ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е-8 Рила - Родопи - 2014 г.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Предишната тема
Следващата тема
Е-8 Рила - Родопи - 2014 г.
Автор Съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Аре стегнете се и го направете този преход, а ? Може пък да не е чак толкова скучен колкото изглежда Very Happy
Пон Юли 21, 2014 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Не приказвай а стягай раницата и тръгвай с нас,най-приятно да си го направим.
Пон Юли 21, 2014 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
gundu написа:
recaro написа:
..........
Освен бакалиите по селата има ли някой от региона готов да ни качи провизии при поискване, за участъка след Триград ако се наложи? А и на местната ловна дружинка да каже че не са само мечки в гората това дето шава!


От Широка поляна нататък храната не мисля да е проблем. На Широка поляна си има доста добре зареден магазин. На Орфей по принцип не готвят, но пък бира има Very Happy . Тешел и Триград също нямат проблем. След Триград с едно обаждане на Росен на Чаирите и обяда е осигурен, че и за из път може да се вземе нещо, но не е необходимо - Мугла е на пътеката Very Happy (ВНИМАНИЕ! Малката Мугленска е 200мл Wink ) По това време при Стоян на Ледницата със сигурност ще има боеприпаси, пък и нищо не пречи едно обаждане по въпроса. На Перелик без предварително обаждане на Янко най-вероятно няма да има никой на хижата. Пампорово - курорт голям, а магазина общо взето е един. На хижа Момчил юнак храна без обаждане няма, но пък в съседство е хотелчето и от него може да се пазарува, а и наблизо има и други хранителни и напоителни възможности. Асеновците на Преспа и на Свобода не вярвам да откажат да качат нещо по заявка, особено ако се и нощува в някоя от хижите. След Свобода до Сини връх не се сещам къде може да се зареди. След Сини връх всичко ми е в мъглата, за съжаление.
Ловджиите по това време работа из горите нямат, те сега само разказват стари истории и тъкмят новото джепане. Very Happy Около Карамуш обаче не знам как стоят нещата Sad .


Всъщност Боровец, Мусала, Заврачица, Белмекен - храна сега има. Юндола - няколко магазина, Аврамово - много, Бозево - има магазин но не се знае дали ще се случи магазинера да е там. В Медени поляни, на 20 минути спускане от маркировката има магазин, надолу в селото има и други. На Каратепе има заведение в което има храна и някакви продукти за носене. И после Беглика, ако има нещо ще е край стената но не съм виждал. Следва ШП и там вече е ясно.
Пон Юли 21, 2014 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
todor__x написа:
Не приказвай а стягай раницата и тръгвай с нас,най-приятно да си го направим.



Не мога, нямам време.
Нещо се прецаках това лято.
Вто Юли 22, 2014 7:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
rain написа:
ivailo.hr написа:
rain написа:
Ти пък! SmileSmile
Аз само докъм Триградско.


Откъде?


От старта,брат! Laughing


По-добре се присъедини около Триград (да речем на Тешел) и карай до Пампорово, че там са едни от най-големите красоти по маршрута. И до двете точки има обществен транспорт.



не ми е интересно оттам нататък.Отказвам се!Знаеш ми силите,няма да се пречкам на големите туристи :Д

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Вто Юли 22, 2014 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички, които се включиха в темата.

Идеята беше да се създадат няколко отделни теми за подслона, водата, храната, маркировката и прочие.
Но очевидно няма нито време, нито желание и смисъл. Догодина може и това да стане, дори е задължително.

Към rain:

Решението ти да се откажеш е необосновано. Преходът е по силите ти.
И мисля, че е крайно време да престанеш с това твое погрешно становище,
че пречиш на другите и не си добър турист. Пак повтарям - преходът е напълно постижим за тебе
и не виждам причина да се отказваш. Ако намериш ОСНОВАТЕЛНА причина - изтъкни я. Ако ли не - идваш. Smile

Към ivailo.hr:

Такъв любител на Родопите като тебе просто е задължително да дойде и не виждам защо се двоумиш,
като сега имаш и времето, и средствата и възможностите за това задължително за тебе пътешествие.
Вярвам, че няма да се откажеш и ще имаме чудесен разказвач по пътя. Smile


Към Йосарян:

До последно се надявах, че ще дойдеш... Тъкмо бях намислил да опитам от "ядреното гориво". Smile


Накратко - моето виждане за маршрута Е-8:


Ходенето няма да е нито бързо, нито бавно, а равномерно, съобразено с всички. Ходенето е пеша.

Спането ще бъде на спални чували, бивак сакове и по заслони и хижи (където можем и се налага).

Има възможност да се вземе и хубава двуслойна палатка за 3+1 души/3,4 кг. Засега прогнозата не изисква това.

Храната няма да е чак такъв проблем, какъвто мислех в началото. Водата (при тези дъждове) - също.

Прогнозата за времето засега е благоприятна - леки дъждове в началото (тъкмо да не ни е жега),
но от опита си през изминалия месец знам, че те не са страшни. Август месец го дават слънчев.

Относно физическото състояние - мен лично от месец ме мъчи болка в лявото коляно, но се надявам, че е отминала.


Това е засега от мен. По-късно ще пиша повече подробности.

Най-важното - кураж, организираност и постигане на целта!
Вто Юли 22, 2014 7:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
gundu и Иво, дали можете да напишете тук телефони на хижи и къщи за гости, които знаете? Question

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юли 22, 2014 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
Мерси ,Стефане!Smile)
Ето сега една причина: С тодор и Руми пътуваме цяла нощ,те даже повече.И след това цял ден преход от 11 часа/за мен 14:)))/Докато в други дни-из Родопи,например,по 5=6 часа.А там е по лесно.Аз ще капна още до Заврачица.Бях в Източни Родопи.Там може да се върви баш по 14 часа без проблем.Няма ли начин да се редуцира точно първите 3 дни преход?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Вто Юли 22, 2014 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Rain:

Това, което съм дал в началото на темата, са САМО времената от гърба на картите за Е-8 и от други източници.

Това НЕ е примерен график за придвижване по дни. Мислех, че се подразбира. Иначе - четвъртия ден:

х. "Юндола" - с. Аврамово - с. Медени поляни - с. Черновръх - 56 километра! Ние да не сме Дизела?! Very Happy

Това му е хубавото на спалните чували и палатката, че може да се прекрати прехода в подходящия момент,
а не да се преуморява човек до хижата.

Така че това твое притеснение е неоснователно. Аз дори мисля да не слизаме до хижа "Заврачица",
тъй като така бихме загубили един час за слизане и един за качване на другия ден.

Но всичко подлежи на обсъждане в групата и вземане на най-подходящо общо решение.

Друго нещо да питаш? Smile

П. П. Може да пътувате през деня, да тръгнем събота вечерта, да преспим на хижа "Мусала" и в неделя да продължим.
Вто Юли 22, 2014 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
rain написа:
Мерси ,Стефане!Smile)
Ето сега една причина: С тодор и Руми пътуваме цяла нощ,те даже повече.И след това цял ден преход от 11 часа/за мен 14:)))/Докато в други дни-из Родопи,например,по 5=6 часа.А там е по лесно.Аз ще капна още до Заврачица.Бях в Източни Родопи.Там може да се върви баш по 14 часа без проблем.Няма ли начин да се редуцира точно първите 3 дни преход?

Добре де, ти защо не дойдеш в София един ден по-рано, да починеш и тогава да тръгнеш?

Между другото и на мен това Боровец-Заврачица първия ден ми се вижда много като за начало.
Нали и за Ком-Емине това си говорихме, как в началото не трябва да се дава зор, а сега точно това се каним да направим?
Вярно че всички бързаме, макар и по различни причини, но да не се пресилим в началото, да дойдат травмите и вместо да изпишем вежди, да извадим очи?

А, той Стефан е отговорил. Добре Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юли 22, 2014 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
recaro



Регистриран на: 07 Май 2013
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
rain, има лифт до Ястребец, а и Ястребец - Свиленград пак ще си остане в мемоарите ти като преминал Е-8!
Миналата година при хубаво време стигнах за 5 часа от Б до върха с почивката на хижата, около 3 часа до разклона Белмекен/Заврачица. При времето тая година може и на ледено да спрем, че след върха нататък е голям ветрилник.
Сря Юли 23, 2014 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

…………………………………….
Към ivailo.hr:

Такъв любител на Родопите като тебе просто е задължително да дойде и не виждам защо се двоумиш,
като сега имаш и времето, и средствата и възможностите за това задължително за тебе пътешествие.
Вярвам, че няма да се откажеш и ще имаме чудесен разказвач по пътя. Smile
…………………………………….
Накратко - моето виждане за маршрута Е-8:
Ходенето няма да е нито бързо, нито бавно, а равномерно, съобразено с всички. Ходенето е пеша.
…………………………………….



Вярно е, че съм любител на Родопите, но не и на Е-тата. Според мен те са изкуствено създадени маршрути с цел международно участие и преминаване през различни държави.
Примерно мен по Е-8 Рила въобще не ме интересува, защото Рила си е Рила, а Родопите са си Родопи. Освен това маршрутът след х. Сини връх нещо не ме вдъхновява, ама хич даже, като гледам откъде минава. В крайната фаза (ридът Гората) така или иначе си ходя по друга линия в края на март. Единственото, заради което си струва да мина по Е-8 е участъкът от х. Сини връх до с. Мезек, в който маркировката я няма на BGMountains. Това добре, но вече от опит знам, че маркирането не е лесна и бърза работа. Питай АлексЙо и gundu колко е приятно, докато групата ходи напред аз да се въртя насам натам и да маркирам разни чешми, заслони и кръстовища, после да ги снимам (дали чешмите текат, какви точно са заслоните и т.н.). Не дай си боже пък маркировката да се губи, ела гледай какво става. Почва се едно въртене, едно вършеене, докато се намери и се маркират всички ключови ориентири, през които минава. Всичко това отнема време и удължава времето за преход в сравнение с това по пътеводители поне с 30%. А вие време нямате, щом ще минавате 550 км. за 14 дни. Това прави средно по 39 км. на ден, което предполага само стегнато ходене, абе повече като на състезание, а не на разходка.
Тъй че ви пожелавам успех в прехода! Оставам отворен за всякакви въпроси и справки с карти (стига да съм пред компа) по всяко време.


Mariana1000 написа:
gundu и Иво, дали можете да напишете тук телефони на хижи и къщи за гости, които знаете? Question

х. Момчил юнак – 0888933302; 030232669
х. Свобода - 0888447975; 0889828609
За хижите: Орфей, Чаирски езера, Ледницата, Перелик и Преспа вярвам gundu ще може да ви даде телефони.

Подходящи места за бивак, които лично съм виждал:
1. На 3 км. след х. Орфей по пътя през резерват Кастраклий – чешма с беседка (без маса вътре) и равни места за бивак до пътя (коли не минават, защото нанатък е непроходим за тях);
2. На 2,5 км. след стопанския двор в с. Триград, малко след като маркировката отново излиза на пътя , след като преди това се е отделила надясно от него през гората – чешма, беседка и равни места за бивак;
3. На 1 км. след мястото описано в 2. – чешма и май някакъв навес вдясно от пътя, но за навеса не съм много сигурен.
4. До х. Чаирски езера – чешма и равни места за бивак;
5. На 3 км. след с. Мугла преди ляв завой на пътя – чешма и равни места за бивак. Там синята маркировка Доспат-Гела се отделя надясно от Е-8 и се качва директно на параклиса Св. Петър (Св. Дванадесет апостоли).
6. На 1 км. след мястото описано в 5. на превала Одабашиница – чешма и равни места за бивак;
7. На 1 км. след мястото, на което маркировката пресича панорамния път (над х. Ледницата) и тръгва стръмно нагоре към Помаккидик и Карлък; до параклиса Св. Петър (Св. Дванадесет апостоли) има навес и чешма, която миналата година беше дала фира и си наливахме от поточето до нея.
8. На 400 м. след Карлък отдясно на пътеката – чешмата Мефрад и останки от дървени навеси и маси;
9. Източното подножие на Голям Перелик, там където пътеката излиза на пътя за поделението – чешма;
10. На 2 км. след х. Перелик вдясно от пътя има два хубави къта (през 200-300 м.) за отдих с чешми, маси и огнища. Първият е по-хубав, защото има хубав навес/заслон, а гледката на север е уникална.
11. Превала Ешеккулак, където се излиза на пътя Смолян-Стойките – чешма и беседка с камина в нея, но там шумно от трафика по пътя.
До Пампорово по пътя не мисля, че има подходящи места за бивак. Има една чешма. От Пампорово към Рожен не съм ходил, а към х. Момчил юнак и нататък Стефан знае.

Успех!
Сря Юли 23, 2014 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И аз Ви пожелавам успех и хубаво време!

Внимавайте първите два дни в Рила! Прогнозите към този момент са гадни. Sad

Очаквам да сте живи,здрави и възстановени за 6-дневния преход в Пирин от 18.08. Smile
Сря Юли 23, 2014 9:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
recaro написа:
rain, има лифт до Ястребец, а и Ястребец - Свиленград пак ще си остане в мемоарите ти като преминал Е-8!
Миналата година при хубаво време стигнах за 5 часа от Б до върха с почивката на хижата, около 3 часа до разклона Белмекен/Заврачица. При времето тая година може и на ледено да спрем, че след върха нататък е голям ветрилник.

идвам,вие му мислете! ;Д

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Сря Юли 23, 2014 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Ето трак на маршрута от Аврамово до яз.Голям Беглик. http://dox.bg/files/dw?a=558b7028d6

Малко пояснения - в началото, до първата нощувка включвах GPS много рядко. На картата на БГ Маунтайнс това е означено като "Липовски пост".
Следата не минава през вр.Велийца, а минава през Орцева чешма. Там има хубава вода и беседка.
Чешмата под вр.Черешка беше единствената течаща от Липовски пост до Каратепе и миришеше много силно на крава.
В местността Кръстовете се вижда как следата ни отива и се връща до неотбелязана на картата чешма, но там има хора и без това ще ви упътят.

Това според мен е най-лошо маркирания участък на Е8. Другото е лесно.

Поздрави и успех!
Сря Юли 23, 2014 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 4 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov