ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Автор Съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
А по- подходяща ли е за колело от северната пътека?

Не
Нед Мар 27, 2016 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Мерси!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Мар 27, 2016 10:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Мерси!

Моля. Най-подходяща е за самолети. Все пак се минава покрай базата на въздушно движение. Честно
Нед Мар 27, 2016 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Базата за въздушно движение:
1. на баба ти хвърчилото
2. на дядо ти парашутните гащи
3. на ВВС
4. на БГА "Балкан"
5. на Луфтвафе
6. на ракети Скът и Град
На кое?

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Мар 27, 2016 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Базата за въздушно движение:
1. на баба ти хвърчилото
2. на дядо ти парашутните гащи
3. на ВВС
4. на БГА "Балкан"
5. на Луфтвафе
6. на ракети Скът и Град
На кое?

Нека да се опитам да позная -- според мен (6) е най-близо до верния отоговор, макар и не съвсем. Погледнете първо тук:

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=42.829999&lon=26.625109&z=15&m=b

След това тук:

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=42.923248&lon=26.582231&z=18&m=b

Сетне обърнете внимание на пътя, който свързва горните две места.

И най-сетне, полетите някога е трябвало да започват оттук:

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=42.510221&lon=26.488402&z=16&m=b
Пон Мар 28, 2016 12:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Само дето тоз обект горе на Каракуз няма нищо общо с новото трасе и с самолетното движение. Отговорът е малко по на изток. Има едни такива работи дето висят на някои от долу. Големи са
Пон Мар 28, 2016 12:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Само дето тоз обект горе на Каракуз няма нищо общо с новото трасе и с самолетното движение. Отговорът е малко по на изток. Има едни такива работи дето висят на някои от долу. Големи са

Видях радарите из снимките на Руми, а също и тук:

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=42.925852&lon=26.666908&z=18&m=b

Каракус е споменат тук: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=107832#107832

Как да не минеш оттам, за да продължиш нататък...
Пон Мар 28, 2016 12:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Сега разбрах защо съм къмпирал тук.
http://wikimapia.org/#lang=en&lat=42.730906&lon=26.703300&z=14&m=b
Обаче, ако горното е вярно значи имаме много калпави политици.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Мар 28, 2016 7:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Това което се свърши миналата и тази събота и неделя, смятам, че е повече от успешно!
Относно южния вариант, предимство, гледките са повече и си по билото.
Както разбрах, като километри, според техниката, почти е на "кантар".

На запад от Котел, направихме кръг. С колите до Зелениче.
По източния път към билото, има синя марка.
По Пътеката през поляните вече е с марки.
Слизане по западния път, там марки няма.

Това е накратко в телеграфен стил, за подробности, не знам кога ще остане време.
Благодарности на всички включили се! Пък времето си беше мартенско, сняг, слънце, облаци и дъжд.
Пон Мар 28, 2016 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumi_xristova



Регистриран на: 12 Мар 2012
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
Вчера с Димо, маркирахме със бяло-синьо-бяло, отклонението от южната пътека, преди Голямата нива, за да се слезе направо до Голямата беседка. От нея, по черния път през малката беседка до пътя, където се излиза на бяло-червено-бялата маркировка също е маркирана със бяло-синьо-бяло. Освен това се разходихме и до вр. Байряка. От Голямата нива минахме по билото - пътеката е проходима, минава се по нея и е пълно с леорда. Ето и линк за снимките:
https://goo.gl/photos/7AFXSBgPa9TxsyQ1A
Пон Апр 04, 2016 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Котел и вр. Разбойна Отговорете с цитат
Ще го карам от изток на запад. Все пак не съм Ком-Еминеец Very Happy

1. В Котел маркировката е поставена. Избран бе най-лесния и кратък вариант. По-долу във фаила може да се види тракът.
2. От Котел на запад до края на вилната зона не се върви по пътя, както е показано на БГМ картата. Има си пряка маркирана пътека. На нея има и чешма. Малко преди къща Адонай се върви за кратко по шосето.
3. При къща Адонай е разклонът - през вр.Разбойна или подсичайки го по пътя от югоизток. Има хубав заслон с чешма в м. Набожниковото дърво.
4. Много е хубав заслонът в м.Ботуша, който е съвсем близо до пътеката. Там също има чешма.
5. Новата чешма е на самата пътека южно под вр. Разбойна. А тази която е дадена на картата на около 200 м над пътеката се казва Големия хайдутин. Тя е на хубаво място с медни чучури. Малко е пообрасло с папрат, а над нея в скалите има меча бърлога. Това сериозно.
6. На едно място малко на запад след новата чешма е обрасло и Тошко е сложил един знак НЕ. Сега се обикаля леко от юг.
7. Идвайки от запад по пътеката се достига в подножието на вр, Разбойна, където до маркировъчен кол започва зимната стълбова маркирана с колове пътека през върха. Долният участък е обрасъл и коловете се намират трудно, но е проходимо напълно. Над гората през поляните коловете се следват лесно. После има пак малко лутане с намирането на колците и се излиза на билната поляна. Спускането към Котел е песен. Марките са почти на всяко дърво. Наклонът е доста голям, за тези с болни колена ще е тежко. Участъкът който е добре да бъде изчистен от южната страна на Разбойна и маркиран разбира се не е голям - има работа за един ден. Ако на някой му се занимава - ще стане супер. Може да се спи на заслон Ботуша примерно. Разликата между двата варианта на пътеката е около 1.5 км - този през Разбойна е по-кратък, но има изкачване и спускане.

Това е ТРАКЪТ с точките.

За Котел толкова. Като ми остане време ще кача и нещата около Върбишки проход и Голямата нива. Там е доста интересно
Пон Май 02, 2016 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение От Ришки проход на запад до Сухото дере след Байряка Отговорете с цитат
Тъкмо съм захапал темата да вметна няколко неща от Ришки проход на запад.

1. Относно маркировката - супер си е, няма нужда от повече.
2. Относно проходимостта - единственият по-кофти участък е под Голям Дебелец. Има едни високи треви дето се газят. Такова нещо може само с мотиката да се махне. Но не е непроходимо. Единични паднали дървета, който се прескачат без проблеми.


3. Относно водата - изворчето под вр. Байряка капе едвам едвам, лятото сигурно ич няма да го има.

Чешмата на Митака (с надпис 200 м) си тече, едната пейка е оцеляла само.

Другата чешма, която е от тръбата е много надолу под пътеката и смисъл от нея не знам дали има. Западно след скалата Топалкая има дадена чешма - такава няма.
4. Най-важният въпрос тук е с вариантите на пътеката. Тук почвам отново от изток на запад:
- първата подсичаща пътека от прохода на запад си е ОК. Там по пътя няма смисъл да се върви, то и марка има само на 2 места.

- след Голям Дебелец има дадени два варианта на пътеката. Южният е новият, който е в перфектно състояние. Северният е покрай едно плитко сухо дере, където в момента е непроходимо. От там е старият вариант на пътеката. Там просто не трябва да има маркировка. Колкото и да се чисти пак така ще става. Много паднали дървета, избояла растителност. Ужас. Дидо ако искаш ме послушай - махни маркировката от там.

- след това има един кратък шорткът маркиран като обрасло. Ами обрасло си е и то много. Освен това е съвсем кратко. Там също това трябва да се махне от картата. И без това идвайки от запад не може да се види маркировката.
От горе

От долу

- След скалата Топалкая на запад има отново два варианта на пътеката. Северният е старият вариант, южния новия. Не ми се мисли как някой вообще ще излезе ако тръгне по северния. Ненормална работа е там. Освен това се слиза надолу, после се качва отново. Слизайки надолу няма нито една марка, докато се завие на изток. Там има табелка и две три марки. После пак нищо. Това нещо направо 100 % с гумата. Надрах се като животно.



- северно под Байряка има дадени два пътя, които се разделят и събират и после се излиза западно от Байряка. Има маркировка и по двата. На картата е дадена само по южния път. И двата са проходими, даже северния е малко по-плавен.
Разклонът отгоре

и отдолу

- и черешката на тортата. Маркировката към вр. Байряка. Такова нещо няма. Някой се е пробвал да направи някога такава. Стигнал е до някъде. Сега минаването към върха е психо-трилър. Безброй нападали дървета, клони, храсти. Мани. Особено в началото е дивотия. Не знам кой е измислил там да се покаже, че има маркировка. Нека Румито каже що е сега

Сухото дере под Гериша ще го коментирам друг път. То всъщност няма смисъл от коментар - Там също трябва да играе гумата. От горе преброих по 10-15 нападали огромни букаци.
Пон Май 02, 2016 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: От Ришки проход на запад до Сухото дере след Байряка Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Тъкмо съм захапал темата да вметна няколко неща от Ришки проход на запад.

...
- след Голям Дебелец има дадени два варианта на пътеката. Южният е новият, който е в перфектно състояние. Северният е покрай едно плитко сухо дере, където в момента е непроходимо. От там е старият вариант на пътеката. Там просто не трябва да има маркировка. Колкото и да се чисти пак така ще става. Много паднали дървета, избояла растителност. Ужас. Дидо ако искаш ме послушай - махни маркировката от там.
...
- след това има един кратък шорткът маркиран като обрасло. Ами обрасло си е и то много. Освен това е съвсем кратко. Там също това трябва да се махне от картата. И без това идвайки от запад не може да се види маркировката.
...
- След скалата Топалкая на запад има отново два варианта на пътеката. ... Там има табелка и две три марки. После пак нищо. Това нещо направо 100 % с гумата...
...
- северно под Байряка има дадени два пътя, които се разделят и събират и после се излиза западно от Байряка. Има маркировка и по двата. На картата е дадена само по южния път...
...
- и черешката на тортата. Маркировката към вр. Байряка. Такова нещо няма. Някой се е пробвал да направи някога такава. Стигнал е до някъде. Сега минаването към върха е психо-трилър. Безброй нападали дървета, клони, храсти. Мани. Особено в началото е дивотия. Не знам кой е измислил там да се покаже, че има маркировка. Нека Румито каже що е сега

Сухото дере под Гериша ще го коментирам друг път. То всъщност няма смисъл от коментар - Там също трябва да играе гумата. От горе преброих по 10-15 нападали огромни букаци.

Dimo Kolev, виждам, че още не си разбрал ОСНОВНИЯ ПРИНЦИП на картата BGMountains. А той е - да отразява възможно най-вярно и точно АКТУАЛНОТО състояние и ДЕЙСТВИТЕЛНОТО положение на нещата.

Сам казваш, че в посочените участъци има ДЕЙСТВИТЕЛНА маркировка. Защо тогава даваш съвет тя да бъде ИЗТРИТА от картата?!?!?

Прави ми впечатление с каква лекота призоваваш "да играе гумата". Може би със същата лекота ще призоваваш и "да играе четката" (и да се нанасят на картата несъществуващи пътеки)? Wink

Относно обраслите варианти на Ком-Емине - ами то преди 3 години ВСИЧКИ варианти в района бяха обрасли и трудно проходими! Да вземем за пример Сухото дере. Да, сега е обрасло, но преди 4 години е било основният вариант. Така че да не бързаме да "трием" старите варианти на Ком-Емине. Може след няколко години сегашните нови варианти да станат неизползваеми (както стана със Сухото дере) и да се наложи да се разчистят старите варианти на Ком-Емине.

Относно маркировката към връх Байряка.

Маркировка (макар и стара) има. Ето малко снимки (от които става видно "кой е измислил там да се покаже, че има маркировка" Smile ), а Руми Христова може да даде още:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=93658#93658

Това, че е обрасло и трудно за минаване, НЕ ОЗНАЧАВА, ЧЕ НЯМА маркировка и че тя трябва да се ИЗТРИЕ от картата BGMountains.
Това, разбира се, е мое мнение. Както и мнението, че маркировката до връх Байряка трябва да се поднови и пътеката да се разчисти - за почитателите на максимално билния вариант на Ком-Емине (като Mikesli например).

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пон Май 02, 2016 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Ама вообще нямам намерение да споря относно билната пътека. Още по-малко какво и как да се нанася на картата на БГМ. Там си има специалисти и т.н. Пускайте всякакви възможни варианти, отразявайте ги както си искайте. Водете хората, предлагайте им варианти - всеки сам да решава на място. Ще има избор.

Само, че когато стигнат до разклонението и се зачудят от дека да минат може да стане страшно. Имало маркировка. Мухи има. Имало е някога. Сега има две марки. и то нейде по средата на участъка. Значи пътеката е маркирана. ОК така да е. За Байряка специално можем да поспорим. Там стара марка от БТС времето е нямало. Никога. Някой е решил да сложи и е стигнал до някъде. Казваш да питам Руми. Питай я ти - бяхме заедно. Аз нарочно исках да видя има ли такова животно от там. И отидохме. Разправя ми как сте се качили и вие да я търсите и сте слизали по нея. Няма такова животно. Да не говорим на изток от Байряка. Виж по билото от Върбишки проход е имало и сега има. И то слънце. Прочистено, маркирано. Скоро и обяснено. Вариант на пътеката, който за мен е много по-добър, от колкото отдолу през деретата и макадамите. Но това си е мое мнение. Нито аз ще нося палатката, нито раницата. Всеки да си избира сам от къде ще минава. Аз изказвам моето мнение. Ако някой се вслуша - най-малкото няма да загуби. Ще има прясна информация.

Само едно нещо ще кажа за Сухото дере и това дето е към Дебелеца - по такова нещо маркировка не се прави. Там или водата ще отнесе пътеката или дърветата вечно ще си падат и всяка година ходи и чисти за да го има варианта. По Сухото дере не съм минавал, затова те питам и не само теб - там от старите големи жълто-червени марки има ли? Не вярвам. А това, че е било маркирано - ми то всеки го прави както намери за добре и както му скимне. Аз също съм един от тях. Мацам. Гледам да мисля - понякога не се получава. Повечето пъти обаче си е ОК.

И по Сухото дере казваш основния вариант е бил - не е така. Основният е отгоре по билото - по Гериша. Това, че пътеката е обрасла с времето и някой е решил да я премести през Сухото дере не значи, че правилно. Но какво ли разбирам аз от тези неща. От мен толкова.
Вто Май 03, 2016 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Явно, проблема ужаса на Риш, ще си го имаме.
След всяка зима,все излиза някъде по нещо.
Пътеката се отъпква с ходене иначе обраства.
Вто Май 03, 2016 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Следваща
Страница 11 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov