това.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Май 12, 2014 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Такаа, сега малко по-близо до темата. Мисля, че мнението на един неминавал конкретно Е-3 (макар и покрил по-голямата част от него ... на части), но минавал едно може би по-трудно (откъм натоварване) и по-лесно откъм логистика и определено доста по-дълго нещо, ще е от известна полза или най-малкото няма да навреди никому:
1. Естествено, че няма "правилен" път. Има начална и крайна точка, както и определени точки по протежение на маршрута, през които трябва-задължително-да-се-мине-защото-иначе-не-е-минаван-Ком-Емине (по-горе съм ги изброил Cool ).
2. По причина на т. 1. няма и "обективно" единствен път. Това, че трябва да се следва плътно билото +/- незначителни отклонения (както се писа по-горе) е хем така, хем не точно. В огромна степен изборът на конкретно трасе през деня е свързан с въпроса "къде да се спи?". Ако се спи на чували, палатки, на безчували или на безпалатки е едно, ако се спи по хижите - друго. Освен това откъде ще се мине зависи и в коя точно хижа се е спало вчера и ще се спи днес и къде ще се прави почивка. Така например, ако се е спало на "Чавдар" и следващата нощувка е на "Свищиплаз", най-вероятно ще се мине през връх Мургана и ще се "отсвири" целия билен участък между Свищиплаз и Косичкия превал. Ако междувременно се вземе решение да се мине през хижа Мургана за "пит-стоп", ще се пропусне и връх Мургана. Мисля, че от това "качеството" на прехода няма да пострада...
3. Темата определено има смисъл. И може да стане основа на сериозна дискусия относно предимствата и недостатъците на едно или друго алтернативно трасе в един или друг участък на маршрута. Но, струва ми се, първо трябва да се направи известна систематизация:
- трасето да се раздели на участъци за по-голямо удобство (дори, ако щете, по модела на "седемте карти")
- да се отсеят "безалтернативните" участъци*
- да се дискутират алтернативните варианти с оглед на тяхната трудност едни спрямо други (дължина, денивелация, възможност от изгубване), реална проходимост (картата е едно, ситуацията "на терен" съвсем друго), смисъл от избиране на едно пред друго с оглед на конкретни ситуации (вкл. "еретични" и "съставомерни" начинания от типа на Добрила - подсичаща - хижа В. Левски - Петолъчка - Ботев наместо "Траверса") и т. н.
_________________________
* Те понякога изглеждат "непоклатими", но защо да е така? Пример - едва ли някой е обмислял да мине от Петрохан до Лакатник другояче, освен по билото, а после през Локвата и Врелата по долината на Пробойница. Да ... ама не. Ако ще се спи на Пробойница, това е безалтернативен маршрут, ясно е. Но ако няма да се спи там, то много по-атрактивно за любителите на билните участъци и далечните гледки е да се отклонят вдясно на Червената локва и да минат през с. Заноге, като едва след това рязко се хвърлят в пролома, излизайки на Лакатник. Да, ще имат може би около час повече за ходене, но пък окото и душата им ще са (по-)пълни.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)

Последната промяна е направена от Rincewind на Вто Май 13, 2014 11:00 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Май 12, 2014 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Щом ви е забавно дерзайте. Но не вменявайте, че ако човек не мине по Е-3, по вашия начин, значи не го е правил. Важно е приключението, а не коловата маркировка.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Май 12, 2014 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Щом ви е забавно дерзайте. Но не вменявайте, че ако човек не мине по Е-3, по вашия начин, значи не го е правил. Важно е приключението, а не коловата маркировка.


+1
Достатъчно е да не слезе в Троян и да се качи от Габрово на Узана.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Май 12, 2014 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Щом ви е забавно дерзайте. Но не вменявайте, че ако човек не мине по Е-3, по вашия начин, значи не го е правил. Важно е приключението, а не коловата маркировка.

Мисля, че си си оставил някъде чувството за хумор.*
И способността за четене както по, така и между редовете.
Темата е за всичко друго, но не и за "привързване към коловата маркировка". Тъкмо обратното:
mikesli написа:
Все пак ми се иска да обменим мнения и знания за алтернативните трасета в една тема. Обещавам, че когато се посъбере достатъчно инфо да ко систематизирам и публикувам в лесен за използване вид – например като версия 2 на Водата по КЕ.


______________________
*Не зная отде иде тази чувствителност у някои комеминейци.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Май 12, 2014 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Чувствителност... Каква чувствителност? Добре, да не е по коловата маркировка. Няма правилен път, има посока. Тя е запад-изток или обратно.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Май 12, 2014 8:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Чувствителност... Каква чувствителност? Добре, да не е по коловата маркировка. Няма правилен път, има посока. Тя е запад-изток или обратно.

Идеята на mikesli е - доколкото аз я разбирам - да се събере информация именно от такива като вас, дето сте го минавали, за различните варианти в различните участъци - ако имате поглед над тях, за да се систематизира тя и да е полезна за тези, които тепърва ще минават.
Къде е проблемът?
Не разбирам реакциите от типа "какво има да се дискутира, посоката е натам или насам" и "важното е да не се слезе в Троян или Кърнаре".

Ето, например, аз съм си поставил за задача в скоро време да мина "алтернативния" вариант между Петрохан и Лакатник, за който споменах по-горе, за да го документирам и опиша, че не е маркиран след Локвата, а като съм го минавал за последно, не съм имал идея да помня, снимам и записвам.

А ако си мислиш, че някой си мисли, че не си минал Е-3, защото не си качил този или онзи връх, означава, че наистина си си оставил чувството за хумор в някакво затънтено чекмедже и не разбираш понятието "ирония". Но нейсе ...

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Май 12, 2014 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Ле леееееееее каса бира!!!
Вече взех да бъркам началната идея.... През всички върхове, изцяло алтернативен вариант ?? Не са лоши идеи. Но аз исках просто да кажа, че има и маркирани с червено части от Пътеката, които не са по трака на Тито. В ерата на ГПС-ите почти всеки го зарежда и кара по него Smile
И като стана дума за преминаване през всички най-високи върхове - да кажа, че се чувствам лично засегнат, загдето сте изпуснали най-високия връх в Източна Стара планина Sad
Пон Май 12, 2014 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Следваща
Страница 2 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov