ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за връх Ботев
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за връх Ботев
Автор Съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Да не отварям нова тема Отговорете с цитат
За Ботев връх, разказ от един инженер.
1953 година. Когато върхът е бил само поляна, без път, без антени, без постройки, само един малък приют за метеоролози.

Борката Борисов, един титан в колоезденето по Е3, без спортен характер, ми прати това скоро. Дълго е, но е увлекателно. Цитирам него, и приятно четене:

"Ако ти е интересно и не си го чел вече... Smile
Тия хора тогава са се качвали и слизали от Ботев, все едно е от втория етаж на блока до бакалията и обратно Smile
Разбираш много неща, които сега приемаме за даденост, откъде и как са дошли."

http://forum.predavatel.com/viewtopic.php?t=5887

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Сеп 29, 2020 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Re: Въпрос за връх Ботев Отговорете с цитат
kubrat83 написа:
Привет на всички!


И според мен най-бързият маршрут е от север. Правил съм го не просто за един ден, а за около 8 часа, със все почивките.
С колата минаваш през Априлци, кв. Видима - подминаваш квартала, подминаваш ВЕЦ Видима, и ок. 4-5 км. нагоре има паркинг (той е под х. Плевен). Аз вървях от паркинга през х. Плевен и след това нагоре по лятната пътека (мога да ти изпратя GPS трака, ако искаш).
От паркинга до вр. Ботев ми отне 4:30 ч., с не много почивки (около 20-тина минути всичко на всичко). Бях на върха около час, а после слизането ми отне 2:30 ч. Всичко това, съчетано с по 3 ч. пътуване (от Пловдив до Видима и после обратно) - става за един ден Smile
Но!... Правил съм го през юли, сега е вече октомври - денят е по-кратък. Качвал съм се на "Ботев" и в края на октомври (тогава от юг) - уцелих прекрасно време, без нито едно облаче и с много чист въздух. Обаче горе времето е абсолютно непредвидимо - трябва да се следят прогнозите и никога да не се рискува Smile
Сря Сеп 30, 2020 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Re: Въпрос за връх Ботев Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
kubrat83 написа:
Привет на всички!


И според мен най-бързият маршрут е от север. ......


Альоша, той Кобрата е питал 2014 лето, дано се е качил Smile Иначе добра информация.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Сеп 30, 2020 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Re: Въпрос за връх Ботев Отговорете с цитат
packo packov написа:
aliosha77 написа:
kubrat83 написа:
Привет на всички!


И според мен най-бързият маршрут е от север. ......


Альоша, той Кобрата е питал 2014 лето, дано се е качил Smile Иначе добра информация.



Сега видях Very Happy Very Happy Very Happy
Нищо, за другите мераклии за Ботев да има инфо Wink
Сря Сеп 30, 2020 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Въпросното место вече е нещо като индостриялна зона.... с напълно неисвестна дейност. Прави един нещо... викам му, кво ще е тва, кво правиш...вика: не знам... отвратни истории вонящи на смрад.
Сря Сеп 30, 2020 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Re: Да не отварям нова тема Отговорете с цитат
packo packov написа:
За Ботев връх, разказ от един инженер.
1953 година. Когато върхът е бил само поляна, без път, без антени, без постройки, само един малък приют за метеоролози.

Борката Борисов, един титан в колоезденето по Е3, без спортен характер, ми прати това скоро. Дълго е, но е увлекателно. Цитирам него, и приятно четене:

"Ако ти е интересно и не си го чел вече... Smile
Тия хора тогава са се качвали и слизали от Ботев, все едно е от втория етаж на блока до бакалията и обратно Smile
Разбираш много неща, които сега приемаме за даденост, откъде и как са дошли."

http://forum.predavatel.com/viewtopic.php?t=5887


В този дълъг разказ се появява информация за първия "наблюдател" /метеоролог/ на върха, а именно Тарзан, на който е кръстена Тарзановата пътека. Непрекъснато се споменава и Благо, който е бил също наблюдател и на който вероятно е кръстена Благовата пътека през Райските скали. Авторът нарича Тарзановата пътека "Ботьова пътека"

Ето цитат "Като неофициален придружител беше дошъл с тях и бившият наблюдател от МТО станцията известен с прякора “Тарзан”. Той е бил първия наблюдател на върха, но при едно принудително бивакуване една зимна нощ между х.Рай и в.Ботев някъде в скалите бе загубил от измръзване по четири пръста на ръцете си, без палците и част от пръстите на краката си. По тава време работеше в гаража на пощите и караше един мотор с кош. Като научил че се отива на в.Ботев, решил да дойде и да види много от своите свидни места и свои стари приятели и познати, своята голяма любов – Юмрука, независимо от тежката дан която беше дал. Тарзан беше железен човек. Човек-скала, както го знаеха в Калофер. И действително, когато го видях и се запознах с него останах с впечатлението, че е много силен човек физически и психически. Бях слушал много за него още в София от планинари, от Благо, от бай Васил Пройната и от други калоферци. Но този железен човек сега не издържа. Видях как сълзи потекоха от очите му, когато видя своя Калофер, познатите, приятелите и нас. Талкова се вълнуваше, толкова бяха силни спомените от миналото, просто не можеше да говори. Разбирах го и чувствах мъката му."
Чет Окт 01, 2020 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Re: Въпрос за връх Ботев Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
kubrat83 написа:
Привет на всички!


И според мен най-бързият маршрут е от север. Правил съм го не просто за един ден, а за около 8 часа, със все почивките.
С колата минаваш през Априлци, кв. Видима - подминаваш квартала, подминаваш ВЕЦ Видима, и ок. 4-5 км. нагоре има паркинг (той е под х. Плевен). Аз вървях от паркинга през х. Плевен и след това нагоре по лятната пътека (мога да ти изпратя GPS трака, ако искаш).
От паркинга до вр. Ботев ми отне 4:30 ч., с не много почивки (около 20-тина минути всичко на всичко). Бях на върха около час, а после слизането ми отне 2:30 ч. Всичко това, съчетано с по 3 ч. пътуване (от Пловдив до Видима и после обратно) - става за един ден Smile
Но!... Правил съм го през юли, сега е вече октомври - денят е по-кратък. Качвал съм се на "Ботев" и в края на октомври (тогава от юг) - уцелих прекрасно време, без нито едно облаче и с много чист въздух. Обаче горе времето е абсолютно непредвидимо - трябва да се следят прогнозите и никога да не се рискува Smile


Тъй като ходих наскоро за пореден път, искам да спомена, че ако се тръгне от въпросния паркинг (местност Мазането) и после се тръгне веднага вляво по мостчето от реката , по т.нар Кабел и след Купата се продължи по лятната пътека и след това се продължи директно към връх Ботев, вместо към заслона, Цялото разтояние е малко под 7 км. Пиша го понеже на други места е посочено друго.
Денивелацията обаче е сериозна около 1400 метра, от които първите 3 км докато се излезе на лятната маркировка са най-сериозни, както и последния преди връх Ботев.

П.С - всъщност грешката е моя, тъй като на другите места , като изходна точка е посочен град Априлци , а не местност Мазането и от там съм се заблудил.
Пон Юли 05, 2021 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Всъщност след повторно измерване се оказа, че разтоянието до лятната пътека е по скоро 3,45 км. Това може би е една от най-тегавите пътеки за изкачване. Само пътеката към Вихрен по джамдджиев, като че ли е по гадна. Уж тренирам и два пъти се пробвах за една седмица по тази пътека и така и не можах да сляза под 2 часа и 15 минути до Ботев, а и слизането хич не е по-бързо от качването. Общо взето по километри денивелацията е такава ..

1 км - 133 м
2 км - 181 м
3 км - 311 м
4 км - 196 м
5 км - 103 м
6 км - 260 м
0.7 км - 176 м

Сега като гледам този трети километър от 311 метра. Гледам по Джамджиев ръб има един километър точно 318 метра денивелация, но там има и елементарно катерене. Докато тази за Ботев си е ходене. А през комините стръмното е 243 м. Не съм записал първия километър под Драгалевския лифт, в самото начало и там е яко стръмно, може и да си съперничи с тези. Ще го измеря другата седмица че ми е интересно.
Като гледам под княжеския лифт , има километър ,който е точно 335 метра. Явно това ще да е най-стръмната.
Пет Юли 09, 2021 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
от къде мериш началото?
от паркинга(горен/долен)?
или от мостчето?
Пет Юли 09, 2021 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
kibik написа:
от къде мериш началото?
от паркинга(горен/долен)?
или от мостчето?


От чешмата, като си налея водата, пускам часовника и тръгвам.
Пет Юли 09, 2021 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Несвързано с Ботев, но по темата с върли пътеки внимание заслужава и пътеката от Белия камък право на юг към билото на Мургаш от Е3. Там са 400м денивелация в малко над километър.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пет Юли 09, 2021 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
Несвързано с Ботев, но по темата с върли пътеки внимание заслужава и пътеката от Белия камък право на юг към билото на Мургаш от Е3. Там са 400м денивелация в малко над километър.


А, това е хубаво да се знае, ще я пробвам и нея. Дали пък не е добре да се направи една отделна тема , ако няма , от рода на "Пътеки и маршрути с най голяма денивелация за километър" Smile
Пет Юли 09, 2021 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Re: Въпрос за връх Ботев Отговорете с цитат
kaloyanv написа:


И според мен най-бързият маршрут е от север. Правил съм го не просто за един ден, а за около 8 часа, със все почивките.
...
Тъй като ходих наскоро за пореден път, искам да спомена, че ако се тръгне от въпросния паркинг (местност Мазането) и после се тръгне веднага вляво по мостчето от реката , по т.нар Кабел и след Купата се продължи по лятната пътека и след това се продължи директно към връх Ботев, вместо към заслона, Цялото разтояние е малко под 7 км. Пиша го понеже на други места е посочено друго.
Денивелацията обаче е сериозна около 1400 метра, от които първите 3 км докато се излезе на лятната маркировка са най-сериозни, както и последния преди връх Ботев...


Мисля че имаш предвид зимната пътека/тази с колците нагоре до Дюзчал/. Лятната е със зелената маркировка и се хваща малко след като си подминал Купата.
Наистина се прави за около 8 часа, даже и от средно подготвени туристи.
Пет Юли 09, 2021 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Re: Въпрос за връх Ботев Отговорете с цитат
Кир Спитама написа:
kaloyanv написа:


И според мен най-бързият маршрут е от север. Правил съм го не просто за един ден, а за около 8 часа, със все почивките.
...
Тъй като ходих наскоро за пореден път, искам да спомена, че ако се тръгне от въпросния паркинг (местност Мазането) и после се тръгне веднага вляво по мостчето от реката , по т.нар Кабел и след Купата се продължи по лятната пътека и след това се продължи директно към връх Ботев, вместо към заслона, Цялото разтояние е малко под 7 км. Пиша го понеже на други места е посочено друго.
Денивелацията обаче е сериозна около 1400 метра, от които първите 3 км докато се излезе на лятната маркировка са най-сериозни, както и последния преди връх Ботев...


Мисля че имаш предвид зимната пътека/тази с колците нагоре до Дюзчал/. Лятната е със зелената маркировка и се хваща малко след като си подминал Купата.
Наистина се прави за около 8 часа, даже и от средно подготвени туристи.


Ами не съм го написал както трябва. Като се излезе от Купата на лятната пътека, продължаваш по нея, докато не стигнеш една по-голяма каменна пирамида и от там продължаваш към Ботев направо, а не свиваш надясно към заслона и после да продължиш за Ботев.
Пет Юли 09, 2021 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Страница 13 от 13

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov