ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:

Давайте идеи за гара Лакатник -Лескова . Ако няма няма.В крайна сметка няма да чертаем нов маршрут, а просто леко ще се отбиваме от пътеката встрани.

Идеята за алтернативен маршрут до Лескова е споменавана вече - през Седемте престола. След Седемте престола - Осеновлаг, а после вариантите са два. Или директно към Хайдушкото кладенче или ако човек е още по-луд - качва Козница и през Вокеница към Увеса. Ако се отиде към Хайдушкото кладенче, после вместо направо към Лескова, може да се мине през връх Чукава.

Ако пък съвсем иска човек алтернатива, може и от Лакатник до Тръстеная да мине през Бов Wink и после да качи и Издремец. Така ще е по традиционната пътека само отсечките през Чемерника, малко под Издремец и преди Лескова.

Не знам защо би го правил човек това, като знае че го чака после бъхтането до Мургаш и Витиня, но ако отдели един месец за прехода и иска да опознае Западна Стара планина - защо пък не Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...

Последната промяна е направена от Mariana1000 на Сря Ное 11, 2015 10:14 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Май 12, 2014 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Митак,забрави да пиеш бира. От толкова бира, на вода ще го караш. Smile
Трака на Тито е популярен, но не е единствен. Със сигурност има още два, ако броим моя, стават три. Отделно, приятно е да се шлаеш, ама разполагаш ли с това време. Аз ако не работя 5 дена е проблем, миналата година рискувах двадесет, е не свърши света, ама знам как се наваксват. За това темата е за скучаещите. Много ти знае начинаещ планинар, каквито са повечето ком-еминейци за седловината при борова чука, дето Делирадев е спал.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Май 12, 2014 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

Идеята за алтернативен маршрут до Лескова е споменавана вече - през Седемте престола.

Става ми лошо само като си спомня за това... Capitulate По-скоро бих минал през минно поле, отколкото пак да сляза по онази "пътека". Знам, че има и друга по-нормална пътека преди разклона от подсичането на Издремец, но не виждам никакъв смисъл да слизаш от 1300м от билото до 600 при манастира и после 10-ина км да трамбоваш асвалт до Осеновлаг, след което пак да катериш, че и до по-висока н.в. По въздуха определено е сериозно скъсяване между Тръстена и Лескова, но парапланеризма там още не сме го развили Smile

Май до сега не съм споделял, но между другото маршрута в ГПС-а си го правих сам абсолютно интуитивно използвайки картите на Геотрейд (ОФРМ) и БгМаунтинс и съответно пътища и пътеки в тези карти, които да се доближават максимално до билото. Не познавах почти нищо от Пътеката и не знаех дали това, което съм си задал като маршрут ще се движи по маркировката. Знаех само възловите точки и най-често две такива задължително си ги слагах за начало и край на отсечката за деня. Но "пълнежът" беше по усет, което честно казано не беше кой знае колко трудно. Просто трябва свикване с машинката и софтуера към нея (Мапсорс). Но все пак в тези карти някои пътеки липсват, включително и маркирани.

Това, което бих променил, ако пак тръгна на КЕ е:
- след Кръстец няма да се навирам в р.Габрищица, а ще хвана по велоалеята
- от Голямата нива вероятно ще търся пътеката по билото
- от Ришкия проход ще търся пътеката, която наскоро премаркирахте до Крумовия мост

Друго, което се нуждае от алтернатива е Поморийския проход и няколкото километра по Е87. Голяма тъпотия (да не кажа и опасно) е това ходене по пътя в най-натоварения трафик.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пон Май 12, 2014 11:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
...Къде е тази Голяма нива?...

Толкова се писа за Голямата нива, ти как не я видя Laughing
След ГС Елешница пресичаш притока на река Елешница - Япъдере. Започва постепенно изкачване. След около 40 - 45 минути си на Голямата нива. Добре маркирана поляна. А след нея на 10 - 15 минути са ония табели, дето си писал "познайте от кого са сложени"
Голямата нива:




_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Май 13, 2014 8:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
mikesli написа:
И като стана дума за преминаване през всички най-високи върхове - да кажа, че се чувствам лично засегнат, загдето сте изпуснали най-високия връх в Източна Стара планина Sad

Българка малко встрани пада от цялата работа, та затова ...

Ех, тоз Сливен, ех, тез Син'ти камъни, пак ги упущихме в патакламата. Laughing

Цитат:
Давайте идеи за гара Лакатник -Лескова . Ако няма няма.В крайна сметка няма да чертаем нов маршрут, а просто леко ще се отбиваме от пътеката встрани.

Според мен той си е от безалтернативните участъци, освен ако някой не иска съвсем да изнасилва себе си просто в името на това да не мине по основния път. Яница е споменала едната основна "алтернатива" - през Седемте престола и Осеновлаг, но тя освен губене на височина включва и бъхтане по асфалт.*

На принципа "Ако ще е гарга, да е рошава" и "ако ще алтернативничим, да алтернативничим мъжката", аз бих предложил следното кротко безумие:
Лакатник - Тръстеная - слизане в долината на Габровница (отбивката за надолу е между Тръстеная и Чемерника) - прехвърляне на реката (а не по асфалта към манастира) - нагоре по долината на Зеленишка река - връх Щадимо и билото на Ржана - Вокеница - Увеса - Лескова. Десетина километра повече от "основния маршрут", сериозна загуба на денивелация и последващо наваксване между Тръстеная и Щадимо, но пък красиво и алтернативно. Very Happy

Цитат:
има и маркирани с червено части от Пътеката, които не са по трака на Тито. В ерата на ГПС-ите почти всеки го зарежда и кара по него

Като стана дума, това: Трак за Ком-Емине на Трешхолд Нетуъркс предполагам е известно, но тъй като аз чета по диагонал и не съм го срещал тук, ще го сложа.
В него - освен минатото реално от тях - на някои има и "алтернативи", които са проектирани по карта (според мен).

------------------------
*Янице, от Осеновлаг според мен няма нужда да се ходи на Хайдушкото кладенче, а може да се излезе на югоизток по приятен път право на Лескова могила. Другият вариант е да се продължи на изток от селото по Габровница, след което право нагоре към Увеса. Пак по приятен, но по-стръмен, черен път.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Вто Май 13, 2014 8:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Ето, например, аз съм си поставил за задача в скоро време да мина "алтернативния" вариант между Петрохан и Лакатник, за който споменах по-горе, за да го документирам и опиша, че не е маркиран след Локвата, а като съм го минавал за последно, не съм имал идея да помня, снимам и записвам.

Ринсуинд, и аз се канех тази пролет или началото на лятото да ходя в този район, макар и с друга цел. "Алтернативния" вариант много ме заинтересува. Не знам дали сте от хората, които приемат непознати спътници. Ако е така, може ли да кажеш като затръгвате и ако имам възможност да дойда и аз с вас? Rolling Eyes

Rincewind написа:

*Янице, от Осеновлаг според мен няма нужда да се ходи на Хайдушкото кладенче, а може да се излезе на югоизток по приятен път право на Лескова могила.

Има нужда, заради първенеца Чукава Wink Laughing

Tito написа:

Знам, че има и друга по-нормална пътека преди разклона от подсичането на Издремец, но не виждам никакъв смисъл да слизаш от 1300м от билото до 600 при манастира и после 10-ина км да трамбоваш асвалт до Осеновлаг, след което пак да катериш, че и до по-висока н.в. По въздуха определено е сериозно скъсяване между Тръстена и Лескова, но парапланеризма там още не сме го развили Smile


Има път покрай био фермата до манастира, който е по-добрия вариант според минавали по него. По принцип смисъл няма, но за някой може и да има Smile Някой може да иска да мине през Манастира и през Козница, защо пък не... Wink
Все пак може да се разнообрази пътя от Тръстеная до Лескова като се качат Издремец и Чукава. И без това на мен винаги ми е била гадна тази част от Чемерника през Манастирската ливада и папратливите поляни до чакалото, пропускането и би компенсирало стръмното качване на Издремец през гората. А гледката е супер, после много лесно се върви по билото отгоре до излизането пак на Пътеката.
Чукава по не си струва отбиването според мен, но пак може да се направи, в името на разнообразието, пък и защото е връх, ако човек е любител на такава статистика. Може някой ден някой да ковне една табелчица за върха при Хайдушкото кладенче, че аз преди съм се чудила откъде се качва този горист връх, който всъщност отгоре не е горист, ама кой да се сети да се загледа в картата... Smile

Tito написа:

Друго, което се нуждае от алтернатива е Поморийския проход и няколкото километра по Е87. Голяма тъпотия (да не кажа и опасно) е това ходене по пътя в най-натоварения трафик.

Има си такава алтернатива - пътя през дерето, по който минахме ние. Не спестява цялото ходене по асфалта, но все пак се пропуска част от него. Маркирано е, и то много добре, с изключение на мястото където пътеката отново излиза на асфалта. Не виждам каква друга алтернатива може да се измисли при тези дерета там, бая са стръмни и не може да се мине отвсякъде.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Май 13, 2014 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Има нужда, заради първенеца Чукава

Хихи, виж как ще си стиснем ръцете за първенците на дяловете. Very Happy

За алтернативата през Заноге и за евентуална компания - принципно нямаме нищо против, но още нямам никаква идея кога точно ще стане тази работа, а и понякога решаваме да хукнем нанякъде в последния момент, та не остава време да предупредим когото и да било за това. Причината е, че обикновено свободното ни време е плаващо (не е обвързано с уикендите като при повечето нормални хора), а ако имаме повече от един свободен ден чакаме до последния момент да решим кога точно ще тръгнем в очакване на по-хубаво време. Щото, нали знаеш, сме си кашкавал-туристи с претенции. Very Happy

ПП На ком-еминейската карта на Картография, както и на ведриново-руските топокарти има и друга алтернатива в този участък, която води от хижа Пробойница до Лакатник по високия ляв (северен) бряг на реката, та ще трябва да се изучи и документира и тя. Във всеки случай лично на мен бъхтането през Губислав до Лакатник ми е отвратително и отдавна искам да разуча алтернативите.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)

Последната промяна е направена от Rincewind на Вто Май 13, 2014 9:40 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Май 13, 2014 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Цитат:
Има нужда, заради първенеца Чукава

Хихи, виж как ще си стиснем ръцете за първенците на дяловете. Very Happy

Само ако ги стиснем някъде между Петрохан и Лакатник Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Май 13, 2014 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Само ако ги стиснем някъде между Петрохан и Лакатник Wink

Живи и здрави ...

Човек като се замисли, му се раждат някакви пъклени планове в главата ...
Сега ми хрумва, че точката Лакатник си върви по традиция/инерция като част от Ком-Емине и може да се шкартира. Ето какво имам предвид:
От Петрохан донякъде по билото на Козница, след което при отбивката за Тодорините кукли се тръгва на югоизток през Голям Понор към Зимевица. Оттам Заселе, надолу през Бовска Скакля, гара Бов, нагоре през някогашната Трескавец и хоп - при Издремец. Около Заселе има невероятно хубави поляни за спане (вкл. на горния край на водопада), а прилична алтернатива е вила Скакля под водопада (15 лева на човек, 14-15 места за спане).
Разстояние - през Лакатник 42 км, през Бов - 39-40 км. В единия случай се радваш отдолу на Лакатнишките скали, в другия се наслаждаваш на Бовската скакля. Кой както иска.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Вто Май 13, 2014 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вече беше споменато за алтернативен маршрут от м.Червена локва към с.Лакатник с уговорката, че х.Пробойница се подминава.
Давам възможно най-краткият туристически маршрут в частта си където където няма означения за него върху BGM.
Приемаме, че тръгваме от м. Червена локва-кота1552-покрай кота 1435 до т.А/N43 05.900 E23 16.117-приблизително/От т.А до т.В има коларски път,неизчертан върху картата.По същия път,подсичащ в С/И посока вр.Мечи баба 1438-Угарски връх 1236 до т.С,от тук към г.Лакатник е прекия маршрут, който представям.
В началото има два варианта:
кратък-от т.С към т. 15 през поляната без пътека.За ориентир може да служи обработваема нива/от години редовно се обработва, вкл. и тази,вижда се в googleearth, като кафяво петно/. Долният край на същата опира в слог, под него започва пътека подсичаща от ляво стръмният и горист С/И склон на кота 1160 и през поляна излиза в т. 14. Самата пътека е видима, тясна, личи,че преминават животни,тук там има паднали клони, но като цяло си е туристическа пътека.
по-дълъг-от т.С се продължава по пътя подсичащ високо котата и обхождайки заобления връх със широк ляв завой плавно губи височина и достига т.14.Този вариант е по-дълъг, но за сметка на това е удобен за преминаване, нпр.с каруца.
От тука със един S пътят влиза в гората.Следва кратко стръмно спускане до към т."14а",която може да се приеме за критична точка.
Видимо по-хубавия и логичен път е направо, но верния е на дясно с изкачване. От тук нататък следват няколко не представляващи трудност за ориентиране разклони. В т."21а" пътят се съединява с "горния път Бов-Лакатник",мое условно означение.Продължава се на ляво по него, като следата между т.16-т.17 е пряка пътека,пътят прави малко по-широк обходен завой.Възможно е пропускане на отклонението, за ориентир служи бетонен ел.стълб. Малко след кота 820 пътят достига до трасето на електропровода. В т."21в" има два варианта, както предходната възможност.
кратък-в дясно през добре видимо разклонение се излиза на римски път, продължава се по него до т."21в", където със десен завой се пресича слабо изразен хребет.Точно преди завоя в т."21с" в дясно се спуска пътечка до достигане на пътя, който на серпентини слиза до Лакатник-"21d".
При другия вариант от т."21в" по трасето на далекопровода се стига до пътя и към т. "21d", но е по дълъг. Някъде към т.22 се излиза на широки,стръмни и огледни поляни с видимост към серпентините надолу.Няма пътека,но не представлява трудност да си избираме
трасе за подсичане на серпентините, така е от т.22-т.23.От т."22а" надолу има малко трудно различима пътека, използва се макар и рядко от няколко то живущи в махала Ранова. Подсичането в т.24 не се вижда много добре, при завоя в т.26 се продължава направо до достигане на пътя в т.26.
Между т.28-т.29 има стълбище, което излиза близко до разклона за Губислав.
Предимства:
класически туристически маршрут, в смисъл избягва се асфалта.
малко по къс, не по-малко от 1000 м, спрямо този по долината.
в голяма част е панорамен.
Недостатък:
безводен, с уговорката, че се преминава през изоставени къщи,което предполага ,че са водоснабдени.
крайният етап е сравнително стръмно спускане.
Збл.Всички означения са по BGM и googleearth и могат да се изтеглят от: http://dox.bg/files/dw?a=b52b02e69e
Снимки с обяснения:https://plus.google.com/u/0/photos/107134206014018464889/albums/6012820675318773137


Сря Май 14, 2014 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Петър написа:
Няма пътека,но не представлява трудност да си избираме
трасе за подсичане на серпентините, така е от т.22-т.23.От т."22а" надолу има малко трудно различима пътека, използва се макар и рядко от няколко то живущи в махала Ранова. Подсичането в т.24 не се вижда много добре, при завоя в т.26 се продължава направо до достигане на пътя в т.26.
Между т.28-т.29 има стълбище, което излиза близко до разклона за Губислав.

Отлично. Щом има вариант за подсичане на серпентините над и в Ранова махала, и последният "недостатък" на този алтернативен маршрут е преодолян.
Чудесно описание!

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Съб Май 17, 2014 7:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Как да не ходим по асфалт последният ден Отговорете с цитат
Скоро четох пътепис КЕ с трак към него. Всъщност трака беше от подготовката на колегите, а не от самото минаване. Забелязах няколко съществени отклонения от стандарта: трака на Тито. Едното определено заслужава внимание. Става дума за участъка покрай асфалта Е87. На разклона на около километър пради прохода трябва да се продължи надясно. Те и марките са от там Smile Продължаваме по черен път в южна посока и излизаме на 400-500 метра от Ловна Среща /няколко заведения, битак чешма/. Продължава се в източна посока - черен път към Елените. След 2.5 км напускаме пътя /той завива на юг по билото а ние продължаваме в източна посока - слизане в дерето на Дращела/. Пасле следва изкачване на 80 метра денивелация и сме на пътеката на 300-400 метра от Е87


Всичко това е само описание по карта обаче! Аз съм минавал по жълтата следа /както всички/. Дори се правихме на тарикати - в опит да съкратим автоджунглата се натикахме в дерето за час и нещо /бялата следа/. Ако има някой запознат с детайли - моля да каже. Иначе ще има проучване. То мястото си заслужава Smile ...
Вто Юли 01, 2014 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Е, чак пък стандарт... Rolling Eyes Smile Това определено заслужава сериозно внимание, ходенето по Е87 не ми остави по-добри спомени от джунглата под Байряка. Би ли дал линк към този пътепис и трака, ако можеш? Какво пишат хората за този участък? Конкретно частта от трака след напускането на пътя за Елените до включването в Пътеката е най-важна.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Юли 01, 2014 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
Е, чак пък стандарт... Rolling Eyes Smile Това определено заслужава сериозно внимание, ходенето по Е87 не ми остави по-добри спомени от джунглата под Байряка. Би ли дал линк към този пътепис и трака, ако можеш? Какво пишат хората за този участък? Конкретно частта от трака след напускането на пътя за Елените до включването в Пътеката е най-важна.

Линк към пътеписа Smile Там има препратка към трака Smile Трак в GPX формат от раздела planina.e-psylon.net Само където са минали по асфалта Very Happy Very Happy Very Happy Защото в zip файла - тракове по дни : трасето е по Е87

Ето и един скриийншот от Earthgoogle на трасето през Дращела:

Вто Юли 01, 2014 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, точно това е пътеката, по която минахме ние и която вече две години казвам да не се минава по нея. Wink Не знаех, че реката се казва Дращела.
Ето това е заведението, от което тръгва пътя за Елените:



Зад гърба на снимащия (демек моя) е чешмата, страхотна чешма, дори в онова сушаво лято течеше много силна струя.
Като се тръгне по пътя за Елените се стига до ето тези антени:



При тях наляво се отбива пътеката. През трева е, не си личи много, но на първите дървета в гората има марки, които чудесно се виждат от пътя. Стига да гледаш наляво, а не да блееш.
(Ако се пропусне тази отбивка, друга няма надолу, има такива дерета, че е по-добре човек да се върне, отколкото да рискува в тях. Такива гнусни за ходене дерета рядко съм виждала, пък после нека ми разправят че там планината била равна Think )
Иначе истинска пътека няма през гората и в дерето, но е много добре маркирано и се следи безпроблемно даже без GPS. Ето така изглежда на слизане към реката:



А това е самата река.



Беше почти пресъхнала, но все пак имаше малко течаща вода, колкото човек да се напие. Предполагам че в лято с нормални валежи ще има вода в нея, така че си е един последен източник преди Емона + чешмата при заведението.

Единствения проблем там е, че точно там където се излиза на асфалта няма марка и човек се обърква дали да продължи по него или не. Защото има и черни пътища, които свършват в деретата.
Като се продължи по асфалта се стига до марки и много скоро до черния път за Емона.

Аз съм много против тази пътека, главно заради лошите спомени от загубването там, но сега като се замисля не беше лоша, беше добре маркирана и ако се сложи една стрелка при излизането на асфалта, че трябва да се продължи по него е добра алтернатива.
Между другото организираната група минават по нея, а не по асфалта.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юли 01, 2014 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Следваща
Страница 3 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov