ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е4 2014?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
Е4 2014?
Автор Съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Леле,, значи на 19ти вие сте били голямата група, която мрнахме в далечината от Ярловския за последно. Много хора се бяхте писали в тетрадката, снимахме писанията. Мислих, че ще стане заигравка по трасето, но едно че сте се движили 2 пъти по- бързо, ами и сте се движили, ние на Мальовица хартисахме. Малко сме се били престарали с багажа явно, разчитахме на себе си само, другия път с млаката раница и кеш в джоба Wink Евла, супер стегнато звучи, но съм сигурен че не е било лесно.
Все пак си има и различни категории туристи - ние сме от тези по- бавните, с хапване, пийване и угаждане Wink
Весело и поздрави! Smile
Ние ще си го доиграваме другия сезон.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Ное 14, 2014 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодарности за разказа Smile
Имам следния въпрос относно втория ден:
Z написа:
Ден 2 - Клисура - х. Мальовица - 20.07.2014
Тръгнахме към 6:00 - закусихме и си взехме един резервен обяд в раниците за ден 3, освен дребните хапвания. Палатките и чувалите оставихме в баничарката, която щяхме да видим отново чак накрая. Пак нищо специално откъм маркировка - следва се логичния път по билото - има едно отклонение към Сепарево, което трябва да се подмине.

Всички минавали последните две години, плюс още хора от форума са ми казвали че маркировката след Клисура е много зле. Как да разбирам твоето "нищо специално откъм маркировка"? Че според теб е добра или че я няма? Question

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Ное 14, 2014 1:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Z написа:
Ден 2 - Клисура - х. Мальовица - 20.07.2014
Тръгнахме към 6:00 - закусихме и си взехме един резервен обяд в раниците за ден 3, освен дребните хапвания. Палатките и чувалите оставихме в баничарката, която щяхме да видим отново чак накрая. Пак нищо специално откъм маркировка - следва се логичния път по билото - има едно отклонение към Сепарево, което трябва да се подмине.


"Логичният" е разковничето. Има маркировка но е рехава, и не навсякъде има камъни за боя и дървета за табелки. Само че, всички пътища, които не се спускат към Сапарево примерно или другаде надолу изглеждат логични. Вероятно са били с GPS и затова не са се впечатлили. (И ние така де) Действително не е трудно, особено ако сте 3-4 и се пръснете на някой разклон в различни посоки докато някой не види марка и викне останалите. За сам човек обаче би било проблематично, освен ако няма хай тек жокер.


_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Ное 14, 2014 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Z



Регистриран на: 13 Дек 2013
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Имахме ГПС, даже 2 броя и не сме срещнали трудности с ориентацията. Трудно беше под връх Капатник, защото просто няма пътека. Иначе от Клисура пътят е голям и широк в началото, после е една голяма "поляна", има разклонения, но гледах главно ГПС-а и не съм обръщал голямо внимание на маркировката, но не е като да липсва въобще. Идеята е, че не е невъзможно за минаване и аз се бях притеснил от писаното във форума, но не се оказа чак толкова трудно. В един от постовете беше написано - "следва се най-логичния път по билото, като се избягва спускане надясно към Сапарево" и наистина е така. Като цяло от Алеко до Букапреслап е перфектно маркирано, след това във Верила на места се губи (една голяма поляна/мочурище), а на места е прекалено много, но излезеш ли на билото се вижда в коя долина трябва да отидеш като се ориентираш по Белчин е Сапарево. SmileSmileSmile След Клисура до хижа Ловна е рехава, но с ГПС се оправяш, след х. Ловна си по главни пътеки и няма проблеми. След Македония по билото няма как да се объркаш - целта ти е връх Капатник. Спускането към Предел е другия проблемен участък (първата 1/3 след Капатник) - там без ГПС ще е доста трудно (имаше група минала една седмица преди нас и пътеката не си личеше), доста е обрасло и там имахме най-много падания по време на ходене Smile Даже си изкривих щеката - голяма борба Razz. В Пирин беше най-добрата маркировка по пътя. Същото е и с хижите - палатки в Клисура, студена вода в баните в Рила и перфектни условия в Пирин. Като цяло на мен най-много ми хареса Пиринската част от маршрута Smile
Пет Ное 14, 2014 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Wink

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Ное 14, 2014 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Z написа:
Надявам се догодина да мога да го сравня и с Е8

Още отсега мога да ти кажа, че една от най-големите разлики е, че в половината Родопи няма хижи и ще трябва да бивакувате Very Happy За къпането - чешми дал Господ Laughing

Пък вземете кажете преди да тръгнете, тази година колко народ мина по Е-4 и все тайно. Не бъдете егоисти Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Ное 15, 2014 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Янице, смея отговорно да твърдя, че да се затрие човек из Лакатишка Рила по трасето на Е4 е напълно невъзможно, па макaр и без GPS. През (почти) цялото време се движиш по широк и хубав билен черен път по открити пространства, а след Цвичила има вече и напълно нормална маркировка вкл. табели с указание Е4/Вада/Ловна ... Там, където се влиза в гора (след Обесения камък) марировката е перфектна.
От центъра на Клисура се тръгва по шосето към Сапарева баня, малко след последните постройки на селото полуналяво се отделя широк черен път, който за малко върви в гора, след което излиза на широката и открита билна част; продължава се напред и все напред, като се игнорират всички отклонения наляво, надясно, полуналяво, полунадясно и т. н. до Т-образно кръстовище, където наляво се отива за вр. Зекирица, а надясно се слиза в х. Ловна.
Ето как изглеждат нещата: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zfDHMo1loUOY.kHq_kK2JZEkU. От маркера нататък маркировката е повече от добра.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Ное 16, 2014 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък смея отговорно да твърдя, че се омотах като пиле в кълчища Laughing
Значи последните дни трима човека ме убеждавате, че проблеми с маркировката след Клисура няма и човек не можело да се обърка.
А досега аз други сведения имах:

Мишо написа:
Тръгнах по сравнително стръмния черен път и както се оказа – бях до тук с маркировката.. Но тъй като пътя беше широк и ясен, не се притесних много, много.
............
Скоро стигнах един разклон. Напред и леко в дясно продължаваше хубав път, който се изкачваше леко и плавно. В ляво тръгваше неприятен път изровен от водата, покрит с трошляк и камъни. Погледнах картата, почесах се по главата и тръгнах по десния път. То хем си знам, че хубавите и удобни пътища обикновено не са най-правилните, ама … Е… Усетих се след 30 минути ходене. Трескаво извадения GPS само потвърди грешката. Умрях си от яд. Сумарно загубих някъде около час… Стана ми ясно, че няма да стигна до заплануваното място за спане. В първия момент се ядосах много, но след това си наложих да го погледна от друг ъгъл. Все пак това е приключение, а в едно приключение случките от този род са нормални. Няма какво да си късам нервите, а трябва да го приема като факт и да си продължа пътя.

todor__x написа:

Продължаваме с нови сили,отначало добра маркировка после само на3-4 до5места.
Четем описание гадаем,напред,назад,по усет и билото,пътища много.

todor__x написа:

...забави ни липсата на маркировка след с.Клисура.
Да се има в предвид от всички до Обесения камък е по утъпкани черни пътища,но са
много и в различни посоки,може така да се оплетеш,решението е билото по вододела.
След Петруана се държи по лесно.

Йосарян написа:

Мислехме че няма да има проблеми с маркировката, но не би. Щом няма маркировка значи сме на правилният път. Това все пак е Е – 4, международен маршрут. Тук случайни хора няма и маркировка не е нужна.
След като се набере височина е важно да се следва пътя, който води най – близо или по билото, а там пътища колкото искаш.

todor__x написа:

Надявам се догодина след Клисура да не се лутаме като миналата!

Да не кажете, че гледам мнението само на някакви случайни хора, дето за пръв път са минавали оттам и нищо не разбират. За по-сигурно съм питала и експерт за Рила - Ристо Туристо.
Идва ми да хвана утре раничката и да видя що за път е това, дето хем не може да се сбърка, хем няма маркировка и хора като Стефан, Живко, Мишо и Тошко са се обърквали (някакъв планинарски дзен ще да е това? Wink ) Laughing Спира ме само, че нямам GPS, явно такъв е чалъма пътя да е хубав за едни, а лош за други.

Хайде младежите като Z и packo не знаят, но Rincewind, ти поне като ходи по Ел Камино, не видя ли как трябва да бъде маркиран един международен маршрут? Казвали са ми - друго е, различно е. Ами друго е, аз и по Е-3, и по Е-8 видях че е различно, ама в лошия смисъл на думата.
Затова сега си пиша домашното за Е-4 Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Ное 16, 2014 2:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Хайде младежите като Z и packo не знаят, но Rincewind, ти поне като ходи по Ел Камино, не видя ли как трябва да бъде маркиран един международен маршрут? Казвали са ми - друго е, различно е. Ами друго е, аз и по Е-3, и по Е-8 видях че е различно, ама в лошия смисъл на думата.
Затова сега си пиша домашното за Е-4 Smile

Хе-хе, точно "наливам" в сайта за нашето Камино раздела "Маркировка", най-късно утре всички ще могат да видят за какво става дума, НО, Янице, това са реалностите. Аз не искам да сравнявам нашите Пътеки с Пътя, защото те (вече) не издържат сравнение и откъм леглова база, която е поне толкова важна, колкото и маркировката. В крайна сметка палатка+чувал не са по-евтини от GPS; лошото е, че при нас човек трябва да си набавя и двете, а в Испания можеш да минеш и без тях ...

Както и да е, по темата. Актуализирах картата от линка по-горе (добавих проблемните разклони). Ако ще ти е от полза, по-голямата част от маршрута е описан тук: Сапарева баня - Зекирица. Участъкът от разклон 2 (зелен маркер) до разклон 4 (червен маркер) сме ходили наобратно (на връщане), а от разклон 4 (червен маркер) до Т-образното кръстовище (кафяв маркер) - в посоката на Е4.
Както казах - от Клисура до разклон 4 няма маркировка, след това има навсякъде, където човек има нужда от нея. Възможност да се объркаш в първата, немаркирана част при нормално ясно време няма никаква; релефът няма да ти го позволи, защото през цялото време вдясно от себе си ще виждаш дълбоката конусовидна долина на началните притоци на Джубрена, а от ляво - по-плитката долина на Лакатица, която разсича Лакатишка Рила на две части - северна и южна. Трябва да се държи широкото и равно било между двете долини и да не се слиза към тях. Пред себе си през цялото време виждаш Рила и ако я изгубиш от поглед, значи нещо не е наред. При гъста мъгла нещата може и да се усложнят, но не кой-знае колко.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Ное 16, 2014 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
И аз мисля като Ринсуин. Не че не се позачудихме тогава, но именно това е интересно - да помислиш малко и да се ориентираш. Ако пък не стане веднага, значи ще научиш много добре околностите докато намериш верният път. Smile

п.с. онова за случайните хора на Е 4 е майтап. Не сложих имотикона тогава, защото и това е майтап. Very Happy
Нед Ное 16, 2014 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Ето как изглеждат нещата: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zfDHMo1loUOY.kHq_kK2JZEkU. От маркера нататък маркировката е повече от добра.


А ние спахме в двора на кметството. От него (вижда се срещу площада с магазина като се приближи снимката) се хваща веднага един черен път, който се съединява с вшия трак при жълтия разклон номер 1. Горски път е,, и маркировка си има. Така като гледам на картата в гугъл ми се чии че е по- къс. Всъщност имам гпс трак, ама кво като имам? Хаха не им разбирам на тез машинки ей, пък и като знам кой ги прави... автомобилните де!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Ное 16, 2014 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:

От центъра на Клисура се тръгва по шосето към Сапарева баня, малко след последните постройки на селото полуналяво се отделя широк черен път...

Като се слиза в Клисура от Верила, се стига до шосето и веднага се продължава направо.
Ако се тръгне от центъра вляво покрай тази кръчма

улицата с маркировката е първата пресечка.
Ето това е улицата:

Наляво по асфалта е центъра на селото с кръчмата и предполагам кметството е сградата с българското знаме. Надясно шосето продължава не знам накъде.
Напред по стълбовете гледах че маркировката продължава, има и информационно табло, вижда се на снимката точно до стълба в ляво.
Не съм тръгвала натам, мислех последния път да мръднем малко в тази посока, но транспорта ни дойде преди да сме слезли отгоре и ми беше неудобно да се бавя за разузнаване на път, който и без това ще го видя пролетта.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Ное 16, 2014 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Като се слиза в Клисура от Верила, се стига до шосето и веднага се продължава направо.

Да, това е най-краткият път: слизаш от Верила, пресичаш главната улица на селото a.k.a. шосето Самоков - Дупница и продължаваш направо, за да хванеш улицата/черния път, споменат по-горе от packo.
Наблегнах на другия вариант (черният път след крайните западни къщи на селото) по простата причина, че той най-бързо извежда над гората, на обгледни места с възможности за визуална ориентация.
Иначе и двата пътя водят до едно и също място (разклон 1 - жълт маркер на картата, която съм пуснал). И по двата възможността за изгубване е по-малка равна на нула. "Късият" е по-къс с точно 300 метра от "дългия".

Иначе има вариант - най-най-кратък - да не се влиза изобщо в Клисура, но ми е познат чисто теоретично, не съм го минавал и предпочитам да не говоря на аба. Пък и пести само около 1.5 км, така че не е кой-знае какво ...

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Ное 16, 2014 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ринсуинд, без да искам да споря или да се разправям повече (май обещах да не го правя това Confused ), но съдиш за възможността някой да се загуби по собствените си способности. Хората са различни и не всички имат твоя опит и могат да се ориентират по релеф, вододел, било и прочие...
Разбрах че няма начин да се загуби човек там и въпреки това е ставало. Е, щом е ставало - значи може Laughing Щом може, значи е добре да сме предупредени, а не да отидем с едно измамно чувство за сигурност. Пролетта непременно ще мина тази отсечка, поне до Зекирица, оттам нататък съм ходила (и не, дори там маркировката не е каквато трябва да бъде на международен маршрут, при който е важно да се върви бързо, без да се оглеждаш като диверсант на всеки завой и разклон) Smile
Няма да се уморя да го повтарям това, поне докато не ме изгонят от форума за маркировъчен тероризъм Laughing

Както и да е, като разузная какво е положението, ще докладвам, ако не тук, то в темата за Е-4: 2015 Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Ное 16, 2014 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Мерси за вярата в собствените ми възможности, аз лично нямам такава. Very Happy
Във форума, мисля, дискутирахме що е то да се загубиш, аз лично съм от тези, които като се загубят, поне бързо разбират това, и успяват да не се загубят съвсем. Между другото най-дезориентиран съм бил в лошо снежно време на платото на Витоша...
Не ме разбирай погрешно, не искам да се правя на велик (аз самият вече без GPS не тръгвам), просто искам да те/ви успокоя, че дяволът не е толкова черен и липсата на маркировка не е толкова фатална във въпросния участък. А че никой никога не трябва да тръгва в планината с настройката за "лежерна разходка" също е повече от ясно.
ОК, спирам с флуда, колкото можах да дам акъл - дадох. Laughing

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Ное 16, 2014 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov