ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х.Кумата-Торфено Бранище-вр.Камен Дел-х.Кумата 2014-06-22

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
х.Кумата-Торфено Бранище-вр.Камен Дел-х.Кумата 2014-06-22
Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение х.Кумата-Торфено Бранище-вр.Камен Дел-х.Кумата 2014-06-22 Отговорете с цитат
Събраха ми се 5-6 ходения по Витоше, където все няма време да ги драсна, та съм решил да не я дискриминирам тази планина за в бъдеще и смятам да ги опиша всичките ходения.

Един неделен обяд реших да се разтъпча с кучето ми, лабрадор на име Лея. Very Happy

Качих се с колата до х.Кумата и хванах апокрифната пътека зад чешмата.
Казвам апокрифна, понеже ако не знаеш къде отиваш, може и да не намериш точно откъде се минава иглолистната гората и се излиза на самото бранище.

По принцип точно там е границата на резервата и бях решил да ходя по границата му.
Като излязох на поляната свих вляво, за да се кача до ридчето, което води в посока към Черната скала.
Ето поглед от него:

Тук се вижда и вр.Черната Скала вляво:

Много приятна местност:



Върви се на зиг-заг през хвойна, като понякога се налага да прегазиш 2-3 метра от нея.
Кучето се чудеше как да я минава Very Happy:


В един момент пейзажа става доста равен:


Тук реших, че ако отида сега до Черната скала, много бързо ще се върна, та затова реших да прекося поляната на изток и от там да търся връзка към пътеката идваща от Голи Връх към Камен Дел.
Отново поглед към Черната скала:


Ето го и дзверо:

Ооо кеф:


От към гората се оказа, че има някаква къщурка, но не ходих до нея:


Признавам, че се върви трудно по този маршурт, кракът ти хлътва в туфите до коляно а водата е почти навсякъде, да не говорим, че бях в нарушение, понеже пресякох резервата а и май е, или е било и вододайна зона. Абе въобще добре, че не ме отстреляха, че под Черната скала все още стоят табелите "Стреля се без предупреждение".
Very Happy
Големи красоти иначе имаше:




Уникалнен извор на Боянска река намерих (като отвори линка кликнете върху клипа в средата, за да го видите целия):
https://plus.google.com/photos/110726881841977803552/albums/6027820075178858481?authkey=COXP3qWbxsu8dg

Накрая излязох някъде тук:

От другата страна на пътеката са и предупредителните знаци за лавина за сноубордистите фрийрайдъри:


Ето и табелите с информация за резервата:


И за местноста:


От тук поех по магистралата към вр.Камен Дел:


Поглед назад към Черни връх:


И напред към вр.Камен дел:


Поглед от Камен Дел към Гомор (като гледам какви наказиния ни се изливат от градушки до неадекватни политици):



Върнах се до отбивката за върха и се зачудих, дали да не пробвам от тук да стигна до Черната скала и тръгнах напряко, но кучето нещо изскимтя и реших да се върна на пътеката за х.Бор. От там продължих по маркираната през гората пътека за х.Планинарска песен:

А от Планинарска песен бях на 10-15 мин от Кумата.

Там му поседнах и похапнах шопска, пържени картофи и боб чорба с люти чушки.
Стоях поне два часа там, докато стана хладно.
Можеби трябва да спомена, че в хижата не пускат чалга а народна музика.
Готвят вкусно и се стараят. Масите отвън се пълня през деня с кашкавал турсити, но със сигурност целият ремонт по хижата радва окото.
Дано се задържат тези хора, че като знам колко зле беше преди това....
Съб Юли 12, 2014 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov