ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Екопътека Мелник - Роженски Манастир
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Екопътека Мелник - Роженски Манастир
Автор Съобщение
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Екопътека Мелник - Роженски Манастир Отговорете с цитат
Здравейте,

Макар и този форум да е изцяло посветен на високата планина, може би ще е интересно да споделя няколко снимки от пътеката Мелник - Роженски Манастир.
От тур. спалня в Мелник има табела, указваща отбивката за екопътеката. В началото табелите са на всеки 15 метра, но след като последните къщи на Мелник останат назад, иначе чудесната маркировка до момента, изчезва. Доста се лутах на едно възлово разклонение, поех по грешната посока (наляво), но след това се върнах и продължих очевидно по правилната пътека. След ходенето по долината на пресъхналата Мелнишка река (жалко за реката), пътеката започва да се изкачва стръмно по един от характерните "мелове". Обръщайки се назад, виждаме Мелник сгушен долу в ниското:




Продължавайки нагоре, гледките стават все по - живописни:



Скоро се достига билото, където наградата е самотна пейка под още по-самотно дърво:



А наоколо море от мелове:



Следва спускане по разлятите склонове над село Рожена и поклонение пред манастирската Чудотворната Икона.

Всички снимки тук:

http://picasaweb.google.com/natchobg/BulgariaMelnik#

Поздрави !
Съб Ное 29, 2008 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Искам снимките! Отговорете с цитат
Драги Начо, липсват снимките! Останали са само двоеточията, които ги загатват. Маршрутът е чудесен и е добра новина, че са направили пътеката. Преди години се скачаше по едни камънаци, едни баражи на сухата река... В Мелник стои ли още великолепната сграда на бившия музей или вече е паднала? А монасите в Роженския манастир още ли гледат пауни? И още ли взимат пари за вход Cool ?
Съб Ное 29, 2008 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Драги Начо, липсват снимките! Останали са само двоеточията, които ги загатват.

Аз снимките ги видях без проблеми Rolling Eyes

То нищо, че не е високо в планината, хубаво си е мястото, заслужава да се види. Само дето в Мелник атмосферата хич не ме накефи - и там са го обърнали на печалбарство. Всичко изглежда едно такова изкуствено... абе като за туристи!

Ето още снимки от същата екопътека: http://picasaweb.google.com/psoboleva/Melnik_rupite#
Нед Ное 30, 2008 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Voludar



Регистриран на: 03 Ное 2008
Мнения: 63
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз бях в роженския манастир това лято...вход нямаше...а манастира е толкова запустял...жива душа няма..само поп-а седи в църквичката и това е...иначе много красив манастир...същинско докосване до миналото..но за жалост никой не го поддържа Rolling Eyes
Нед Ное 30, 2008 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Eee, ти пък сега. Разбира се, че форума не е изцяло за високата планина. Аз съм пускал поне 4 теми за мелнишко със снимкови препратки към тях. Последната е 2 теми под тази даже. Cool

Една корекцийка от мен. Цитат: "След ходенето по долината на пресъхналата Мелнишка река (жалко за реката), пътеката започва да се изкачва стръмно по един от характерните "мелове". Обръщайки се назад, виждаме Мелник сгушен долу в ниското:

Това не е Мелнишка река, а пресъхващо поточе, което се казва Роженско дере. Мелнишката река идва откъм с. Долени и минава в северния край на гр. Мелник, където приема притока си Сугаревска река. Роженското дере, по което си ходил, идва от изток и се влива в Мелнишка река при чинара преди паметника на Яне Сандански. През 1986 г. го прекръстиха на Роженски дол. Явно думата дере не им харесва. Wink

Поздравления за ходенето.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Ное 30, 2008 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Роженски манастир Отговорете с цитат
Voludar написа:
Аз бях в роженския манастир това лято...вход нямаше...а манастира е толкова запустял...жива душа няма..само поп-а седи в църквичката и това е...иначе много красив манастир...същинско докосване до миналото..но за жалост никой не го поддържа Rolling Eyes


Ай са глупости - запустял - друг път!...
Манастира си е фърси и е доста посещаем и поддържан - аз на палатка ок. 20.09.2008г. спах на поляната пред него и после него ден два пъти го разглеждах - разкошотия да шия... Едва издебвах моменти за снимка да няма хора
СНИМКИ ТУКА

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Дек 01, 2008 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Снимките Отговорете с цитат
Аз писах, че в нашия форум липсват снимките, а не евентуално в Picasaweb. Виждам само снимката на Мелник със сипеите. По-нататък има три двоеточия с празни места, които подсказват, че би трябвало да има и снимки. "... гледките стават все по - живописни: ", "...още по-самотно дърво: ", "... море от мелове: "

Когато бях на манастира преди няколко години, той беше наистина много добре поддържан. Включително екзотичните птици. Единствено лошо впечатление ми направи касичката на портала, която ни принуждаваше да платим за вход. Тогава се говореше, че игуменът и монасите са обвинявани в някакъв религиозен уклон. За сега не знам, може да са сменени.
Пон Дек 01, 2008 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Снимките Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Включително екзотичните птици. Единствено лошо впечатление ми направи касичката на портала, която ни принуждаваше да платим за вход. Тогава се говореше, че игуменът и монасите са обвинявани в някакъв религиозен уклон. За сега не знам, може да са сменени.

Я птици и каси не видех никъде... Свободно си се влиза там.
Ама много е автентичен тоя манастир - много му се кефя.
Апропо - некви гърци са дали бая пари за реконструкции ли /покрива с нови керемиди ми се видя/, поддръжка ли не знам - пред манастира в дясно има неква щуротия на земята - голамо кръгло нещо с надпис вътре - едвам се разчита - ама е на гръчки...

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Дек 01, 2008 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Отговорете с цитат
Привет,

Очевидно има проблем с публикуването на снимките. Когато пуснах темата в събота, всичките 4 снимки си бяха там. После останаха 2, сега е само една. Здраве да е, ще пиша на модераторите.
Манастира съвсем не е безлюден, наред с Рилския, Бачковския и Дряновския е един от най-посещаваните. Пауни няма, но сега се сетих че като посетих тази пролет манастира Св. Наум (Охридско Езеро), там имаше поне 10 пауна.

Поздрави!
Пон Дек 01, 2008 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Абе, Начо, ни мисля, че има някакъв проблем с показването на снимките:













Проблемът е при теб. Не пускаш правилния линк от там насам. Показването на снимки директно от Пикаса е доста особено, за целта прочети - препоръки при пускане на снимки- и по точно второто мнение на насам - натам!

_________________
Пон Дек 01, 2008 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Благодарност за снимките Отговорете с цитат
Те страхотни тия снимки, брей! Сякаш за илюстрации към Библията са правени, особено двете със самотното дърво. Значи, имало защо да настоявам! Very Happy
Пон Дек 01, 2008 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Благодаря Кат Отговорете с цитат
...за това че си направи труда да постнеш вместо мен снимките от пикаса!

Продължавам да твърдя че има техн. проблем, но предлагам да затворим дискусията на тази тема - има си хора, които поддържат технически този сайт и те ще преценят.

Поздрави !
Пон Дек 01, 2008 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
не мисля, че това е проблем на админите. Постването на снимки от Пикаса си е проблем много отдавна, когато за пръв път исках да пусна тук снимки от там. Тогава потърсих на помощ Дидо и двамата си блъскахме главата много време, докато разберем, че не е възможно поставето. После се оказа, че има начин и той е описан от Поли / насам- натам/ във въпросния линк по-горе.
За доказателство - ето адресите на снимките, които ти си постнал
Arrow тази която се вижда е с параметри http://lh4.ggpht.com/_mWHJl0eqSOY/SS_9MaG7HEI/AAAAAAAAAqM/4N-PreT7zL4/s800/DSC_0206.jpg
Arrow втората е с параметри http://lh4.ggpht.com/_mWHJl0eqSOY/SS_9FzK1zzI/AAAAAAAAApM/tLIG1dZaeaE/DSC_0151.jpg тоест липсва въпросното s800 на ключовото място
Arrow третата е същата http://lh5.ggpht.com/_mWHJl0eqSOY/SS_9K1cCwcI/AAAAAAAAAp8/7AeydTEdWUU/DSC_0210.jpg
Arrow четвъртата също http://lh5.ggpht.com/_mWHJl0eqSOY/SS_9NGqZPSI/AAAAAAAAAqU/p1-v9k8V7Cc/DSC_0200.jpg

аз продължавам да твърдя, че грешката е при теб Exclamation Exclamation

_________________
Пон Дек 01, 2008 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Едно, две, три проба! Отговорете с цитат
Я да проверим! Отварям сайта на Начо в Picasa, намирам снимката, която най-много ми харесва, и я отварям. С десен клик и properties копирам координатите на снимката. После я вмъквам между [img] и [/img] тук. Сега я гледам с възхищение:



Тази процедура е приложима за (общо взето) всичко картинки. Както пише Насам-Натам, снимките в Picasa имат предимството, че можем сами да променяме големината им. Така и направих: увеличих я от 640 на 800 пиксела.

Още две думи за манастира. Той действително е един от най-красивите в България. Когато човек го доближава, пред него се простира огромната му ограда с надстройка вдясно. А най-отгоре - живописна куличка. От вътрешния двор пък се виждат интересните конструкции на стълбите, балконите, та дори уникалните водостоци (в Уикипедията има хубава снимка на манастирската сграда откъм двора). . Преди повече от тридесет години, когато за първи път го посетих, отвън стояха вековните брястове - вече изсъхнали от "холандската" болест, но все още импозантни. Сега няма и помен от тях. А ако се бяха погрижили да ги възстановят, сега щяхме да се любуваме на доста внушителни дървета.
Вто Дек 02, 2008 1:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Начо, отворих ти мнението за редакция. На 1-вата снимка имаш коректно задаване на размера (s800), на другите това липсва. Ако добавиш /s800/ на останалите снимки, ще се покажат.

По-здрави ....

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Дек 02, 2008 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov