ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Сиври Дикме(Остър вр)-Хладната пещера-Куш Кая (Птичи камък)

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Сиври Дикме(Остър вр)-Хладната пещера-Куш Кая (Птичи камък)
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Сиври Дикме(Остър вр)-Хладната пещера-Куш Кая (Птичи камък) Отговорете с цитат
ИЗГУБЕНИТЕ РОДОПИ ЧАСТ 4 - Светилища и пещери

След три дълги и изморителни дни по пътища и пътеки в Родопите, поех по залез към селцата Горно поле, Бориславци и Вълче поле. Тази част на планината е силно разлата, няма високи върхове, няма дотам непристъпни хребети. Изпратих колежката до автогарата, на другият ден беше на работа и поех по своите задачи, в планината при скалните светилища и кристалният въздух. Да работи и твори човек в планината, да минават дните му там снимайки, е мечта! Въпреки несгодите, ранното ставане в студените нощи с вятър и мъгли, недоспиването в студената палатка и/или в неудобната кола, преумората... Всичко се приравнява, когато първите лъчи докоснат далечният хоризонт след дългите нощи... Облаци се гонят в пастелни нюанси, селца се пробуждат с нежният звън на чановете. Нищо не спира авантюристичният дух на пътешественика. Несгодите са негов помощник и съратник в тези фото-приключения.

Пристигнах в Горно поле по сумрак. Тежки и черни облаци затиснаха небето с последните слънчеви лъчи. Излезе режещ вятър по оголеното поле! Навсякъде се чуваха чанове. Стотици крави пасяха на полето в очакване на нощта. Паркирах колата на една отбивка да търся място, на което да си разпъна палатката.. Тежка нощ ме чакаше. Температурата беше, около нулата и вятъра се засилваше. По прогноза даваха превалявания от сняг. Докато нахвърлях записки и приготвях дрехи, и храна небето се изчисти. Небосвода се обсипа със звезди. Направих си чай, вечерях и неусетно съм задрямал на седалката след тежкият изморителен ден. Сняг сипеше на парцали по предното стъкло, страничните бяха навяти до половината. Погледнах термометъра в колата, показваше -4'C*. Утре щеше да е студено и трудно за снимки, пъхнах се в чувала и отново заспах. Снегът ту завали, ту спира, но не успя да натрупа, само покри част от по-високите скали.

По тъмно налазих с помощта на гпс-а по калните пътища извеждащи до връх Сиври Дикме и култово-погреблният комплекс "Сивридикме-Фурнаджика". Знаех, че черният път отвежда в гората и по едва личаща пътечка се излиза в подножието на масива. Пътищата се раздвояваха, разтрояваха и по едно време изгубих следата (червено бяла маркировка по дръвчетата). Нямах пътека в картата на приемника си! Знаех си, тези тръгвания по тъмно ще ме вкарат в поредният филм. Насочих с директен подход гпс-а към връх Сиври Дикме и тръгнах към върха през гори обрасли с тръни, шипки и непроходими къпинаци. Скоро обаче излязох на по-чисто място с първите светлинки на деня. Оловното небе над мен и жълтите остатъчни цветове вписах с камъните по пътеката.



Сиври Дикме (Остър връх) насреща също се вписа в студеният пейзаж. Наоколо имаше още два остри, досущ като този върхове. Без гпс, изгубил пътечката, надали щях някога да разбера кой точно е върха, към който се стремях .



Вървейки без пътека случайно се натъкнах на маркировката. Дойде ми ободряващо! Smile



До връх Сиври Дикме не остана много, но така или иначе в замотаване и снимки успях да изгубя пътечката отново! Smile



Дръвчетата контрастираха добре през оловното небе.



Поглед от връх Сиври Дикме към снежните била в далечината. Мястото е нарочено за скално светилище.



Имаше и табела, жалко че някой я е счупил! Легендата изписана на табелата гласи:
"Тракийско светилище и връх Сиври Дикме (Остър връх). Тракийска крепост и скално светилище от 1-ви век преди Хр. на 4,5 км. северно от град Маджарово. Запазени останки от крепостни стени, стъпала и скала с издълбани басейни за религиозни ритуали. Тракийската крепост е част от охранителна система на долината на река Арда, която се е състояла от 5 крепости. Крепостта и светилището функционират и през Римската епоха. Открита е керамика от желязната епоха, мраморен релеф на Тракийски конник от 2-и 3-и век, римски и средновековни монети. Обектът притежава статут на археологически паметник на културата и национално значение, и е под закрила на закона."



Режещият вятър бързо ме изгони от голият връх.





Вече изцяло с движение по пътеката, бързо се озовах при колата. Направих си чай, закусих и поех към Хладната пещера в района на село Бориславци.





През пещерата минава малка река. Местен овчар ми разказа как в миналото тук приютявали да зимуват по 300 овце...









Реката течаща под свода на Хладната пещера.



Информационната табела е до пътната отбивка. Не успях да се задържа много тук, почти нищо не ми грабна вниманието! Изписаното обаче ме учуди, пред вид лесното местоположение на пещерата, а именнo, че не е проучвана от спелеолози.



В близост се намира граничното село Вълче поле и скалното светилище там - Куш Кая (Птичи камък). Черен път води до скалното образувание. Меката следобедна светлина и тъмните облаци ме свариха в подножието на камъка. Духаше режещ вятър.







Слънчев лъч проби плътната облачност и освети в жълто скалният масив Куш Кая (Птичи камък).



Радвах се на светлината, на вятъра не толкова! Smile



Куш Кая (Птичи камък) в близък план.





Толкова от тук, взимаме се в ръце, че зимата в Рила и Пирин вече върлува с пълни сили! Smile
С поредицата Изгубените Родопи ще ви занимая в някоя следваща публикация тук! Тази стана най-малка по обем от останалите 1, 2 и 3, но не по-безинтересна за мен, но колкото по на изток се отдалечавах от планината толкова по-постна стана Родопската гозба! Wink

До скоро! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Съб Ное 29, 2014 9:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Наистина уникална поредица ни представи, това наистина са краища непознати за всеки, включително и за мен.
Отново даваш добро предложение за пролетни Родопи. Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Съб Ное 29, 2014 9:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мартине, сега остава да посетиш и Кралимарков камък (или по-точно няколкото нарочени за такива). Wink
Съб Ное 29, 2014 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Наистина уникална поредица ни представи, това наистина са краища непознати за всеки, включително и за мен.
Отново даваш добро предложение за пролетни Родопи. Laughing


Благодаря! Smile


ivailo.hr написа:

Мартине, сега остава да посетиш и Кралимарков камък (или по-точно няколкото нарочени за такива). Wink


До него незнам дали ще се добера скоро, но в Стара планина има една Кралимаркова дупка с по-така поглед към водопад Видимското пръскало, отдавна и се точа! Cool

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Нед Ное 30, 2014 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov