ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпроси по маршрут

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Въпроси по маршрут
Автор Съобщение
recalde



Регистриран на: 18 Авг 2014
Мнения: 10

Мнение Въпроси по маршрут Отговорете с цитат
Здравейте!

Ходил съм малко по Родопите, но последния път много ми хареса и сега съм решил с една обиколка да обиколя всички най-популярни и красиви места на които за съжаление не съм ходил. Ровичках се в мрежата, поразпитвах приятели и мисля че си избрах маршрут. Попрочетох какво сте писали тук във форума и реших да се регистрирам за да поразпитам и вас. Като гледам много от вас са били на местата, които смятам да посетя и искам да задам някои въпроси.

Като начало трябва да споделя че общо взето съм аматьор. За мене планината е по-скоро място за приятна разходка, където можеш да видиш природни, културни или исторически забележителности, отколкото място където да изминеш максимално разстояние. Понеже съм сам ще се наложи да разчитам основно на обществен транспорт. Забелязал съм че не съм много издръжлив на дълги прехори, след 5-6 часа ходене единия ми крак започва да изтръпва и да се влачи (здравосновни проблеми). За това си избрах маршрут позволяваш по-къси преходи. Маршрутът е следния:

Смолян > Средока > Смолянски водопади > х. Перелик > в. Перелик > в. Карлъка (Орфей) > х. Ледница > Чаирите (+ околности) > Триград (+ околности) > Ягодина (+ околности) > Триград > Девин (транспорт) > Смолян (транспорт) > с. Хвойна (транспорт) > Чудни мостове и от там както дойде в зависимост от времето което ми остане. Разполагам с 9 дена.

Автобусът ми ще пристигне в Смолян в събота по пладне. Надявам се че в късния следобед ще мога да стигна до х. Перелик (вече се обадих). Денивелацията е голяма, но малко по малко ще стигна. Ако не съм много уморен и времето е добро мисля още привечер да се кача на в. Перелик. Лошото е че точно тогава го дават да вали. Но надявам се че няма да е през цялото време. А и след дъжд времето се изяснява и се вижда надалече. Ако ли не ще остане за сутринта. Четох че в каньона на водопадите има маркировка, според едни жълта, според други зелена. Въпросът ми е лесно ли ще намеря пътя за хижата и има ли опасност да се заблудя?

След като преспя на х. Перелик мисля да поема по пътя за Ледницата (червената маркировка) с отклонение към в. Орфей. Лесно ли ще намеря пътеката за Орфей? Има ли табели? От върха може ли да се намери пътека към Мугла без да се минава през Ледницата (защо да обикалям като там няма какво да се види, а в пещерата не може да се влезе)?

Първоначално смятах втората нощувка да е на х. Чаирски езера, но го дават 7 часа преход и ако в неделя обикалям по върховете (Перелик и Орфей) едва ли ще мога да стигна чак до там. Но ще гледам вечерта да стигна поне до с. Мугла и да спя някъде там. Ако няма къде ще е на палатка. Въпросът ми е мога ли да се заблудя на някои места? Примерно има разклон за кв. Настан, а и двете маркировки са червени. Четох по форумите че между Чаирите и Триград имало някои кофти за ориентиране места... И трябвало да се минава някаква река. Дали не е много пълноводна сега. Все пак тази година се скъса да вали...

Общо взето на третия ден колкото и рано да пристигна в Триград със сигурност няма да се мине с една нощувка, така че планирам 2 нощувки. Ще си купя провизии (няма да нося храна за 10 дена я) ще посетя ждрелото, Дяволската дупка и Ягодинската пещера. Ако остане време мисля да ида и до Буйновското ждрело и Дяволския мост. Някой от вас ходил ли е там?

След това нямам точен план. Вероятно ще изгубя един цял ден да стигна от Триград до с. Хвойна, а от там към Чудните мостове както дойде, план не може да се направи, а и няма смисъл от такъв дълъг пост. Вероятно последния ден ще ме вземат едни приятели с кола и ще идем до Кръстова гора, Караджов камък и Белинташ. Ако ли не ако остане време ще спя в Наречен и ще се кача до крепостта Зареница. От там до Пловдив лесно се стига.
Вто Авг 19, 2014 5:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Планът ти е чудесен.
Не мога да кажа за пътеката над Водпадидите, защото не съм минавал, но горе пътеката излиза на шосе. До хижата са още няколко км. На Перелик така или иначе няма да се качиш, защото има военно поделение с ограда и огромни кучета. Пътеката от х.Перелик до х.Ледницата е добре маркирана, но минава в основата на вр.Орфей или Широколъшки Карлък, както още е известен. Не си спомням да имаше указание, но мисля, че лесно ще се ориентираш - ще ти се патне отдясно и ще видиш пътечката.
От х.Ледницата е лесно - почти само нанадолнище е до Мугла. Там има поне 2 къщи за гости на цена около 15 лв. Бабите дебнат в магазина да предлагат нощувки. До Чаирите е още 2-3 часа - с едно изкачване в началото.
Нататък е лесно. Препоръчвам ти да преспиш в Тешел - много е хубаво и е на спирка на автобусите за Девин и Смолян от Доспат и Борино. От Триград има автобус в 6 сутринта май само. Ползвай автостоп - из Родопите върви.
Питай местните - ще те опътят за всичко. Маркировките са добри.
Поздрави и успех!
Вто Авг 19, 2014 8:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bugcho



Регистриран на: 06 Юли 2012
Мнения: 198

Мнение Отговорете с цитат
Червената маркироквата за х. Ледницата ти минава точно покрай вр. Орфей, но маркировката за с. Мугла (синя) се отклонява доста преди върха. Виж я на картата, но имай на предвид че е стара и много изтрита и ще се луташ. Лично аз между Чаирите и Триграт не срещнах трудности. А за река, не помня освен тази в началото до хижа Чайрски езера... но там си има мост.
Вто Авг 19, 2014 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
recalde



Регистриран на: 18 Авг 2014
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Планът ти е чудесен.
Не мога да кажа за пътеката над Водпадидите, защото не съм минавал, но горе пътеката излиза на шосе. До хижата са още няколко км. На Перелик така или иначе няма да се качиш, защото има военно поделение с ограда и огромни кучета. Пътеката от х.Перелик до х.Ледницата е добре маркирана, но минава в основата на вр.Орфей или Широколъшки Карлък, както още е известен. Не си спомням да имаше указание, но мисля, че лесно ще се ориентираш - ще ти се патне отдясно и ще видиш пътечката.
От х.Ледницата е лесно - почти само нанадолнище е до Мугла. Там има поне 2 къщи за гости на цена около 15 лв. Бабите дебнат в магазина да предлагат нощувки. До Чаирите е още 2-3 часа - с едно изкачване в началото.
Нататък е лесно. Препоръчвам ти да преспиш в Тешел - много е хубаво и е на спирка на автобусите за Девин и Смолян от Доспат и Борино. От Триград има автобус в 6 сутринта май само. Ползвай автостоп - из Родопите върви.
Питай местните - ще те опътят за всичко. Маркировките са добри.
Поздрави и успех!


Много благодаря за информацията, ще помисля за Тешел! А за Орфей (наричам го така за кратко, как може да има 5 имена!) на моята карта червената маркировка минава северно от него, т. е. очаквам движейки се на запад да ми се пада в ляво... Surprised. Относно военното поделение на Перелика това го пише навсякъде, още даскала ми по родинознание го казваше... нямам намерение да прескачам огради та някой напушен граничар да ме застреля Very Happy Но според някои блогове може да се стигне почти до самия връх и при ясно време да се види Олимп, Рила, Пирин, Стара планина, предполагам и егейските острови. Все пак военните неслучайно са се курдисали там... Ако и вечерта, и сутринта е облачно и дъждовно изобщо няма да си правя този труд. По пътя за върха имало някакво мамастирче, едва ли е нещо особено, може и въобще да не се качвам до там. Това ще ми отвори възможност да се опитам още втория ден да стихна до х. Чаирите.
Вто Авг 19, 2014 2:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bugcho



Регистриран на: 06 Юли 2012
Мнения: 198

Мнение Отговорете с цитат
Не знам каква карта гледаш, но маркировката минава юго-западано от върха и е на 5-15 минути разходка до него.... Качвал съм го. Говорим за връх,. Орфей (Карлъка)
http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/details/large/K-35-086-1.jpg
Вто Авг 19, 2014 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
recalde



Регистриран на: 18 Авг 2014
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Ясно, говорите ми за разклонение на пътеката, което минава южно от върха и на моята карта доста мижаво е отбелязано. А на всичкото отгоре маркировката на моята карта от х. Студенец та чак до Ягодина е червена, т. е. картата ми е стара, но ще се наложи да се оправям с нея. Имам и една географска, пътеките са още по-кофти отбелязани, но други обекти като пътища, села, пещери, скали са много по-точни. Общо взето двете карти ми се допълват. Освен в случаите, когато си противоречат... Например за Чудните мостове на едната карта е отбелязана зелена маркировка от село Орехово и синя от село Малево. На другата цветовете са същите, само че синята маркировка започва от село Хвойна и се разклонява към село Малево. Кое е вярното не ми е ясно, ще се наложи да питам местните. Във всеки случай нямам намерение да ходя до Орехово или ще тръгна от Хвойна или от Малево. От където ме опътят. Повечето ми приятели ходили на чудните мостове са автотуристи и няма да ми дадат подходяща информация.
Вто Авг 19, 2014 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bugcho



Регистриран на: 06 Юли 2012
Мнения: 198

Мнение Отговорете с цитат
Червена е да. От Студенец до Ягодина... За Мугла отклоението е синя но е много лоша. Купи си една карта на Домино
Вто Авг 19, 2014 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Идеята е чудесна и мога само да пожелая приятно изкарване! Но, да се обиколят и видят за девет дни дори и само най-популярните места из Родопите май е прекалено амбициозна задачка Very Happy .
Смолян-Средока-водопадите-х. Перелик - до водопадите проблеми никакви, нагоре обаче нещата не са баш цветущи откъм маркировка. Поне аз знам за три групи през последните две лета, които са стигнали до хижата късно вечерта, а едната дори на части. Причините не мога да коментирам. Денивелацията общо е над 1000м и при следобедно тръгване може да се очаква пристигане на х. Перелик късно надвечер. За връх Голям Перелик може да не стигне светлото време - около час е след хижата.
Х. Перелик-х. Ледницата - Разкошен билен преход с панорами и красота, около 5часа. Маркировка червена в стил магистрала и наистина връх Карлък (Голям снежник, Орфей или както ти харесва Wink ) остава отдясто на пътеката на 5-15мин, а панорами има и с малко отбиване вляво от пътеката. Разклонения - под самата хижа вдясно, по левия склон на "дере" зелена добра маркировка за Гела, под параклиса след красива чешма с навес надясно жълта маркировка по Зорлийското дере и пак за Гела (само за търсачи на приключения Very Happy ), преди (пред) Краставата чука наляво синя маркировка за Мугла (най-пряко слизане в Мугла през махала Касъка) не знам сега как е, но преди беше само за "ценители" Wink , след връх Орфей на поляна при параклис... е не се сещам за името (параклиса е ниско вдясно) пътеката се пресича със синята маркировка на пътеката Гела-Доспат, табели и стрелки много, Гела -Доспат е професионално правена и доста плътна маркировка. Ако на това място тръгнеш по синята маркировка наляво, избягваш х. Ледницата (около 1,5ч) и слизаш на магистралната червена (маркировките се обединяват) на черния път за Касъка (много рядко се ходи по нея). До Касъка не се стига, защото маркировката по-надолу се отбива по пряка пътека за Мугла. Нощувката в Мугла не е проблем, питаш и си ОК.
Мугла-Чаирите - има три пътя, като маркирания е най-хамалски Very Happy , но и най-кратък - 2,5-3ч. Най-приятен и колоритен, с много чешми, беседки, пейзажи, и леко изкачване, но доста по-дълъг (4-5ч) и не е маркиран, е покрай бившата фурна.
Чаирите - тук може да се обикаля и цял ден: езерата (особено Синьото езеро), Пияната гора, Каурчан (връхче с 360 градусова панорама), Фатматски камък.... маркировки за тях почти няма, но пък и не е сложно за ориентиране Wink .
Чаирите-Триград -3-4 часа, магистрална червена маркировка заедно със синята Гела -Доспат. Повишено внимание на поляните на Камарата, има и няколко кола зимна маркировка. В долния край при нещо като ограда синята се отделя вляво към конната база на Триград, а червената продължава по път надолу към Триград, в началото на пътя отляво има чешма. В Триград нощувките не са проблем, не мога да препоръчам само така наречената хижа.
От Дяволското гърло, като се тръгне по пътя към Триград, отдясно има много стръмна пътека (беше маркирана), която извежда на маркирания горски път (червена магистрална) за Ягодина и след час-час и половина си в селото.
Ягодина - панорамна площадка Орлово око (местен хит), пътека към Тешел (рядко използвана), екопътека към Ягодинска пещера (за 45мин си там), влизане в пещерана на всеки кръгъл час. Ако сутринта се слезе до пещерата, нищо не пречи сетне за се продължи по Буйновско ждрело (много красиво и по-дълго от Триградското) до стената на изравнителя на Тешел и на трийсетина метра вляво започва маркирания път (по скоро паркова пътека 3 часа) през резервата Кактракли за х. Орфей. Недостатък е ходенето 9-11км по асфалта през Буйновско ждрело, до стената на изравнителя. Дяволския мост откъм Буйновско ждрело към момента е недостъпен Sad (може да се стигне откъм Борино).
Х. Орфей - малка спретната хижа с посоянно присъствие на хижар. От нея добра жълта маркировка за 5 часа ще те закара направо на автогарата на Девин или по синя за час и половина до Борино, а от там транспорт за Девин в 10 - 10.30ч мисля без да твърдя със сигурност за часа (хижарите го знаят).
За маркировките и картите около Чудните мостове - колкото и странно да звучи, те всичките са верни за своето време Very Happy . Ако трябват подробности - слесдащия път, че стана роман днес. Very Happy Very Happy

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Вто Авг 19, 2014 9:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
recalde



Регистриран на: 18 Авг 2014
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря! Confused Това последното ще си го принтна за всеки случай. Нали няма проблем с авторските права? Very Happy
Чет Авг 21, 2014 2:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kokoex



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 34

Мнение Отговорете с цитат
[quote="bugcho"]Червената маркироквата за х. Ледницата ти минава точно покрай вр. Орфей, но маркировката за с. Мугла (синя) се отклонява доста преди върха. Виж я на картата, но имай на предвид че е стара и много изтрита и ще се луташ. Лично аз между Чаирите и Триграт не срещнах трудности. А за река, не помня освен тази в началото до хижа Чайрски езера... но там си има мост.[/quote

Не си причнявай неприятности да хванеш синята за Мугла през Касъка. На места дори и с ГПС-а не можах да я открия Sad Има и доста паднали дървета като слезе покрай реката. Карай си по "царският път" - хем е по-красиво Smile
Чет Авг 21, 2014 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
recalde



Регистриран на: 18 Авг 2014
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте пак!

Екскурзията ми в Родопите свърши, вече се готвя за Странджа. Май не е зле и там да отворя някоя темичка. Но сега мисля да споделя впечатленията си от състоянието на пътя. Жълтата маркировка на МОСВ в каньона на водопадите е дразнещо гъста, но силно се разрежда в резервата Сосковчето. След "еса" който прави пътеката нагоре (отбелязан на табелите) има една лъжлива пътека продължаваща направо и леко нагоре. Истинската пътека лесно се пропуска и продължава в ляво нагоре и тук-там е маркирана с жълто. По-нагоре се излиза на черен път, от там има зелени знаци със спрей към х. Перелик.

Пътят от х. Перелик до х. Ледницата, както и от Ледницата до Чаирите е добре маркирана. Общо взето взех разстоянието за прилично време без обикаляне и чудене. Проблем както се спомена и по-горе има на поляните на около 2 часа път от х. Чаирите към Триград. Последната червена маркировка е в началото на поляната и после няма нищо. Има лъжливи пътечки и коловози. Наложи се да зарежа раницата по средата на поляната и да обиколя навсякъде. В югозападна посока от далече се видя синята маркировка Гела-Доспат (много и се дразнех понеже я няма на моята карта), а пътят точно където се губи пътеката завива леко в посока запад-северозапад. Червена маркировка се забелязва едва в долната част на поляната на едно дърво. Няма никакви колове, никаква зимна маркировка... или поне аз не видях. Надолу по черен път до чешмата с беседката нямах проблеми, но тъкмо когато мислех, че съм много близо пътят се разклони. Пак тръгнах направо и пак сгреших. Стори ми се че черните пътища се събират, но се оказа че не е така. Черните пътища са поне 3! Нямаше много време до мръкване и реших да не се връщам. Слизайки видях една чешма, за щастие отбелязана на моята карта. Имаше и някаква стара жълта маркировка. Разбрах че съм се отклонил твърде много в северна посока към Чаир дере... Пак реших да не се връщам. Видях една барака и тръгнах натам. Оказа се че има нещо като ниви (ливади оградени с колчета) и нещо като пътечки между тях (силно казано). Това ми помогна да се кача на рида и да видя селото и пътя който търсех. Който тръгне в посока от Чаирите към Триград след беседката с чешмата под поляните трябва да държи ляво, пътят явно минава в западно направление под един рид разположен в направление изток-запад без да слиза много надолу, преди да се появи селото.
Сря Сеп 03, 2014 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за разходката и..... да имаше и някоя и друга картинкааа... Very Happy

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Сря Сеп 03, 2014 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
recalde



Регистриран на: 18 Авг 2014
Мнения: 10

Мнение Снимки Отговорете с цитат
Ето де! Най мразя кликането, но няма как! Не съм голям фотограф, особено когато се движа в западна посока, но ще кача някои що-годе сполучливи снимки.













































Smile Cool
Сря Сеп 03, 2014 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
corbin



Регистриран на: 27 Сеп 2010
Мнения: 84
Местожителство: София, България

Мнение Отговорете с цитат
Много пъти съм минавал по Каньона на водопадите, но в началото на май'13 бях изумен - водопадите са гиганти тогава! Април-май трябва да се посещават, за да оставят наистина трайни спомени Smile
Сря Сеп 10, 2014 1:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov