ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Традиционно зимно декемврийско изкачване на връх Мусала

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Традиционно зимно декемврийско изкачване на връх Мусала
Автор Съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Традиционно зимно декемврийско изкачване на връх Мусала Отговорете с цитат
06.12.08г.
Но... тази година не се получи. А трябваше да бъде пето подред. Предварително бяхме решили да го направим за един ден /София - Боровец - връх Мусала и обратно/, както сме го правили преди, а именно:
I. 04.12.04г. Боровец - връх Мусала за 4.40 часа и обратно за 2.40 часа;
II. 03.12.05г. Боровец - заслон Ледено езеро за 4.35 часа и обратно за 2.45 часа /аз се забавих повече от половин час от предвиденото време преди хижата и само колегата Георги Пантев се качи на върха;
III. 02.12.06г. Боровец - връх Мусала за 4.35 часа и обратно за 2.55 часа; снимки.
Миналата година тръгнахме 13.30 часа от София и трябваше да преспим на хижата. Ето и преходите:
IV-1. 01.12.07г. Боровец - хижа Мусала за 3.15 часа с челници и газене на дълбок сняг;
IV-2. 02.12.07г. хижа Мусала - връх Мусала за 2.10 часа и обратно до Боровец за 3.10 часа; снимки.

Традиционно лифта не работи по това време на годината.
В 09.15 часа тръгнахме от Боровец.

това дърво бе паднало на пътеката

тук вече пътеката е заскрежена и заледена

До Велчовото мостче се движехме с обичайното темпо - за 1.35 часа. След като го подминахме усетихме силата на студения насрещен вятър. Пътеката бе заледена. Затова спряхме да се приведем във вид, подходящ за условията. Сложихме си котките, маските, очилата и ръкавиците. При тези метеорологични условия стигнахме до хижата за 3.10 часа от Боровец. Часът бе 12.25. А вечерта имахме резервация в един ресторант за да празнуваме Никулден. Силния вятър, който ни забави доста, а нагоре към върха сигурно щеше да е по-силен, и празника си казаха думата да не продължим нагоре.

хижа Мусала - ремонтирана отвън...

...и отвътре

Бяхме добре екипирани и можехме да достигнем до върха, но тогава трябваше да спим на хижата, защото нямаше да успеем да стигнем до Боровец и да хванем последните бусове.
Хижата е основно ремонтирана отвън и отвътре. Не бях идвал цяла година тук, така, че не знам кога е станало. Тази година имам едно изкачване на Мусала, но от хижа Грънчар. Камината е с водна риза, но все още не е пусната.
Беше студено, но останахме около час за да хапнем.

нов седалков лифт

опустошение...

На връщане бе по-лесно. Всичко се бе размръзнало, но на места бе много кално. За 2.15 часа стигнахме до Боровец. Изминахме за деня 19.8 км за 5.25 часа. От Боровец хванахме бус до Самоков, а оттам автобус до София.
В ресторанта в уговорения час - 19.30 бях първи. Никой не ми повярва, че съм ходил до Мусала... Но пред фактите /снимките/ и боговете мълчат.
Още снимки тук:


Последната промяна е направена от Valio на Сря Дек 10, 2008 5:38 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Дек 09, 2008 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много тъжни снимки. А що се отнася за традицията, мисля си, има време. Мусала няма да избяга.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Дек 09, 2008 9:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Много тъжни снимки. А що се отнася за традицията, мисля си, има време. Мусала няма да избяга.

За съжаление такава е действителнистта. Природата е унищожила много дървета по поречието на Мусаленската река. Но работници от Природния парк своевременно отстраниха дърветата паднали на пътеката /на слизане от хижата всичко бе разчистено/.
Не съжалявам, че не достигнах до върха. Все пак спазихме традицията да бъдем по това време на годината на това място.
Very Happy Very Happy Very Happy
Сря Дек 10, 2008 9:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Разумна постъпка! Cool

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Дек 10, 2008 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov