ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Какво се вижда на снимката и откъде е снимано?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Какво се вижда на снимката и откъде е снимано?
Автор Съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Какво се вижда на снимката и откъде е снимано? Отговорете с цитат
В раздела за Рила има подобна тема и реших да отворя такава и тук. Чат пат виждам из Нета снимки, които определено са интригуващи, но в повечето случаи няма информация какво се вижда на тях и откъде е снимано.

Да започнем с тази снимка от Фейсбук.


Източник: https://www.facebook.com/IvayloMadzharovPhotography/photos/a.112142838837369.14181.112136655504654/781433295241650/?type=1&theater

На нея се вижда главното Преспанско било от Сини връх (големият купол малко наляво от средата на хоризонта) до Акватепе (предпоследният връх надясно на хоризонта), че и малко след него. На преден план вдясно е северната част на Радюва планина с върховете Кълвачовица и Боже име.
Въпросът е откъде е снимано? Моето предположение е южната част на Белочерковския рид.
Нед Юли 20, 2014 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сам си отговаряш. По-добре да е като гатанка. Wink
Пон Юли 21, 2014 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Алексйо написа:
Сам си отговаряш. По-добре да е като гатанка. Wink


Не е гатанка, защото аз не знам отговора и не изпитвам аудиторията. Изказвам предположение и очаквам някой от знаещите да се включи.
На Бяла черква все още не съм се качвал, но както казва Шерлок Холмс "Отстраняваш всички други фактори и онзи, който остава, би трябвало да е истината.". Поиграх си с няколко програми и достигнах до предположението, че фотографът е бил на около 1 км. югозападно от връх Бяла черква.

Когато видят хубав пейзаж на снимка повечето хора просто възклицават колко е хубаво, докато към тези възклицания аз прибавам и доза любопитство какво аджеба се вижда на снимката и откъде е снимано. И не за друго, ами за да отида и аз някой ден там и да го видя, ако не е секретно де. То вече почти няма такива места с изключения на часната собственос, пазена от високи дувари, камери и гавази с шмайзери, ама знае ли човек къде може да се натресе. Laughing Laughing Laughing
Пон Юли 21, 2014 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Приближаваме се.


Източник: https://www.facebook.com/IvayloMadzharovPhotography/photos/a.112142838837369.14181.112136655504654/448283155223334/?type=1&theater
Вто Юли 22, 2014 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Един интересен кадър, който ме затруднява. Признавам си. Някакви идеи?!


Източник: https://www.facebook.com/IvayloMadzharovPhotography/photos/a.112142838837369.14181.112136655504654/792330320818614/?type=1&theater
Съб Авг 09, 2014 6:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето и въпрос от мен към знаещите-кои са тези връхове? Става дума за двата върха в ляво от центъра на снимката-първата снимка е без приближаване, втората е със зум.






Да кажа само, че е снимано над село Писаница близо до село Хасовица (от Рожен като се тръгне за Устово, се минава първо през Соколовци, Бостина и преди Устово има разклон за Писаница и Левочево.) Върховете са в посока запад спрямо позицията от която снимах.
Чет Сеп 18, 2014 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaples14



Регистриран на: 08 Авг 2013
Мнения: 48
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Десния връх ми прилича да е Голям Перелик.
Пет Сеп 19, 2014 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Всъщност аз снимах върховете с надеждата, че единия е Голям Перелик, но не бях сигурен, пък и не исках да ви повлияя на преценката. Благодаря за отговора!
Пет Сеп 19, 2014 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Според мен нещата изглеждат така.


Нед Сеп 21, 2014 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Адаш що се отнася до Родопите, ако някой може да познае какво е снимано и от къде, то това си ти.Smile


Не че съм голям познавач на Родопите, но в случая човекът беше дал сравнително точно описание откъде е снимал и в каква посока. Просто "отиваш" на мястото, откъдето е снимано в Гугъл Земя, възпроизвеждаш кадъра, набождаш с карфички характерните видими върхове и после виждаш на картата кои са. В случая Червената скала е 100% характерен ориентир в района. Другото е гарнитура... Laughing Laughing Laughing
Работата става сложна, когато виждаш снимка, а не знаеш дори приблизително откъде е какъвто е примерът даден от мен в Съб Авг 09, 2014 5:27 am. Е, там ударих на камък, защото Родопите са необятно море и три човешки живота не да стигнат да бъдат обиколени. Туристическите маршрути я дават представа за 10% от тази планина, я не. Wink
Нед Сеп 21, 2014 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за подробното и нагледно обяснение на снимката! Много е хубаво да се радваш на красотите на планината, но още по-хубаво е и да знаеш какво гледаш. Още веднъж благодаря!
Вто Сеп 23, 2014 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Не искам да пускам нова тема или да създавам загадки. Днес бях на Снежанка и поснмах малко. Времето беше добро, облачността създаваше веселби.... Видяха се Рила и Пирин. Някъде на юг, югозапад, имаше далечен, по-височък връх без сняг. Славянка? Драмски Боздаг? Голяма Сюткя? Не е животоспасяващо, но помагайте. Кадрите не са идеални, снимал съм с покана за приближаване.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/snejanka.846933
Съб Дек 20, 2014 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Тортоманин, даваш линк към цялата галерия.

Все пак на предпоследните 2 снимки се виждат съответно Боздаг с върховете Тикълница и Триа кефалия, и планината Кушиница(Пърнар-даг). Последната е по-отдалечена от Боздаг, та се личи само силуета и.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Дек 21, 2014 7:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Дидо. Зле се оправям с качването на конкретна снимка тук. В галерията, както обикновено кратка, съм задал същия въпрос под снимките.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/snejanka.846933.34547973
Опитах се да кача конкретната снимка и успях само правилно да я посоча. Утре ще уча повече.
Нед Дек 21, 2014 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Кушиница е това - същата и на предпоследната снимка.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Дек 21, 2014 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov