ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Врачански балкан
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Врачански балкан
Автор Съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Враца - Ибишов валог - Враца Отговорете с цитат
01.09.13г.:
Маршрутът ми за деня съм го описвал преди. Но сега открих нова пътека за пещерата Леденика.
Хванах си пътеката за хижа Леденика по Маршрут №1 и на следващата серпентина видях табела. Беше някак си встрани от маршрута. Досега не бях виждал табела на това място. Реших да проверя и тогава разбрах за новия маршрут, наречен ”туристически маршрут Враца - пещера Леденика”. В последния уикенд разбрах, че пътеката започва от пролом „Вратцата” и никъде не пресича автомобилния път.
По някое време /около 0.50 часа след разклона за село Згориград /тази пътека се сля с пътеката по маршрут №1. След това всичко е същото, с тази разлика, че има подобрения по маршрута.

Снимките:
Чет Окт 03, 2013 8:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение с. Очин дол - х. Пършевица - Боров камък - с. Гара Лакатник Отговорете с цитат
Предисловие:
Около един месец предварително резервирах 15-20 места на хижа Пършевица. Десетина дни преди датата се обадих на хижата, за да ми потвърдят, че всичко е наред с резервацията.
Драмата настъпи в седмицата на пътуването. Шого се обаждал на хижата да запази места, но му отказали, защото щяло да има 30 ученици. Последва ново обаждане на хижата. „Спокойно, има запазени 15 места за теб”, ми казаха. „Но ние сме 19 човека”, му отвърнах. Почнах да мисля, кои могат да са на палатки... В четвътрък пак се обадих на хижата за последни новини. „Спокойно, ще ви настаним всичките, защото учениците се отказаха...” В петък вечерта ми звънят от хижата, не мога ли да се обадя на още хора да дойдат...

1 ден: 07.06.14г.:
Тръгнахме 4 коли в 07.45 часа от София. С 5-тата кола /от Пазарджик/ и с 6-тата /болницата/ щяхме да се срещнем в село Очин дол.

комплекс "Дядо Йоцо гледа"


пред паметника на "Дядо Йоцо гледа…"


С две коли отидохме до село Гара Лакатник, като оставихме моята кола там, защото по план утре щяхме да слезем там..

запълнихме площада на селото, като от ляво на дясно четирите коли са наши (липсват моята кола и шестата кола /болницата/)


групата е голяма - 22 човека, едно бебе и едно куче...


Кобилини стени


Направихме по-голяма почивка на заслона под връх Остра могила, само групата, която щеше да се връща вечерта продължи към хижа Пършевица и водопад Боров камък.

Кобилини стени


на връх Бегличка могила - 1482 м.н.в., първенец на Врачански балкан


На хижа Пършевица направихме по-голяма почивка за обяд, пиене на бири и т.н. Междувременно се разбра, че групата на Зори се е замотала около дивечовъдното стопанство. Разбрахме се да ни изчакат.
На отклонението от асфалтовия път се събрахме всички.

по пътя за водопад "Боров камък"


водопад "Боров камък"


Помотахме се доста около водопада, като междувременно Зори, Преслава и Веско тръгнаха, защото искаха по светло да са в Очин дол. След това се чухме по телефона и разбрах, че са успели.

2 ден: 08.06.14г.:
Бях определил час на тръгване - 08.00 и понеже по-голяма част от групата се мотаеха, Иван и хората от неговата кола тръгнаха към Бегличка могила.

обща снимка на по-голяма част от групата


Останалите тръгнахме 35 минути по-късно. Уж всички тръгнахме към върха, но по едно време всички се отказаха и ми се обадиха по телефона, за да питат накъде да продължат. Аз бях хванал добро темпо и бях доста напред... Ванката ми направи една снимка на върха и аз хукнах към връх Пършевица, и междувременно да настигна другите. „Чакай бе, и ние ще минем през тези върхове”, ми каза Ванката... Но няма кой да ги чака...

връх Пършевица и Безименен връх


Постепенно Иван и Пенчо ме настигнаха. Движехме се по билото и видяхме останалите, слезли незнайно защо в ниското, да си почиват.

чешма по пътя за презареждане и изстудяване на бира...


Направихме по-голяма почивка на първата чешма по пътя. На кръстовище в село Миланово има интересни табели...

всички пътища водят към Враца... (пътят зад мен също води за Враца, но почти до хижа Пършевица е черен)


Възстановихме бирения баланс в селото и хапнахме.

паметник "Септемврийци - 1923"


вече съм над алпийски заслон “Орлово гнездо”


Лакатнишките скали, река Искър и село Гара Лакатник


кръст в памет на загиналите алпинисти и планинари и паметник "Септемврийци - 1923"


заслон “Орлово гнездо”


В 15.30 часа бяхме при колата. До 15 минути се събрахме всички шофьори /без този, който возеше болницата, но неговата кола не беше на Очин дол/ и ги закарах до Очин дол да си вземат колите.
Последва кръчма - разбор в ресторант Валдес в село Церово и прибиране, който от къде е...

Всички снимки:
Пет Авг 15, 2014 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
От билото до Миланово по черния ли път се минава или има и преки пътеки?

Хубаво село Миланово, преди два дни катерих по асфалта от Лъкатник в жегата в 2 часа, много красив е пътят.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Пет Авг 15, 2014 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
JWalker написа:
От билото до Миланово по черния ли път се минава или има и преки пътеки?

Хубаво село Миланово, преди два дни катерих по асфалта от Лъкатник в жегата в 2 часа, много красив е пътят.

Минава се по черни пътища и пътеки, които "сечат" серпентините на пътя, който много заобикаля. Мисля, че има и маркировка...
Пет Авг 29, 2014 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mnikolova_mn



Регистриран на: 04 Юли 2014
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
а като времетраене от гара Лакатник до паметника без размотаване, с по-бърз ход за колко може да се вземе ? 1ч. пресилено ли звучи? Всъщност май разполагаме с 1ч и 30м. за качване и слизане по същия път. Влакът ни пристига към 14ч. и трябва до 17:30ч. да сме на х.Тръстеная, пък искаме да надзърнем панорамата от скалата. Четох, че прехода от гара Лакатник до хижата е 2 часа. Моля за коментар тези които познават маршрута и съвет за пътеката.
Чет Окт 23, 2014 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaples14



Регистриран на: 08 Авг 2013
Мнения: 48
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Повече е от 2 часа. От гарата има 7 км по шосе до с. Лакатник и от там още час и половина до Тръстеная. С качване до паметника трудно ще стигнете до 17:30 на хижата.
Чет Окт 23, 2014 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mnikolova_mn



Регистриран на: 04 Юли 2014
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
т.е е поне 3 часа пътя и излиза, че не следва да се катерим до паметника изобщо. Кофти. За късмет и минаваме към зимно часово време скоро... А пътеката маркирана ли е от с. Лакатник до самата хижа и какъв е терена - през гора или е по скалист с оглед наличието на повече кал след дъждовете???
Пет Окт 24, 2014 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
mnikolova_mn написа:
т.е е поне 3 часа пътя и излиза, че не следва да се катерим до паметника изобщо. Кофти. За късмет и минаваме към зимно часово време скоро... А пътеката маркирана ли е от с. Лакатник до самата хижа и какъв е терена - през гора или е по скалист с оглед наличието на повече кал след дъждовете???


Пътеката реално е черен път, изисква се талант за да я/го изгубиш (е аз успях, понеже се правих на тарикат да подсичам пътя...) Но се стига без проблем с нормална кола (да не е много ниска все пак де). Кал ... еми тая година има. Аз преди седмица се качих на Тръстена, но от Бов. Също приятно, като километри е същото. Ще вървите през поляни.
Хубаво време! Smile

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Окт 24, 2014 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mnikolova_mn



Регистриран на: 04 Юли 2014
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
много благодаря за инфото, колега. Ние сме планирали да минем през Бов на връщане, ама ни се ще и манастира някак си да зърнем, щото сме от бая далеко /да си оправдаем пътя дето се вика/. Та дали за 1 ден с тръгване от хижата през манастира ще успеем да се доберем по светло /17:30ч./ до гара Бов???
Пет Окт 24, 2014 4:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mnikolova_mn написа:
много благодаря за инфото, колега. Ние сме планирали да минем през Бов на връщане, ама ни се ще и манастира някак си да зърнем, щото сме от бая далеко /да си оправдаем пътя дето се вика/. Та дали за 1 ден с тръгване от хижата през манастира ще успеем да се доберем по светло /17:30ч./ до гара Бов???

Кой манастир?
Ако е "Седемте престола", то пътя от Тръстеная за Бов не минава оттам. Слизате до манастира и оттам до спирка Пролет, откъдето хващате влак. Възможно е за един ден.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Окт 24, 2014 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
mnikolova_mn,
какво стана, стана ли? Подробности...?

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Окт 26, 2014 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mnikolova_mn



Регистриран на: 04 Юли 2014
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Планирано е за края на идната седмица ако времето позволява.Благодаря на всички за инфото.Ако е кофти и вали ще търся алтернативни варианти.Нещо около гара Бов - водопада, проблемът е, че няма много опции за нощувка
Пон Окт 27, 2014 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
mnikolova_mn написа:
Планирано е за края на идната седмица ако времето позволява.Благодаря на всички за инфото.Ако е кофти и вали ще търся алтернативни варианти.Нещо около гара Бов - водопада, проблемът е, че няма много опции за нощувка


Точно където свършва асфалта и започва пътеката в гората за водопада - е точно там в ляво има симпатична къща за гости. На портичката има написан телефон. Не съм бил в нея, не знам и цени, но отвън изглежда супер. Ако искаш ми пиши, ще разровя снимките, мисля че съм снимал табелката с телефона.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Окт 27, 2014 8:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mnikolova_mn



Регистриран на: 04 Юли 2014
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, "packo packov" аз вече звъних във въпросната къща - "Скакля" и ми отвърнаха, че я дават през зимата само цялата, което не ме устройва, защото сме двама /то другия се опъва малко/ , а на мен ми се е допило малиново вино на х.Тръстеная или по-скоро ме досърбели краката за ходене. Не знам защо се спрях на този район. Май нещо зациклих от към маршрут.
Към "Mariana1000" - докато рових из форума намерих ваше мнение:

"От Тръстеная до манастира има път, по който се слиза лесно и бързо, започва от фермата, която е малко по-нагоре от хижата.
(По пътеката с жълтата маркировка се опитахме да се качим преди няколко години, стигнахме донякъде, но беше много обрасла и изглеждаше направо изоставена, така че решихме да не се мъчим и продължихме по път, но доста обиколен (не този, за когото писах по-нагоре). Оттогава се каним да проучим пътеката, но все нещо става, включително и преди месец, когато се отказахме заради дъжда и слязохме в Бов.)"

В крайна сметка как е маркирана пътеката от х.Тръстеная до манастира 7 престола?
Моля, някой който е минавал скоро да пише. Интересува ме точно в тази посока, а не обратно, защото нощувката ще е на хижата. Даже тайничко се надявам да има и други в нашата посока. За сега планът е следния:
1. Пристигане на гара Лакатник в 14:10ч. От там с бусче до с.Лакатник / говорих с кмета и се надявам да помогне, като се заплати за транспорта естествено, но се пести време/.
2.Преход с.Лакатник - х.Тръстеная - нощувка
3.х.Тръстеная - манастир 7 престола - и тук "тъмна индия" за пътеката ................
4. Манастира - сп. Пролет или Елисейна ????

Помагайте!!!
Пон Окт 27, 2014 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Манастира - сп. Пролет или Елисейна

Сп. Пролет, Елисейна е далече. А от манастира може да вземете бусче на долу, тръмбоването по асфалта не е от най приятните и е доста.
Пон Окт 27, 2014 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 5 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov