ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е-8 Рила - Родопи - 2014 г.
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Предишната тема
Следващата тема
Е-8 Рила - Родопи - 2014 г.
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Е-8 Рила - Родопи - 2014 г. Отговорете с цитат
Здравейте.

Дойде време за откриването на раздел за европейски маршрут Е-8 "Северно море - Дунав - Карпати - Рила - Родопи - Босфор" или накратко "Северно море - Рейн - Дунав - Рила - Родопи", а в българската част - Е-8 "Рила - Родопи" (възможни са и други наименования Wink )
Ще помоля модераторите да преместят настоящата тема в новия раздел, както обещаха.

Накратко: Възнамерявам тази година да премина пеша маршрут Е-8 с приятели. Засега планът е това да стане около края на юли и началото на август. Засега съм безработен, поради което времето не е толкова важно за мен. Нощуването (на спални чували, палатки, заслони, хижи) подлежи на допълнително обсъждане, темпото на придвижване - също.

Като за начало - ето приблизителните времена за изминаване на отделните отсечки на Е-8, взети от гърба на картите на маршрута:

Боровец - х. "Мусала" - връх Мусала - х. "Заврачица" - приблизително 11 часа

х. "Заврачица" - х. "Белмекен" ( - х. "Смирненски") - 7 ( - 8 ) часа

х. "Белмекен" (х. "Смирненски") - х. "Юндола" - 5 часа

х. "Юндола" - с. Аврамово - с. Медени поляни - с. Черновръх - 56 километра

с. Черновръх - язовир "Голям Беглик" - 5 часа

язовир "Голям Беглик" - х. "Орфей" - 8 часа

х. "Орфей" - туристическа спалня Тешел - х. "Триградски скали" - 6-7 часа

х. "Триградски скали" - Ливадите - с. Мугла - х. "Ледницата" - 7 часа

х. "Ледницата" - х. "Перелик" - х. "Студенец" - 8 часа

х. "Студенец" - седловина Рожен - х. "Момчил юнак" - 5 часа

х. "Момчил юнак" - х. "Преспа" - х. "Свобода" - 4-5 часа

х. "Свобода" - х. "Сини връх" - 9 часа

х. "Сини връх" - проход Китката (с. Паничково) - х. "Мечковец" - 8 часа и 30 минути

х. "Мечковец" - язовир "Тракиец" - х. "Книжовник" - 8-9 часа

х. "Книжовник" - х. "Тънково" - 9 часа

х. "Тънково" - връх Света Марина - с. Мезек - 12 часа

с. Мезек - Свиленград - 6 километра.

Общо около 550 километра и 133 часа (че се помни по-лесно Smile ). Следователно напълно възможно е за около 2 седмици да се измине маршрутът. За повече от 2 седмици мисля, че ще доскучее, особено безводните черни пътища на Източните Родопи.

Ето и любителски снимки на седемте карти на маршрут Е-8 на Картография, за да може всеки да си прецени, дали са му необходими (според мен картите не си заслужават високата антикварна цена и могат да имат само сантиментална стойност при отмятането им при постепенното преминаване на маршрута. Освен това има повтарящи се карти).
(по-долу давам връзка само към първата снимка на картите от общо 71 снимки в албума ми "Снимки за Планинарски форум Планина http://planina.e-psylon.net" - снимки от номер 286 до номер 356)

Карти на маршрут Е-8 от Картография

Това е засега от мен. По-късно ще пиша още по темата, като се надявам да се включат и други заинтересовани.

Успех на всички!


Последната промяна е направена от stefan_iliev38 на Съб Окт 29, 2022 12:43 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юни 25, 2014 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
През лятото на 2010 минах в отсечката Орфей - Широка поляна - Беглика. Червената маркировка, която я имаше на картата на западни Родопи на Картография си съществуваше само в нея. Тук-там се мяркаше някоя хартисала марка, но в общи линии - нищо, което може да се следи. Някъде между Орфей и Широка поляна имаше и ръждясала табела Е8 и това беше.
Между Широка Поляна и Беглика, по пътя, който беше маркиран на картата маркировка нямаше, а пътища колкото искаш, решихме тогава да се върнем и да кютаме по асфалта между двата язовира.
И между Орфей и поляната беше едно безкрайно маане по един безкраен черен път... маркировка пак - спорадично и с много взиране, сигурно не беше подновявана от 80те. Главно стари и криви табели за х. Орфей.

Добре би било, ако все пак са премаркирали поне частично трасето за тея 4 години.

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юни 25, 2014 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Браво, Gamina!

Ти направо "изби рибата в родопските язовири" с по-горния си пост - за по-добра "реклама" на Е-8 не бих могъл и да мечтая! Very Happy

Направо "ентусиазира" всички колебаещи се за този маршрут с описанието на Е-8 като "едно безкрайно маане по един безкраен черен път" с несъществуваща маркировка. Very Happy

Сега се чудя как ще се придвижваме на толкова голяма група. Very Happy

Това по-горе - в кръга на шегата, разбира се. Gamina, приятно съм изненадан и много благодарен, че се включваш в темата за Е-8. Smile

Аз лично съм ходил много малко в Родопите и тази планина ми е почти напълно непозната. От това, което съм видял, маркировката в Родопите наистина е (много) зле. И не само маркировката. Така че проблемите по маршрута ще се обсъждат надълго и нашироко, разбира се, но може би по-късно. Smile

За подновяването на маркировката - кой се е очаквало да премаркира поне частично трасето? А кой се очаква да го премаркира сега и в бъдеще? Wink
Сря Юни 25, 2014 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Така, сега сигурно ще продължиш в същия тон, но след въпросното ходене в Родопите, ентусиазмът ми да обикалям тази планина с раница и палатка на гръб се изпари тотално Laughing Та и на мен си ми останаха дивата Индия. Е8 бих го направила само ако в родопската му част съм с колело Oops Не мога да си кривя душата за впечатленията ми от въпросната отсечка, нали обективност търсим Smile

И да не съм съвсем голословна - малко снимки, които нямат много общо с Е8, освен няколко чешми между Орфей и Широка поляна и "безкрайния черен път":
От 125 (х. Орфей) до 210 (Беглика):
https://plus.google.com/photos/100661455321828014084/albums/5626974328000105537?banner=pwa
Не знам дали са същите хижари на Орфей, но тогава останах с много приятни впечатления от хижарката - пусна ни бойлер да се изкъпем и не пожела да ни вземе никакви пари за удоволствието, при все че бяхме на палатка отпред. Много мила жена.

Колкото до премаркирането - нищо не съм очаквала, просто се чудя дали още си е така въпросния участък. Работа си е на съответния парк или БТС, не е моя или ваша, въпреки похвалния ентусиазъм да им вършите работата. Маршрути като Е3, Е4, Е8 би трябвало да се поддържат от БТС, а не тези, които искат да ги минат да си носят и кофи с боя. Лично мнение.
Сега по майските празници бях в Родопите, направи ми впечатление за доста нова маркировка около Девин и Лесичево, така че вероятно има напредък и по тоя въпрос. Миналото лято се въртях около Широка Поляна, но не обърнах внимание има ли, няма ли нова маркировка, по-скоро нямаше.

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юни 25, 2014 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
... Gamina, приятно съм изненадан и много благодарен, че се включваш в темата за Е-8. Smile ...

Аз лично в Родопите съм бил на събора на Рожен, на една двудневна автобусна екскурзия (Чудните мостове, Пампорово, Ягодинската пещера, Дяволското гърло, Широка Лъка) и тази година - април месец (пеша - с. Три могили - махала Мумджидам, къща "Кисьови" - Хайдушки камък - Караджов камък) и началото на май (пеша от с. Нареченски бани по билото на Радюва планина - х. "Пашалиица" - х. Момчил юнак" - х. "Преспа" - х. "Свобода" - х. "Акватепе" - с. Мостово - х. "Марциганица" - с. Бачково).

Впечатленията ми за маркировката - има я, но но на места трябва да се търси, ама има и места, на които не може да се намери, защото я няма. Very Happy

Надявам се в групата да има някой с GPS (аз лично не ми харесва да работя с такава машина, но ако се наложи, ще си купя за похода).
Ориентирането (колкото и трудно да е) не мисля, че би било сериозен проблем. Евентуално объркване би довело само до (кратко) забавяне.
Сериозен проблем би била храната, тъй като в повечето родопски хижи трябваше предварително да заявяваме колко души ще сме и какво точно ще ядем, за да го приготвят. Водата не мисля, че ще е съществен проблем, може би в Източните Родопи.

За родопските хижари - наистина много добри хора, които срещнах, но на Е-8 тяхната роля е малка (според мен).
Сря Юни 25, 2014 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Тогава да пусна жокер - на Широка поляна има магазин, фурна с топъл хляб и кръчма, там където е асфалтовия път за Беглика, не ви е по пътя, но може би ще си струва отклонението Wink

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юни 25, 2014 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Тогава да пусна жокер - на Широка поляна има магазин, фурна с топъл хляб и кръчма, там където е асфалтовия път за Беглика, не ви е по пътя, но може би ще си струва отклонението Wink

Май вече ни е по пътя. Very Happy

Очевидно по-късно ще трябва да се пуснат отделни теми: "Е-8 - къде е подслонът", "Е-8 - къде е водата", "Е-8 - къде е маркировката" и "Е-8 - къде е храната". Very Happy
Сря Юни 25, 2014 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
на широка поляна кръчмето е култово Smile. мястото е готино, ама през гъбарските и билкарски сезони е пълно с индианци ако ме разбирате Smile
Сря Юни 25, 2014 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
те не пречат.

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юни 25, 2014 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Тогава да пусна жокер - на Широка поляна има магазин, фурна с топъл хляб и кръчма, там където е асфалтовия път за Беглика, не ви е по пътя, но може би ще си струва отклонението Wink

Shocked Да бе, да! Не е по пътя!
Стефане, не знам от къде ще се появиш/появите на Г. Беглик. Но ако изберете асфалта, от беседката на кръстовището до магазина на тяхното РКС на Широка поляна са около 8 км. Това е Доспатски проход, нищо, че не е близо до Доспат. На най-високата му точка, където са табелите на горските стопанства (там им е границата) има чешма, в дясно. Може още да не е построена, но се виждат тръбите от PP и си тече вода. След като стигнете до Широка поляна, пак в дясно зелената сграда е пекарната. Отивате и питате за хляб и кога ще излезе новия. След това един бяга до магазина, където цените са на цената на зеленчука и купува краве масло, двулитрова бира, и разбира се шарена сол. Smile Smile Smile Другите пазите хляба на масите от палаткаджии. Няма такъв кеф!
П.С. Да беше казал за този преход два дена преди да тръгнеш!!!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Юни 25, 2014 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
маркировката мисля, че минаваше през тошков чарк, не по асфалта. Ще погледна после, че през тел. не мога да отворя картите. Те ще дойдат откъм беглика.

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юни 25, 2014 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Имах предвид, че само заради топлите самунчета с масло и шарена сол маршрута трябва да мине от там. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Юни 25, 2014 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Имах предвид, че само заради топлите самунчета с масло и шарена сол маршрута трябва да мине от там. Smile

Не е трудно това, две кутии боя и ще мине баш през фурната Wink Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юни 26, 2014 1:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 93
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В средата на май направих една малка разходка в Родопите и в отсечката между Триград и Чаирски езера се натъкнах на ето това:
http://prikachi.com/images.php?images/402/7427402f.jpg
едва ли обаче видях повече от 4-5 такива, но иначе самият маршрут е много добре маркиран като цяло.
Чет Юни 26, 2014 2:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Имах предвид, че само заради топлите самунчета с масло и шарена сол маршрута трябва да мине от там. Smile

Задължително Smile

_________________
www.summitsweb.com
Чет Юни 26, 2014 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 1 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov