ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Автор Съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
На мен лично ми спестява. Височинният профил на двата варианта може да даде отговор защо. Като тръгна другия път през нощта, ще мина по моята следа. Но не насилвам никого с мнението си. За по-опитните и любителите на дисциплината "спускане" маркираното трасе си е идеално.
Вто Юни 28, 2016 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Защо го приемаш толкова лично?
На пръв поглед и палец, алтернативата е около 10 км., а гадното през гората е 2,5 км. Като прибавим и факта, че ние смятаме да минем по икиндия. В тъмното и аз бих избрал твоя вариант.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Юни 28, 2016 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, нали знаеш - не питай старило, а питай патило, демек питай Борис за велосипедно КЕ Wink
Имай предвид, че тая пътека през гората, дето е "само" 2,5 км, всяка година май става по-зле откъм клони и обрастване. Като се вземе предвид и самото спускане към гората от Червената локва и ми се струва, че Борис може да се окаже прав Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юни 28, 2016 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Знам и Борис много инфо ми снесе на готово. Ние на място ще решаваме кое как. Просто изказах мнение, което може и да не е вярн. Аз лично бих си носил колелото тези два км., за колегата не знам. Ще го мислим като дойде.. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Юни 28, 2016 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Не го приемам лично Smile Просто снощи писах от телефона и нямаше как да бъда разточителен Smile
Дидо, палецът ти не е верен Smile Разстоянието не е 10 км, а точно 6,59 км, които съм ги изминал точно за 40 минути (бавно и внимателно каране, за да не допусна грешка и да сбъркам трака). Пробвай ти да минеш 2,5 км с колело на гръб и засечи за колко време ще ги изминеш Smile Ако трябва да бъдем съвсем точни в конкретния случай, не са и 2,5 км, а малко повече от 1,5 км. След което излизаш на пътя и можеш да продължиш по него надолу, вместо по шорткътовете. Но тоя един километър и половина на мен лично не ми е приятен (стръмно, камъни, високи треволяци, бодящи, паднали или струпани клони от дървари и прочие гадости), поради което предпочитам да мина 3 километра повече, но без да слизам от колелото и без да въртя, понеже е само надолу.
За който може ето така обаче: http://www.pinkbike.com/video/315449/ (спускането е от Вежен към Ехо) Врелата си е супер пътека Smile
Сря Юни 29, 2016 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
то колелото се носи, верно. ама ако е обрасло и с нападали дърве... ебати псувните ще е Smile
Чет Юни 30, 2016 1:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Варианти около Свищиплаз Отговорете с цитат
Принципно вариантите около Свищиплаз са коментирани много пъти, но все пак да ги повторя с някои нови данни.
Първо от връх Свищиплаз към хижа Свищиплаз. Знаете, че там пътя за хижата се отклонява след връх Малък Свищиплаз, като има кол с няколко табели. Маркировката по пътя е подновена тази пролет, като проблемно място е единствено поляната с руините на лагера на геолозите. Мисля че е ясно защо - защото е поляна и марки трудно се поставят. На картата на БГ Маунтинс няма засега червена маркировка по този път, сигурно защото никой не е дал трак.
Новото в района е, че има сложени нови колове по билото около местността Гроба, слагани са миналото лято. Също така има поставени два кола по пътя, който се отбива от местността Гроба в югоизточна посока и минава над хижа Свищиплаз.
Та от местността Гроба се върви около километър по пътя в югоизточна посока. Като се стигне точно над хижата (още от Гроба се вижда къде е това място) има табелка, закрепена не много добре с камъни, на която пише Хижа Свищиплаз. Не знам колко ще я има, предполагам и тя е слагана заедно с коловете. Аз нарисувах една допълнителна стрелка на един от камъните под табелката.
Тръгва се право надолу без пътека през хвойна, която изглежда да е сечена, ама пак е порастнала, след 300-400 м се стига гората, където има няколко табели, сочещи надолу (на юг) към хижата. До която остават само стотина метра т.е. вижда се между дърветата. През гората участъка е много стръмен, изровен, пътека няма. На първото дърво заковахме табелка с надпис м. Гроба.
На картата тези неща изглеждат така:


Това е разклона в местността Гроба:

SDC15693

Това е табелката към хижата и допълнително нарисуваната от мен стрелка под нея:
SDC15699

SDC15700

А ето така изглежда слизането през хвойната, ама няма да се плашите Wink
SDC15698

Това е началото на тази резервна пътека от хижата нагоре, на дебелото дърво е табелката с надпис "м. Гроба", дано да стои...

SDC15702

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...

Последната промяна е направена от Mariana1000 на Сря Авг 14, 2019 2:04 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Съб Юли 02, 2016 8:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Продължението от хижа Свищиплаз на изток.
Тръгва се по пътя на изток, първоначално вървят синята марка за Златица, зелената за Паскал и червената за Ком-Емине. След 200 м се стига до бившата хижа Тихия кът. Там синята маркировка продължава по пътя, а зелената и червената завиват на север, като се качва стръмния склон. Червената марка е подновена, зелената засега не е. Върви се 100 м през гората в източна посока, после се излиза над границата й, 200 м през поляна с няколко единични дървета (и маркировъчни колове), отново 100 м през гора и като се излезе пак на откритото на голям камък край пътеката има червена стрелка, сочеща на север. Тук зелената и червената марка се разделят. Това е стар вариант на пътеката, но марките личаха ясно и понеже възприехме политиката да маркираме всички варианти, реших да маркираме и този. Освен че повтаряхме старите марки, слагахме тук там и нови, където имаше подходящи камъни. Върви се само през трева до самото било и затова други възможности за маркиране няма. На половината разстояние до билото се пресича пътя, който идва от местността Гроба, описан по-нагоре. Излиза се на изток от вр. Миале.
Ето съвсем приблизително на картата, само за ориентиране:


Остана следното за довършване - зелената маркировка до Паскал, къде е пътеката с червената марка, която излиза на Косишки превал. Ако някой ходи в този район и има GPS, моля нека да запише трак, поне за картата, ако не се премаркира с боя. Яд ме е, че успяхме да маркираме само до обяд и после на два пъти ни валя силен дъжд с град, иначе може би щяхме да довършим и да маркираме и другия вариант - през Атбунар.

Гледах пътеводителя на Ойларипи, там пък съвсем лаконично е написано, явно чакат да видят къде ще премаркираме и тогава ще го опишат Wink
"Пътеката за х. Свищиплаз се отделя от билото в югоизточна посока, между върховете Свищиплаз и Миале (1804 м). Маркировката не е в добро състояние, затова е добре да се запомни приблизителното местонахождение на хижата, докато още има видимост към нея. Ходи се над горната граница на гората, в източна посока, докато не се стигне до стръмна поляна, която се вклинява дълбоко в гората отдолу. В долния край на поляната се забелязва черен път - по него се продължава на изток до хижата. От х. Свищиплаз към билото се излиза по стръмна пътека в северна посока. Скоро се пресича черен път, от който има множество възможности за изкачване до жалонната билна маркировка."
Дано са го пооправили в новото издание, защото аз преди един месец бях там и пак не мога да схвана какво искат да кажат... Confused

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Юли 02, 2016 8:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
За колелета от Кашана към билото от къде е по-добре да се мине. По пътеката директно или през Свищи плаз?
Моля местни да не ми отговарят. За един приятел питам.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Юли 20, 2016 7:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Около Свищиплаз Отговорете с цитат
Билната пътека от вр. Свищиплаз до Косишкия превал и подсичащия вариант през х. Свищиплаз са премаркирани. Тези седмици ще се слагат и табелите. В района всички пътеки са премаркирани също:
-Златица-Курудере-х.Свищиплаз - жълта маркировка
-Златица-б.х. Извора-х. Свищиплаз-седл. Гроба - синя маркировка
-х. Паскал-Косишки превал - синя маркировка
- х.Свищиплаз-х. Паскал - зелена маркировка (незавършена след коритата към х. Паскал)

На всички тях ще се слагат също нови табели осигурени от местен спонсор. Местното ТД и хижаря Мишо също ще помагат на терен.

Всичко е нанесено вече и на картата

http://www.kade.si/#map=15/2689100.51/5276060.25/0
Пон Юли 03, 2017 9:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
За колелета от Кашана към билото от къде е по-добре да се мине. По пътеката директно или през Свищи плаз?
Моля местни да не ми отговарят. За един приятел питам.


И мен ме интересува този въпрос Smile

_________________
Самоковец ... това е едно същество средно аритметично от човек, дърво и животно ...
Сря Юли 28, 2021 8:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Имам аз едно питане и то е От витиня не може ли да се тръгне по пътя към връх Ветровала и после Раскола. Щом не е писано, значе не е добре да се минава от там, но защо ... Ето горе долу снимка с червена линия криво ляво съм отбелязал.

https://lh3.googleusercontent.com/drive-viewer/AK7aPaANUm8FMr__tLxfqHxminOtbjjQ9DUUry19Lp5o35KlyA653XMl44ZtOtOAbIUUnmpc9OJ3Ae6c3fllVWPRfJr8ubuB=s1600
Съб Дек 02, 2023 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ъ-ъ-ъ-ъ, Калояне, ти направо ме изумяваш! Shocked

Там е територията на ДДС (ДЛС) „Витиня“ (http://www.sofia.iag.bg/struct...) и не е разрешено преминаването на външни лица.
Има ограда и бариери, има и постови, който ще ти даде вода за пиене, но няма да те пусне да минеш.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Дек 02, 2023 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Не съм сигурен, но мисля е оградено от там. Иначе е най чистия вариант за минаване Smile
Съб Дек 02, 2023 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ъ-ъ-ъ-ъ, Калояне, ти направо ме изумяваш! Shocked

Там е територията на ДДС (ДЛС) „Витиня“ (http://www.sofia.iag.bg/struct...) и не е разрешено преминаването на външни лица.
Има ограда и бариери, има и постови, който ще ти даде вода за пиене, но няма да те пусне да минеш.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!



Абе миналата година минах с колелото пак през едно заградено място, дето никой не те пуска. Не ме карайте да мина пак догодина . Smile Може да се хванем на бас , че ще мина от там стига да искам Smile
Нед Дек 03, 2023 2:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Следваща
Страница 13 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov