ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Решен проблемен участък в най-източната част по Ком-Емине
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Решен проблемен участък в най-източната част по Ком-Емине
Автор Съобщение
emko



Регистриран на: 25 Юли 2017
Мнения: 7

Мнение Решен проблемен участък в най-източната част по Ком-Емине Отговорете с цитат
Здравейте приятели на планинският туризъм Smile
На повечето от вас е известен проблемът в най-източната част по Ком-Емине, за около 5 км в частта между "Ловен Дом" и "Банска Чука", където туристите са принудени да използват или асфалтовият път на първокласното шосе от прохода Сл.Бряг-Обзор, или нерегламентирани пътеки, които минават през съществуващи и активни ловни полета.

Проблемът вече е решен съвместно с Ловно Стопанство Несебър, като бе разчистен и маркиран горски път, който върви успоредно с асфалтовото шосе.
С реализирането на тази идея постигаме няколко важни за туристите и природата резултата:

• за туристите има горска пътека, по която се избягват инциденти по натовареното с трафик шосе
• маршрутът на „Ком – Емине” не се променя. Нито се удължава, нито скъсява. Той върви успоредно на асфалтовото шосе
• избягва се лутането и търсенето на алтернативни пътеки през гората в района и евентуалното попадане на туристи в активни ловни полета
• пътеката е само една и проходимостта и ще се поддържа от туристо-потока. Няма да се случва както е при „Ужасът на Риш”



На този адрес във фейсбук има снимки и информация:

https://www.facebook.com/rotary.nesebar/posts/1658774374333299

Поздрави Smile
Сря Юни 09, 2021 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
Браво !

_________________
Самоковец ... това е едно същество средно аритметично от човек, дърво и животно ...
Сря Юни 09, 2021 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Супер! Благодарности на всички взели участие в тази дейност!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Юни 09, 2021 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Еееееее, това се казва новина!

БРАВО!!!

Emko, ако може 3 въпроса, не знам дали ще можеш да отговориш, но все пак ще ги задам:

1. Ще може ли да получим джипиес трака на новия път, за да го нанесем на картата БГМаунтийнс?

2. Има ли още червена маркировка по асфалтовия път? Ако няма – да бъде ли премахната от БГМаунтийнс?

3. Уведомихте ли БТС или някое туристическо дружество за инициативата?

Още веднъж – браво!

П. П. През 2015 г. (когато премаркирахме от Дъскотна до Емине) горските не бяха така благосклонни и ни отрязаха – казаха, че има земен път, успоредно на шосето, да сме го ползвали него и да не навлизаме в ловните им полета. Ама че земният път не бил разчистен...


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юни 09, 2021 2:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Браво! Това определено беше най-неприятният за мен участък от целия маршрут.
Сря Юни 09, 2021 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emko



Регистриран на: 25 Юли 2017
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Еееееее, това се казва новина!

БРАВО!!!

Emko, ако може 3 въпроса, не знам дали ще можеш да отговориш, но все пак ще ги задам:

1. Ще може ли да получим джипиес трака на новия път, за да го нанесем на картата БГМаунтийнс?

2. Има ли още червена маркировка по асфалтовия път? Ако няма – да бъде ли премахната от БГМаунтийнс?

3. Уведомихте ли БТС или някое туристическо дружество за инициативата?

Още веднъж – браво!

П. П. През 2015 г. (когато премаркирахме от Дъскотна до Емине) горските не бяха така благосклонни и ни отрязаха – казаха, че има земен път, успоредно на шосето, да сме го ползвали него и да не навлизаме в ловните им полета. Ама че земният път не бил разчистен...


Здрасти Smile

1. Свързах се с BGMountains с молбата освен да се нанесе новият маршрут и да се премахнат в района паралелните такива.

2. Пред Ловен Дом сме положили стелки, насочващи към горският път, а не по шосето (макар, че са доста близо)

3. БТС - не. Реализацията е на Ротари Клуб Несебър и чрез тях са помолени ротари клубовете в страната да уведомят своите туристически дружества в града, ако имат. Ако имаш идея или канал за информиране на ТД или БТС - сподели. Аз само този форум знам и ползвам Smile

П.П.: използвахме въпросния горски път, към който са ви насочили. Но беше непроходим. Никак! И с гредер от ДЛС Несебър го почистиха. Идеята е залежала от много години. И сега я реализирахме Smile

И дано са се използва! Че много хора споделят, че това е бил ужасен за преминаване участък.

Поздрави Smile
Сря Юни 09, 2021 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Е, чак пък ужасен участък... Имаше отстрани на шосето ивица трева, където можеше да се върви. Не съм чул някой да е бил блъснат там. Smile

1. Ако още си стои червената маркировка по шосето и през заведението „Горска фея“, не е добре да се премахва от картата БГМаунтийнс, защото картата отразява действителното състояние на терен – щом има действителна маркировка, значи и на картата трябва да я има. Може да се обозначи със знак за внимание като остарял и опасен маршрут. Което е свързано с третия ми въпрос – дали сте уведомили БТС.

3. Могли сте и още можете да се свържете с БТС по официалния начин – имат интернет страница (https://www.btsbg.org/) с телефони, имейл и реален адрес в София. Имат и фейсбук страница (https://www.facebook.com/BulgarianTouristUnion/), а отскоро и фейсбук група (https://www.facebook.com/groups/2983132761956625/). Освен това имат още една страница – Инфоцентър Български Туристически Съюз (https://www.facebook.com/groups/688578588165458/user/100036350619361/), която също може да служи за контакт.

Международен маршрут Е-3, финалната част от който е Ком-Емине, е на Европейската асоциация за пешеходен туризъм (ERA). ERA не разрешава друг – освен нейния официален представител за България БТС и одобрени от БТС – да поддържа и променя международните маршрути. В тази насока Ротари клубът е трябвало да се свърже с БТС и да съгласува действията по прокарването и маркирането на новия път.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юни 09, 2021 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Решен проблемен участък в най-източната част по Ком-Емин Отговорете с цитат
emko написа:

Проблемът вече е решен съвместно с Ловно Стопанство Несебър, като бе разчистен и маркиран горски път, който върви успоредно с асфалтовото шосе.

Браво! Respect
emko написа:

• пътеката е само една и проходимостта и ще се поддържа от туристо-потока. Няма да се случва както е при „Ужасът на Риш”

От туристо-поток се поддържат утвърдени пътеки, през които се минава целогодишно. Тази пътека ще иска популяризиране и поддръжка, поне в началото. Работата ви не само, че не е свършена, ами тепърва започва. Wink

emko написа:
1. Свързах се с BGMountains с молбата освен да се нанесе новият маршрут и да се премахнат в района паралелните такива.

Не знам какво е това желание за заличаване на вече направеното. Председателката на лакатнишкото ТД Репей периодично се жалва във фейсбук групите, че трябва да се заличи варианта по шосето и всички да минават по стария път за Губислав, само защото тя го е "открила" преди няколко години. Да, ама за този път се знае доста по-отдавна, има го на картите, почиства се от време на време и пак не стана предпочитаният от Ком-Еминейци вариант. Насила хубост не става.
Така че, не бързайте да заличавате старите варианти. Нека новият вариант да е нанесен на картата, популяризирайте го, прочиствайте го от време на време и старите варианти сами ще отпаднат, когато ком-еминейците предпочетат този.
Още повече, че BG Mountains не работи по този начин - тя отразява реалното сегашно състояние на маркировката, а не бъдещото желано такова. За да се премахнат старите маршрути на картата, трябва да отидете на място и физически да унищожите червената маркировка по двата досегашни маршрута, плюс старата до партизанското скривалище или пък със снимки да докажете, че там вече марки не са останали.

emko написа:
П.П.: използвахме въпросния горски път, към който са ви насочили. Но беше непроходим. Никак! И с гредер от ДЛС Несебър го почистиха.

Не знаех какво е гредер, та проверих. Още отсега намекнете, че догодина трябва да мине пак. Very Happy Ще видите колко бързо обрастват почистените пътеки, особено в ранните летни месеци.

Знам, че написаното прилича повече на критика, а не на похвала, но не е така, а е споделяне на опит от аналогични участъци. Извинявам се, ако съм дала непоискани съвети.
Наистина респект, че сте се преборили и с бюрокрацията, и с храстите. Respect

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Юни 20, 2021 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение НЕма да се плашиш.... Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
........гредер........ догодина трябва да мине пак. .......... бързо обрастват почистените пътеки.......


Споко, джипките с пияни туристи от околните курорти ще утъпкват новопочистения път, паралелно с лесовозите, пренасящи добитата дървесина.... Тези вторите ще се грижат целогодишно да не обрасне Пътеката.
Пон Юни 21, 2021 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Re: Решен проблемен участък в най-източната част по Ком-Емин Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

Знам, че написаното прилича повече на критика, а не на похвала, но не е така, а е споделяне на опит от аналогични участъци.


Чак и аз се стреснах, но повечето хора знаем за градивната ти критика, дано и Емко я разбере, че има обидчиви хора. А както всички знаем, каквото и да се прави е по-добре от да не се...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Юни 21, 2021 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emko



Регистриран на: 25 Юли 2017
Мнения: 7

Мнение Re: Решен проблемен участък в най-източната част по Ком-Емин Отговорете с цитат
Здрасти Smile
Който се обижда, си е негов проблем.
Аз съм далече от горската материя, така че си вадя изводи и поука от коментарите. За което благодаря, че споделяте, коментирате и давате напътствия.

Mariana1000 написа:

...
Не знам какво е това желание за заличаване на вече направеното.
...


Но тук съм силно против такова мислене! И веднага ти казвам защо - когато нещо не е направено спрямо установени правила или е в ущърб на природата, не мисля, че трябва да се подкрепя. Всички сме сред природата за да и се любуваме. Като това задължително включва опазване и минимално или никакво вмешателство. Там сме на гости. И то за малко.
И вече направена маркировка през места, където не е нужно присъствието на организирани походи, разходки и др. - не смятам, че трябва да се толерира.

Пример с "подпорната стена" - хотел на брега под Алепу. Вече са го построили. И трябва го оставим или да го заличим?

И още нещо за алтернативните маркирани пътеки в нашият район. Не разполагате с пълна информация и картина за животните, за растенията за въпросния район. Аз съм от Несебър. Обичам дивата природа и желая, и действам тя да се запази. Вие сте от София.
Не желая да идват всякакви "природолюбители", да нанасят поражения на малкото останали девствени места и после си ходят с идеите си за следваща дестинация.
Защото през годините съм се нагледал и напатил от "еко", "зелени" и тем подобни самозванци.
Но да не изместваме фокуса.
Съществуването на този маршрут, който е безопасна алтернатива на шосейният път е нещото, от което да се възползват туристите, преминаващи по Ком-Емине.
Ако ще говорим за пътеки, които да се откланят от маршрута, които не се знае дали са съгласувани с управника на землището - това е друг дебат.

Поздрави Smile
Нед Юни 27, 2021 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
emko написа:
1. Свързах се с BGMountains с молбата освен да се нанесе новият маршрут и да се премахнат в района паралелните такива.

Ще помоля отново джипиес тракът на новопочистения земен път да бъде приложен в настоящата тема, за да могат комеминейците, които четат темата, да могат да го изтеглят и да го ползват в джипиес устройствата си. Благодаря предварително!

emko написа:
Ако ще говорим за пътеки, които да се откланят от маршрута, които не се знае дали са съгласувани с управника на землището - това е друг дебат.

Това, което Ротари клубът е направил, е пътека, която се отклонява от международен маршрут Е-3 Ком-Емине, а съгласуването на такива отклонения и нови варианти на европейски международен маршрут трябва да се извършва с Европейската асоциация за пешеходен туризъм (ERA) и с официалните нейни представители за България, тоест с БТС.

emko написа:
И още нещо за алтернативните маркирани пътеки в нашият район. Не разполагате с пълна информация и картина за животните, за растенията за въпросния район. Аз съм от Несебър. Обичам дивата природа и желая, и действам тя да се запази. Вие сте от София.
Не желая да идват всякакви "природолюбители", да нанасят поражения на малкото останали девствени места и после си ходят с идеите си за следваща дестинация.
Защото през годините съм се нагледал и напатил от "еко", "зелени" и тем подобни самозванци.

Emko, като си такъв защитник и любител на „девствените места“, „дивата природа“, растенията и животните в района на Несебър, защо не се бориш с ДЛС „Несебър“, които организират ловен туризъм с джипове в защитени територии? Или е по-лесно да се възмущаваш от софийските комеминейци? Да, наистина, софийските туристи са голяма напаст – минавайки през гората, ще опасат листата на дърветата, ще изядат сърните и елените, ще изпотъпчат цялата трева, а пък пясъка ще си го натъпчат в джобовете, за да го отнесат в София. Very Happy

Източник: https://nessebarhunt.com/?page_id=362

Държавно ловно стопанство “Несебър”

ЛОВЕН ТУРИЗЪМ

Държавно ловно стопанство “Несебър” предлага отлични условия за ловен туризъм. Ежегодно тук ловуват десетки български ловци, както и гости от Италия, Гърция, Испания, Германия, Русия… Незбравими ловни емоции, качествени трофеи, прекрасна природа и гостоприемно отношение са част от причините, връщащи все повече хора в ловното стопанството. На територия от над 35000ха. се стопанисват благороден елен, елен лопатар, дива свиня, муфлон и сърна. Срещат се и много хищници – чакал, лисица, дива котка, бялка, пор… В периодите на миграция на птиците видовото разнообразие става изключително – както ловни, така и защитени видове птици се срещат в забележителни количества.

Стопанството разполага с три ловни дома, които осигуряват изключителен комфорт и приятна атмосфера на отседналите за индивидуален или групов лов ловци – Ловен дом “Горска барака” (5 стаи и един апартамент), Къща за гости “Ловен дом Калината” (две двойни спални) и Ловен дом “Несебър” (9 стаи и три апартамента). Ловните домове са създадени да угодят на ловеца – разположени в или непосредствено до ловните райони, удобни кухни, трапезарии, самостоятелни стаи и апартаменти, обособени места за съхранение на оръжието. Ловен дом “Горска барака” е разположен в сърцето на ловните райони и от него може да се тръгне на лов пеш.

Ловните домове работят специално за гостите. Всичко е подчинено на техните предпочитания и вкусове – къде, как и кога да се хранят, как да се приготви храната. Задължение на служителите на стопанството е да извършат първичната обработка на отстреляния дивеч, да подготвят и обработят ловните трофеи, да направят снимки за спомен.

Ловът в стопанството е целогодишен за някои видове дивеч – хищници, трофейни муфлони и глигани и селекционно на дива свиня (стопанството извършва много сериозна селекция на дивеча, особено при дивата свиня, където не са редки признаци на кръстоска с източнобалканска порода)

Лов на сръндак – ежегодно е осигурена възможност за отстрел на 4-5 животни и ловците са добре дошли да ловуват на сръндак от 1 май до 31 октомври.

От първи септември започва ловът на елени през сватбения период. През този месец цялата територия се оглася от рева на елените и това е най-атрактивният лов, който предлага стопанството – лов на благороден елен чрез издебване, причакване и примамване. Ловът на елени продължава до края на януари.

На първи октомври ежегодно се открива груповият лов (гонка) на дива свиня. Стопанството разполага с прекрасни условия за този тип лов, включително ловна ограда, където се ловува интензивно и се осигурява много висок отстрел на дива свиня. Свободните райони извън стопанството също имат високи запаси на този дивеч. Стопанството има план за отстрел на между 200 и 300 прасета годишно, който е задължено да изпълнява.

Лов на пернати – стопанството е разположено на международния миграционен маршрут на прелетните птици /Via Pontica/. На територията му могат да се срещнат много ловни и защитени видове птици по време на пролетните и есенни миграции. Стопанството развива традиции в лова на пъдпъдък. Съществуват и прекрасни условия за лов на бекаси – Несебър е най-високото място за лов на бекас по Черноморското крайбрежие. Ловците могат да разчитат на огромна територия с всякакви изложения – близко или встрани от морето. Ловното стопанство има много добри резултати в този вид лов и оперира със заявки за две години напред.

Държавно ловно стопанство “Несебър” осигурява професионален подход при лова – предварителен инструктаж, средства за сигурност за ловците (светлоотразителни жилетки и облекла) и гоначите, транспорт с високопроходими автомобили, носачи за отстрела, обработка на месото и трофеите. Гостите на стопанството могат да разчитат на сериозно отношение от страна на ловните водачи, добра организация и в крайна сметка – висока резултатност от лова.“

Внимание! Така значи – за туристите-ловци, дошли да убиват животни, се осигуряват „изключителен комфорт и приятна атмосфера“ и могат да ловуват навсякъде (пеша и с джипове за транспорт), а за туристите-комеминейци – „не желая да идват всякакви "природолюбители", да нанасят поражения на малкото останали девствени места и после си ходят с идеите си за следваща дестинация“. Very Happy Внимание!

emko написа:
Но тук съм силно против такова мислене! И веднага ти казвам защо - когато нещо не е направено спрямо установени правила или е в ущърб на природата, не мисля, че трябва да се подкрепя. ...
Пример с "подпорната стена" - хотел на брега под Алепу. Вече са го построили. И трябва го оставим или да го заличим?

Примерът с "подпорната стена" - хотел на брега под Алепу е неудачен – няма общо с международен маршрут Ком-Емине от Поморийски проход до нос Емине.

Като стана въпрос за нещо, което „не е направено спрямо установените правила или е в ущърб на природата“ – защо не вземем за пример община „Несебър“? Колко се презастрои Черноморието? Значи когато става въпрос софийски туристи да дойдат и да си оставят парите в хотел на брега на морето – тогава си затваряме очите и нямаме проблеми с екологията и с ущърба на природата, но когато става въпрос комеминейци да минат за няколко часа през гората, да стигнат до морето и да си тръгнат (повечето почти веднага) – дай да се борим против тези нагли нарушители и рушители на природата? Very Happy

Източник: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.1362377400638794&type=3

Несебър – стадиона: 2003 г. и 2019 г.:



Иракли – 2003 г. и 2019 г.:



Свети Влас – 2003 г. и 2019 г.:



Свети Влас-Робинзон-Елените – 2003 г. и 2018 г.:



Юрта под пътя (Свети Влас) – 2003 г. и 2019 г.:



Обзор-мащаб – 2003 г. и 2019 г.:



Обзор-юг – 2003 г. и 2019 г.:



Обзор – 2003 г. и 2019 г.:



Внимание! Нищо чудно, че град Обзор и 6 села (сред които село Емона, където приключва Ком-Емине) проведоха референдум и с голямо мнозинство решиха да се отделят от община „Несебър“: Внимание!

Източник: Обзор на протест, още не е подписан указът за отделянето от община Несебър

„Жителите на Обзор излязоха на протест тази сутрин. Те блокираха пътя между Варна и Бургас, пресичайки непрекъснато по пешеходната пътека. Причината за тяхното недоволство е, че президентът Румен Радев все още не е подписал указа за отделянето на градчето и няколко села от община Несебър и създаването на самостоятелна община. В града се проведе и референдум, който показа, че жителите желаят това да се случи.

Още на 24 март Министерският съвет прие решение за административно-териториална промяна за отделяне на населени места от община Несебър, област Бургас, и създаване на нова община с административен център гр. Обзор, област Бургас. Новата община ще включва населените места: гр. Обзор, с. Баня, с. Емона, с. Козница, с. Паницово, с. Приселци и с. Раковсково. На местен референдум в началото на март над 70% от гласовете бяха „За“ създаването на нова община.

„В община Несебър този референдум се посрещна с безпрецедентен административен терор над населението на Обзор. Беше спряно административното обслужване, издаването на търговски разрешителни. В същото време започнаха да се издават десетки заповеди за събаряне на обекти и стотици заличавания на избиратели, някои от които родени и израснали в града”, разказа днес Марин Божков – представител на инициативния комитет и обществен наблюдател.

„При нас има отказ от услуга, която общината би следвало да предоставя. Ние заплащаме такса „Битови отпадъци” ежегодно и в пълен размер, въпреки че сме сезонен обект. При нас дори и през сезона, когато работим в по-големи обеми, боклукът не се извозва. В момента сме се превърнали в сметище", сподели управител на комплекс в града.“
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юни 29, 2021 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Предполагам, защото "евтиния" пиар е леснодостъпен Smile
Вто Юни 29, 2021 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emko



Регистриран на: 25 Юли 2017
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти, Стефан Smile
Доста добре аргументиран отговор си ми подготвил Wink Всичко, което засягаш, са проблеми, които са на дневен ред от района. Но откланяйки се от Ком-Емине, през ДЛС Несебър, през процесите на урбанизация, политически решения и други, дебатът става неизчерпаем. Нито искам, нито ще обсъждам политически теми тук. Всяко политическо действие си има своите плюсове и минуси.
Та по същество:
stefan_iliev38 написа:

Ще помоля отново джипиес тракът на новопочистения земен път да бъде приложен в настоящата тема, за да могат комеминейците, които четат темата, да могат да го изтеглят и да го ползват в джипиес устройствата си. Благодаря предварително!


Съвсем скоро ще имаме точен трак на трасето. Имам такъв направен с телефон, но предстои да го направим с GPS у-во, предоставено от ДЛС Несебър. Тъй като и от BG Mountains искат по-точен файл.

stefan_iliev38 написа:

Това, което Ротари клубът е направил, е пътека, която се отклонява от международен маршрут Е-3 Ком-Емине, а съгласуването на такива отклонения и нови варианти на европейски международен маршрут трябва да се извършва с Европейската асоциация за пешеходен туризъм (ERA) и с официалните нейни представители за България, тоест с БТС.


БТС са уведомени отдавна. И в частност отделът, които се занимава с хижи и маркировка. Отговор от тях няма.
Отделно маршрутът не се отклонява. Той върви успоредно с асфалтовият път.

Пак казвам: основната цел е да дадем безопасен алтернативен път на хората, които използват асфалтовият!!!

Нека не откланяме фокуса и да не цапаме повече темата.
Ако на някой му се спори по многото засегнати проблемни точки, нека да е в друга тема. Или може на лично Wink
Съб Юли 03, 2021 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Re: Решен проблемен участък в най-източната част по Ком-Емин Отговорете с цитат
Всъщност, попадането на туристи в така наречените "активни ловни полета" променя възможностите последните да станат "съществуващи ловни полета". Грубо казано, а ако има юристи, специалисти по еврофинансиране или други запознати, да добавят подробности.
От туристическа гледна точка... във "съществуващи ловни полета" след регистрация към фонд Земеделие се ограничава достъпа вкл май и с постоянни огради. Отново - специалист трябва да уточни детайлите.

emko написа:
Здравейте приятели на планинският туризъм Smile
На повечето от вас е известен проблемът в най-източната част по Ком-Емине, за около 5 км в частта между "Ловен Дом" и "Банска Чука", където туристите са принудени да използват или асфалтовият път на първокласното шосе от прохода Сл.Бряг-Обзор, или нерегламентирани пътеки, които минават през съществуващи и активни ловни полета.

Проблемът вече е решен съвместно с Ловно Стопанство Несебър, като бе разчистен и маркиран горски път, който върви успоредно с асфалтовото шосе.
С реализирането на тази идея постигаме няколко важни за туристите и природата резултата:

• за туристите има горска пътека, по която се избягват инциденти по натовареното с трафик шосе
• маршрутът на „Ком – Емине” не се променя. Нито се удължава, нито скъсява. Той върви успоредно на асфалтовото шосе
• избягва се лутането и търсенето на алтернативни пътеки през гората в района и евентуалното попадане на туристи в активни ловни полета
• пътеката е само една и проходимостта и ще се поддържа от туристо-потока. Няма да се случва както е при „Ужасът на Риш”

Поздрави Smile

Вто Юли 06, 2021 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov