ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Издирват загубени туристи около Селимица тази нощ
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Издирват загубени туристи около Селимица тази нощ
Автор Съобщение
stanko



Регистриран на: 22 Дек 2008
Мнения: 28

Мнение Издирват загубени туристи около Селимица тази нощ Отговорете с цитат
В неделя към 17 часа са се обадили сами на спасителите - две момчета и момиче: Изгубени на Селимица
Пон Дек 22, 2008 2:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Открили са ги! Отговорете с цитат
Слава Богу са невредими, въпреки студа: http://www.dnes.bg/article.php?id=63071.
Пон Дек 22, 2008 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Витоша е опасна планина, шега не бива там ...

Сложили са рилска снимка - Харамията ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Дек 22, 2008 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:


Сложили са рилска снимка - Харамията ... Very Happy


Така е по-впечатляващо! Laughing

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Дек 22, 2008 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stanko



Регистриран на: 22 Дек 2008
Мнения: 28

Мнение Подробности Отговорете с цитат
Подробности тук: Намерени
Пон Дек 22, 2008 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Подробности за спасяването и други ценни сведения Отговорете с цитат
Днес с приятели от форума бяхме на твърде полезния семинар за лавините. Най-убедително ми се видя едно от заключенията: "Най-сигурно е да не попадаш в лавина!" И наистина, това, което гледах на кадрите, ако ти се случи - лоша работа!

В цитирания сайт на Драгичево има подробности за акцията заедно с карта. Там обаче има и линк към статия от миналата година, където са изброени най-драматичните акции по спасяване на Витоша, някои щастливи, други фатални. Винаги ме е учудвало, че Витоша взима ужасно много жертви - непропорционално на големината и височината си. В статията обаче беше посочена и цената на спасяването - тогава е била 600 лв. Не вярвам последните спасени да са имали застраховка. Някой има ли представа колко им е излязло спасяването? На този въпрос трябва да се погледне и от другата страна: не само че са се охарчили, без да очакват - щастие за тях е, че ще могат да платят!, но разходите по акцията, като прибавим цялата предварителна подготовка, сигурно са далеч повече. Думата ми е, че минималната застраховка, събрана от достатъчно много туристи, е една благородна инвестиция за успеха на спасителите. А всичко описано може да се случи и на нас, не дай Боже!
Вто Дек 23, 2008 3:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stanko



Регистриран на: 22 Дек 2008
Мнения: 28

Мнение Изгубените туристи разказват Отговорете с цитат
Съвети от човек, който вчера е бил уплашен до смърт: Изгубените туристи разказват
Вто Дек 23, 2008 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Re: Подробности за спасяването и други ценни сведения Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Думата ми е, че минималната застраховка, събрана от достатъчно много туристи, е една благородна инвестиция за успеха на спасителите. А всичко описано може да се случи и на нас, не дай Боже!


От самата застраховка ПСС не печели нищо. Печели застрахователя.
Псс печели когато извърши някакво действие (спасяване, издирване, транспортиране...) и застрахователя изплати на ПСС сумата (като не е задължително да изплати цялата сума - най-малкото полицата обикновенно е до 1000 лв)

Не знам от къде се е взело това мислене, че като човек си купи застраховка подпомага ПСС. Единсвеното с което помага е че гарантира до някъде събирането на дълга от пострадалите.

пп
Друг е въпроса, че на доста хора им вреди затраховката, но това е дълга тема
Съб Дек 27, 2008 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Voludar



Регистриран на: 03 Ное 2008
Мнения: 63
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тук ще цитирам от това което прочетох..защото някой мернах че попита колко е излезнала спасителната акция....

"...Акцията струва на спасителите повече от 3 500 лева. Младежите обаче няма планинска застраховка и ще трябва сами да заплатят спасяването си. А застраховката е само 25 лева за цяла година и покрива всички планински инциденти..."
Нед Дек 28, 2008 12:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Voludar написа:
Тук ще цитирам от това което прочетох..защото някой мернах че попита колко е излезнала спасителната акция....

"...Акцията струва на спасителите повече от 3 500 лева. Младежите обаче няма планинска застраховка и ще трябва сами да заплатят спасяването си. А застраховката е само 25 лева за цяла година и покрива всички планински инциденти..."


Тоя цитат звучи като реклама Laughing Laughing Laughing

Всъщност не покрива всички, а само първия инцидент. След това трябва да се направи нова застраховка.
Покрива разходи само до застрахованата сума, която е 1000 лв за застраховка от 25 лв. Остатъка от 2500 лв трябва да си го доплатят от джоба ако са имали застраховка. В горния случай нямат и ще трябва да платят 3500 лв

Нямам пред мен застраховка за да проверя, но обикновенно:
покрива само оказването на първа помощ от ПСС, ако получи друга медицинска помощ те се плаща отделно.
Ако посети болница и не могат да му помогнат и трябва да ходи другаде ще плаща транспортни разходи, защото застраховката покрива такива само до най-близкото медицинско заведение...
и тн...
Не ми се пише по памет пък и има различни застраховки. Най-добре всеки да си провери и прочете внимателно застраховката и нейните условия.
Нед Дек 28, 2008 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Voludar



Регистриран на: 03 Ное 2008
Мнения: 63
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Защо пък като реклама?!Каква връзка с реклама виждаш? Idea
Нед Дек 28, 2008 4:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Планинска застраховка - що е то? Отговорете с цитат
Ето линк към Планинската застраховка на Дженерали, само един пример:
Планинска застраховка

Най-долу има таблици с лимити. За една година до 1000 лв. лимит е 18 лв., а до 3000 лв. лимит е 44 лв. Обаче! Ако сте група от минимум 10 човека, което хич не е трудно да се постигне, цената се намалява с 40%. И за една година при лимит 1000 лв. става 11.20 лв., а при лимит 3000 лв. - 26.40 лв., което не е много според мене. Аз бих се включила в някоя група за едногодишна застраховка. Човек ги дава и си казва "по-добре да не ги ползвам", обаче ако, не дай боже, се наложи, вече поне за пари няма да мислиш. Разбира се, до определения лимит.
Нед Дек 28, 2008 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stanko



Регистриран на: 22 Дек 2008
Мнения: 28

Мнение Застрахователна култура Отговорете с цитат
Аз самият разбрах за съществуването на такъв вид застраховки точно покрай този инцидент. Вероятно и много други хора също. И това е добре. Добре е и за застрахователите, които ще си хванат нови клиенти.
Но защо досега нито един застрахователен агент не ми е предложил, знаейки че ходя по планините и че може и на мен да се случи. Значи като почне кампанията по гражданската отговорност се появяват едно 10-12 мои познати, които ми ходатайстват да се застраховам при тях. Ама явно когато става въпрос за 100-200 лева мотвацията не е като за 25 лв.
И понеже пишещите сте запознати с този вид застраховки:
Къде се прави тя?
Може ли да сия направя в коя да е хижа, например?
Има ли как да си я направя от дистанция, например по телефона?
И ако ида в някой застрахователен офис - те там ще са наясно ли как да мия направят или ще почнат да се вайкат, тюхкат и звънят телефони наляво, надясно?
Нед Дек 28, 2008 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
http://www.pss.bg/insurance.html
Нед Дек 28, 2008 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Кой има полза от застраховките? Отговорете с цитат
slavei написа:
Не знам от къде се е взело това мислене, че като човек си купи застраховка подпомага ПСС. Единсвеното с което помага е че гарантира до някъде събирането на дълга от пострадалите.

Когато писах, че планинската застраховка е инвестиция в благородното дело на спасителите, имах пред вид точно второто изречение. Защото иначе аз не виждам как спасителите ще си вземат парите. Чрез съд? Пиши го бегал! Е, вярно е, че аз като се застраховам, парите ми не отиват в Планинската спасителна служба, но пък моите пари отиват там, където ще се натрупат заедно с други минимални вноски, та да покрият нечий голям разход. Така е при застраховките! Не напразно колите се застраховат задължително - така се гарантира, че невиновният шофьор ще си покрие щетите без допълнителни разправии. Колко и как ще ги покрие, е отделна тема.

Днес съобщиха, че някакви туристи са се загубили в Лозенската планина. Не очаквах, че и там може да се загуби човек, ама ей го! Не се е наложило да ги търсят, защото спасителите са им обяснили пътя по мобилния.
Пон Дек 29, 2008 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov