ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Фото-гатанка
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Фото-гатанка
Автор Съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Фото-гатанка Отговорете с цитат
Да пусна викам и тука темата от съседския форум, да не изпуснем нечие ценно мнение.Rolling Eyes

http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=turizym&Number=1949511464&page=0&view=collapsed&sb=5&part=all&vc=1
Пет Дек 05, 2008 12:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Темата е интересна, чудя се дали да не пусна и моята снимка тук (от в. Ботев на юг) ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 05, 2008 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Пускай, аз не мога да се ориентирам, но с голям интерес следя диспута в съседния форум Laughing
Пет Дек 05, 2008 1:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
ОК. Темата на planinar определено беше брилянтно решение, имаше и доста продължения надолу. Загадките определено са предизвикателство, ето още една:

По-долу е снимката (цъкни за оригиналния размер).



Жокерите:
- снимано е от в. Ботев, на юг.
- на голямата снимка може да се различи в. Снежанка с кулата - лявата част на кадъра
- снимано е с фотоапарат canon 350 D
- обективът е твърд 100 мм макро на канон (спецификациите му могат да се намерят в сайта на canon)
- снимката е оригинал - няма промяна на размера

Въпросът е - да се идентифицират връхчетата в дясната част на кадъра ...

Последните жокери за вида на фотото и обектива не са случайни ...

Давайте Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 05, 2008 1:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Баси и загадката.... трудно се ориентирам в мащаба Shocked

На дясно още снимки немаш ли - югозапад-запад? Cool

Кат не съм стъпвал на Ботев - иначе чеше да видиш ти! Duel

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Дек 05, 2008 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
О, аз също не знех кое какво е. На база жокерите обаче и с една добра подробна карта можеш да разбереш ... Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 05, 2008 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
О, аз също не знех кое какво е. На база жокерите обаче и с една добра подробна карта можеш да разбереш ... Smile


Човек - аз в казармата бях артилерист-разузнавач. Обаче работехме с ПАБ 2А, не с CANON... И мерните ни единици не бяха милиметри или градуси, радиани, а ГРАД-ове... Shocked
Вкарваш ме в задача за Олимпиада по физика... Laughing

Поне като е в раздел "Родопи" - връхчетата в тази планина ли са?

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Дек 05, 2008 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Евентуално да почнем от някъде?
на оказаното място трябва да са върховете Перелик, Снежник.. като визирам върховете, които са над мъглата... те там трябва да са над 2000 м. . абе може и Персенк - малък и голям да се намират пред Перелик....

_________________
Пет Дек 05, 2008 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Върховете могат да бъдат разгадани кои са само с наличните данни, които съм дал по-горе. Аз лично не познавама ама хич района отсреща ...

Обърнете внимание на следните репери - т.е. от тях трябва да почнете:
1. Вижда се кулата на в. Снежанка
2. Снимано е от в. Ботев (азимута е ясен)

Още жокери - смятайте ъгли (инфото за фотоапарата Smile )...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 05, 2008 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
е, не може така.. оня район да не ти е ясен, пък да даваш гатанки.. Rolling Eyes
Кажи поне, че знаеш кои са върховете....
аз от такива сметки, каквито искаш да правим, много не разбирам, и не знам какво значение има инфото, че е снимано с 350D? виж, обектива май повече информация ми носи, т.е че няма голям ъгъл на снимане, т.е. снимания район е малък, и същевремно малко по-голям, защото разтоянието си казва думата.
Съм на мнение, че се виждат върховете Персенк и по-надясно Снежник/ или Карлъка го пишат/
За момента нямам достатъчно подробна карта, само главни върхове намерих
Да?Не?

_________________
Пет Дек 05, 2008 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Kat написа:
е, не може така.. оня район да не ти е ясен, пък да даваш гатанки.. Rolling Eyes
Кажи поне, че знаеш кои са върховете....
аз от такива сметки, каквито искаш да правим, много не разбирам, и не знам какво значение има инфото, че е снимано с 350D? виж, обектива май повече информация ми носи, т.е че няма голям ъгъл на снимане, т.е. снимания район е малък, и същевремно малко по-голям, защото разтоянието си казва думата.
Съм на мнение, че се виждат върховете Персенк и по-надясно Снежник/ или Карлъка го пишат/
За момента нямам достатъчно подробна карта, само главни върхове намерих
Да?Не?


Хехе не ми е ясен, но има лек начин да се разбере кой връх кой е. Чисто геометрично, върху карта ... Посоката с обектива ти е добра, задълбай още ... Има значение и апарата, т.е. цялата оптична система ...

П.П - методът, който имам предвид, е доста универсален - позволява да се определи обекта върху всяка една снимка, стига да да имаше известни следните неща - позиция на снимащия, на снимката да има поне 1 познат обект, и да са известни параметрите на фотото - оптичната система ... Напънете се, имам да давам още жокери ако се закучи работата...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 05, 2008 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Баташки Снежник вляво и Голяма Сюткя в дясно на масивчето... Cool

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Дек 05, 2008 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
risto_turisto написа:
Баташки Снежник вляво и Голяма Сюткя в дясно на масивчето... Cool

Ицо, туй е вярно, ако говориш за снимката ми с Боздаг Rolling Eyes
Пет Дек 05, 2008 7:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Avi



Регистриран на: 30 Окт 2008
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Kat написа:
е, не може така.. оня район да не ти е ясен, пък да даваш гатанки.. Rolling Eyes
Кажи поне, че знаеш кои са върховете....
аз от такива сметки, каквито искаш да правим, много не разбирам, и не знам какво значение има инфото, че е снимано с 350D? виж, обектива май повече информация ми носи, т.е че няма голям ъгъл на снимане, т.е. снимания район е малък, и същевремно малко по-голям, защото разтоянието си казва думата.
Съм на мнение, че се виждат върховете Персенк и по-надясно Снежник/ или Карлъка го пишат/
За момента нямам достатъчно подробна карта, само главни върхове намерих
Да?Не?


Хехе не ми е ясен, но има лек начин да се разбере кой връх кой е. Чисто геометрично, върху карта ... Посоката с обектива ти е добра, задълбай още ... Има значение и апарата, т.е. цялата оптична система ...

П.П - методът, който имам предвид, е доста универсален - позволява да се определи обекта върху всяка една снимка, стига да да имаше известни следните неща - позиция на снимащия, на снимката да има поне 1 познат обект, и да са известни параметрите на фотото - оптичната система ... Напънете се, имам да давам още жокери ако се закучи работата...


макро стотицата има 24 градуса ъглово поле при "фул фрейм". 350д е с матрица с кроп фактор 1.6 (май?), демек зрителния ъгъл с толкоз по-малък Smile

от тук натам математиците да смятат на картите кво има около снежанка в тоя ъглов обхват Smile


Последната промяна е направена от Avi на Пет Дек 05, 2008 7:56 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Дек 05, 2008 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Държиш ме, Дидо в напрежение, не казваш отговора Sad

В дясно от Снежанка е понижението при Стойките - Широка лъка.
После Кожуятак.
Следва Пелелик и Карлък(Широколъшки снежник, Шилестата чука, Голям Снежник, Орфей - все на тоя връх имена).
След 2 по-малки връхчета идва рида Мурсалица, който се спуска към Девин.
Дясното възвишение е Персенк.
Най-в дясно Модър е отрязян.

Малко ми е необичайна тази гледна точка на планината и вероятно нещо съм объркал Oops
Пет Дек 05, 2008 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov