ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Марагидик - от Априлци, през Турски рът
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Марагидик - от Априлци, през Турски рът
Автор Съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Марагидик - от Априлци, през Турски рът Отговорете с цитат
В изборния ден ние избрахме това:
Априлци /от ВЕЦ "Видима/ - по пътя към Видимско пръскало - Турски рът /Екопътека на балканджиите/ - Кънчевото /премката между Юрушка грамада и Марагидик/ - Марагидик - паметник на Цанко Дюстабанов - екопътека "Бунаря" - Мечо чакало - ВЕЦ "Видима". Преходът е 18 км, денивелацията е над 1380м, пътеките са маркирани със синя маркировка в изключение на участъка: погледна площадка с показалец на Турски рът - Кънчевото /премката/ - Марагидик - паметник на Ц. Дюстабанов, но пътеките са добре видими и лесно проследими.

На Марагидик му запуши главата, като разбра, че ще го инспектираме:


Покрай пътеката за Видимско пръскало - красоти:






Началото на Екопътеката на балканджиите, която се качва към Турски рът:


Турски рът:


После се качихме нагоре към премката между Марагидик и Калпака, която ми казаха, че се наричала Кънчевото:
По пътеката към премката:




Поглед към Джендема - Михова планина /коригирано/:


Скали:


и водопади:


На Марагидик:


Слизаме на север от Марагидик към паметника на Цанко Дюстабанов:


Поглед назад към Марагидик:


Паметникът на Цанко Дюстабанов:


Линк към всички СНИМКИ
.


Последната промяна е направена от Plamen К на Пет Юни 06, 2014 2:00 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Май 26, 2014 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Направили сте най-добрия избор за разходка, а и времето е било със Вас!
Ние в неделя бяхме на вр.Ком ала не можем да се похвалим с такова време.
Пон Май 26, 2014 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ledena_kukla



Регистриран на: 05 Мар 2013
Мнения: 17

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасна разходка. Smile Точно преди година бяхме по тези пътеки от Марагидик през паметника на Дюстабанов в посока Острец. На моменти в гората си беше лабиринт поради трудното следене на маркировката, която се губеше на моменти. Даже глиганите, дето срещнахме, разбраха. Very Happy Та да използвам случая да питам - все още ли е такова състоянието на маркировката? Smile

_________________
Get lost in nature and you will find yourself...
Пон Май 26, 2014 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toc



Регистриран на: 09 Юни 2013
Мнения: 76
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
ledena_kukla написа:
Прекрасна разходка. Smile Точно преди година бяхме по тези пътеки от Марагидик през паметника на Дюстабанов в посока Острец. На моменти в гората си беше лабиринт поради трудното следене на маркировката, която се губеше на моменти. Даже глиганите, дето срещнахме, разбраха. Very Happy Та да използвам случая да питам - все още ли е такова състоянието на маркировката? Smile


Ммм, по-миналата година и аз имах същото приключение /но без глиганите Smile/. След паметника на Цанко Дюстабанов за малко да продължим право на север по една прекрасна маркировка, която явно щеше да ни свали към центъра на Априлци, а не към Острец, но навреме се усетих и се върнахме и намерихме вярната пътека. Особено забавно беше слизането от поляната с ловджийското чакало... - няма такива трънаци и къпинаци... Smile
Вто Май 27, 2014 12:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
ledena_kukla написа:
Прекрасна разходка. Smile Точно преди година бяхме по тези пътеки от Марагидик през паметника на Дюстабанов в посока Острец. На моменти в гората си беше лабиринт поради трудното следене на маркировката, която се губеше на моменти. Даже глиганите, дето срещнахме, разбраха. Very Happy Та да използвам случая да питам - все още ли е такова състоянието на маркировката? Smile


Как е маркировката на север от паметника в посока Острец не знам, защото ние тръгнахме горе долу обратно в посока Турски рът, сиреч на югозапад. От чешмата до паметника почва чудесна синя маркировка, това е подсичаща реброто пътека, която слиза в дерето до т.нар. Мечо чакало и после покрай дерето се излиза до пътя за Видимско пръскало. И после се върнахме назад до ВЕЦ "Видима", където бяхме оставили колата. Получи се кръгов маршрут. Тази пътека със синя маркировка се нарича "Екопътека "Бунаря". Пътеката е много стръмна, ако ще се ползва за изкачване, но има пейки за почивка тук-там. Smile Ще приложа схема тия дни.
Вто Май 27, 2014 10:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 388

Мнение Re: Марагидик - от Априлци, през Турски рът Отговорете с цитат
Чудесна кръгова разходка, която често правя(последно беше на 20 май Smile)


Plamen К написа:


Поглед към Джендема. На това май му казват Централен ръб:



това е Михова планина, продължението на Голям осрядък
Вто Май 27, 2014 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toc



Регистриран на: 09 Юни 2013
Мнения: 76
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,
Понеже мисля тази събота/неделя да се кача до Марагидик по твоя маршрут да попитам в този участък - Турски рът /Екопътека на балканджиите/ - Кънчевото /премката между Юрушка грамада и Марагидик/ - има ли нещо по-особено за което да внимавам. Доколкото се ориентирам по триизмерната карта на БГМаунтинс вероятно пътеката трябва да продължава по нещо като ребро нагоре докато се излезе на премката/то пътека няма на картата де, ако мина ще запиша трак и ще пратя за добавяне/?

Ето скрийншот на картата, с червено съм маркирал къде мисля, че минава пътеката:
https://lh3.googleusercontent.com/JQfrdGxB07cKulnNgxBTrkYrcytWOnMy3ECBYsGjKIjQ=w1458-h933-no
Сря Авг 12, 2015 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
toc написа:
Ето скрийншот на картата, с червено съм маркирал къде мисля, че минава пътеката:
https://lh3.googleusercontent.com/JQfrdGxB07cKulnNgxBTrkYrcytWOnMy3ECBYsGjKIjQ=w1458-h933-no

Човече, тъй както си завъртял картата хич не мога да вдяна, какво имаш предвид.

Пътеката по турски рид е голяма и широка и ако вървиш нагоре, ще се иска сериозен талант да я объркаш. При слизане не е точно така. Особено трудно се хваща началото.

Като се качваш, след голямата поляна на Турски рът влизаш в гора. Тук пътеката се провира между многобройни скали, но следва най-общо ръба. Като се излезе от гората, пътеката завива на дясно, изоставя ръба и почва да подсича докато те изкара на седловината.
От там е ясно: газ през хвойната до Мара гидик.

Тука може да видиш терена как изглежда.
Чет Авг 13, 2015 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toc



Регистриран на: 09 Юни 2013
Мнения: 76
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
toc написа:
Ето скрийншот на картата, с червено съм маркирал къде мисля, че минава пътеката:
https://lh3.googleusercontent.com/JQfrdGxB07cKulnNgxBTrkYrcytWOnMy3ECBYsGjKIjQ=w1458-h933-no

Човече, тъй както си завъртял картата хич не мога да вдяна, какво имаш предвид.

Пътеката по турски рид е голяма и широка и ако вървиш нагоре, ще се иска сериозен талант да я объркаш. При слизане не е точно така. Особено трудно се хваща началото.

Като се качваш, след голямата поляна на Турски рът влизаш в гора. Тук пътеката се провира между многобройни скали, но следва най-общо ръба. Като се излезе от гората, пътеката завива на дясно, изоставя ръба и почва да подсича докато те изкара на седловината.
От там е ясно: газ през хвойната до Мара гидик.

Тука може да видиш терена как изглежда.


Картата съм я завъртял в посоката на движението Smile От стрелката горе вляво се вижда накъде е север - пада се на 8 часа. Горе вляво се вижда и Марагидик, така че не знам какво не й е ясно на картата Smile
Благодаря това ми трябваше като информация - ще го качваме само, така че объркване няма да има Smile Към Марагидик е ясно, а слизането ще е през паметника на Цанко Дюстабанов, да видя колко по-обрасло е станало от последното ми минаване там Smile
Чет Авг 13, 2015 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
toc написа:
не знам какво не й е ясно на картата Smile
Изрязал си части, които са ми нужни за да бъда прецизен, но: там, където излизаш от гората си го начертал напред и наляво. Това е грешно. Пътеката завива надясно, изоставя ръба и почва да подсича надясно, докато те изкара на седловината.
Чет Авг 13, 2015 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toc



Регистриран на: 09 Юни 2013
Мнения: 76
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
toc написа:
не знам какво не й е ясно на картата Smile
Изрязал си части, които са ми нужни за да бъда прецизен, но: там, където излизаш от гората си го начертал напред и наляво. Това е грешно. Пътеката завива надясно, изоставя ръба и почва да подсича надясно, докато те изкара на седловината.

Да, благодаря, разбрах че не ми е много точен чертежа от предния ти пост Croc , иначе на картата ясно се вижда, че седлото се пада малко вдясно, но не бях сигурен от къде точно минава пътеката затова прокарах линията догоре по реброто.
Чет Авг 13, 2015 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
denevp



Регистриран на: 26 Юли 2015
Мнения: 3
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Ще съм благодарен, ако някой сподели трак за слизане от Марагидик през паметника на Цанко Дюстабанов до кв. Острец.
Ходил съм два пъти до върха, но все по стандартната пътека.
Чет Авг 13, 2015 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toc



Регистриран на: 09 Юни 2013
Мнения: 76
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
denevp написа:
Ще съм благодарен, ако някой сподели трак за слизане от Марагидик през паметника на Цанко Дюстабанов до кв. Острец.
Ходил съм два пъти до върха, но все по стандартната пътека.

В събота ще ходя в района и вечерта или в неделя ще мога да ти дам трак до паметника на Цанко Дюстабанов и от там към ВЕЦ Видима.
Имай в предвид, че към Острец ходенето си е почти глиганинг Smile Рядка маркировка, доста обрасло, почти никой не ходи и няма видима пътека. Макировката, която дават по картите в частта от паметника надолу съответвства донякъде само на действителносттта - в един момент /след връх Седлото ако не се лъжа/ трябва да се отклониш наляво /запад/ за да излезеш на една поляна с ловно чакало и от чакалото да се спуснеш директно по един обрасъл с капини склон до дерето и пътя. А според картата маркировката трябва да държи дясно /изток/ и да се спусне в съседно успоредно дере, но там явно е имало сечище преди много години и съответно представялва един непроходим гъсталак с никаква маркировка.
Чет Авг 13, 2015 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
denevp



Регистриран на: 26 Юли 2015
Мнения: 3
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Значи слизането да е към ВЕЦ-а. Разбрах. И без това смятам да се качвам през х. Плевен до Ботев и от там към х. Тъжа и надоло.
Благодаря ти предварително.
Чет Авг 13, 2015 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toc



Регистриран на: 09 Юни 2013
Мнения: 76
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
denevp написа:
Значи слизането да е към ВЕЦ-а. Разбрах. И без това смятам да се качвам през х. Плевен до Ботев и от там към х. Тъжа и надоло.
Благодаря ти предварително.


Ето обещания трак: http://dox.bg/files/dw?a=7d234addf9 - хванал съм го от началото на Екопътеката на Балканджиите до слизането отново на пътя за ВЕЦ Видима, минавайки през Турски рът, вр.Марагидик, паметника на Цанко Дюстабанов, Мечо чакало и от него по черен път до пътя ВЕЦ Видима - Видимско пръскало. Линкът ще бъде активен до неделя 30.08.15.
Ето и малко снимки от вчера - https://goo.gl/photos/s9nq6E9SoWAkJajL6
Нед Авг 16, 2015 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov