ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Обиколка на Витоша 2014г. Съвет за избор на обувки.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Обиколка на Витоша 2014г. Съвет за избор на обувки.
Автор Съобщение
novobraneca



Регистриран на: 11 Май 2014
Мнения: 32
Местожителство: София, Плевен, Априлци

Мнение Обиколка на Витоша 2014г. Съвет за избор на обувки. Отговорете с цитат
Здравейте,
скоро се записах за 100 километровата обиколка на Витоша през м.Юни и, съвсем естествено, идва въпросът с необходимата екипировка. Бих ви помолил да ми помогнете с изборът ми на подходящи обувки. Предполагам, че имате представа какъв е теренът по маршрута- много разнообразен! За да ви насоча във вашите предложения ще спомена, че съм ценител на качествените обувки, макар и да не ходя много често по планините- държа да са с мембрана GORE-TEX и подходяща подметка (Vibram). Носил съм Meindl, Raichel и др., но сякаш най-доволен останах от Lowa Kody GTX Mid.
Идеята ми е да не си взимам маратонки само за обиколката, а по-високи, но все пак леки обувки, които ще мога да ползвам и в туристически походи в планината. Сумата, която съм заделил за това удоволствие е 300лв.
Благодаря предварително и до скоро!
Нед Май 11, 2014 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ами остани си с Lowa-та.
Или ако сегашният ти чифт е вече съсипан от носене, вземи си нов пак от тях.
Щом си доволен, защо ти е нещо друго?

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Май 11, 2014 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Аз мисля да я пробвам по сандали!

_________________
www.summitsweb.com
Нед Май 11, 2014 7:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
novobraneca



Регистриран на: 11 Май 2014
Мнения: 32
Местожителство: София, Плевен, Априлци

Мнение Отговорете с цитат
Да, скъсаха се и ми трябва нещо ново. Бих искал да изпробвам други модели, току-виж с повече качества от ЛоватаSmile!
Нед Май 11, 2014 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
satzata



Регистриран на: 29 Окт 2009
Мнения: 256
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Аз мисля да я пробвам по сандали!


За пеша ли ми говориш? Това звучи ужасТно (не заради сандалите). Very Happy
Пон Май 12, 2014 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
ужасТно ще е, да Laughing

Иначе за обувките, най-удачно ми се струва с маратонки или нещо от сорта - теренът не предполага твърди обувки, а да не говорим, че обикновено е жега и колкото по-леко и проветриво, толкова по-добре.

Вчера минахме от Драгалевци до Мърчаево (грубо го сметнах малко над 20км) по сандали, сега имам леки болежки във възглавничката на единия крак, но няма плюски. Доволна съм, беше първото обуване на сандали за тая година.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Май 12, 2014 8:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
novobraneca написа:
Да, скъсаха се и ми трябва нещо ново. Бих искал да изпробвам други модели, току-виж с повече качества от ЛоватаSmile!

Качествата са нещо много относително. Едно от най-важните сред тях е обувката да се спогажда с крака ти. Щом Lowa-та се е доказала като "твоята" обувка, пердаши и занапред с такава. Ако си мислиш, че по-скъпа обувка ще ти е непременно по-удобна, по-дълговечна или пък ще ходи вместо теб, лъжеш се.
Но, разбира се, ако си се навил непременно да вземеш нещо друго, при това с условието да е по-скъпо, никой не може да те разубеди (то не че Lowa-та е сред евтинджосите, де!).
И за да не съм изцяло голословен, мисля, че това е перфектен чепик за конкретната ти задача - висока, дишаща, с мека и удобна подметка, с която ще ти еднакво добре както на трева, така и на черен път/пътека, както на камъни, така и на макадам и асфалт. Иначе теоретично можеш да ползваш всичко от маратонки до сандали, гумени цървули и всякакви други папуци.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Май 12, 2014 8:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Моят съвет също е сандали.
Миналата година бях със сандали и нямаше никакви проблеми.
Изобщо не мога да си представя за мен на правя подобен преход с обувка, предвид терена.
А той не е абсолютно нищо особено, че да те задължава с някаква по-особена обувка!
Освен това надявам се си даваш сметка, че да започнеш това с нови обувки е малко руска рулетка.
Направи няколко нормални прехода с каквото си намислил да купиш преди това.
И хиляда лева да похарчиш за чепици това не е никаква гаранция, че след първите няколко часа няма да ти смлатят краката.
А маратона е доста повече от няколко часа и въпреки съвсем тривиалният терен си е доста път.

Ако тази година участвам, ще бъда със същите сандали.
Вече не си знаят километрите и нямаме никакви тайни един от друг Smile
Пон Май 12, 2014 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
novobraneca



Регистриран на: 11 Май 2014
Мнения: 32
Местожителство: София, Плевен, Априлци

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
благодаря за отговорите! Поразрових се и съм се насочил към тези два модела:
http://www.redrockbg.com/product.php?id=1301
http://www.redrockbg.com/product.php?id=1298
Имате ли впечатления от тях! За мен, лично, покриват много от критериите ми Smile
Какво мислите вие?
Пон Май 12, 2014 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
novobraneca написа:
Здравейте,
благодаря за отговорите! Поразрових се и съм се насочил към тези два модела:
http://www.redrockbg.com/product.php?id=1301
http://www.redrockbg.com/product.php?id=1298
Имате ли впечатления от тях! За мен, лично, покриват много от критериите ми Smile
Какво мислите вие?

Значи ...
Първо, това са български обувки, правени в (Голема) Кутловица. Просто за информация, не за тяхното омаловажаване; но мнозина си казват "ще ги взема, щото са немски, па и баварски при това, няма начин да са кофти". Лично за мен това не е недостатък, особено като се има предвид, че 3/4 от "марковите" хипер-мега-гига-ултра-чепици се правят в Румъния.

По същество (за Burma; що се отнася до Торонтото ... хм, не мога да коментирам): хубави обувки са, стабилни, чудесно се ходи с тях във всякакви условия (вкл. сняг), НО ... кожата им е корава и има нужда от доста раздвижване докато се очупи и се напасне към крака ти. Не бих тръгнал с тях по 100-те на Витоша, още повече не бих тръгнал с тях по 100-те на Витоша, ако съм ги купил току-що.

В нашата къща отделно от това вече доста време вадим душата на Meindl Colorado и Meindl Softline Ultra, закупени точно от RedRock, единственият проблем с тях е посоченият по-горе. Той, разбира се, се решава с няколко предпазливи и по-кратки ходения преди голямото напиняне. Нещо, което ние, разбира се, не направихме и си платихме за това. Научихме си урока по трудния начин, както се казва.

Апропо, ако отидеш в Редрока, не пропускай да се поинтересуваш от това: AKU Tribute Leather. Изцяло кожени, без гортекси-мортекси, харни чепици са.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Май 12, 2014 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
novobraneca



Регистриран на: 11 Май 2014
Мнения: 32
Местожителство: София, Плевен, Априлци

Мнение Отговорете с цитат
хммм, това беше интересно! Явно съм много наивен да вярвам, че се правят в Германия тия чепици! Добре де, кажете нещо тогава за моделите на Scarpa или за Merrell Perimeter, на който толкова се възхищавамSmile
Пон Май 12, 2014 1:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Merrell Perimeter можеш да закупиш само на старо или ако организираш разкопки в някой склад.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Май 12, 2014 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Също така Меиндл-а е второ качество
Evil or Very Mad

_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Пон Май 12, 2014 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Stanev написа:
Също така Меиндл-а е второ качество
Evil or Very Mad

Второ качество на какво?

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Май 12, 2014 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Stanev написа:
Също така Меиндл-а е второ качество
Evil or Very Mad

Второ качество на какво?


Второ качество на обувката естественно. Всички БГ Мейндъли в Ред рок са Secondo grado или нещо от сорта на италияно. Махаш стелката и отдолу има печат с този надпис. Откъде знам? Ами преди време и аз се бях засилил да ги взимам, но сладурите от Редрок премълчаха този факт. Върнах им ги веднага и си взех Бестард от Стената, там нещата нямат грешка. А да и тези БГ Мейндъли се коментираха по форумите преди време, като се говореше за цени от производител около 100лв.
Пон Май 12, 2014 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov