ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е4 2014?
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
Е4 2014?
Автор Съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Е4 2014? Отговорете с цитат
Има ли мераклии за тази година?
Хайде да тръгваме на 19.07 за има няма две седмици. Smile

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Юни 25, 2014 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Резултати от Е4- 2014? Отговорете с цитат
Никой не е отговорил тук, дали ще го прави това лято. Аз както казах и така тръгнах на 19.07. В тетрадката на Ярловския Купен имаше 2-3 групички, които същия едн се бяха записали. Едната - по- голямата е наложила голямо темпо, както разбрахме в последствие. Аз бях с Митака и Надето. Ние се провалихме като Дизела, само че на третия ден на хижа Мальовица.
1) ден - Драгалевци 8,30 - заслон Смильо 19 часа (тук дойдоха Венко и Кирчо от миналогодишното КЕ на Мечо Пух и се гонихме с тях следващите 2 дни)
2) ден - заслон Смильо 9 часа - село Клисура 18,30 часа (този ден се обадиха коленете - моето и на Митака двете)
3) ден - село Клисура 8 часа - х. Мальовица 19 часа (тук нашата група реши, че не иска да гледа Езерата, никой от нас не иска да ги вижда повторно.... за съжаление, та тук на разклона за х. Вада и х. Ловна последно се видяхме с Венко и Кирчо - те поеха за Ловна и Езерата, ние за Вада, където починахме и от там към х. Мальовица)
С багажите и прочие толкова ни стигнаха силите в коленете. Другия път повече.
Ама какво стана с другите групи, никой нищо не казва. Двамата ни спътници на четвъртия ден от Езерата планът е бил към Кобилино, видели се с Надето към вр. Мальовица, повикали я с тях, но и тя реши да се прибира към цивилизацията като нас, нищо че беше добре. Просто се разходи още един ден, докато с Митака омувахме в хижата дали да продължим или да се оправим и след време да го довършим. Бай да уей, вчера след работа направих с братовчед си едно леко колело от Алеко до Клисура еми кално е и гадно и в 20,30 става тъкмо, тъмно беше и в 23,20 на мегдана на Клисура... сега следва миене на колело...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Авг 20, 2014 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Венко и Кирчо финишираха успешно, на 31 юли като се чухме, бяха на х. Славянка, значи са стигнали края на 1 август. Ако броя правилно - две седмици им е отнело, но Венко не искаше да бърза, за да си изкара по-голяма част от отпуската в планината, а не да се връща и да стои в София.
Те казваха, че има и други групи, но явно не са съфорумци или пък само четат и не пишат тук, затова и няма сведения.
Улучихте вие лошо лято - много дъждове и вода тази година Sad Късмет, какво да се прави...
Нищо, другия път по-хубаво време и по-успешен преход Smile

А носехте ли палатки? Колко тежаха раниците? Защото много денивелация има при Е-4, една тежка раница ще е по-голям проблем, отколкото на К-Е.
Като са ви заболели коленете на втория ден, защо сте се натоварили на третия с 11 часов преход? Question
Давайте им почивки на тези крака, не са само за един преход Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Авг 25, 2014 1:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
А носехте ли палатки? Колко тежаха раниците? Защото много денивелация има при Е-4, една тежка раница ще е по-голям проблем, отколкото на К-Е.
Като са ви заболели коленете на втория ден, защо сте се натоварили на третия с 11 часов преход? Question
Давайте им почивки на тези крака, не са само за един преход Wink


И палатки и чували и всичко както си трябва, не за сефте. Факт, раниците бяха тежки, но ако беше само това щяха да се получат нещата. Още от втория ден излязоха стари и нови травми, а не сме се насилвали с големи преходи като километри и часове. Третия ден не сме ходили 11 часа - това е с почивките - на Вада 2-3 часа прахме, ядохме, пихме бира. От там вдигнахме към ЦПШ и там също пихме по бира преди да приключим деня на палатка пред т.е. зад х. Мальовица. То и там чак разпънахме палатката - първата нощ моите двама спътници + Киро и Венко спаха в з. Смильо, а аз вън под звезди на шалте и чувал (с опция като зацопа да ида при другите, ама не зацопа). Втората нощ пак петимата се сгромолясахме в двора на кметството в Клисура по шалтета и чували. Във Верила нещо с Митака се озлобихме и натиснахме здраво и явно там са се разкиснаха коленете. Мазилата и почивките не помогнаха особено. Четвъртия ден го бяхме писали да ни е почивен на Мальовица, за да възстановим, но когато по обед болката вместо да намалее се засили и започна да вали, реших че това е "знак от Съдбата", сритах палатката и със сълзи на очи намерих авери да дойдат "да приберат телата".
Утеших се, че сме постъпили правилно, като не сме съсипали повече краката, за да имаме опция да го направим пак, а не да се възстновяваме бавно и мъчително. Ама нали знаеш, гложди ме, че горе остана нещо недовършено... не съм спортист без раница и си имах крайна цел. Просто се измести във времето, но не и в пространството.
Както писах по- горе, Верила вече май само с колело, уникално е за каране там! А и локвите си ги бива!!! Smile
Бай да уей, 1 лв не ми стигна и съответно 2 мин за колелото, толкова тиня и прахоляк... 2 лв и 4 минути на автомивката заминаха Wink

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Авг 25, 2014 8:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
packo, поне като си единствения, който написа нещо за преминаването си тази година, отдели малко време и напиши нещо повече. За пътеките, маркировката, къде сте имали трудности, какви проблеми, вода, храна, такива работи. Вярно че само до Мальовица, ама колкото - толкова. Все пак и догодина ще има желаещи да го минават и всяка информация е от полза, знаеш Wink
И нещо снимки ако има, не се притеснявай да покажеш Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Авг 26, 2014 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Той по баш магистралните не е ходил, изключая драгалевската Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Авг 26, 2014 12:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Тайно се надявам да го довърша, идва хубав септември, да видим как ще е работата, че при мен всичко е предпоследно. Инак имам нещо почти готово - Финалът, неочаквания и чувствата... и снимки има, ок, скоро ще спретна нещо. А сега на първо време да кажа за Яни, понеже знам че се интересува от маркировките и последиците от тях. Лентичките по храстите, които съм виждал че са били бели и червени - еми сега са само бели. На прехода ги минахме по светло, работеха. (Говоря за тези във Верила, но ти си знаеш.) Инак, миналата седмица по тъмното се бях съсредоточил до крайност. По ирония на съдбата с колело го минах точно месец след неуспешното Е4. Тези лентички леееко проблясват на светлината на фара на кууоту. Та участъка след Бука Преслап, след гората нагоре и спускането надолу към поляната с мочурището (може да е мочурище само тази година, то бах дъждовете)... знаех че там се губи марката по поляната докато се влезе в гората. Хвала Яни за маркировките! Помагат. Е има места, където има струпване... ама кво ти пука. Киро и Венко ни снимаха на едно такова място, където почивахме с моите агенти. По- натам лиспва, ама то като няма къде да се тури така е Smile Споко, всичко е наред, ако всеки мъкне по 2 кутии бяла боя и по 1 червена, нямаше да пеем сега БТС, БТС, е**ТСееее! Smile
Не знам доколко би бил от полза четиридневен пътепис, ама какво пък, като няма друг Smile Ще взема някоя вечер да спретна едно текстче, ако дотогава пък стане чудо... може и текст да стане, има време, само свободно време да има Smile

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Авг 26, 2014 1:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Между другото онова струпване, дето всички си мислите че съм се престарала си беше така, повторили сме горе-долу старите марки.
Маркировачите по Е-тата открай време не са пестили боята Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Авг 26, 2014 1:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Петя и Волен, двама мои агенти избачкаха на 29ти август Е4: "Petya Koleva: 12 дни общо - 9 по 10 - 11 часа и 3 почивни с по 6-7"
Надявамс е на повече подробности Wink На живо и с по бира, пък ако не им се пише, аз ще напиша Smile

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Сеп 01, 2014 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
horseman



Регистриран на: 06 Сеп 2013
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, много ми се иска някой да даде повече информация за маршрута след Черни връх до разклона за хижа Вада и Ловна. Планирал съм ако има добра прогноза октомври да мина оттам и след това Мальовица, Рибни езера към Заврачица и да сляза на Долна баня и ако втората част ми е позната, първата не съм я и помирисвал Smile предварително благодаря.

_________________
I want that star, I want it now
I want it all and I don't care how

Careful what you wish
Careful what you say
Careful what you wish, you may regret it
Careful what you wish, you just might get it
Вто Сеп 09, 2014 8:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
horseman написа:
Здравейте, много ми се иска някой да даде повече информация за маршрута след Черни връх до разклона за хижа Вада и Ловна. Планирал съм ако има добра прогноза октомври да мина оттам и след това Мальовица, Рибни езера към Заврачица и да сляза на Долна баня и ако втората част ми е позната, първата не съм я и помирисвал Smile предварително благодаря.

Здравей! От Черни връх е ясно - спускаш се на юг по коловете към Железница. Само че на раклона за Железница и Физкутурник/Академик/ (хижата де) не си наляво по синята, а надясно по червената - то си има табела за з. Смильо, с. Чуйпетлово, Букапреслап, з. Синята стрела, Ярема, с. Ярлово. Продължаваш по пътеката - също има колова зимна маркировка. По средата преди Ярловски Купен има чешмичка при 21 кол. Върхът ще го познаеш - огромни склани късове натрупани (не са морени!), а най- горе има синя метална кутия с тетрадка за разписване вътре. От върха в ляво има синя маркировка за з. Синята стрела. Не си по нея, а си надясно за Чуйпетлово и Букапреслап. Интересно е че под върха, има табелка която е с форма на стрелка надясно и е избеляла, издялкано е Е4 наляво през Ярлово и Букапреслап(червена маркировка), а надясно пише Чуйпетлово 3 часа. Еми аз наляво по червената не съм бил, но мисля че в дясно е по- удачния вариант, някой ако мисли по друг начин да каже. Започва мощно спускане, от което ще ти се подбият палците и коленете! Smile Като свърши камънака и хвойната започва ливада, с черен път до нея, по който явно прибират сеното. (Там с коелото направих 52-3 км/ч някъде миналия месец, значи е стръмна. ) Слиза се до седловина с разклон надясно за Чуйпетлово и наляво за Ярлово. Има и път нагоре към едно било, но не ти го препоръчвам, хвани левия и той обикаля това връхче, след малко ще се слееш с този билния, но не катери и не спуска а прави плавна дъга. Абе има си по разклоните маркировки, гелдаш за з. Смильо. То си е все черен път, чуден за колело, не като първоначалното спускане от Черни връх, където си е мъка...
При 144 кол мисля беше отколнението за Ярлово по зелена марка в ляво, надясно е за Чуйпетлово и з. Смильо, че и за с. Боснек. На 100 м. няма от този разклон е з. Смильо. С моите агенти спахме там. Супер е, има си и печка. Чешмата е на към 100 м по пътя за Чуйпетлово (139 кол) в дясно в долчинката има си уж камък на който пише веода. Може лесно да я намериш и ако се пуснеш по дерето от заслона надолу в ляво се пада пак на 100 м.
От заслона по червената марка продължаваш по почти равен черен път. По разклоните се оглеждай за марка, дори и да няма веднага походи, ако не видиш се върни и все ще излезе. Инак гледаш с. Клисура и Букапреслап да пише. Пресича се и един асфалтов стар път. След това се минава под голям далекопровод. В дясно по едно време се вижда изоставена къща на два етажа, на едно спускане се пада.
Има табелки за вода в ляво и дясно по пътя, но не е съвсем на пътя и не съм ги проверявал.
Излиза се на Т-образен разклон. Това е Букапреслап. Тук свършва Витоша и започва Верила. Наляво по синята марка е за Ярлово, надясно червената е твоята за Клисура, назад откъдето идваш е ясно Wink има си хубава табела. (2 часа от заслона ни е отнело на нас до тук). От тук влизаш с леко качване по черен път в гора. При мен тук започнаха болките в коляното Sad На един остър десен завой в гората има чешмичка в дерето, тя ти е последната за Верила, така че е добре да се уважи. След гората си в ляво, маркировката Яни и компания са я подновили и се следи добре. (Браво пак, за което!) И по избелелите лентички също се ръководиш, че са слагани по храсти, където няма място за марка. Нямаш проблеми. Стига се до една голяма поляна, тярвба да се премине през нея и се влиза пак в една гора. Ако се не лъжа преди тази поляна има една голяма локва на пътя, слагали са хората автомобилни гуми в нея, за да се минава. то това лято не бе само тя де... Ама как хубаво ми затъна колелото в нея.. после не ти пука колко си кален и мокър. Хаха, все тая.
В гората след поляната ние обядвахме и после пак има качване нагоре по много изровен от водата път. Преди поляната е малко рехава маркировката но я има, и да не я видиш известно време не се отчайвай! От гората става стара и рехава, но си я има. Даже май някаква стара зелена за Клисура имаше. После се отварят вече гледки към Лакатнишка Рила. Чудо! Пак много разклони има, съвет от мен, ако не видиш веднага маркировка продължи докато видиш или не съответно, че така едни пичове това лято слезли в Сапарево, вместо в Клисура. На един разклон след изкачване се излиза на голо място, надясно хванали те, няма марка, само път. А то си требе наляво, вързахме едно найлонче торба, че нямаше какво друго. Като завиеш в ляво и отстрани в ляво на пътя има дъбови дървета, в храсталака в ляво има табела и маркировка, започва спускане надолу, пак шеметно. Абе общо взето държиш направо и наляво. Ако трябва ще пратя и GPS трак, бях взел един служебен апарат... След шеметно спускане по пясъци се вижда вече и колова маркировка. От нея до селото нямаш проблеми. Малко преди селото на 10 мин да кажем има чешма в ляво на пътя, ама за чий ти е, като си стигнал бирата вече... Слизаш долу на главния път в ляво, на мегданя виждаш магазина и сядаш на дървените маси отпред да ближеш рани и "студено железо" както каза магазинерката на кенчето, че "стъклото е топло". Мале какъв оборот и направихме... Пияници дърти. Тва друга тема.
Ние спахме в двора на кметството на чували. От стъргалото пак по главния път до там откъдето си слязъл и в ляво има табела с маршрутите в Рила. Хващаш голям черен път нагоре и по него и по марката. Като излезеш от гората, ако е ясно ще видиш на Черни връх топката и ще умреш от кеф колко е далече Wink После се достига едно било и от там с по- голям зуум на фотото виждаш х. Рилски езера (тая намазаната, с лифта). Долу в дясно от теб са Сапарево и Сапарева баня, а по- голямото напред е Дупница.
При един овчарник трябва да е чешмата Петру(а)на. Ние така и не я търсихме, имахме вода. Рилските висини стават все по- близо! Smile По пътя има един фургон изоставен в дясно. До него стърчаха няколко много високи греди, забити в земята. Месец след мен мина една приятелка и вече са почнали да ги затварят като къщичка да стане горе, та какво ще е дано ти кажеш. После в ляво от пътя има изооставена постройка, продължаваш си по пътя. Минава се покрай Сапаревската вада (един канал, ама внушителен - 15 км на ръка копан).
Иии тук ние излязохме острани на път, за който в обратната посока и нядясно пише, че води до Обесения камък. Явно ние някак сме го подсякли от ляво и не ни се връщаше да го гледаме. Та ако държиш да го видиш, не съм аз човекът, който да ти го покаже Smile Ама може да се върнеш, предполагам не е много или пък да си отваряш очите, може да сме проспали някоя табела в правилната посока. Има още малко през гората до разклона на местността Дяк. Хващаш ляво за Вада и 7те езера. Ние поне така направихме, а не надясно за Пионерска, Ловна и Рилски езера. После от ляво ти идва път , който води нагоре до Зекирица, ама не ти трябва да се качваш по него. Спускаш си и съвсем скоро стигаш до ключовия разклон- Брезянска поляна. От него в ляво е за Вада, ние така направихме, понеже не искахме да ходим надясно за Пионерска и Ловна и 7те езера. Май и ти така искаш. До Вада е малко спускане. От нея малко по пътя и после по пътека се излиза на ЦПШ Мальовица, ама твоа май е от "втората част", въпросите ти май бяха до тук.
Дано съм бил полезен, ако има нещо пиши, да дообясня стига да мога. Имам и снимки, но не съм ги качвал никъде още, ако се наложи ще ги кача, ама след началото на Верила са кът, че от болка и злоба не ми се е щракало. Виж този рилски ден до х. Мальовица беше добре, особено след почивката на Вада имаше и кеф и бира.. абе все тая Wink Та Верила си е ходене 1 ден и леееко скука, виж за колело е чук!
ПП: Пък ако кажеш дати може да се засечем на Мальовица и да идем в Долна баня, знам една страшна кръчма там...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Сеп 10, 2014 8:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
horseman



Регистриран на: 06 Сеп 2013
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за подробното описание, прочетох го веднъж и малко искам да го осмисля, ще го прочета още няколко пъти, защото на първи прочит ми се струва, че е желателно да сме оборудвани с ДжиПиеС, за да не губим време или да рискуваме цялото мероприятие. Много рисковано ми се струва и се притеснявам да не се загубим някъде из Верила. /загубим образно казано, ама да затрием един ден си е лошо/
Иначе ще пиша със сигурност кога ще го осъществим, но не съм сигурен за датите все още, ще видя кога ще мога да се измъкна от работа и да дебнем прилична прогноза за времето.
Също така обмислям дали да не вземем една палатка с нас и да се пробваме да се раздадем повече и да спим където стигнем, без да се ограничаваме.

_________________
I want that star, I want it now
I want it all and I don't care how

Careful what you wish
Careful what you say
Careful what you wish, you may regret it
Careful what you wish, you just might get it
Чет Сеп 11, 2014 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Прочети от миналата на Стефан,виж му снимките + тези по горе ще имаш някаква представа,а вероятно след Клисура да има до тогава
нова марка,червената до Петруана почти я няма, нататък по вадата, след Обесения камък проблеми няма.GPS ползвай при нужда.
Следи ли се маркировката и описанията не вярвам да има проблеми,мъглата лъже, ако не си го минавал поне 3 пъти,пак няма гаранция.
Чет Сеп 11, 2014 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
horseman написа:

Също така обмислям дали да не вземем една палатка с нас и да се пробваме да се раздадем повече и да спим където стигнем, без да се ограничаваме.

това е добра идея, аз така го подхванах маршрута, и ако не ме беше предало пустото коляно и след Предела щях да си го продължа. Чудесно е да имаш възможността да спреш когато искаш и където решиш и да спиш далеч от препълнените хижи лятото. Проблемът е в килограмите.. аз при всичкото си 'леко' оборудване, бях с 14-17 кг багаж на гърба, и при 10-12 часа ходене и травма в коляното, не беше забавно. Ако някой ден реша да потретвам маршрута, ще го направя в есенни слънчеви дни като в момента, със спане по хижите ( празни без летни тълпи) и супер лека раничка ( до 7-8 кг), та да си 'тичам' на воля по билата. А пък участъка във Верила Букапреслап- с. Клисура - само с колело може да ме накарате вече да мина, те затам са измислени байковете Very Happy
Успех с начинанието, ако имаш нужда от още инфо - разгледай галерията ми от 2013-та, мога и трак да ти дам ( макар че на BG Mountains има включен)..
Нед Окт 12, 2014 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Z



Регистриран на: 13 Дек 2013
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Понеже ползвах доста информация от форума и за Е3 и най-вече за Е4, мисля този път да споделя малко информация за нашето Е4 2014 за 9 дни.
Няма да е пътепис, а по-скоро събрана накуп информация, която да помоигне на хората, коиито го планират за 2015 Smile

Предистория:
Още след като завършихме Е3 2014 нахлуха планове за нов дълъг преход и по ред на номерата се спряхме на Е4.
Направихме си група, повечето бяха Ком-Еминейци и започнахме да осбъждаме маршрута.
Идеята ми беше проста - събираме се, всеки проучва една част от маршрута и води групата през този ден.
Правилата бяха също прости - по червената маркировка и без да се возим.
Решихме да не мъкнем палатки и много храна и да разчитаме само на хижи за изхранване и спане, какавато е и оригиналната идея на маршрута Smile
Специално за палатките- винаги съм бил против палаткуването на територията на националните паркове - има си закони, добри или лоши, те трябва да се спазват - в парковете има строго определени места за палатки, а доводи от типа на "Аз с моята палатка и газово котлонче не нанасям никакви вреди" не считам за уместни.
Продължителността от 9 дни я избрахме - 5 дни отпуск + 2 уикенда - справихме се, въпреки, че голяма част от групата имаше и повече свободно време след това, но една част нямаха и бяха с нас само до в. Вихрен. Малко маратонско идва за толкова кратко време, но се справихме.

Сега и за самия преход:

Ден 1 - Алеко- Клисура -19.07.2014

Тръгнахме от х. Алеко, а не от Драгалевци, защото така гласува по-голяма част от групата - имаше едно момче, което тръгна един ден по-рано от Княжево и двама човека, които се качиха предната вечер и спаха на х. Алеко Smile
Закусихме си стабилно, оставихме си раниците за прехода в една баничарка, заедно с палатките и спалните чували, за да бъдат закарани в с. Клисура - единственото спане не по хижи. Тръгнахме с леки ранички по познатия маршрут - нищо трудно или специалнои в пътя. Интересното беше, че като го проучвах с колелото се изгубих, но този път не успяхме. Вода няма никъде по Верила, дори имахме план да се одбием до село Ярлово (от Смильо по трасето на Витоша 100 и след това към Букапреслап да се включим отноиво в червената маркировка), ако е много топло и закъсаме за вода, но предната вечер валя обилно и беше облачно през целия ден и не се наложи. Обядвахме малко след Букапреслап и стигнахме в Клисура привечер - бяхме опънали палатките и седнали да пием бира преди да мръкне. Палатките опънахме в двора на кметството, ползвахме тоалетната отвън. Няма вода за пиене никъде навън (или поне ние не намерихме), освен в заведението на центъра, но тя беше много мътна и си купихме минерална. Вечеряхме, каквото си бяхме оставили в колата. Същото и за закуска на следващия ден.


Ден 2 - Клисура - х. Мальовица - 20.07.2014

Тръгнахме към 6:00 - закусихме и си взехме един резервен обяд в раниците за ден 3, освен дребните хапвания. Палатките и чувалите оставихме в баничарката, която щяхме да видим отново чак накрая. Пак нищо специално откъм маркировка - следва се логичния път по билото - има едно отклонение към Сепарево, което трябва да се подмине. Вода има преди хижа Ловна на едно палто от дясната страна на пътя има резервоар (бял на цвят), имаше и фургон с кравари и много големи кучета. Обядвахме на хижа Ловна (може и на Рилски езера, но стигнахме към обяд в Неделя и решщихме да ни е по-спокойно. Тук за първи път групата се раздели- едната част мина през хижа Вада към х. Мальовица, а другите продължихме към Рилски езера по билото през върха и спуснахме към х. Мальовица. Маршрута смятам, ч е ясен на всички - тежко е стигането до билото - Клисура е много ниско, после малко билно до връх Мальовица и спускане към хижата - стигнахме малко след мрукване ( около 21:00 -21:30) Вечеряхме и се разбихме по леглата.

Ден 3 - х. Мальовица - х. Рибни езера 21.07.2014

Закуска с пържени филийки и по-бавната част от групата тръгна към Рибни езера, а ние починахме още около час и до Страшното езеро ги настигнахме. Малко починахме, след това без проблеми до Кобилино бранище, където бяхме около 14:00 и обядвахме с нещата, които си носихме от ден 1. Тук има вода на Страшното езеро и няколко поточета до кобилино, след това чак малко преди реката преди Рибни езера. Маркировката е перфектна, на Рибни езера бяхме около 19:00-20:00. Вечеряхме и се приготвихме за следващия ден. Времето до тук беше перфектно, но лошото тепърва започваше

Ден 4 - х. Рибни езера - х.Македония -22.07.2014
Трябваше да стигнем само до х. Македония (около 6 часа) и по план да си починем, изперем и съберем сили за по-нататък. Идеята беше да тръгнем към 6:00 и да обядваме и вечеряме на хижата. Прогнозата беше за дъжд с гръмотевици след обяд и гласувхме дали да не тръгнем към 5:00, но повечето бяха за 6:00. Бяхме строени и готови за тръгване, но хижаря се забави със закуската и тръгнахме към 7:20, което беше причина за по-нататъшните ни неприятности. Маркировката е перфектна, вода няма, или поне ние не видяхме. Минахме участъка с въжетата и малко преди Аладжа склап започна да гърми доста сериозно - решихме да се разделим - едната част да пробва да избяга от бурята и да чака другите в хижата - ако го няма още хижаря да напали печката и т.н. Е тези, които избързахме бурята ни удари на билото - доста се поизплашихме - мъгла, гръмотевици и градушка - за радост не като тази, която беше паднала в София преди няколко седмици Wink Точно на хижата дъжда спря. Оказа се че хижаяр го няма още, но имаше един друг човек, който ни сготви и ни настани. Втората група беше изчакала градушката в клека под дъждобраните и бяха значително по-сухи. Обядвахме, пихме винце, за да се сгрееем и вечеряхме. Прогнозата за другия ден беше отново дъжд с гръмотевици след обяд - а след Македония се ходи по едно голо било по посока Предел и нямаше да е приятно.

Ден 5 - х. Македония - х. Яворов-23.07.2014

Отново се разделихме - едната част слезе към с. Добърско и от там се придвижи до Разлог и х. Яворов. Другите тръгнахме малко преди 5:00 като преди това закусихме към билото и връх Капатник - МАркировката е перфектна - водя не видяхме. Слизането от върха е доста гадно - ТУК ТРЯБВА ГПС ИЛИ ДОБЪР УСЕТ ДО ПРЕДЕЛ- имало е пожар, който е направил гората на "Мармалад" - доста паднали дървета, липса на маркировка и обрасли пътеки. С ГПС-а намерихме пътя, въпреки, че седмица преди това бяха минали едни приятели по същия маршрут пътеката не си личеше. СЛизането до Предел е дълго и скучно по горски път - има и преки, някои от които хванахме, но при по-обраслите минавахме по пътя. На Пределе бяхме около 13:00, обядвахме и отпочинахме. Ядохме сладолед. Напазарувахме си за другия ден и продължихме към Яворов. Предел-Яворов си е доста ходене и предимно изкачване. Има ходене през доста клек в последната 1/3 от путя, но пътеката си личи. Тук ни хвана и дъжда Smile. Имах чувството, че никога няма да стигнем, но се добрахме преди мръкване. Вечеряхме и се подготвихме за другия ден.

Ден 6 х. Яворов - х. Бъндерица - 24.07.2014

Сериозно - избрахме Бъндерица само заради кръчмата SmileSmileSmile Пак имаше прогноза за следобедни превалявания и тръгнахме към 6:00 - маркировката е перфектна, вода няма микъде, но беше облачно и не пихме много. Гледките са уникални, минахме Кончето,обядвахме на Премката и се разделихме - едната част слезе към Бъндерица, а ние качихме най-високия връх по маршрута и след това пихме фрешчета на х. Вихрен и слязохме към Бъндерица. Вечеряхме в кръчмата до къмпинга.

Ден 7 х. Бъндерица - х. Малина - 25.07.2014

Планът беше да стигнем до х. Пирин, но хората, които проучваха тази част от маршрута казаха, че било мизерно, а и така си спестихме малко от следващия ден. Тръгнахме отново рано, като преди това закусихме адските мекици на х. Бъндерица. Нямахме проблеми с маркировката - зора е да се излезе на билото, след това от гледки не ти остава време да мислиш за умора. Около 15:00 бяхме на Тевно езеро, където и обядвахме. Спирахме за леко хапване и преди това. Спускането към х. Пирин е доста отегчително, а и факта, че алпийската част свършва действа демотивиращо. По долината на реката имаше доста крави и кучета покрай тях и ако не бяхме голяма група щяхме да берем ядове. Тук направихме и единставеното отклонение от Червената маркировка - на минахме през Тодорова поляна, а по синята маркировка към х. Малина. Имахме информация от групата предната седмица, че е доста обрасло. Smile Стигнахме по тъмно на х. Малина. Вечеряхме и се приготвихме за другия ден.

Ден 8 х. Малина - х .Славянка - 26.07.2014

Закуска на хижата и отново ранно тръгване. Маркировката е добра, вода не помня да сме умрели от жажда, но и за чешми не се сещам Smile Стигнахме около обяд на х. Попови ливади, където обядвахме - имаше празник на хижата и спряхма само за бързо хапване. След шосето има магазинчета от които може да се напазарува. Имаше и един заслон с чешма по средата на пътя до х. Славянка, където се скрихме за момент от дъжда. Пътят е широк и твърд - дори и леки коли се движеха по него. Стигнахме по тъмно на х, Славянка. Нагласата ни беше да се наспим и да финишираме бодри, но прогнозата отново беше дъжд с гръмотевици след обяд, а ходенето до Гоцев връх е по открито, като гората преди това е с 1 от 3 дървета ударени от гръм (малко е преувеличено 1 от 3, но който е ходил знае за какво става въпросSmile ).

Ден 9 х. Славянка - х. Извора 27.07.2014
Тръгнахме отново рано и малко преди Царев връх започна да гърми в далечината, но се размина Smile Около обяд стигнахме върха и в този момент се разсеяха и облаците наоколо SmileSmileSmile Финиширахме успешно. Първоначалния план беше да се върнем на х. Славянка, но времето беше на кантар и слязохме към Петрово - по пътя има гора и щяхме да сме по-сигурни ако загърми Smile

Изводи и съвети:
Уникално ходене - в пъти по-красиво и по-предизвикателно от Е3. На мен лично ми хареса повече и бих го повторил. Надявам се догодина да мога да го сравня и с Е8 SmileSmileSmile

- Задължително резервен ден
- Може да удължите с няколко дни - Алеко-Ярлово, , Ярлово - Клисура, Клисура- Рилски, Рилски-Мальовица, Мальовица-Рибни, Рибни-Македония, Македония-Предел, Предел- Яворов, Яворов -Вихрен, Вихрен - Пирин, Пирин-Попови ливади, Попови-Ливади Славянка, Славянка-Финал е супер прехоида за повече време с умерено натоварване, но пък дали ще улучите толкова последователни дни с хубаво време? SmileSmileSmile
- Измислете си обходни маршрути при лошо време/болест и др. - примерно - Вада-Мальовица, Македония-Добърско и т.н.
- Пазете се от кучета, особено преди хижа Пирин и преди Славянка
- Отбийте се след това в Огняново - студена река + минерален басейн правят чудеса с възстановяването Smile
- Малко информация за хижите:

Таблицата по-долу е с телефоните на които резервирахме.
Топла вода има на Яворов, Бъндерица, Малина и Славянка.
Със студена се къпахме на Рибни езера.
Най-Добре е да се пере на Яворво - имаше помещение за сушене с постоянно заплаена печка (сигурни заради дъждовете тази година) и Македония - сушилник до Печката в столовата и пред хижата. И на Славянка има простор отвън, но вече на финала никой не пере Smile
Ако трябва да ги сортирам по качество: Яворов, Македония, Славянка,Бъндерица, Малина, Мальовица, Рибни

Дата Хижа Телефон Цена/ Цена БТС Баня Храна Екстри
20.07 Мальовица 887841220 12//11 Студена Вечеря+Закуска
21.07 Рибни езера 887939316 12//10 Студена Вечеря+Закуска -10лв
22.07 Македония 889077228 12//10 Студена Вечеря+Закуска+Обяд Телевизор
23.07 Яворов 896688413 12//10 Топла Вечеря+Закуска Лукс
24.07 Бъндерица 898868999 10//9 Топла Закуска Кръчма
25.07 Малина 896715161 12//11 Топла Вечеря+Закуска
26.07 Славянка 882966484 15//13 Топла Вечеря+Закуска Сапун, Телевизор


Магазинчета има на Предел и Попови ливади.

Това е всичко Smile Надявам се да съм бил полезен, както за мен бяха полезни пътеписите и снимките за Е3 и Е4.
Ще очаквам пътеписите за Е8 SmileSmileSmile
Чет Ное 13, 2014 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov