ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за пътя Кирилова поляна - Тиха рила
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за пътя Кирилова поляна - Тиха рила
Автор Съобщение
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Отговорете с цитат
А защо трябва да се ходи с кола до Тиха Рила ? Краката не вършат ли същата работа ? Това не е ли планинарски форум ? Или ще превръщаме Рила във втора Стара планина - безкраен офроуд...

_________________
ЕП "Български железници"
http://www.bgrail.eu/news
Сря Юли 09, 2014 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Спестява се време. Някои го имат, други не.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 09, 2014 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Отговорете с цитат
Ами те и тези дето кръстосват с коли Старопланинското било пак с тази мисъл го правят - да спестят време (а и може би сили...) ...

Съжалявам, но не мога да го приема това като довод. По тази логика - дай да налеем асфалт до Рибни езера направо и да спестим ценното време на туристите, които умират да посетят тази хижа. Самият факт, че има асфалт толкова навътре и нависоко в планината (Кирилова поляна) си е ОГРОМНО (дори излишно) пестене на време. В крайна сметка - няма да се атакува Еверест от Кирилова поляна ... в най-лошия случай има до 1000 м денивелация, за да се стигне билото на Рила.

Съжалявам, но просто не разбирам тая мода да отидем с колата, колкото може по-надалече, по-навътре и по-нависоко в планината с идеята "да се спести време". Абсурдно е просто.

_________________
ЕП "Български железници"
http://www.bgrail.eu/news
Сря Юли 09, 2014 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ха, и защо да не се ползват пътищата където ги има, и където не е забранено да се движат МПС-та? Или всеки път тръгвате пеша от Банско до х. Вихрен, вместо с колата. Или пък от Сапарева баня нагоре до Паничище.
Аз нямам кола и тоя гаден чакъл до Тиха Рила съм го вървяла и в двете посоки нееднократно - еми бих си го спестила, стига да можех! Преди и аз бях "пурист" и маах пеш за щяло и нещяло, в крайна сметка установих, че е ужасно безсмислено хабене на енергия, ако си си поставил някакви цели по-различни от стигането до близката хижа.

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юли 09, 2014 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Отговорете с цитат
Точно така. Никой не тръгва от Сапарева баня към Паничище. Но и никой ли не трябва да тръгва от Паничище до циркуса на Седемте езера с коли ? Защото в момента това се случва там ? Защото Банско и Сапарева баня не са Кирилова поляна и Паничище. Това имам предвид.

_________________
ЕП "Български железници"
http://www.bgrail.eu/news
Сря Юли 09, 2014 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Мавруд написа:
Ами те и тези дето кръстосват с коли Старопланинското било пак с тази мисъл го правят - да спестят време (а и може би сили...) ...

Съжалявам, но не мога да го приема това като довод. По тази логика - дай да налеем асфалт до Рибни езера направо и да спестим ценното време на туристите, които умират да посетят тази хижа. Самият факт, че има асфалт толкова навътре и нависоко в планината (Кирилова поляна) си е ОГРОМНО (дори излишно) пестене на време. В крайна сметка - няма да се атакува Еверест от Кирилова поляна ... в най-лошия случай има до 1000 м денивелация, за да се стигне билото на Рила.

Съжалявам, но просто не разбирам тая мода да отидем с колата, колкото може по-надалече, по-навътре и по-нависоко в планината с идеята "да се спести време". Абсурдно е просто.


Който е маал по Илийна река, трасето до Тиха Рила, качването от Пастра към Карагьол, Боровец по Марица до Заврачица, Бели Искър до Джанка, Бодрост до Айгидик, Костенец до подножието на Ибър, всички Дупнишки села до високите части на СЗ Рила - хаби между 6 до 10 часа за придвижване до НАЧАЛОТО на интересните преходи.
Това значи, че от два дни за реализиране на стандартен двоен преход с 1200-2000 м качване/20-40 км дистанция, оставаш с един.

Та ако решението на този проблем е да се придвижиш с кола докъдето позволи пътя - аз не бих го нарекъл "Абсурдно е просто.", а "разумно е просто".

Този проблем е характерен най-вече за Рила планина, заради специфичната и география - относително масивна, овална планина, без вътре-разположени селища. Пирин и Старопланинската верига имат съвсем друг изглед - по-скоро дълги линейни била с доста селища в подножията, откъдето достъпа до интересните високи части е много по-лек.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 09, 2014 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
+1
Сря Юли 09, 2014 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Отговорете с цитат
Добре, до къде до има тогава асфалт за коли или възможност за качване с коли ? До 2500 м ? До 1500 м ? Аз мисля, че 1500 м е нещо много приемливо за Рила ! Боровец е на 1300 и е чудесна отправна точка. Ако има път до Заврачица - не ми се мисли какво ще е горе...не, че и сега няма до х. Марица, но представете си, ако е нещо с хубав асфалт и стига до Заврачица. То ще са барбекюта горе на 2500 м, то ще са маанета, не ми се мисли ... Или пък асфалт до Тиха Рила - Рибни езера ще стане като хотел почти...

_________________
ЕП "Български железници"
http://www.bgrail.eu/news
Сря Юли 09, 2014 3:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Първият път, когато решихме да ходим в тази част на Рила и не знаехме какъв е този път, оставихме колата на Кирилова поляна и оттам нагоре пеша – до Тиха Рила – хижата - през Малкия Мермер до Зъбците и на връщане през Смрадливото езеро и пак по пътя към Кирилова поляна – имахме само един ден на разположение, даже половин (като се сметне и времето от София до там, което ти отнема предиобеда), и дотолкова успяхме да видим, а искахме много повече… Накрая вече ни се повръщаше от трамбоване и оттогава се зарекохме това пеш – никогиш повече… Спазваме си обещанието… Благодарна съм, че го има това пътче, ще съм още по-радостна, ако се и поддържа, защото то дава достъп до най-любимата ми част от Рила.

п.п. Ако искаш да отидеш до Скакавците напр. и имаш на разположение само един ден (щото не на всички хора работодателите им са благосклонни към даване на отпуск), как ще го направиш, ако не си закараш „д“-то до Тиха Рила?


Последната промяна е направена от Petya на Сря Юли 09, 2014 3:59 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юли 09, 2014 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Мавруд, просто приеми стигането до Тиха Рила с кола като стигане до изходната точка за прехода. Затова давам примера с Банско и х. Вихрен - отиваш до където ти позволява возилото и тогава тръгваш нагоре. Сега, ако отиваш само до хижата - ОК, изходи си го чакъла, но за начало на някакъв по-сериозен преход е неразумно да си го причниш само от следване на принципа "по-добре пеша". И тук няма връзка с онези дето се возят на джипове към Седемте езера или бръмчат с колите до старопланинските хижи. Тяхното е мързел, лакомия и печалбарство. Но когато го правиш с цел да си освободиш време и да си спестиш малко трамбоване е основателно.
Крайностите не са здравословни, нито в едната, нито в другата посока Wink

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юли 09, 2014 3:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
да бе, ама ако имаше избор би ли го направил доброволно Laughing

Още един пример се сетих - всеки се опитва да стигне максимално близо до Пещерата, ако идва откъм Кресна, щото тия 6-7-8 или там колкото бяха км маане си е плюс да ги спестиш. Е, някои го правят и от Кресна направо Razz

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юли 09, 2014 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Хората имат различни възможности. За мен пътят от Кирилова поляна до Смърделзее е все още достъпен пеша двупосочно за един ден. Към уравнението обаче добавям жена си, която е на 50+ и не е длъжна да споделя мазохизма ми. Нещата винаги са стояли по подобен начин и заради дългото трамбоване, вечно отказващо спътниците ми, още не съм ходил до Смрадливото. Възможно е да се спи на хижата, но тогава въпросът на Мавруд става: Еверест ли ще качваме от хижата? Остава вариантът да си ходя сам, както правя при всеки по-келяв преход.


Последната промяна е направена от tortomanin на Сря Юли 09, 2014 4:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юли 09, 2014 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Те тия и на мене не биха ми спрели Laughing

Избягахме от темата, от която все пак стана ясно, че пътят е проходим с внимателно шофиране, а Мавруд не одобрява стигането до Тиха Рила с кола.

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юли 09, 2014 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:

А ве верно ли за един ден от Тиха Рила отивате до Скакавците и се връщате??? Shocked Аз мислех че ще ми е много от Кобилино(Рибни) и обратно и се отказах.


Само до първия + Погледец, ама то тва беше в добрите стари времена, с'а сме станали е'ни дробове... Laughing Oops
Сря Юли 09, 2014 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Да отбележа само, че всички споменати от мене пътища са сервизни в планината - обслужват хидро- или горски обекти.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 09, 2014 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov