ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Врачански балкан
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Врачански балкан
Автор Съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Врачански балкан Отговорете с цитат
23.11.08г. - Познавателен маршрут „Гората - място за живот и прием”

Този маршрут има за цел създаване на условия за развитие на алтернативни форми на туризъм, базирани на горското богатство в района на селата Горно и Долно Озирово - Община Вършец, като част от Природен парк “Врачански Балкан”, а именно:
1. Привличане на туристи в целевия район и създаване на възможностти за генериране на ползи сред местните хора, чрез използуване на природното богатство на района;
2. Създаване на възможности за интерпретация на Природен парк “Врачански Балкан” и горското богатство на целевия район;
3. Повишаване на информираността и ангажираността на местната общност към проблемите на съхраняването на горите и природната среда.
Проекта за изграждането на маршрута е финансиран от българо - швейцарска програма по горите (БШПГ) и е изпълнен в края на 2005 година.
Време за преминаване на маршрута: 2.50 часа. Маршрутът е изграден в непосредствена близост до с. Горно Озирово, намиращо се на 12 км. от гр. Вършец и на 32 км. от гр. Враца.
Все не намирах време да премина по този маршрут. Отлагах, отлагах и най-накрая в неделния /23.11.08г./ студен, но слънчев ден реших, че е време... Маршрута е приятен, няма голяма денивелация и се върви почти през цялото време в гора. За съжаление доста от надписите са се разлепили, а на места липсват и табелите. Това се е случило за тези три години съществуване. Не мисля, че някой умишлено е унищожавал табелите, но знае ли човек...
Сега, като голяма част от материала за четене липсва, се минава много по-бързо по маршрута - аз го преминах за 1.20 часа. Но не това е целта...

село Горно Озирово


табела №3






в посока на връх Миджур


връх Ком /вляво/


м.Котля - в центъра под скалите


връх Стрешеро-1215м


Ако бях отлагал още преминаването по маршрута, можеше и това да не видя... /става въпрос за табелите с надписите/.

Още снимки тук:
Чет Ное 27, 2008 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Враца - водопад „Скакля” - Враца Отговорете с цитат
28.12.08г. - Маршрут: Враца - старата варница - водопад „Скакля” - Войводин дол - проход „Вратцата” - Враца

Тръгнах от площад „Суми” в 09.55 часа. За половин час достигнах до табелата за начало на познавателния маршрут: „Войводин дол - Скакля”, която се намира в района на старата варница. След като пътеката пресече реката започва стръмно изкачване. 55 минути ми бяха необходими за да достигна до водопада. През по-голяма част от годината е безводен и затова не го броят за най-високия водопад в България. Беше замръзнал, както всяка година по това време.






След серия от снимки, продължих по стръмната пътека. След десетина минути достигнах до затрупания със сняг сипей. През дъждовно време се преминава внимателно през сипея. При ясно време се открива обзорна гледка към Враца. Наблизо е пещерата „Скакля”, с дължина 51 метра.

Враца


входа на пещерата

Към 11.50 часа достигнах едно обособено място за отдих. Тук човек може да си поеме дъх след доста стръмното изкачване. След това започва равен участък, който се преминава за петнадесетина минути. На край на поляната има един приятен заслон.

място за отдих


След заслона следва доста стръмно спускане /в началото/ по Войводин дол в гората. До табелата за край на маршрута стигнах за 50 минути. След около 5 минути бях на прохода. Там е построен заслон, дарен от Ротари клуб - Враца на алпинистите, които катерят по скалите.

вляво - проход „Вратцата”


заслона

В 13.45 часа бях отново на площад „Суми”. Този ден изминах 11 км за 3.50 часа.
Още снимки тук:
Пон Яну 12, 2009 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
ръкопляскания

Хубав си ни е Балкана... Не знаех за "познавателния маршрут: „Войводин дол - Скакля”, която се намира в района на старата варница." Това си е пътеката над Психодиспансера, нали? Не знам къде е старата варница Oops
Пейките и табелките над Скакля също са някакво нововъведение Rolling Eyes А заслона там преди май беше овчарска колиба...
Пон Яну 12, 2009 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Враца - водопад „Боров камък” - Враца Отговорете с цитат
31.12.08г. - Маршрут: Враца - проход „Вратцата” - с. Згориград - екопътека „Боров камък” - с. Згориград - проход „Вратцата” - Враца

Отново избрах началото на прехода да е площад „Суми”. Тръгнах в 09.30 часа. За 40 минути стигнах до проход „Вратцата”. Още 25 минути ми бяха необходими да до центъра на с. Згориград. Най-добре до тук да се стигне с автобус №20 или с такси. Така могат да се спестят 4-5 км трамбоване по асфалта. Както и да е.
От центъра на селото до табелата с надпис: <= ПЪРШЕВИЦА 6 стигнах за 30 минути. И тук се изненадах неприятно. Не бях минавал маршрута цяла година и не знам кога е направено това своеволие според мен. Табелката не беше наляво, както беше преди, а беше насочена по продължение на шосето..., защото пътеката бе заградена от дървена ограда /между къщата и реката/. Продължих по шосето, което криволичи, за да заобиколя къщата. Но едно каракачанско куче не мислеше така. Излезе от двора и тръгна към мен, като не преставаше да лае. Обърнах се и се направих, че се връщам. Кучето се прибра в двора. Реших пак да опитам да мина, но след като кучето пак излезе на пътя, се отказах. Реших да мина през реката и след това да продължа по пътеката. Но като приближих оградата видях, че има врата и през нея може да се мине. Мотах се десетина минути в този участък.
В 11.25 часа бях до табелата за начало на екопътеката. Не след дълго установих, че трасето е променено, като са изградени нови два моста над реката. Стария маршрут бе по-високо над реката.


След 15 минути достигнах един участък, който бе преправян през 2007 година. В периода: 22.10.06 г. - 15.04.07 г. /не знам точно кога е станало/ реката беше разрушила най-големия мост по екопътеката. Доста загадъчно е как е станало, защото разстоянието от вече бившия мост до реката е доста голямо. Затова бе направено ново премостване около една огромна скала.

този мост вече не съществува - снимка от 22.10.06г.


същия мост, който бе отнесен от водата - снимка от 22.10.06г.


новото трасе


подпорите са анкерирани в скалата

В 12.15 часа бях пред водопада.

водопад „Боров камък” - 63 м




След 15 минути бях на мястото, откъдето пада водата. Там имаше нови придобивки. Беше сковано обзорно място над водопада. Оттам се вижда и с. Згориград.

начало на водопада


обзорното място над водопада

В 12.50 часа бях на разклона на маршрут №5 /Враца - Пършевица/ и маршрут №12 /Пършевица - Околчица/. До тук вървях по маршрут №5, а продължих по маршрут №12.
След 20 минути отново следаше разклонение - маршрут №12 продължаваше надясно, а аз продължих наляво в посока с. Згориград. След половин час в гората излязох на едно озорно място, от което се вижда водопада.

отново водопада...


пътеката до водопада върви успоредно на река Лева

След това пътеката пак навлиза в гората. В интерес на истината има много пътеки, като всички водят към селото. Няма опасност от изгубване. Миналият път, когато слизах се озовах почти на центъра на селото. Но сега стигнах до табелата за край на екопътеката /или до това, което е останало от нея/. Цялата екопътека я преминах за 2.50 часа - около 6.60 км.
След това започна досадното трамбоване по асфалта към Враца. В 15.30 часа бях на изходната точка - площад „Суми”. Равносметката за деня бе 20.78 км за точно 6.00 часа.
Още снимки тук:
Пон Яну 12, 2009 7:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Ето малко снимки на Скакля и Боров камък и от мен.

Боров камък:

http://cid-980fcb32debfd514.skydrive.live.com/browse.aspx/Zgorigrad%20vodopad%20Borov%20Kamak

Скакля:

http://cid-980fcb32debfd514.skydrive.live.com/browse.aspx/Voevodin%20dol%20vodopad%20Skaklia
Пон Яну 12, 2009 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Тия водопади са много хубави. Ако бяха и с повечко водица щеше да са № 1

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Яну 12, 2009 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Мисля че ранната пролет са по-пълноводни, особено Скакля.
Пон Яну 12, 2009 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
redex написа:
Мисля че ранната пролет са по-пълноводни, особено Скакля.


За съжаление водата на Боров камък я каптират и почти никога не е пълноводен Confused Последно с вода съм го виждала на 1ви май 2004 Rolling Eyes Година по-късно едвам църкаше Confused
Пон Яну 12, 2009 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
ръкопляскания

Хубав си ни е Балкана... Не знаех за "познавателния маршрут: „Войводин дол - Скакля”, която се намира в района на старата варница." Това си е пътеката над Психодиспансера, нали? Не знам къде е старата варница Oops
Пейките и табелките над Скакля също са някакво нововъведение Rolling Eyes А заслона там преди май беше овчарска колиба...

Точно така - над Психодиспансера е била тази варница.
Табелите от този вид съм видял за първи път през октомври 2006г.
Точно преди заслона вляво има овчарска колиба, а на мястото на заслона нямаше нищо...
Всички маршрути на територията на Врачански балкан са тук:


Последната промяна е направена от Valio на Вто Яну 13, 2009 5:21 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Яну 13, 2009 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ясно за колибата. На мен последните ми ходения в оня район са били все през пътеката над Медковец (досадния път с многото серпентини) и въобще не съм излизала над Скакля скоро.
Вто Яну 13, 2009 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
ръкопляскания

Хубав си ни е Балкана...

Gamina написа:
...и въобще не съм излизала над Скакля скоро.

Хубаво е да си го припомниш този наш роден Балкан. Very Happy
Моя най-голям преход е: Враца - водопада "Скакля" - по пътеката за хижа "Околчица" - разклона за хижа "Пършевица" - мина "Медна" - хижа "Пършевица" - Горски дом - вилата на АЕЦ - пещерата "Леденика" - Враца. И всичко това за осем часа, без да броя около един час за обяд в Горския дом. Даже влизах в пещерата с последната група за деня.
Very Happy Very Happy Very Happy
Сря Яну 14, 2009 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Моя най-дълъг е къде-къде по-скромен:
Вратцата-Згориград-Боров Камък-Пършевица-вилата на МВР за по едно кафе-Враца. С голям разплох на поляната над водопада и дълго кафе на ме-ве-ре-то излезе към 7 часа.
Идея си нямам колко километра са това Rolling Eyes
До Околчица през Скакля имаш ли представа колко са?
Сря Яну 14, 2009 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
На мен пълноводна Скакля много ми липсва. Като бях малка, през зимата по цялата стена замръзваше водата и още от града се виждаше като голяма бучка лед. Много ми се искаше тогава да стигна до там... а сега пък няма вода Smile

_________________
Сря Яну 14, 2009 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
Kat написа:
На мен пълноводна Скакля много ми липсва. Като бях малка, през зимата по цялата стена замръзваше водата и още от града се виждаше като голяма бучка лед. Много ми се искаше тогава да стигна до там... а сега пък няма вода Smile

Тук ще видите клипче на един приятел Миро на водопада Скакля след дъжд.
Чет Яну 15, 2009 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение екопътека "Боров камък" Отговорете с цитат
Едно и също място по екопътеката, снимано през всички сезони: есен, зима, пролет и лято.

Вто Яну 20, 2009 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 1 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov