ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на ниски обувки
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на ниски обувки
Автор Съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Имам нужда от съвет.
Купих си Salewa WS MTN. Ето за тези става въпрос

Махнах долната стелка (модела е с две стелки) и след като разхлабих отпред може да се каже че пасват идеално като дължина. Проблема е, че ги усещам леко тесни в предната част и не ги знам колко може да се отпуснат. Усещам напрежение отпред въпреки, че пръстите не са един върху друг или много доближени. Подменя ли ги с по-голям размер ще си имам отново обувки с 1см свободно пред пръстите.
Стъпалото ми е широко и съм с висок свод, което ме затруднява да намирам удобни обувки и винаги се налага да купувам 1/2-1 номер над нормалния за мен номер. Бях останал с впечатлението, че модела е подходящ за такива случаи но явно съм се заблудил.
Въпроса е към хора които са носили този или подобен модел Salewa тъй като това е малко по-особена обувка. Мога ли да очаквам да се отпуснат при носенето или да ги връщам преди да съм ги носил?
Модела се води дамски но освен цвета няма никаква друга разлика между мъжкия и дамския модел, което се отнася и за почти всички други спортни и туристически обувки.
Пет Юли 25, 2014 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bradley



Регистриран на: 22 Апр 2012
Мнения: 54

Мнение Отговорете с цитат
не съм пробвал посочения модел, но ако са ти широки ходилата пробвай 5.10 фиирайдър /май се води за колоездачи и скейтъри ама си ги нося както в града, така и по баирите и съм доволен/ или друг модел на марката - имам доста шроки ходила и за първи път да намеря обувка, която да ми пасне не че съм пробвал много марки де - гриспорт, ла спортива, норт фейс, саломон, чирука - за други не се сещам да съм носил...
Пет Юли 25, 2014 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз тези ги взех ниски с идеята точно да ги ползвам за МТБ и лятна планина но с тая твърда подметка едва ли ще станат за първото Smile Много ми харесват но май ще се разделя с тях.
FIVE TEN FREERIDER са повече спортни кецове и не бих тръгнал по камъни с тях но може да ги пробвам за MTB.
Пет Юли 25, 2014 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
В България могат ли да се намерят Five Ten Impact High? Търсих и не намерих нищо по нета.
Съб Юли 26, 2014 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Какво ще кажете за тези:
SALEWA MS FIRETAIL EVO GTX


Струват ми се по-универсално решение а ще стават и за МТБ.
Почти е сигурно, че това ще бъде обувката и този път ще взема мъжки вариант. Колебая за избора на номер, т.е. дали да е 42.5 или 43. Ако приема, че дамския е бил по-тесен (силно се съмнявам да е така), то вече 42.5 ще ми пасне перфектно но ако са били еднакви изпадам в същата ситуация и ще разчитам обувката да е "по-разтеглива" заради разликите в дизайна и материалите поради липсата на цял гумен борд и синтетични елементи вместо дебел велур.
Съб Юли 26, 2014 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maneco



Регистриран на: 14 Окт 2010
Мнения: 111
Местожителство: София, Берковица

Мнение Отговорете с цитат
nnbs написа:
Какво ще кажете за тези:
SALEWA MS FIRETAIL EVO GTX


Струват ми се по-универсално решение а ще стават и за МТБ.
Почти е сигурно, че това ще бъде обувката и този път ще взема мъжки вариант. Колебая за избора на номер, т.е. дали да е 42.5 или 43. Ако приема, че дамския е бил по-тесен (силно се съмнявам да е така), то вече 42.5 ще ми пасне перфектно но ако са били еднакви изпадам в същата ситуация и ще разчитам обувката да е "по-разтеглива" заради разликите в дизайна и материалите поради липсата на цял гумен борд и синтетични елементи вместо дебел велур.

Имах предишния модел и определено не са широки отпред, също и са за по технични разходки и не ги намирам за много меки. Разделих се с тях защото ми идваха 2ри подобен чифт
Съб Юли 26, 2014 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
maneco написа:
.. и определено не са широки отпред

е може ли така Very Happy
Не, че ще ме спре де, твърде много ги харесах. Накрая ще напълня секция продава Smile А за твърдостта едва ли са толкова твърди като модела, който е при мен в момента.
Дайте и някакви други предложения от този тип и клас - ниски и с добра стабилност тъй като много лошо ми се огъва глезена на единия крак.
Merrell Intercept GTX също са вариант но са твърде комерс а и Merrell Disgust
Нед Юли 27, 2014 1:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
nnbs написа:

е може ли така Very Happy
Не, че ще ме спре де, твърде много ги харесах. Накрая ще напълня секция продава Smile А за твърдостта едва ли са толкова твърди като модела, който е при мен в момента.
Дайте и някакви други предложения от този тип и клас - ниски и с добра стабилност тъй като много лошо ми се огъва глезена на единия крак.
Merrell Intercept GTX също са вариант но са твърде комерс а и Merrell Disgust

Абсолютно противоречие в изискванията. Rolling Eyes
Аз ти предлагам полувисоки:
- подобни на тези или
- разгледай тази тема в МТБ форума.

@joropc колегата във форума може от личен опит да препоръча чепик, като това най-вероятно ще е модел на Vaude, защото е ползвал и шиманския и на Vaude и има реални наблюдения в полеви условия.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Юли 27, 2014 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nnbs



Регистриран на: 20 Юли 2010
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Търся обувки основно за по-трудни терени а използването им за МТБ е допълнителна екстра и няма да повлияе на избора ми. Нямам педали с клипсове и нямам намерение да си взимам такива, така че специализирани вело обувки са ми излишни.
Високи обувки си имам но с тях съм пълно дърво, като ходеща дъска. Явно е заради скованост с кръста или друг проблем но високите обувки много ме ограничават и реших да не се измъвам повече с такива. Дори и зимно време в сняг и лед предпочитам да ходя с ниски обувки.

Edit
В последния момент в играта влезе и WILDFIRE GTX

Сега дилемата е Wildfire или Firetail. За съжаление и двата могат да ми ги докарат само с GTX, от който не виждам много смисъл в ниска обувка и в топло време.
Двата модела се използват и от колоездачи, продават се и в МТБ сайтове, така че и за тези нужди нямам притеснения.
Последното ми питане е дали някой има отзиви и от двата модела, носил или поне изпробвал? Не можах да намеря категорични мнения кой и за какво е по-добър и накрая ще се принудя да взема и двата и да избирам наживо.
Ако има мераклия за този който остане, ще бъде улеснен във взимането на решение Very Happy. Излизат някъде по 190лв.
Нед Юли 27, 2014 10:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Тази Salewa ми е предлагаха, като лек вариант за обувка, за дълги разходки... Но все пак да попитам и вас. Търся си ниска обувка, за сравнително дълги разходки 15-30км. основно по земни настилки. Проблемът е че всичките ниски обувки ги дават за "виа ферати, технически туризъм и лек трекинг" и нямам особена нужда от обувки, които да стават за катерене и ходене по камъни (Витоша, Стара планина и Рила са ми любимите места... към Пирин не съм тръгнал все още). Та това, че са за "виа ферати и технически туризъм" какво значи (че са по-твърди, по-тежки, по-бързо износващи се или друго нещо)?
Бях си харесал http://www.xcosports.com/index.php?section=store&prg=33&p=1332 но нямат размер, а ако ги поръчам от сайта на Скарпа ще стъпят на 300лв. 160$ +25$ доставка.
http://www.adventuresport-bg.com/products.php?Obuvki_63026_MTN_Trainer_GTX също е някакъв вариант (даже може би имат размер).

Какво бихте ми препоръчали? Важното за мен е да е ниска (с висока обувка в планината съм ходил и не мога да свикна), да е здрава и да не ми се скапят краката след 6-7 часа ходене (предполагам не трябва да е много твърда или тежка). Salewa-та ми е в горната граница на бюджета...даже ми е малко скъпа, но ще ям 1 месец повечко хляб.

p.s. Досега 3 години ходих с Adidas ax1, което си е просто здрава маратонка с читав грайфер и дебела подметка. Доволен съм от тях, но се сцепи велура отпред на сгъвката, а и имат склонност да се пързалят на мокро.
Пет Сеп 19, 2014 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tarsier



Регистриран на: 13 Май 2014
Мнения: 25
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
amdimitrov написа:
Тази Salewa ми е предлагаха, като лек вариант за обувка, за дълги разходки... Но все пак да попитам и вас. Търся си ниска обувка, за сравнително дълги разходки 15-30км. основно по земни настилки. Проблемът е че всичките ниски обувки ги дават за "виа ферати, технически туризъм и лек трекинг" и нямам особена нужда от обувки, които да стават за катерене и ходене по камъни (Витоша, Стара планина и Рила са ми любимите места... към Пирин не съм тръгнал все още). Та това, че са за "виа ферати и технически туризъм" какво значи (че са по-твърди, по-тежки, по-бързо износващи се или друго нещо)?
Бях си харесал http://www.xcosports.com/index.php?section=store&prg=33&p=1332 но нямат размер, а ако ги поръчам от сайта на Скарпа ще стъпят на 300лв. 160$ +25$ доставка.
http://www.adventuresport-bg.com/products.php?Obuvki_63026_MTN_Trainer_GTX също е някакъв вариант (даже може би имат размер).

Какво бихте ми препоръчали? Важното за мен е да е ниска (с висока обувка в планината съм ходил и не мога да свикна), да е здрава и да не ми се скапят краката след 6-7 часа ходене (предполагам не трябва да е много твърда или тежка). Salewa-та ми е в горната граница на бюджета...даже ми е малко скъпа, но ще ям 1 месец повечко хляб.

p.s. Досега 3 години ходих с Adidas ax1, което си е просто здрава маратонка с читав грайфер и дебела подметка. Доволен съм от тях, но се сцепи велура отпред на сгъвката, а и имат склонност да се пързалят на мокро.



В момента като ниска обувка ползвам тези http://yakobg.com/outdoor-shoes-hi-tec-globetrotter-wp.html?gclid=COzXvcON7cACFdMbtAodkyQAUw#.VBwKG5R_sbg Доволен съм от тях, мисля че като за тази цена са много добри. Подметката е стабилна с добър грайфер, чувствал съм се комфортно с тях и след многочасови преходи. Но ги нося предимно по Родопите или в Стара планина.

Наскоро си взех тези http://alpibg.com/treking/treking-obuvki-geti/obuvki-radikal-speed Пробвах ги в Рила, честно казано не съм очаквал да се чувствам толкова стабилно по камънака с ниска обувка.Имат си и гумен борд, което е плюс. Мисля да ги ползвам само по Рила и Пирин за напред през лятото като ги сменям от време на време с високите ми трисезонни.
Пет Сеп 19, 2014 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ip81



Регистриран на: 11 Дек 2011
Мнения: 8
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
Аз имах същия модел. Купих си точен номер с идеята да не ми хлопат. Оказа се , че имам същия проблем. Реших, че ще се отпуснат, поносих ги половин година, но нищо. Разходките си бяха изтезание. Продадох ги с голямо нежелание. В момента съм в дилема дали да взема по-голям номер или да мина на друга марка. Иначе имам зимни salewa, от които съм много доволен.
Пет Сеп 19, 2014 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Поради скъсването на горната част на настоящите ми обувки и аз съм в подобна чуденка. Бих искал да ви споделя опита ми с настоящите, който може да ви даде някои отговори или поне донякъде да ви ориентира. Настоящите ми обувки са Salomon Eskape Aero (http://sportdepot.bg/bg/product/salomon_obuvki_eskape_aero-2050500098-MD1jYXRlZ29yeSZzZXg9MiZkaXZpc2lvbklkPTc3JmNhdGVnb3J5SWQ9NTI.html?state=YnJhbmRJZD0xNjY). Първоначалната идея беше да заменя маратонките, с които дотогава ходех и естествения избор беше ниски обувки. Като се има предвид, че основно ходя на Витоша ми се виждаше практично. Да, ама не... На практика започнах да ги нося миналата година пролет-лято, след това продължих и есента и след като нямаше истинска зима и снега беше малко и цяла зима, та досега. Обувките имат горна част от mesh (микрофибър мисля се превежда) - лека, мрежеста и много добре дишаща изкуствена материя (използвана масово и при маратонките). На практика точно тази част се износи и заради нея си търся нови. Впечатленията ми от нея са: наистина диша много добре, това означава че се мокри много лесно, но и изсъхва много бързо. Според мен материята е подходяща за сухо време, защото множеството цикли мокрене-изсъхване съчетано с триене причинено от ходене не по пътеки (най-вече хвойна и камъни) направо му разказа играта на mesh-а (протри се и се образуваха дупки). Т.е. ако ползвате обувки с подобна горна част е добре да е в сухо време и по пътеки - тогава може да изкара и 2-3 години (колкото изкараха маратонките ми Nike LunarGlide 3 направени от същата материя в горната си част - преди месец и тях смених поради същата причина - протрита и на дупки горна част). Подметките на туристическите ми обувки са със собствена за Salomon разработка алтернативна на Vibram - Contagrip. Да споделя впечатленията си от нея, тъй като масово тази марка я използва за своите ниски обувки. Подметката е по-твърда от тази на цитираните ми маратонки, и това ги прави подходящи за планина, защото не се огъват при ходене по камъни и дават стабилност. От друга гледна точка при целодневно ходене няма проблем в края на деня след примерно 30 км (max. ми е 36 км) и стъпалата не ме болят, но определено в сравнение с посочените от мен маратонки (носих ги и на планина преди да си взема планинските, та имам база за сравнение) в края на деня умората на краката е по-голяма. Изминавайки същия маршрут с посочените маратонки в края на деня стъпалата ми просто не усещаха изминатото разстояние и умората беше по-скоро в мускулите на краката. Все пак това са маратонки за тичане, които основно ползвах за бягане 6-7 км по асфалт и там се справяха перфектно (Lunarlon технологията на Nike просто е уникална). По отношение на различните настилки в планината впечатленията ми са следните. За ходене по твърди камъни като каменните реки на Витоша, изкачването/спускането на Башлийска/Бъндеришка порта на Пирин или Еленино езеро - в.Мальовица са идеални - чувствах се много комфортно на подобен терен и имах увереност в обувките. За ходене по терени с дребни камъни/сипеи (изкачването/спускането на Вихрен, Кутело, Синаница) определено не се справят много добре - подхлъзнах се на няколко пъти и определено бях като на тръни на подобен терен и си мерех всяко стъпване. На мокри камъни определено не държат и трябва повишено внимание. При ходене по каменно било с твърди камъни са идеални (например Кончето или Баюви дупки) дават сигурност. При кал нещата са малко сложни. Поради големите си грайфери в началото се държат много добре и задържат. Проблемът тук е, че по подметката много лесно полепва калта. В момента, в който калта запълни разстоянието между грайферите или трябва да ги изчистите или да не разчитате на обувките си - пързалят се като кънки. Да споделя и че експлоатацията беше зверска - над 1000 км в планината съм минал с тях, въпреки краткото време. След споделения от мен опит смятам следващите ми обувки за планина да са полувисоки, както предложи и Ристо, и да имат някаква мембрана. Целта е подобни обувки да се ползват на Витоша целогодишно (зимата на Витоша пътеките са утъпкани и не е като на Рила и Пирин). Идеи за зимно ходене по високите ни планини нямам към момента, така че мисля полувисоки са оптималния вариант. За мен на първо място при избора на обувки винаги е бил критерия тегло - около половин кг най-много за обувка.
Относно дискусията за номера и дали се отпускат след време... Споменатите ми планински обувки бяха 1/2 по-големи от размера, който нося целодневно и още в магазина усетих, че дясната ми е тясна - малкият ми пръст опираше в обувката (нямаха по-големи и трябваше да реша дали да ги взема или да продължа търсенето с друг модел - взех ги с надеждата да се отпусне дясната малко и да не ми прави проблем). В началото ми убиваше при всяко носене и кутрето на десния ми крак беше непрекъснато протрито и с рани. След около 2-3 месеца обувката се отпусна и нещата си дойдоха по местата. Оттогава нямам забележки към размера. Направих и една грешка, за която искам да споделя за да не я правите и вие... При едно слизане от Черни Връх, както всеки път затегнах връзките пред чайната (целта е кракът да не ходи напред и съответно да не се подбиват палците на краката и да посиняват). Проблемът се оказа, че съм се престарал и съм стегнал повече връзките. Резултатът бе проблем с ахилеса и след това в продължение на няколко седмици ме болеше. Та, не правете моите грешки и дано съм помогнал с дългия си пост на повече хора.
Съб Сеп 20, 2014 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
От 3 месеца съм със Salewa Firetail EVO GTX. Успях да ги разходя по различни терени и мога да кажа следното: Относно мембраната - добра дишаемост; Подметка Vibram - на мокри и влажни скали/камъни не държат и трябва да се внимава много; Като размер - точният номер, който нося са и са ми добре, не съм усетил дискомфорт от отпускане; За МТВ са перфектни.
Scarpa Zen lite също според мен са хубави ниски обувки, но тях не съм имал възможността да тествам.
Съб Сеп 20, 2014 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Аз отскоро нося това:
http://www.bestard.com/ficha_bota.php?id_bota=640

Откъм дишане и водоустойчивост са супер. На мокро вибрама им се пързаля, като номер - неудобството е, че нямат половинки номера, половин номер отгоре са ми леко широчки, но не е беда - смених стелката с друга на бестард и така обрах малко от луфта. С уговорката обаче, че това са обувки за разходки и ежедневието, те хората са си го написали:
Цитат:
ideal choice for non demanding outdoor activities such as gentle hill- and trail-walking, adventure travels, weekend getaways or just for daily use.


_________________
www.summitsweb.com
Вто Сеп 23, 2014 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 1 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov