ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Ама вообще нямам намерение да споря относно билната пътека. Още по-малко какво и как да се нанася на картата на БГМ. Там си има специалисти и т.н. Пускайте всякакви възможни варианти, отразявайте ги както си искайте. Водете хората, предлагайте им варианти - всеки сам да решава на място. Ще има избор.

Само, че когато стигнат до разклонението и се зачудят от дека да минат може да стане страшно. Имало маркировка. Мухи има. Имало е някога. Сега има две марки. и то нейде по средата на участъка. Значи пътеката е маркирана. ОК така да е. За Байряка специално можем да поспорим. Там стара марка от БТС времето е нямало. Никога. Някой е решил да сложи и е стигнал до някъде. Казваш да питам Руми. Питай я ти - бяхме заедно. Аз нарочно исках да видя има ли такова животно от там. И отидохме. Разправя ми как сте се качили и вие да я търсите и сте слизали по нея. Няма такова животно. Да не говорим на изток от Байряка. Виж по билото от Върбишки проход е имало и сега има. И то слънце. Прочистено, маркирано. Скоро и обяснено. Вариант на пътеката, който за мен е много по-добър, от колкото отдолу през деретата и макадамите. Но това си е мое мнение. Нито аз ще нося палатката, нито раницата. Всеки да си избира сам от къде ще минава. Аз изказвам моето мнение. Ако някой се вслуша - най-малкото няма да загуби. Ще има прясна информация.

Само едно нещо ще кажа за Сухото дере и това дето е към Дебелеца - по такова нещо маркировка не се прави. Там или водата ще отнесе пътеката или дърветата вечно ще си падат и всяка година ходи и чисти за да го има варианта. По Сухото дере не съм минавал, затова те питам и не само теб - там от старите големи жълто-червени марки има ли? Не вярвам. А това, че е било маркирано - ми то всеки го прави както намери за добре и както му скимне. Аз също съм един от тях. Мацам. Гледам да мисля - понякога не се получава. Повечето пъти обаче си е ОК.

И по Сухото дере казваш основния вариант е бил - не е така. Основният е отгоре по билото - по Гериша. Това, че пътеката е обрасла с времето и някой е решил да я премести през Сухото дере не значи, че правилно. Но какво ли разбирам аз от тези неща. От мен толкова.

Всеки има право на мнение, има и свобода на словото. Smile

Dimo Kolev, 5 години толкова много хора умуваха как да разчистят района на Ришки проход и да оправят маркировката - добре че беше ти да минеш 1 път сега и да им кажеш къде са сгрешили!

За връх Байряка - предпочитам да вярвам на очите си и на доказателства (в случая снимки), отколкото на голословни твърдения.

За южния билен вариант на Върбишки проход - всеки сам ще си прецени дали е по-добър (засега както го описвате - той е по-дълъг, няма вода, няма къде да се нощува. Единствено имал гледки - но не казвате гледки на какво?).

За сухите дерета. Ами то самото име сухо дере означава, че вода няма и след като няма, водата не може да "отнесе пътеката". Wink

По сухото дере под Голям Дебелец е имало ЧЕРЕН ЗЕМЕН ПЪТ - още го има в OFRM картата. Може да се направят изводи дали е било непроходимо, щом хората са решили от там да прокарат път. Wink

По Сухото дере не съм снимал жълто-червени марки, може да са били на паднали дървета. Но има стари марки, както и издълбани надписи по дърветата - някои от 1975 година, от което следват изводи, че пътеката от там е стара. Дали е била основният вариант - преди 4 години - да.

За жълто-червените марки - откъде ти хрумна, че където са те - там е и основният вариант на Ком-Емине?

По северния вариант на Ком-Емине от Върбишки проход до горски дом "Елешница" и до Голямата нива има МНОГО жълто-червени марки (мога да покажа снимки). Означава ли това, че той е бил основният вариант? Може ли да се покажат жълто-червени марки по южния вариант, който върви по билото и слиза директно до Голямата нива?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Чет Май 05, 2016 8:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Dimo Kolev написа:
Ама вообще нямам намерение да споря относно билната пътека. Още по-малко какво и как да се нанася на картата на БГМ. Там си има специалисти и т.н. Пускайте всякакви възможни варианти, отразявайте ги както си искайте. Водете хората, предлагайте им варианти - всеки сам да решава на място. Ще има избор.

Само, че когато стигнат до разклонението и се зачудят от дека да минат може да стане страшно. Имало маркировка. Мухи има. Имало е някога. Сега има две марки. и то нейде по средата на участъка. Значи пътеката е маркирана. ОК така да е. За Байряка специално можем да поспорим. Там стара марка от БТС времето е нямало. Никога. Някой е решил да сложи и е стигнал до някъде. Казваш да питам Руми. Питай я ти - бяхме заедно. Аз нарочно исках да видя има ли такова животно от там. И отидохме. Разправя ми как сте се качили и вие да я търсите и сте слизали по нея. Няма такова животно. Да не говорим на изток от Байряка. Виж по билото от Върбишки проход е имало и сега има. И то слънце. Прочистено, маркирано. Скоро и обяснено. Вариант на пътеката, който за мен е много по-добър, от колкото отдолу през деретата и макадамите. Но това си е мое мнение. Нито аз ще нося палатката, нито раницата. Всеки да си избира сам от къде ще минава. Аз изказвам моето мнение. Ако някой се вслуша - най-малкото няма да загуби. Ще има прясна информация.

Само едно нещо ще кажа за Сухото дере и това дето е към Дебелеца - по такова нещо маркировка не се прави. Там или водата ще отнесе пътеката или дърветата вечно ще си падат и всяка година ходи и чисти за да го има варианта. По Сухото дере не съм минавал, затова те питам и не само теб - там от старите големи жълто-червени марки има ли? Не вярвам. А това, че е било маркирано - ми то всеки го прави както намери за добре и както му скимне. Аз също съм един от тях. Мацам. Гледам да мисля - понякога не се получава. Повечето пъти обаче си е ОК.

И по Сухото дере казваш основния вариант е бил - не е така. Основният е отгоре по билото - по Гериша. Това, че пътеката е обрасла с времето и някой е решил да я премести през Сухото дере не значи, че правилно. Но какво ли разбирам аз от тези неща. От мен толкова.

Всеки има право на мнение, има и свобода на словото. Smile

Dimo Kolev, 5 години толкова много хора умуваха как да разчистят района на Ришки проход и да оправят маркировката - добре че беше ти да минеш 1 път сега и да им кажеш къде са сгрешили!

За връх Байряка - предпочитам да вярвам на очите си и на доказателства (в случая снимки), отколкото на голословни твърдения.

За южния билен вариант на Върбишки проход - всеки сам ще си прецени дали е по-добър (засега както го описвате - той е по-дълъг, няма вода, няма къде да се нощува. Единствено имал гледки - но не казвате гледки на какво?).

За сухите дерета. Ами то самото име сухо дере означава, че вода няма и след като няма, водата не може да "отнесе пътеката". Wink

По сухото дере под Голям Дебелец е имало ЧЕРЕН ЗЕМЕН ПЪТ - още го има в OFRM картата. Може да се направят изводи дали е било непроходимо, щом хората са решили от там да прокарат път. Wink

По Сухото дере не съм снимал жълто-червени марки, може да са били на паднали дървета. Но има стари марки, както и издълбани надписи по дърветата - някои от 1975 година, от което следват изводи, че пътеката от там е стара. Дали е била основният вариант - преди 4 години - да.

За жълто-червените марки - откъде ти хрумна, че където са те - там е и основният вариант на Ком-Емине?

По северния вариант на Ком-Емине от Върбишки проход до горски дом "Елешница" и до Голямата нива има МНОГО жълто-червени марки (мога да покажа снимки). Означава ли това, че той е бил основният вариант? Може ли да се покажат жълто-червени марки по южния вариант, който върви по билото и слиза директно до Голямата нива?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!


Казах и отново повтарям, че няма да споря. Нито аз съм я измислил тази пътека, нито аз ще минавам от там. Само няколко неща ще спомена/репликирам на това което казваш:

1. Добре сте умували 5 год. Много труд сте свършили. Това никой не го оспорва. Евала. Тогава не можах да се включа. Защо - знаете защо. Обаче през Сухите дерета вече пътека няма. Трудът ви е отишъл на вятъра. За съжаление е така. И отново натам ще поеме, ако решите пак да ги чистите. Пак казвам през такива места пътека не се прокарва. Търсят се алтернативни варианти. Вече го има - отгоре по черния път или по стръмната пътека под Дебелеца. От там ще се минава вече. Бъди сигурен. То и тогава го е имало този път, но не сте знаели за него. Въпрос: Ако бяхте го намерили щяхте ли пак да я пуснете марката по дерето? Щото някога била минавала от там. Аз не бих го направил това. Wink

2. Не знам според теб колко пъти трябва да минеш по една пътека, за да разбереш кое как е. На мен ми стига веднъж да мина. Освен ако няма да я правим наново. Както беше по билото. За 3 съботи и недели стана. Мисля и то добре. И не с толкова много хора. Първият път бях сам 1/4 от маршрута, вторият с Руми и Дидо 2/4 от маршрута, третият най-къс но и най-труден участък с Руми, Тошко и Янка от Карнобат; Митака от Сливен; Тошко, Вики и Христо от Шумен. Един се моташе напред на зад ама не успя да ни намери - за Пеню от Сливен иде реч Very Happy . После една събота отново с Руми направихме и синьото отклонение към Голямата беседка и нагоре до билото към Байряка.

3. За старите жълто-червени марки - там е истината. Това са трасетата на КЕ. Всичко друго е инициатива на някой по-късно през годините. Няма регистър на маркировките и не се знае кое е майсторът им. Така е по Сухото дере, така е към Байряка и на много други места. За Байряка специално ако ми покажеш маркировка, която стига до самият връх, а не свършва на средата на склона ще те черпя. Тя и тази дето е сега отдолу ако не знаеш, че я има няма и да разбереш, че може да се качиш.

4. В Сухото дере вода няма, ама като ливнат дъждовете водата тръгва. Понякога. В едно дере растителността е много повече. Макар и да е сухо. Освен това едно е в гората да паднат 2-3 дървета, друго е на такова открито и от двете страни място да си падат както си искат и в двете посоки.

5. Под Голям Дебелец наистина е имало черен път по Сухото дере. Обаче ИМАЛО. Вече го няма. Там и пътека няма вече.... То скоро и от пътя който слиза към Риш може да не може да се мине на изток ако не се изчисти.

6. Разбира се, че по северния вариант има жълто-червени марки. Това е алтернативно трасе на билния. А там горе по билото има марки колкото искаш. Руми ги е снимала. Виж снимките. Само, че и там има места, където вече не може да се мине. И ние не тръгнахме да ги разчистваме, а намерихме алтернативни трасета. Такива, които най-малко вероятно ще се затлачат отново в близките 10 г. Затова и ако тръгнеш от там няма да минеш през вр.Топалкая примерно. Невъзможно е. Освен ако не си мазохист. Някога е било чиста гора. Сега е психо трилър. То и смисъл няма да го качваш този стръмен връх. Нито има гледки, нито нещо интересно. От север е гъста гора, от юг сечище. Марките минават от там. Старите. Нека Дидо и Руми кажат как е.

И накрая да си кажа какво е моето виждане за един такъв маршрут. От една страна той се води билен - значи трябва да минава по билото. Де има по-личен връх, който може да се изкачи - от там. От друга страна обаче целта на похода е да се стигне от вр.Ком до нос Емине. И да се върви по гребена на Балкана. За някои подсичането на няколко върха не е нещо, което не ги прави Ком-Еминейци. Особенно за велосипедистите. За други трябва да се върви все отгоре. Затова ги има алтернативите. Които на места са и заради спането. Добре е да има такива алтернативи, които обаче да са основни. И да са най-много 2. А не както е при Сухото дере. Три варианта, че и две стръмни пътеки шорткът. Плетеница от варианти. Кой да избереш като стигнеш там обаче? Има хора, които не четат и не се интересуват много много. Има такива все още. И те като стигнат там може и да патят или поне да изгубят ценно време. Ще кажеш да са чели и гледали. Така е. Ама не го правят.
Чет Май 05, 2016 8:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
...
Казах и отново повтарям, че няма да споря. ... Само няколко неща ще спомена/репликирам на това което казваш:
...

Dimo Kolev - ти на български ли пишеш, или аз не разбирам?

Казваш, че отново НЯМА да СПОРИШ. Но ще РЕПЛИКИРАШ?!?! Shocked

Ами хайде всеки да прецени от това твое изказване колко може да се вярва и на другото, написано от тебе.

П. П. Идвай в неделя на връх Байряка с мене и ще ти посоча марки, стигащи на няколко десетки метра от върха. Wink


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Чет Май 05, 2016 10:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Dimo Kolev написа:
...
Казах и отново повтарям, че няма да споря. ... Само няколко неща ще спомена/репликирам на това което казваш:
...

Dimo Kolev - ти на български ли пишеш, или аз не разбирам?

Казваш, че отново НЯМА да СПОРИШ. Но ще РЕПЛИКИРАШ?!?! Shocked

Ами хайде всеки да прецени от това твое изказване колко може да се вярва и на другото, написано от тебе.

П. П. Идвай в неделя на връх Байряка с мене и ще ти посоча марки, стигащи на няколко десетки метра от върха. Wink






____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!



Стефко, аз до върха се качих. Руми е свидетел. Да, на няколко десетки метра от върха има марка. После обаче? Think

А това дали ти ще ми вярваш или не - слабо ме интересува. Това което го пиша и пускам не е зариди теб. Има и други хора, които се интересуват от Пътеката. Поне така си мисля

Приятно мокрене из Балкана. Аз смятам да си завъртя едно агънце нейде на сухо Wink
Чет Май 05, 2016 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Радослав георгиев



Регистриран на: 18 Яну 2015
Мнения: 23
Местожителство: чипровци

Мнение ком емине варианти на пътеката Отговорете с цитат
Здравейте имам въпрос по коя подсичаща пътека на вълчата глава посока х мазалат е по добре да се мине по северната или южната
Чет Май 26, 2016 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Северната е малко по-дълга, но по-приятна. При южната се губи височина и не е много излолзвана. Лятото е обрасла.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Май 26, 2016 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ще кажа по няколко думи за вариантите на Пътеката, за които имам наблюдения последните два месеца, в някои имам пръст с премаркирането, по други само минах. Определено обогатих знанията си за маршрута. Вярвам че дори човек, който го е минавал десетки пъти, открива нещо ново при всяко минаване. Wink

Започвам с Губислав - Лакатник. На БГ Маунтинс вече е нанесен и стария път:
http://www.kade.si/#map=17/2597454.45/5325473.64/0

Между другото знаците за радиоактивност, които ги има наковани по пътеката (и съответно отразени на картата) не знам защо са сложени, но няма никаква такава опасност. Сигурно са ги сложили да откажат хората да минават от там, за да не разлайват кучетата (и от тях няма да се плашите, макар че изглеждат много нахъсани да си хапнат ком-еминейско месце Laughing )

Кучета има и по двата варианта, при единия при къщата (старата спирка) преди стария път, при другия вариант - при фургона на големия завой след втория шорткът (при урановата мина). Лаят много, но ако си вървиш спокойно само те следват от разстояние.

Относно маркировката - няма табели в началото на шорткътите, както и табела и маркировка съвсем в началото на стария път. Не остана време, дано по-нататък някой се погрижи.

Друг проблем е, че стария път не е почистен, а само премаркиран. От хората зависи дали ще дообрасте в следващите години или ще се запази пътечката. Ако се минава и ако всеки се сеща да махне клонче от пътеката, ще си остане. Иначе е започнал да обраства, ние рязахме тук-там, но много малко, главно подновихме марките. Един ден труд с хубава ножица и трионче и ще светне.
Ето тук има малко снимки, вижда се как на места млади дръвчета и клони са почнали да запушват пътеката.
https://www.flickr.com/photos/140676768@N08/26832676370/in/album-72157668594864195/

Относно това кой от вариантите е по-добър - ако не ви се подбиват краката, по асфалта е по-бързо. Ако се подбиват - пътя е по-удачния избор.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Май 28, 2016 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Зла поляна - Витиня
Първо, ако някой минава през връх Мургаш, точно преди излизането на Зла поляна има сечище, някой го беше споменал. Съвсем малко е и сме се опитали пак да поставим тук-там марки на мястото на премахнатите. Има десетина метра по-трудно проходими, в които има неразчистени дървета, но е нещо незначително и освен това сигурно скоро ще ги разчистят. Има и опъната ограда от бодлива тел точно през пътеката, през която се минава с внимателно повдигане на телта. За сам човек с тежка раница ще бъде по-забавящо, но не е болка за умиране. Хубавото е, че сечището вече е залесено с малки дръвчета и след десетина години ще има достатъчно места за поставяне на марките Wink На края на сечището, непосредствено преди излизането на Зла поляна има още една бодлива тел, в която обаче има портичка от клони, вързана с тел.

Чешмата на Зла поляна си е там, подновихме надписа вода, сочещ към нея.

За шорткътите от Зла поляна надолу - засега е трудно да се каже. Някои от тях са много обрасли, по-късно ако имам време ще покажа снимки, че засега не съм ги качила. Според мен няма смисъл да се разчистват, още повече не спестяват почти нищо от пътя. Аз преди четири години като минавах не беше сякаш така обрасло, което показва че вече никой не минава от там.
Също така пътя в момента го оправят или по-добре да го кажа - направо го правят наново. Така че трябва да се изчака да се види какво и докъде ще направят и тогава да се премаркира.
За тази отсечка май е по-добре Стефан да даде мнение, аз не минах по всички възможни варианти като него.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Май 28, 2016 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
фургона 20 м вляво през копривата - Етрополски проход

http://www.kade.si/#map=15/2659529.59/5277000.76/0

Тук винаги съм била на едно мнение - по пътеката, а не по серпентините на пътя. Вярно, че по пътя има чешма, но на един километър преди фургона е Стъргелската мандра, от където може да се налее вода. Също и от поточетата след фургона, ако човек не е маниак на тема "ще умра от няколко песъчинки и какво ще се случи, ако над мен във водата има умряла катерица" Wink Laughing
На пътя има табелка, която сочи към СТъргелската мандра и чешмата в близост до нея. На горе-долу 150 м е чешмата от пътя:


При руините на мандрата вляво на едно дърво има още една табелка, която сочи към чешмата (на 50 м)






След руините има и заслона, който вече веше обсъждан в темата за подслона. За толкова пари можеше да направят една затворена стаичка, а не навес, ама и на това сме доволни, все пак става за нощувка, особено с тази вода наблизо.

Това са останките от мандрата:


А това е заслона






Всяка година Ужасът на Стъргел се подобрява по малко, поне маркировката, ако не друго, така че ако пак минавам Ком-Емине, със сигурност ще мина по пътеката, а не по пътя Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Май 28, 2016 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение По билото на Върбишка планина Отговорете с цитат
Това е линка към отделната тема, която пуснах. Стана много дълга и реших да е отделно. А и снимки няма още качени.
Пон Май 30, 2016 3:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
SobieskiVanilla



Регистриран на: 26 Май 2015
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
В рамките на служебно щафетно ходене по К->Е в периода 20-29.05, давам малко информация за по-проблемни райони, през които минах:
- пътека от х. Предел до з. Бутора - на места маркировка липсва, или е в тотално незабележима. На няколко места се пресичат пътища и пътеки, без обозначение за вярната посока Върви се по път. Преди ходенето спахме на х. Химик, която явно ще стане тип хотел за ловното стопанство (държат се от брата на Жоро Мазалатски).
- пътеката от ГС Елешница към Ришки проход е неподдържана. Обрасла с коприви, треволяци, бурени и бъз. На места буквално сечах с щеките. Маркировка - мъгливо и дъждовно беше на 26.05, та с повече взиране и тук-там връщане, се справихме. В общи линии, има читава маркировка.
- като цяло, се върви по горски пътища, които от камионите и дъждовете преди седмица, бяха кални локви. На много места заобикаляхме през гората, което допълнително ни забави. GPS-а + OruxMaps с Lite картата на BGMountains са задължителни, особено ако не си минавал по трасето.
Пон Юни 06, 2016 1:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
SobieskiVanilla написа:
- пътеката от ГС Елешница към Ришки проход е неподдържана.

Е, това е! Shocked

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юни 06, 2016 2:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Етрополска седловина - м. Хаджийца

Тук в момента има три варианта, и трите са маркирани с червена лентова маркировка, отразени са в BG Mountains
http://www.kade.si/#map=15/2664099/5276526.77/0

Първи вариант - през хижата - той е ясен, върви се само по черен път, маркировката е много добра.

Втори вариант - по билото. Етрополската седловина или Етрополския проход всъщност представлява една поляна, при която се събират 5 черни и един асфалтов път. На запад са червената маркировка на КЕ и синята за х. Рудината, които само след петдесетина метра се разделят.
Поляната

SDC14256 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14251 by Iani Ilieva, on Flickr

Първоначално на запад от нея вървят синя и червена марка, като на голям камък има надпис РУДИНАТА

SDC14252 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14255 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14254 by Iani Ilieva, on Flickr

След 50-60 метра следва разклона, където синята марка се разделя от червената, мисля че е обозначен сравнително добре

SDC14253 by Iani Ilieva, on Flickr

От седловината тръгва и земен път за Стъргел, който върви първо на изток, после със серпентини на юг и достига Стъргелската седловина. От там по друг черен път, отново в източна посока, се продължава до фургона 20 м вляво през копривата. По този път има стари червени марки, на картата също е маркиран, но точно на разклона не съм забелязала марки, така че може да има известно чудене. В северозападна посока този път е асфалтиран и продължава към Етрополе (но по него не може да се мине с кола, защото е затворен в другия си край заради военното поделение). По него има стара жълта маркировка.
Ето това е пътя, напред е изток, вдясно е пътя в посока Стъргел, наляво е в посока Етрополе, като само след десетина метра започва стар асфалт

SDC14248 by Iani Ilieva, on Flickr

Това е снимано в началото на асфалтовия път за Етрополе:



https://goo.gl/photos/zJvF6gSBtxyedfES7

https://goo.gl/photos/qaAy3CRdpAvRb1jH9

(не мога да се преборя с Google Photo, така че последните две снимки са само като връзки Sad )

До тук изброих четири пътя, остават още два, това са билната и подсичащата пътека на Ком-Емине. И двете вървят на изток-югоизток успоредно в началото, така че ако човек размисли, лесно може да се прехвърли от едната на другата.
Дясната е черния път за хижата и е по-широк, и използван. Обозначен е много добре с марки и табели.

SDC14257 by Iani Ilieva, on Flickr

Левият път е изцяло билния маршрут

SDC14258 by Iani Ilieva, on Flickr

Обозначен е с табелки и със знак за разклон на два камъка, дано да се виждат през лятото

SDC14259 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14261 by Iani Ilieva, on Flickr

В началото пътят е чист и се върви приятно по него, но при изкачването на кота 1429 има паднали дървета. Не са нещо непреодолимо и са за кратко, но трябва да се имат предвид. На слизане пътеката е леко камениста, има паднали клони и шума и има опасност от подхлъзвания, ако е мокро. (за съжаление нямам снимки) Като се слезе на седовинката между кота 1429 и кота 1511, пътеката става чиста и безпроблемна за вървене и така е чак до Хаджийца.
Как са разположени двете коти по маршрута и какво е разстоянието може да се види най-добре на картата
http://www.kade.si/#map=16/2664301.09/5276796.13/0

Това е поглед от седловината на запад
SDC14271 by Iani Ilieva, on Flickr

И поглед на изток (все още без маркировка е снимката)
SDC14272 by Iani Ilieva, on Flickr

Път през гора през цялото време, докато не се излезе на Хаджийца.

Имаше стари марки през цялото време, и бяло-червено-бяло, и жълто-червено-жълто

SDC14277 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14278 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14279 by Iani Ilieva, on Flickr

При изкачването на кота 1511 има чешма и кошара на 50 метра надолу (южно) от пътеката. Преди червената маркировка в BG Mountains минаваше от там, но проучването показва, че там няма стари марки, а и пътеката не излиза на билната колова маркировка, а по-надолу. Ние маркирахме стария билен маршрут, но пътеката покрай кошарата я има на картата, макар и немаркирана и който желае, може да мине и от там. Отбиването до чешмата не е много, има и пътечка до нея, макар и лятото сигурно да обраства, но се надявам, че животинките я утъпкват.
Това е чешмата, представлява един маркуч с корита, дано не пресъхва лятото.

SDC14280 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14281 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14282 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14283 by Iani Ilieva, on Flickr

Двеста метра по на юг-югоизток е кошарата

SDC14293 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14291 by Iani Ilieva, on Flickr

Ако човек не желае да се връща отново на билната пътека може да продължи в същата посока, прекосява се голяма поляна, за кратко се върви отново през гората, излиза се на открито и по утъпкана пътека през тревата се стига до коловата маркировка идваща от хижата в посока м. Хаджийца. Но това пак напомням е немаркиран вариант и се губи билото.

Ето това е въпросното място:
http://www.kade.si/#map=17/2665442.87/5276086.7/0

На Пътеката, отклонението за чешмата е обозначено с табелка
SDC14349 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14350 by Iani Ilieva, on Flickr

Дори табелката да я няма, при ясно време чешмата се вижда от пътеката, а финалното стръмно изкачване към котата може да ви подсети, че сте подминали мястото. Самата кота не се качва докрай, а леко се подсича. Пътя става равен, гората се разрежда и само след 50 метра се излиза от нея на откритото било. При хубаво време ориентацията става лесно, защото се вижда връх Баба, а при лошо може да се разчита на ЗКМ

Последните дървета
SDC14353 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14354 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14356 by Iani Ilieva, on Flickr

Ако се върви в обратна посока (Емине - Ком), това е входа в гората, но разбира се няма да е все така, считайте че като има листа и особено догодина, видимостта на марките ще е много малка

SDC14357 by Iani Ilieva, on Flickr

Това е накрая, отляво се вижда връх Баба, вдясно е пътя, който идва от х. Чавдар, а насреща е паметника, коловете водят към него
SDC14367 by Iani Ilieva, on Flickr

Третия вариант е по средата. Тръгва се по пътя за х. Чавдар и след около километър следва разклон. Направо е за хижата, а наляво има път, който върви между този за хижата и билния вариант. Ето така изглеждаше пролетта:

SDC14268 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14269 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14270 by Iani Ilieva, on Flickr

SDC14271 by Iani Ilieva, on Flickr

Само след още 400 м, този път се доближава много до билния вариант, на 20 метра, така че марките на единия се виждат прекрасно от другия, т.е. ако човек е премислил да тръгне по билния, това е най-добрия момент да се прехвърли. Също така има хубав път, по който на 200 м се излиза отново на пътя за хижата.

Този средния път е маркиран много добре в посока К-Е и недостатъчно в посока Е-К. По-голямата част от него вървях в посока Е-К и ми се изкриви врата да гледам назад за марки. Иначе пътят е широк, чист и най-важното - равен Wink
Излиза на голямата поляна Редежа, на пътя от хижата към билото.
Нанесен е на картата:
http://www.kade.si/#map=15/2664468.48/5276298.66/0

Ако сега минавам от там и не трябва да нощувам на хижата, и не съм се разбрала за храна там, бих минала по билния маршрут, като в началото си спестя изкачването и прескачането на падналите дървета около първата кога. Т. е. ще тръгна по пътя за хижата, после по средния вариант и там където се сближават максимално двата варианта
http://www.kade.si/#map=18/2664335.31/5276560.21/0
ще се прехвърля на билния (с отбиване до маркуча за вода).

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юни 09, 2016 12:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Ходих на разходката Smile Голям кеф! Малко над 3 часа по Пътеката от Петрохан до Лакатник, мисията "Запиши трака от Червената локва надолу, ама не през Врелата" с телефон завърши успешно Smile Приятел ми инсталира на телефона приложението MyTracks и с него записвах. Като се експортне следата, дава .gpx-файл,...
Записаната следа е удължен с няколко км вариант, подходящ за хора с велосипед, които нямат кой знае каква техника на каране (като мене) и искат по-плавно и без да слизат от колелото, да се спуснат от Червената локва в долината на р.Пробойница...

Уточнявам пак - това е следа, която започва от Червената локва и ИЗЦЯЛО ПО ЧЕРНИ ПЪТИЩА с нормален наклон надолу се спуска в долината на река Пробойница, където се свързва отново с червената маркировка (там, където за пръв път видях в гората червени марки по дърветата, спрях записа на следата). По-дълго е с 2-3 км отколкото по маркировката, но за разлика от нейното трасе, се спуска много по-полегато и за човек с велосипед е много подходящ маршрут, вместо да се пързаля по ония стръмни склонове на Врелата и да се бори с растителност колкото човешки бой. На картата на БГмаунтинс се вижда само част от този черен път, но той съществува, използва се активно и е сигурен. Само на 2-3 места трябва да се внимава и да се следи добре трака, за да не се допусне грешно отклоняване по други черни или дърварски пътища. На мен лично ми беше лесно да не сгреша, минавал съм по този път вече 3 пъти в рамките на 7 години и нито веднъж не съм се объркал, дори без ГПС. И сега машинката само записваше, не съм се водил по нея.

Ето и тракът на Борис Борисов (нормален gpx-файл, отваря се нормално в www.kade.si):



Оригинален файл: mytracks_20160618_152251[1].gpx

Приименован файл: GPS trak- Stara pl.- 18.06.2016g.- Chervenata lokva-z.pat.-h.Proboynitsa(s kolelo)(otBorisBorisov.gpx

Тракът се е записал учудващо добре, имайки предвид трудностите при по-високата скорост с колело и по-трудното намиране на сателити в стръмните гористите долини (характерно е по-голяма неточност на завоите).

Публикувал съм трака и в темата "GSM с GPS в планината. Възможно ли е?" - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=110499#110499.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Вто Юни 28, 2016 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Хм, не мисля, че спестява някакъв тормоз.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Юни 28, 2016 8:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Следваща
Страница 12 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov