ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Връх Самара
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Връх Самара
Автор Съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Връх Самара Отговорете с цитат
Някой качвал ли е връх Самара (или още Седлото)? Гледам, че е по пътя от Черни връх към х. Кумата и мисля да се отбия през него. Има ли пътека нагоре, откъде тръгва и има ли какво да се види отгоре? Smile
Чет Авг 14, 2014 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Пътека май няма. Гази нагоре без пътека Smile То и до Скопарника, Карачаир и Купена също няма пътеки, но си струва да се качи човек - забавно е и има гледки. От Самара предполагам също има готини панорами Smile
Пет Авг 15, 2014 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това лято се качвах два пъти, тъй като обикалях всички двухилядници за един ден и това е един от тях. Първият опит беше неуспешен заради градушка, та затова имаше и втори. Няма пътека, но е съвсем близо до заслона и не е много газенето. Например за Лъвчето нещата стоят много по-зле в това отношение.
Гледките не знам какви са, защото беше мъгливо и двата пъти или по-точно имаше ниска облачност. Събота и неделя времето нищо чудно да е същото (лошо) и да не може да се види много.
Пет Авг 15, 2014 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
А горе има ли някаква кота, отбелязваща върха?
Съб Авг 16, 2014 6:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Първият път като се качих обиколих от едната висока кота до другата и обратно, но не забелязах такава. Според мен ако целта е хубава гледка по-добре да се изкачи следващия връх, който няма име. Става дума за този, който е малко над Самара по посока Черни връх.
Съб Авг 16, 2014 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Добре, благодаря за отговорите и съветите. Smile Ще пиша когато ида да го проверя. Razz
Нед Авг 17, 2014 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Вчера стигнах до там, но не го качих, защото имаше много големи треволяци и храсти и реших, че може да има и змии. Предполагам, че по-подходящо би било да се качи късна есен или зимата. Wink
Пон Сеп 01, 2014 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Брех човек ти докато се наканиш лудите ще се налудуват дето има една приказка... В четвъртък направих последната за тази година обиколка на всички двухилядници: Ярлово - Войчинов рид - Сива грамада - Сиврикая (Голям Котор) - Ярловски Купен - Купена - Карачаир - Скопарник - Голям резен - Малък Резен - Лъвчето - Черни връх - Самара - Селимица - Конярника - Златни мостове - Княжево. Обща дължина около 36 км, денивелация +1800/-2000 м. Там посетих Самара(Седлото) за първи път без мъгла - гледката е сходна с тази от по-горната скала, но с ограничение на югоизток. Не тази събота, а миналата минах и през споменатата скала. Дотам отидох като от чайната на Черни връх тръгнах на юг и след като се изкачих на скалата там установих, че ми пречи въпросната безименна скала за пълното удоволствие - гледка в южна посока без да пречи каквото и да е. И така оттам отидох до въпросната скала и наистина гледката си заслужаваше. Може да се сравни с тази от Камен дел към София (север) - не пречи нищо за гледката в южна посока. Допълнителният бонус е след слизане се попада в боровинков масив, който май само аз съм обирал тази година Smile. Другата екстра беше малинака между Малък и Голям Ветрен - направо мога да си призная с чиста съвест преядох с малини...
Относно тревите наистина са високи, но според мен сегашния сезон е добър за ходене в такива места, защото е сухо. Около Самара и Лъвчето е вододайна зона и сегашния сезон е най-сухият в тези райони. Да не говорим, че падне ли сняг никой не ходи натам и ще трябва да се прави пъртина дотам. Както се казва изборът си е твой Smile.
Пон Сеп 01, 2014 11:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
pl27 написа:
Около Самара и Лъвчето е вододайна зона .


И аз миналата години реших да се кача на най-високите 10 в един ден, ама качих само най-високите 8. При тези табели и ограждения за "вододайна зона- влизането забранено" не ви ли е малко гузно, като газите до това Лъвче- предвид и че има голяма видимост към въпросното връхче и подстъпите му? Не искам да се заяждам или да правя забележки...но тия табели "забранено" ме спират да правя някои работи.
Вто Сеп 02, 2014 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Двухилядниците са 12, не 10 и съм ги изброил в предишния си пост (от Сива грамада до Селимица). До Лъвчето ходя слизайки и качвайки се по каменната река тръгваща от пътеката и газенето на трева е съвсем малко ползвайки такъв подход (горе-долу колкото от заслон Самара до върха и обратно).
Вто Сеп 02, 2014 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Ами притесних се да не срещна змии сред тия шубраци Rolling Eyes Предполагам, че след месец-два вече няма да има толкова растителност и ще е по-удобно за качване в това отношение. Иначе и на Самара ли е вододайна зона? Не знаех, а и не съм видял табели точно там.
Сря Сеп 03, 2014 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
За да не газите тревата до Лъвчето, качвайте го зимата. Wink
За да сте сигурни, че сте качили даден връх, качвайте всичките му коти. Wink

Според мен няма проблем да се премине през вододайната зона до Лъвчето, стига да не се замърсява околната среда.
А с какво ли ще я замърси човек, най-много да утъпче малко тревата, но и това не мисля, че е изобщо някакъв проблем.

Друг е въпросът за загражденията на военните на Големия Резен.

pl27, ти как и докъде качи Големия Резен? Някакви проблеми?

След зимното изкачване на Витошката дузина (12-те двухиладници) мислех да я мина и лятото, но все не остава време...
Пет Сеп 12, 2014 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Стефо, кое ти пречи да стигнеш да този кол, освен някое друго нагло, но манипулируемо куче. Погледни и следващите две снимки. Става ясно докъде се стига.

_________________
Превръща се в поредица от нули и се надява някъде сред тях да намери своята единичка. Да намери себе си... С това са занимавам- глупости: ...занимавам се...
Живота си тече сам. Малките потоци се вливат в по- големия, преминават в реката, тя се увеличава, влизаш в мирна вода, успокояваш се.
След което идва нов пролом, тръгва водопад и отново се отправяш нанякъде...

Тръгвам нанякъде...
Пет Сеп 12, 2014 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Голям резен го качих като от основната пътека Железница-Ч.Връх се отклоних малко преди да мина бялата топка. Оттам минах между топката и бившето поделеие. След това тръгнах към според моите знания военния радар (куполовидна жълтеникава постройка), която ми остана вляво и малко след това близо до другата сграда наподобяваща грубо пумпал (доколкото знам е радар на РВД, но може и да греша кое какво е) и леко вдясно от нея по скали се изкачих до най-високата точка пресичайки ръждясала бодлива тел. На най-високата точка има забучено дърво и е отлята циментова плоча по спомените ми. Там и според картата на BGMountains се намира върха. Достигането е много лесно по моите разбирания, например изкачването и достигането до Малък резен (и най-вече слизането след това до пътеката) ми отнемат доста повече време и усилия.
Пет Сеп 12, 2014 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Големият Резен го качихме с Welmud (Росен) само до оградата от стълбове с табела "Влизането строго забранено" малко преди връхната кота, до която се намира една от сградите на военните, най-източната.
Мислех, че все още тези военни обекти се охраняват, ако добре си спомням - видях и хора там.
Бях чел че понякога правели проблеми на туристите, така че решихме да спрем докъдето си мислехме, че бе позволено.
Друг е въпросът, че тогава почти се бяхме отказали да завършваме Дузината поради напредналото време - първите върхове се наложи да ги качваме в гъста мъгла, въпреки прогнозата за ясно и слънчево време. Последните пък се наложи да ги качваме по тъмно (включително и връх Самара, за който е настоящата тема - да се знае, че се качва лесно и през нощта Smile ).

Добре е веднъж завинаги да се уточни въпросът за достъпа на туристи в района на Големия Резен.
Пет Сеп 12, 2014 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov