ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е-8 Рила - Родопи - 2014 г.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Предишната тема
Следващата тема
Е-8 Рила - Родопи - 2014 г.
Автор Съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:


Вярно е, че съм любител на Родопите, но не и на Е-тата. Според мен те са изкуствено създадени маршрути с цел международно участие и преминаване през различни държави.
Примерно мен по Е-8 Рила въобще не ме интересува, защото Рила си е Рила, а Родопите са си Родопи. Освен това маршрутът след х. Сини връх нещо не ме вдъхновява, ама хич даже, като гледам откъде минава. В крайната фаза (ридът Гората) така или иначе си ходя по друга линия в края на март. Единственото, заради което си струва да мина по Е-8 е участъкът от х. Сини връх до с. Мезек, в който маркировката я няма на BGMountains. Това добре, но вече от опит знам, че маркирането не е лесна и бърза работа. Питай АлексЙо и gundu колко е приятно, докато групата ходи напред аз да се въртя насам натам и да маркирам разни чешми, заслони и кръстовища, после да ги снимам (дали чешмите текат, какви точно са заслоните и т.н.). Не дай си боже пък маркировката да се губи, ела гледай какво става. Почва се едно въртене, едно вършеене, докато се намери и се маркират всички ключови ориентири, през които минава. Всичко това отнема време и удължава времето за преход в сравнение с това по пътеводители поне с 30%. А вие време нямате, щом ще минавате 550 км. за 14 дни. Това прави средно по 39 км. на ден, което предполага само стегнато ходене, абе повече като на състезание, а не на разходка.
Тъй че ви пожелавам успех в прехода! Оставам отворен за всякакви въпроси и справки с карти (стига да съм пред компа) по всяко време.



Успех!


Е - тата са предизвикателство. Изпитание на волята. Начин да изпиташ себе си докато правиш нещо което обичаш.
Повечето хора не ходят на планина, защото не приемат усилието което е необходимо да стигнеш до някой връх или местност... и ходят в парка например. А се превръщат в състезание, когато се опиташ да ги минеш за по - малко дни при положение, че имаш достатъчно време. На мен пък това ми се струва несъществено.
Иначе стихчето по долу дава много power.
Ако заставиш мозък, нерви, длани
и изхабени – да ти служат пак,
и крачиш, само с Волята останал,
която им повтаря: „Влезте в крак!

Чет Юли 24, 2014 8:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:

....................................................................
Е - тата са предизвикателство. Изпитание на волята. Начин да изпиташ себе си докато правиш нещо което обичаш.
Повечето хора не ходят на планина, защото не приемат усилието което е необходимо да стигнеш до някой връх или местност... и ходят в парка например. А се превръщат в състезание, когато се опиташ да ги минеш за по - малко дни при положение, че имаш достатъчно време. На мен пък това ми се струва несъществено.
....................................................................
[/url]


Преди години обяснявах на един приятел, пенсиониран граничен офицер колко е стръмно еди къде си. А той ми отговори: "Спокойно бе, ние ще се рахождаме. Няма да прикриваме." (Прикривала се е границата, като си имало норматив - време за достигане до всяка една табела/позиция за човек на прикриващия рубеж денем, нощем, лете и зиме.)
Аз ходя в планината по-скоро на почивка/разходка, отколкото на състезание/изпитание/война. Отдавна съм спрял да се мъча да се доказвам като спортист, защото съм далече от тази сфера и не ми се отдава особено.
Напоследък откривам, че за мен предизвикателство е да маркирам коректно в урудката трасето на някоя забатачена пътека (не задължително поради давност) заедно с прилежащата й инфраструктура (чешми, заслони и т.н.), за да може след това други да не се лутат като гламави или да четат словестни обяснения, от които човек само може да се заблуди.
А и да не маркирам, аз си ходя бавно, защото постоянно гледам на картата къде съм, какво се вижда около мен, спирам, за да снимам или просто да блея наоколо.
Чет Юли 24, 2014 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
recaro



Регистриран на: 07 Май 2013
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Todor, благодаря за трака и поясненията, сега го разглеждам! По спомени чешмите отбелязани на картата след Кръстовете работеха ли или направо от язовира?

ivailo, очакваме включване от където ти харесва и групата да завърши с повече отколкото е тръгнала!
Опитни хора само могат да са от полза за това начинание!
Чет Юли 24, 2014 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
[/url][/quote]


А и да не маркирам, аз си ходя бавно, защото постоянно гледам на картата къде съм, какво се вижда около мен, спирам, за да снимам или просто да блея наоколо.[/quote]

Иво!Аз съм твоя човек.Ще те изчаквам,разчитай!Само ела!Smile)))))

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Чет Юли 24, 2014 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
recaro написа:
Todor, благодаря за трака и поясненията, сега го разглеждам! По спомени чешмите отбелязани на картата след Кръстовете работеха ли или направо от язовира?

ivailo, очакваме включване от където ти харесва и групата да завърши с повече отколкото е тръгнала!
Опитни хора само могат да са от полза за това начинание!


След Кръстовете нямам спомен, но то не се налага... Минава се през 2 чарка, порутени. Не сме търсели чешма, но не се виждаха на пръв поглед. Има рекичка, вероятно и извори край нея.
На язовира си личи къде ходихме за чешма. По пътя към стената няма - чак като се наближи.
Чет Юли 24, 2014 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 93
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На всички участници пожелавам много слънце и хубаво време, много настроение и хубави емоции и най-вече да са здрави в краката! Croc
Пет Юли 25, 2014 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
gundu и Иво, дали можете да напишете тук телефони на хижи и къщи за гости, които знаете? Question


Хижа Орфей - 0882966361, Донка. На хижата обхват няма никакъв, традиционно всеки ден около 17-18ч излизат " на обхват" и се обаждат на потърсилите ги телефони. Ако оператора ви каже, че "телефона на абоната е изключен...", това със сигурност значи, че Донка си е на хижата. Всъщност няма голямо значение дали ще се чуете, защото тази хижа е с постоянно присъствие на хижар. По това време със сигурност ще има и нещо за хапване, напояването е постоянна величина. Wink .
Хижа Чаирски езера - 0878195942, Росен. Хижар от най-висока класа, железен. Никакви проблеми с храната, алкохол не се предлага, който пие да си носи Very Happy . При добро желание, както няма ток на хижата, така има интернет Wink , само кажете на Росен, че ви е необходим.
Хижа Ледницата - 0886038503, Стоян. По това време вероятно ще има всичко необходимо, хранително и напоително. Тенката е особняк, нещо като терца с два белота Very Happy , внимателно с него.
Хижа Перелик - 0886752111, Янко. Каквото му поръчате, ще го имате, но цените му са малко дървени. Пълен леглохраноден е 27лв.
Хижа Преспа - 0887904077, Асен. Разкошен хижар, ако е трезвен разбира се Very Happy .

От Пампорово до Рожен вода няма, но пък и не е необходима - прехода е в рамките на 2ч. и по-голямата част е в гората.
От мен - толкова. Триград нарочно го пропуснах заради хижо-хотело-чалгаджийницата Триградски скали. Ако ви трябва още някаква информация - питайте.

Лека и приятна разходка!

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Пет Юли 25, 2014 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за информацията и пожеланията Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Юли 25, 2014 11:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лари



Регистриран на: 03 Ное 2013
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Днес 26.07.14г, от Боровец, част от групата благополучно пое към своето следващо предизвикателство - маршрута Е-8... Smile



Изкачване по Мусаленската пътека...



Малки препятствия по пътя...



На фона на вр. Иречек и вр.Мусала.



Тук при х. Мусала си казахме "довиждане и до скоро" и успешно завършване на започнатото!




По последни данни са изкачили Мусала и в момента бивакуват под вр. Манчо. Леко са се поизморили , но са добре.

Поздрави и до следващото инфо. Smile
Нед Юли 27, 2014 12:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тази вечер сме на х. Христо Смирненски. Днес ни валя дъжд и град, но напредваме Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Юли 27, 2014 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Тази вечер сме на х. Христо Смирненски. Днес ни валя дъжд и град, но напредваме Smile

Наблягайте на ракията и няма страшно Smile. Успех и правете планове къде ще премаркираме догодина Smile
Пон Юли 28, 2014 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, как къде ще маркираме? Тук! Wink
За целия ден сме видели десетина марки Very Happy

Тази нощ ще спим в една плевня в Златарица.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юли 28, 2014 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Според мен с изключение на участъка х. Орфей - х. Свобода цялото трасе на маршрута в Родопите има нужда от подновяване на маркировката.
Вто Юли 29, 2014 8:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rumi_xristova



Регистриран на: 12 Мар 2012
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
Тази вечер сме в Черновръх (Каратепе), ще нощуваме в навеса до едното заведение.
Вто Юли 29, 2014 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
тaзи вечер съм последно с групaтa мустaнги,препускaщa по Е-8.Ще се моля дa имaт хубaво време и бивaци. Very Happy Блaгодaря ви зa компaниятa!!! Успех!

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Вто Юли 29, 2014 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 5 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov