ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е-8 Рила - Родопи - 2014 г.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Предишната тема
Следващата тема
Е-8 Рила - Родопи - 2014 г.
Автор Съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 93
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да предупредя само че в самото село Мугла няма никакъв обхват на Мтел, само Виваком. Освен това в селото може безпроблемно да се пренощува (както направих и аз) а това ми спести слизането до Ледницата и връщането после обратно до пътя за Перелик.
Чет Юни 26, 2014 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Към Микесли,Фена и всички заинтерисовани преминали изцяло или отчасти по другите Е-та!
Вероятна дата за тръгване е 25 юли, все още не е твърдо,но там ден по-рано,или късно.
Групата твърдо квартет поне за сега, може да станем пет, търсят се желаещи !
Пет Юни 27, 2014 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumi_xristova



Регистриран на: 12 Мар 2012
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
Миналата година бяхме за малко в Родопите. На х. Триградски скали имаше храна и без предварителна заявка. В Триград има магазин покрай, който минава маркирания път.
На слизане от вр. Перелик към хижата има чешма с вода и навес с пейки. в хижата също имаше храна. Надолу от хижата към х. Студенец има хубава беседка с пейки, чешма с вода и параклис.
Ето малко снимки от тази част на маршрута:
https://plus.google.com/photos/108520714067713265624/albums/6030020980649029105?authkey=CM-A6K3I6svvwQE
Нед Юни 29, 2014 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kokoex



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 34

Мнение Отговорете с цитат
М-Тел по принцип покритието му е много зле в района Чаирски езера - Перелик. На практика отсътсвува.
От Свобода за Сини връх - по картата има няколко подсичиния на пътищата - съвет не си го причинявайте - по-добре по пътищата - малко повече разстояние, но не и време, но затова пък по-приятно и лесно ходене. Ще се опитам после да ги изкарам от картата участъците. От отбивката от пътя Белица - Загражден до Ин Кая единственната вода е на Аква Тепе. В района на Ин Кая са опънали бариери точно на пътя. Разбираемо е да е забранено движението на МПС-та там /въпреки че разни джипове си шареха свободно в района/, но защо дори и отстрани са преградили, че да не могат туристите да преминават!? Това някой ако може да го обясни. След Инкая има вода.
Времето Свобода - Сини връх - 9 часа мисля е доста "скромно" Wink Може би ако си без раница и тичаш през цялото време - става, ама с раница, палатка и прочие - трудна работа Smile
Не използувайте маршрута Касъка - Перелик - маркировка има, но много често пътеката /на места път/ се губи, има и паднали дървета.
Пет Юли 04, 2014 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Познавам много добре голяма част от маршрута, а именно от началото до Източните Родопи или х.Сини Връх.
Според мен е много тежко в избраното време на годината, особено ако се случи суша. Засега ще коментирам това, което се сещам на първо време, но съм готов да отговоря на всякакви въпроси.
От язовир Белмекен до Юндола има 14 км. асфалтов път. От там до Аврамово е пак така. Удачно е да се уговори предварително и да се наеме транспорт за тази отсечка. От там през вр.Велийца, Бозево, Медени поляни. Пътеката не минава през МП, а горе по билото. Там обаче има магазини. През лятото на 2012г. вода нямаше никъде в участъка Бозево - Г.П. Каратепе, с изключение на чешмата под връх Черешката, но тя пък вонеше на кравешка тор. Там участъкът е особено тежък - пътят върви по билото в което е просечена противопожарна просека с ширина 50 метра - т.е. няма сянка, горещо и прашно е. Кара тепе не е село, а пункт с Горско, няколко вили и заведение със страхотен собственик, който любезно ни предложи да ползваме двора му като къмпинг - маси, пейки, тоалетна с топла вода... До Беглика пътя е приятен. От Беглика до ШП вече са писали - минете по асфалта, но по-добре на стоп. После по пътя от северната страна на язовира пак ще се свържете с маркировката. За тези пътища ви трябват обувки с дебели подметки - каменни са и ако някой е с платненки ще страда много. Нататък след Орфей е по-добре маркирано. На Тешел е по-добре да спите отколкото в Триград - условията са перфектни. В Гела има няколко магазина и в тях дебнат квартиродателите Smile. Следващия участък е един от най-красивите. След Перелик пак е асфалт до Ешекулак - разклона към Пампорово. В Пампорово има магазин за хранителни стоки. Нататък към Преспа, Свобода и Акватепе си го знаете.
Засега това е, което се сещам.
Нед Юли 06, 2014 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
. За тези пътища ви трябват обувки с дебели подметки - каменни са и ако някой е с платненки ще страда много.


Не е чак толкова зле, миналото лято обиколих целия ШП по сандали - върви се Wink

_________________
www.summitsweb.com
Пон Юли 07, 2014 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение х. "Орфей" - туристическа спалня Тешел - х. " Отговорете с цитат
Туристическа спалня Тешел е много хубаво място, по добре спете там и на другият ден минете през Чаирски езера, където хижата също е много добра-Мугла-Ледницата. Хижа Триградски скали също е хубаво място, всъщност там по повечето хижи се предлага храна, така, че не се презапасявайте, ще ви нахранят.
Може да се спи в Мугла, има къща за гости на центъра на селото, като цената е 10-12 лева на човек, леглата са на два етажа и има баня (инфото ми е актуално за 2012 год.).
Хижа Ледницата и пещерата до нея са хубаво място, но.. хижаря е интересен Very Happy и през седмицата каза, че без заявка и за двама-трима не отваря хижата (отново инфото ми е актуално за 2012 год.)
Маркировката Орфей-Ледницата е перфектна, сега се сещам, че като идете до Ледницата, ако не спите там може да слезете до Гела, там има доста къщи за гости.
Родопите е..магическата планина Smile.
Весело изкарване.

Апропо-Споделям мнението на Тодор, в Родопите съм си набивал най-добре краката Very Happy , обуйте се добре.
И- Сега като се замисля от Тешел можете директно да се качите към Чаирски езера и после Мугла - Ледницата и да си спестите асфалта до Триград.
Пон Юли 07, 2014 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
На 300 метра от т.с.Тешел е хотел Орфей. Не е много по-скъпо от хижата Smile.
И още един начин да се избегне асфалта на Триградското ждрело. На половин километър от т.с. Тешел в посока Триград в дясно от асфалта тръгва пътека за "Орловото око" - платформа над Буйновското ждрело, до вр. Ушите. Аз през 2011 стигнах за час и 30 минути до горе. После за час слизата в Ягодина, ако не се отбивате до някоя от пещерите за още 2-3 часа ще стигнете Триград.
Пон Юли 07, 2014 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kokoex



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 34

Мнение Отговорете с цитат
От Тешел - пътя за Триград, на беседката - вляво после по дерето направо за Чаирски езера. На моста преди обратният завой към пътя от Триград - Чаирски езера има пътека на ляво и право нагоре към Чаирски - спестявате 2-3 километра. Разклона е маркиран от Росен. Чаирските - Тешел преди няколко дни ми отне 4 часа - около 20 километра е /но се налагаше да форсирам - по-бавно е по-забавно и по-приятно Smile /. Успех! И се насладете на Родопите! Заслужава си!
Пон Юли 07, 2014 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

………………………………………..
х. "Орфей" - туристическа спалня Тешел - х. "Триградски скали" - 6-7 часа
………………………………………..


Този етап има вариации. През годините е променян, доколкото знам. Във връзка със свлачищата в резерват Кастракли по едно време се въвежда алтернативно маркирано трасе: х. Орфей – с. Борино – Хайдушки дол (Читакдере с Дяволския мост в него) – с. Ягодина – х. Триградски скали. Май от големите наводнения през 2005 г. преминаването през Хайдушки дол е невъзможно за повечето хора (или силно затруднено за джедаи), заради потрошени стълби, парапети и т.н. В момента като чели са се заели да възстановяват нещата, поне така ни казаха наскоро в с. Ягодина. Но дори и без Хайдушки дол (а следователно и Борино) пак си заслужава да се помисли за минаване през Буйновското ждрело и с. Ягодина (пещерата и панорамната площадка) на път за с. Триград. Триградското ждрело няма да ви избяга, защото е близо до х. Триградски скали, а и има пряка пътека за него, отклоняваща се вляво от Е8 преди влизането на последната в с. Триград. Виждал съм я долу от асфалта на входа в с. Триград от Тешел. Не знам, дали се вижда горе от пътя на влизане в Триград.

В началото на юни, като се мотах из рида Гората случайно мярнах последната марка на Е8 в с. Мезек. Cool

Във всички случаи ви пожелавам успех и също оставам отворен за въпроси!
Пон Юли 07, 2014 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
stefan_iliev38 написа:

………………………………………..
х. "Орфей" - туристическа спалня Тешел - х. "Триградски скали" - 6-7 часа
………………………………………..


Този етап има вариации. През годините е променян, доколкото знам. Във връзка със свлачищата в резерват Кастракли по едно време се въвежда алтернативно маркирано трасе: х. Орфей – с. Борино – Хайдушки дол (Читакдере с Дяволския мост в него) – с. Ягодина – х. Триградски скали. Май от големите наводнения през 2005 г. преминаването през Хайдушки дол е невъзможно за повечето хора (или силно затруднено за джедаи), заради потрошени стълби, парапети и т.н. В момента като чели са се заели да възстановяват нещата, поне така ни казаха наскоро в с. Ягодина. Но дори и без Хайдушки дол (а следователно и Борино) пак си заслужава да се помисли за минаване през Буйновското ждрело и с. Ягодина (пещерата и панорамната площадка) на път за с. Триград. Триградското ждрело няма да ви избяга, защото е близо до х. Триградски скали, а и има пряка пътека за него, отклоняваща се вляво от Е8 преди влизането на последната в с. Триград. Виждал съм я долу от асфалта на входа в с. Триград от Тешел. Не знам, дали се вижда горе от пътя на влизане в Триград.

В началото на юни, като се мотах из рида Гората случайно мярнах последната марка на Е8 в с. Мезек. Cool

Във всички случаи ви пожелавам успех и също оставам отворен за въпроси!


От дървената табела "Триград" по пътя, след хижата, стръмна пътека за 30 мин. ви качва на ждрелото. От там по маркирана пътека за 2-3 часа сте до Ягодина.
Пон Юли 07, 2014 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Маршрута от Аврамови колиби до Беглика ме притеснява основно.
Информация за там има може и да не съм видял цялата, така че помагайте!
Навярно и в източните ще имаме проблеми, всяко инфо е от полза.
Вто Юли 08, 2014 9:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
todor__x написа:
Маршрута от Аврамови колиби до Беглика ме притеснява основно.
Информация за там има може и да не съм видял цялата, така че помагайте!
Навярно и в източните ще имаме проблеми, всяко инфо е от полза.


И сега писах и преди съм писал. Мога да направя подробно описание и да дам трак. Преходът е труден и сравнително безводен. Спане на палатки. Всъщност са ни предлагали да ни отключат кметството в Бозево.
Вто Юли 08, 2014 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, спането ни ще е само спален чувал, бивак сак.Някъде може и да ползваме хижите.
За трак все още не сме сигурни дали ще имаме GPS.Разчитаме на марките и описанията за маршрута.
Сря Юли 09, 2014 2:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
todor__x написа:
Благодаря, спането ни ще е само спален чувал, бивак сак.Някъде може и да ползваме хижите.
За трак все още не сме сигурни дали ще имаме GPS.Разчитаме на марките и описанията за маршрута.


сещам се за удобно място за нощуване до Орцева чешма. Това е близо до вр. Велийца. На около 3 -4 часа от Аврамово. След още 1 час е Бозева махала. Може да спите в кметството или до чешмата над Кьоравци (Златари). До тази чешма е имало навес но е паднал. После е "Хайдушката чешма" -още 1 час. Последния път чешмата беше пресъхнала, мястото не ми харесва много. После са Медени поляни. Има табелка за вода точно след като Е8 завие на изток наближавайки селото - още 2-3 часа - лятото на 2012 и там нямаше. Имаше в основата на вр. Черешка. Мисля, че е удачно да спите в Медени поляна - питайте! Хората са невероятно усложливо, ще ви приютят. Следващия участък до Каратепе според мен е най тежък -няма вода, няма сянка и е дълго над 20 км. Надатък е приказка.
Сря Юли 09, 2014 9:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 2 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov