ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Виа ферата Мальовица
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Виа ферата Мальовица
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Виа ферата Мальовица Отговорете с цитат
ЦПШ Мальовица - Виа ферата Мальовица - Мальовишки езера - връх Орлето - Еленино езеро

По познатата и вече отработена схема с късно тръгване в събота след обяд, се озовахме по тъмно на хижа Мальовица, където под обсипаното с милион звезди небе разпънахме палатките. Имаше някаква предстояща драма в небето, през нощта щеше да вали як дъжд, но ние разбира се се радвахме, в предвид това, че все още нищо не се случваше...

На сутринта обаче с излизането от палатката се разбра, че ще има мегдан за преход. Облаците се бяха разнесли! Имаше и постен изгрев без грам облаче! Делчо и Мариана щяха да ходят да се покълчат на връх Зли зъб и после да се фукат във фейсбука с резултата. Ми няма лошо, въпреки че не ги разбирам аз тези работи. Бях заредил в раницата катерачния инвентар, отдавна точех лиги по огрятите на снимката скали и пътят на железата там - Виа ферата над хижа Мальовица! Smile





Държа да поясня, че начинът на осигуряване на долната снимка се използва само за закачане по стъпалата, иначе при падане по парапета ударът ще е статичен, ползвайте фератници (джаджите са динамични) по такъв терен! В такъв случай при падане, шансът е много по-голям!




Още снимки тук: http://martinpetrov555.blogspot.com/2014/08/blog-post_25.html Smile Idea

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/

Последната промяна е направена от martin555 на Чет Авг 28, 2014 10:53 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пон Авг 25, 2014 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Tarsier



Регистриран на: 13 Май 2014
Мнения: 25
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Първата снимка е уникална, невероятно красива. Необичайно малко хора имаше на Мальовица вчера, като за почивен ден. Може би, заради прогнозата за превалявания и гръмотевични бури и доста народ да се е отказал.На върха като се качихме имаше не повече от 20-25 човека. А времето беше чудно, имаше и слънце на моменти, по-голямата част от времето облачно, хладничко. Мисля,че те видях долу на хижата, след като слезнахме, тъкмо събираше въжетата, но не съм напълно сигурен.
Пон Авг 25, 2014 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Tarsier написа:
Първата снимка е уникална, невероятно красива. Необичайно малко хора имаше на Мальовица вчера, като за почивен ден. Може би, заради прогнозата за превалявания и гръмотевични бури и доста народ да се е отказал.На върха като се качихме имаше не повече от 20-25 човека. А времето беше чудно, имаше и слънце на моменти, по-голямата част от времето облачно, хладничко. Мисля,че те видях долу на хижата, след като слезнахме, тъкмо събираше въжетата, но не съм напълно сигурен.


Да, вероятно прогнозата за времето е отказала хората, то и ние щяхме да сме сред тях, ако призори не беше спряло да вали! Поздрави!
Някой друг е събирал въжетата, аз бях с оранжева тениска и шапка идиотка на главата! Wink

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Авг 25, 2014 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Мартине ти май се отказа да ходиш с простосмъртните по пътеките и няма ли нужда от алпинистко въже в маршрута не тръгваш Laughing Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Авг 25, 2014 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Мартине ти май се отказа да ходиш с простосмъртните по пътеките и няма ли нужда от алпинистко въже в маршрута не тръгваш Laughing Laughing


Не точно, но някак вдигнахме по-високо летвата и търсим да има в повечко адреналин! Wink

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Авг 26, 2014 9:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pitar



Регистриран на: 12 Ное 2013
Мнения: 11
Местожителство: пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Tiya kuki v sluchaya,ne ti varchat nikakva rabota.Hvarli gi na bokluka i ne gi polzvai poveche.
Пет Авг 29, 2014 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
pitar написа:
Tiya kuki v sluchaya,ne ti varchat nikakva rabota.Hvarli gi na bokluka i ne gi polzvai poveche.


Вършат работа в случая, защото както съм обяснил в публикацията, която не си прочел преди да спамиш (типично българска черта), се осигурявах по стъпалата с тях, а не по парапета, където един удар би бил статичен, (ясна ми е теорията за статичните и динамичните падания, факторите и натоварванията при удар) така че критиката си я запази за себе си и най-вече, спазвай правилата на форума, не мога да приема съвет от човек, който пише нечленоразделно на шльокавица! Имаме твърде звучен език, срам ме е дори да ти чета коментарите, неграмотни са!

"Държа да поясня, че начинът на осигуряване на долната снимка се използва само за закачане по стъпалата, иначе при падане по парапета ударът ще е статичен, ползвайте фератници (джаджите са динамични) по такъв терен! В такъв случай при падане, шансът е много по-голям!"

Много добре съм го написал над снимката, а това че не можеш да четеш говори зле за теб!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Съб Авг 30, 2014 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pitar



Регистриран на: 12 Ное 2013
Мнения: 11
Местожителство: пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Po dobre tezi karabineri na koito ne zatvaryach mufite,ne gi polzvai poveche.Sled trieneto po jelezniyat parapet,moje i da sa povredeni.A inache padaneto po parapeta v tvoyat sluchai,nyama da e statichen ili dinamichen a tragichen.
Съб Авг 30, 2014 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
pitar написа:
Po dobre tezi karabineri na koito ne zatvaryach mufite,ne gi polzvai poveche.Sled trieneto po jelezniyat parapet,moje i da sa povredeni.A inache padaneto po parapeta v tvoyat sluchai,nyama da e statichen ili dinamichen a tragichen.


Такива като теб им е мястото в университета, професоре, стига ми цапа темата, вмириса я достатъчно! Това какво ще правя аз си е въпрос на личен избор!

Ще съм благодарен от намесата на модератор, да заключи темата и да вземе отношение относно шльокавицата на "колегата"! Правилата са еднакви за всички!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Нед Авг 31, 2014 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Оня с шльокавицата може да те дразни, но е прав. Осигуровката ти е меко казано "виртуална". Съоръженията за виа ферата са малко по - различни от типично "алпинистките" и затова си има причина. Виж някой каталог и пак прецени дали изобщо да ги ползваш твоите повече. Доколкото виждам, карабинерите ти са Симонд, от някаква сплав, доста мека. Познавам ги добре, защото първите ми карабинери с муфа бяха същите. Дори по въжета само да се трият, след време се амортизират. Триенето в метално въже обаче им действа буквално като пила. Затова обикновено се ползват чисто стоманени карабинери, които са по-тежки, но не заминават толкова бързо. Идеята ти да се закачаш за стъпалата обаче, което изрично си уточнил, също не е много умна, защото те, дори и в Алпите не следва да отговарят на изискването за неизваждаемост. По вероятно е да се бият директно, а не да се лепят като клиновете, защото е много скъпо, но това осигурява прекрасни възможонсти да се сцепи скалата и да се извадят. Ако искаш адреналин от такова точно естество, пробвай по-добре не на Мальовица, а на комина на ТЕЦ-а. Казвам ти го с най-приятелски чувства, с надеждата да останеш по-дълго жив. Не опитвам да си налагам мнението, защото не съм разбирач - отказвам да ходя по парапети, считам го за извращение и индустриален пейзаж.
Пон Сеп 01, 2014 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Оня с шльокавицата може да те дразни, но е прав. Осигуровката ти е меко казано "виртуална". Съоръженията за виа ферата са малко по - различни от типично "алпинистките" и затова си има причина. Виж някой каталог и пак прецени дали изобщо да ги ползваш твоите повече. Доколкото виждам, карабинерите ти са Симонд, от някаква сплав, доста мека. Познавам ги добре, защото първите ми карабинери с муфа бяха същите. Дори по въжета само да се трият, след време се амортизират. Триенето в метално въже обаче им действа буквално като пила. Затова обикновено се ползват чисто стоманени карабинери, които са по-тежки, но не заминават толкова бързо. Идеята ти да се закачаш за стъпалата обаче, което изрично си уточнил, също не е много умна, защото те, дори и в Алпите не следва да отговарят на изискването за неизваждаемост. По вероятно е да се бият директно, а не да се лепят като клиновете, защото е много скъпо, но това осигурява прекрасни възможонсти да се сцепи скалата и да се извадят. Ако искаш адреналин от такова точно естество, пробвай по-добре не на Мальовица, а на комина на ТЕЦ-а. Казвам ти го с най-приятелски чувства, с надеждата да останеш по-дълго жив. Не опитвам да си налагам мнението, защото не съм разбирач - отказвам да ходя по парапети, считам го за извращение и индустриален пейзаж.


Разбирам ти съвета, не ме дразни шльокавицата на "колегата", а безумният начин, по който се дават акъли - "Tiya kuki v sluchaya,ne ti varchat nikakva rabota.Hvarli gi na bokluka i ne gi polzvai poveche.", защото Владо (имам те за добър алпинист, следя какво си правил в миналото), никой от разбирачите не го е.е за мен или за теб, всеки драска и пише, за да се изприказва и покаже кой е по по-най (типично българска черта)! И, че нямало да е статично, нито динамично, а кумично и трагично, ма много смешно няма що. Щото никой "професор" не би заделил и секунда от ценното си време за да даде подробности на лични или да покаже на място дори на хора, които желаят да се научат (само на курсове не ме пращайте, че стана дълга темата), а публично да принизи и да се докаже драскайки!

Относно екипировката, пак споделям (лично за теб) за да не ме разбереш погрешно, това ми е първата Виа ферата и не съм оборудван, опита ми се състои в двадесетина рапели от мостове и каньони, в които си ползвам това оборудване (което си е ок за там) Поздрави!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Сеп 01, 2014 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Както и да е, ти си знаеш най-добре.
Пон Сеп 01, 2014 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Спас Стоев



Регистриран на: 15 Юни 2012
Мнения: 10

Мнение Виа Ферата Гарга Дере Отговорете с цитат
Планината е Родопи ,но темата е за Виа Ферата и мисля,че снимките биха били интересни за тези,които ходят по Ферата.Бъдете здрави! https://www.facebook.com/spas.stoev.3/media_set?set=a.10205672212674096.1073741873.1517943036&type=3&pnref=story
Вто Мар 15, 2016 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Ами,въпросния Питър може да е в чужбина с компютър,който няма клавиатура на кирилица,та не знам дали е нужно такова нахвърляне върху него.
Вто Мар 15, 2016 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Спас Стоев



Регистриран на: 15 Юни 2012
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Това е наистина добра Виа Ферата- https://www.facebook.com/spas.stoev.3/media_set?set=a.10205765406403881.1073741874.1517943036&type=3
Пет Апр 22, 2016 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov