ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Крива рамка (раница 50л)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Крива рамка (раница 50л)
Автор Съобщение
philipsfan06



Регистриран на: 11 Юли 2014
Мнения: 7

Мнение Крива рамка (раница 50л) Отговорете с цитат
Здравейте, купих си раничка за по-сериозни походи. Съответно раницата има метална рамка (на практика са 2 пръчки) която държи багажа назад и има опъната мрежа за вентилация. Проблема е че една от тия пръчки (или двете) са леко криви и горната част стои леко по-настрани, също вътре като я понапълня всичко отива малко настрана защото едната пръчица е по-навътре от другата. Като цяло няма опасност от скъсване, но някакси това ме притеснява, все пак 150лв за нова чанта и това да бъде така.... Засега пред мен стоят 3 варианта: 1. Да не пипам нищо; 2. Да изкривя пръчките сам; 3. Да се разправям с тези от които съм я купил, в случая store.bg, писах им мейл, отговориха ми бързо, отзивчиви са, но тия дни заминавам извън града и няма как да стане лесно тая работа. Кажете, според вас това има ли някакво значение и какво е най-добре да предприема? Ето линк към съответната раница: http://www.pinguincz.cz/en/product/walker-50/p-4358
П.П. Не съм опитен планинар, предстои ми първото екскурзионно, досега съм правил най-много еднодневни 10 часови походи с една 17л чанта и не съм имал проблеми.
Пет Юли 11, 2014 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Първо нагласи както трябва всички ремъци, за да се увериш, че проблемът не е в теб.
Ако нямаш опит в това отношение, напиши adjust backback/rucksack в Youtube, има достатъчно филмчета по въпроса.
Подреди правилно багажа в нея, защото и това е от значение. В тубата има материал и по тази тема.
Ако и след това раницата продължава да е "крива", върни я (ако не са минали 7 дни от датата на покупката) на доставчика, защото най-вероятно става дума за дефектен екземпляр, и:
1. Научи се, че раница никога не се купува онлайн, още повече от портали по всичкология като store.bg.
2. Вземи Pinguin Activent 48 или Pinguin Activent 55 - далеч по-добрият избор в сравнение с Walker-а. Цената им е на практика идентична. Официален вносител на марката е Магазин Яко.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Съб Юли 12, 2014 6:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
philipsfan06



Регистриран на: 11 Юли 2014
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Мерси за отговора, знам че проблема не е у мен, защото го открих точно когато я разучавах и откачих самата рамка и тези две "пръчки", както и да ги поставях после седяха на една страна. Защо са далеч по-добър избор? Не предоставя ли опънатата мрежа много по-добра вентилация?
Съб Юли 12, 2014 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Според мен здравите, дебели и меки колан, презрамки и гръб са по-важни от вентилацията. Правят натоварването по-лесно поносимо. Потенето не може да се избегне напълно. Предложенията на Rincewind ми изглеждат по-стабилни и удобни. Activent 55 е и с регулируем гръб, бих предпочел нея.


Последната промяна е направена от Sineva на Съб Юли 12, 2014 3:28 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Съб Юли 12, 2014 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Sineva написа:
Според мен здравите, дебели и меки колан, презрамки и гръб са по-важни от вентилацията. Предложенията на Rincewind ми изглеждат по-стабилни и удобни. Activent 55 е и с регулируем гръб, бих предпочел нея.

+1
Взе ми думите от устата. Само като допълнение - по добро разпределение на пространството (вкл. скрити странични джобове), по-добра гръбна система на окачване, повече и по-удобни опции за закачане на "странични" неща - щеки, пикел, снегоходки, чували, шалтета, палатка и т. н.
"Дишането" респ. "запарването" е последната, ама последната грижа при избора на раница.
Вкъщи имаме Activent 55, фантастична раница е. Не запарва, впрочем.
Следващата ще е Activent 48, че нещо все повече поумняваме и все повече намаляваме обема на това, което носим със себе си.
Като цяло раниците на Pinguin са чудесни в съотношението цена/качество.
Представяне на Pinguin Activent 55

ПП Това:
Цитат:
точно когато я разучавах и откачих самата рамка и тези две "пръчки", както и да ги поставях после седяха на една страна

не си го признавай публично, особено пред търговеца Laughing

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Съб Юли 12, 2014 3:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
philipsfan06



Регистриран на: 11 Юли 2014
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Еее, хора вие направо ме разбихте, тъкмо смятах че съм намерил перфектна раница защото аз се потя в повече при ходене, а и последното поколение на дойтер го гледах че е точно такова с опъната мрежа, ама той ми е над бюджета Very Happy .Т.е. в крайна сметка според вас е най-добре да я върна и ако мога да взема друг модел?
Съб Юли 12, 2014 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Абсолютно. Раница с мрежест гръб най-много до 35-40 литра.

_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Съб Юли 12, 2014 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
philipsfan06 написа:
Еее, хора вие направо ме разбихте, тъкмо смятах че съм намерил перфектна раница защото аз се потя в повече при ходене, а и последното поколение на дойтер го гледах че е точно такова с опъната мрежа, ама той ми е над бюджета Very Happy .Т.е. в крайна сметка според вас е най-добре да я върна и ако мога да взема друг модел?

С мрежичка е, ако не се лъжа, Futura на Deuter. Останалите им еквиваленти на това, което търсиш, обаче, не са с мрежа на гърба (напр. за Act Lite 45+10 съм сигурен). И това не е случайно. Апропо, от по-големите Futura има доста мрънкане в мрежата, и то тъкмо заради това, че като ги напълнят с повечко тежест, хората започват да усещат осезаеми проблеми.
И да, съветът ми е да избереш различен модел, ако ще е Pinguin, някой от вече посочените.

ПП Ако така или иначе се потиш много, мрежичката няма да ти помогне. Бих казал, че ще си се потиш и без раница. Very Happy Говоря от личен опит.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Съб Юли 12, 2014 7:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
philipsfan06



Регистриран на: 11 Юли 2014
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за отзивчивостта и информацията, само имам последен въпрос. Набутах в раницата колкото можах дрехи (тежки) за да имам някакво впечатление, значи най-много тежест усещам на кръста и на раменете отзад, самия гръб напипвам че мрежата е опъната но не усещам особено напрежение там, при другите чанти това голямо тегло би било разпределено равномерно по целия гръб, така ли? Възможно ли е мрежата да си върши работата?
П.П. Обмислям Activent 48.
П.П.2 Съжалявам че толкова питам и подлагам под въпрос просто не ми се разправя с който и да е бг магазин... че на кой му се?
Съб Юли 12, 2014 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
При раници над 35-40 литра сновната тежест трябва да се носи от кръстния колан, не от презрамките. При правилно регулиране те не бива да се впиват в раменете. Точно по тази причина раниците с по-масивни кръстни колани са по-удобни. Според мен би било най-добре да се опиташ да върнеш мрежестата и да вземеш Activent 55. Изглежда ми много сполучлив модел. Разликата в цената спрямо Activent 48 не е значителна, но за нея ще получиш по-голям обем и регулируем гръб с две вместо една шини.

П. п. Урок на "Deuter" по настройване на раница:

http://www.youtube.com/watch?v=R-jGvGYpz2s


Последната промяна е направена от Sineva на Съб Юли 12, 2014 9:15 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Съб Юли 12, 2014 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Теглото на раницата трябва да пада основно върху тазобедрените кости (кръстния колан), в далеч по-малка степен върху раменете и желателно не върху гърба/кръста. Прочее, има си ред на "тъпчене" на раницата - къде какво се слага - по-горе ти казах да разгледаш из нета. Например ето тук има полезни пояснения: http://xenos-bushcraft.com/blog/2008/10/%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BC-%D0%B1/. Ако ти се чете на английски, напиши в Google например "How to pack a backpack/rucksack".
Успех!

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Съб Юли 12, 2014 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
philipsfan06



Регистриран на: 11 Юли 2014
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Да, това с разделянето на багажа и подреждането му по определен начин го срещнах на много места в търсене на информация за мрежовидните раници (която в крайна сметка така и не открих). Да, презрамките не са се впивали в раменете, основната тежест беше на кръста. Като цяло някой от вас употребявал ли е раници с мрежовиден гръб и ако не, някакъв линк, дори и не на български за малко повече инфо за тях, защото нищо не можах да намеря, искам все пак да съм напълно сигурен преди да започвам някакви разправии с магазина.
п.п. също презрамките гледам за много по-дебели, как влияе това?
Съб Юли 12, 2014 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Аз имам раница с такава мрежа на гърба, aire contact / въздушен контакт. Раницата ми е на соломон и е доста лека. Много съм доволен като цяло от раницата, а конкретно за мнението ми за такъв гръб е положително - наистина по - малко се потиш, зад мрежата и раницата има пространство, което аз използвам за лятната или зимна шапка - много бързо и лесно мога да сваля или сложа коя да е от тях.
Има една особеност за раници с такъв гръб и това е, че те не се правят за носене на много багаж, т.е. ако смяташ да ти тежи раницата повече от да речем 12 кг значи по - добре си вземи с по сериозно и съответно по - тежко "окачване". Затова и няма раници с въздушен гръб с голям литраж.
Раниците с мрежа на гърба са за мечтатели, за хора, които не се презапасяват, не държат на кой знае какви удобства и ако пият пият ракия, а не бира защото много тежи Very Happy

Моят скромен опит ме е научил - голяма=тежка раница - голям проблем(и малката раница може да тежи много), но всеки живее и се мъчи по свой си начин. Ти ще разбереш каква раница ти е най - подходяща след като я поносиш няколко сезона. Дано да уцелиш като мен от първият път. Моята е соломон вево 45.
Пон Юли 14, 2014 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Този меш на Соломона няма нищо общо с този на Дойтър или Пингвин,всички са различни ! На пингвините не съм фен затова няма да ги коментирам "лоши случки" неща да ги чувам. Соломонката си е готина . Както вече и други казаха раници с меш наистина спарват по малко но и са по кекави за което и при сериозните марки големи литражи с меш няма ! Друго характерно за меш раниците е че стоят малко като банан извити,което се получава от това пространство между раницата и меша, от там самата раница изглежда по голяма отколкото всъщност е, също вътрешното им пространство е някак тесничко . И аз да повторя колегата по горе , вентилацията е последната грижа при избор на раница Smile
Вто Юли 15, 2014 4:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
philipsfan06 написа:
Мерси за отговора, знам че проблема не е у мен, защото го открих точно когато я разучавах и откачих самата рамка и тези две "пръчки", както и да ги поставях после седяха на една страна. Защо са далеч по-добър избор? Не предоставя ли опънатата мрежа много по-добра вентилация?
Да ти кажа, че проблема е точно в теб. Самата носеща конструкция се състои от две пластмасови части и две зигзагообразни метални пръчки. Обърни внимание, че пластмасовите елементи са с по четири дупки. Просто си вкарал едната метална пръчка във вътрешната дупка. Ако ще я връщаш оправи раницата, не е проблем с гаранцията. Носещата конструкция се сваля за да се изпере раницата. Просто ще станеш за смях, като твърдиш, че са ти продали дефектна раница. Раничката е удобна, но е малка за ползване зимно време.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Юли 15, 2014 7:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov