ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком-Емине 2013 с Борис и Митака: Понякога те се завръщат ;-)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком-Емине 2013 с Борис и Митака: Понякога те се завръщат ;-)
Автор Съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Синята линия.
Вто Фев 03, 2015 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
HHristov написа:
Това е моята следа:



Първо подминах маркировката, която води нагоре през гората без пътека и продължих по пътя, но там не намерих марки, затова се върнах и поех през гората. Изкачването на велосипеда по двуметровия почти отвесен скат от горната страна на пътя си беше цяло приключение. Сега гледам от трака, че петстотинте метра до горе съм ги катерил 23 минути със средна скорост 1.29 км/час и горе бях гроги. Вече се мръкваше а трябваше да стигна до следващата чешма за нощувка. От там до чешмата маркировката беше перфектна - нямах никакви затруднения да я следвам на челник в тъмното.
Не бях се запознал предварително подробно с картата и чак вечерта на "разбора" Very Happy видях, че трябвало да продължа напред по пътя.

Тръгнали сте по пътя изминали сте 1/4 от пътя и
сте се върнали на моята маркировка. Ако бяхте продължили по пътя,
щяхте да изминете още 3/4.
Виждате, че по маркировката е стръмно, но разстоянието е поне три пъти по-малко.
Като пешеходец винаги ще предпочитам по маркировката. Значи, не е вярно,
че пътеката по маркировката "не става".
Който оспорва, ще искам да ми покаже алтернативата за пешеходец. И то ако е минал по нея.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Фев 03, 2015 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Митак, Борис и Яница, благодарности за хубавия пътепис! Следях го и го изчетох с голямо удоволствие!

boris_borisov написа:
Хм, тая снимка я направихме на място, което беше предизвикало лют спор във форума, понеже маркировката абсурдно показва две противоположни посоки за следване Smile И, Мечо, много те уважавам, ама да знаеш, че тая, твойта пътека, не става! Smile

Не знам как е с колело и не знам как е по пътя, но табелките и маркировката в този участък по време на прехода ми това лято ми дойдоха като мехлем за душата – някои от тях направо ми идваше да ги целувам, след доста рехавата (меко казано) маркировка преди това. Така ми вдигна духа тази думичка "Емине" изписана на табелка със стрелка точно там! А марките по дърветата си бяха направо слънце! Та по мое мнение, за пешеходец, обозначения маршрут не само „става“ ами си е и направо отличен! Това че е стръмно и няма изсечена пътека в земята не е проблем - гората е рехава, маркировката – на често, спестява се път - супер е! Благодарско Мечо!

_________________
nnikolaev.wordpress.com
Сря Фев 04, 2015 4:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
meco puh написа:

Тръгнали сте по пътя изминали сте 1/4 от пътя и
сте се върнали на моята маркировка. Ако бяхте продължили по пътя,
щяхте да изминете още 3/4.
Виждате, че по маркировката е стръмно, но разстоянието е поне три пъти по-малко.
Като пешеходец винаги ще предпочитам по маркировката. Значи, не е вярно,
че пътеката по маркировката "не става".
Който оспорва, ще искам да ми покаже алтернативата за пешеходец. И то ако е минал по нея.


Мечо, и Борис и Христов говорят че не става за минаване с колело и ти в началото се съгласи че може и да не става за колелета, но за пешеходци е идеална.
Борис го е минавал с колелото и по двете места, въпросната пътека го е измъчила здраво и може да направи сравнение.
Спорът е излишен.
Пешеходците по пряката, велосипедистите по другата.


Благодаря ви и аз Тодор и Маратонец. Когато исках синовете ми да учат повече,
аз не ги "хоках", пусках им по една похвала и след това ми носеха шестици.
Колкото до това, че "спорът е излишен", никога не е. Спорим, не се караме.
Истината "ще се роди". Много често споря, ако не съм бил прав,
накрая се изтеглям гузен, с извинение.
А в случая ми се струва, че няма да има извинение.
Нещо повече, на маркираното има извираща вода.
Ще има и малко чучурче (няма да е чешма). Извора го намерих.
Съвсем на пътеката е. Над Голямата нива ще има и табела "Вода след 50' 50". Laughing
Остава два дена разходка до новия навес над село Каменско.
Водата ще зарадва всеки Ком Еминец, изминал 2 часа път от ГС Елешница до там без вода. Smile Smile Smile

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Фев 04, 2015 9:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Да внеса малко уточнение: Laughing
Знаете, че нямам GPS, досега все по маркировката съм се движил. По различни причини не участвах в разчистванията и маркиранията в района след 2011-та година, така че не го познавам добре. Три пъти общо съм минавал Елешница-Ришки проход и всеки следващ път ми се е струвало, че за пръв път минавам - толкова различно е... Малко са местата, където съм си казвал - а, ето това го помня Laughing Опитвах се много внимателно да чета всички теми, свързани с разчистванията и маркиранията, но е нормално (като не ползвам машинки, тракове, карти и т.н.) да не разбера всичко, кой откъде минал, какво маркирал и т.н.

Конкретно за минаването ни с Митака през 2013 г. Както сме описали в разказа, спахме в голямата беседка на обръщалото над с.Каменско. На сутринта тръгнахме нагоре по ужасно изровения от дъждовете път към горната беседка. Минахме покрай нея и продължихме по пътя след нея. Очаквах, както и през 2011 се случи, някакси да нацелим едно отклонение вдясно, което върви нагоре и излиза в горния край на сухото дере (дано не се лъжа). В случая не стана така. Както си бутахме, в един момент видяхме маркировка вдясно, катереше се стръмно нагоре по склона без пътека. Веднага си помислих, че това трябва да е пряката пътека, маркирана от Мечо, за която се водеше лют спор във форума между него и Митко (mikesli) дали изобщо трябва да я има. Почудихме се дали да поемем по нея или да си бутаме още напред и в крайна сметка решихме да я "хванем". Оказа се доста трудна, осеяна с препятствия, листа, камъни и много, много стръмна! Много пот изляхме, докато излезем в горния край и бяхме разочаровани от избора си. Заради това казах, че пътеката "не става" - имах предвид и пешеходци, и велосипедисти. По същата логика на много места по Ком-Емине могат да се прокарат подобни пътеки право нагоре по склона, но обикновено не е така - избрани са пътища или пътеки, които заобикалят и плавно се изкачват. Освен това за човек, който не е наясно със ситуацията около Байряка и се води само от маркировката, оная двупосочна марка, откъдето е показаната снимка, би била доста объркваща. "Накъде сега да хвана, наляво или надясно, никъде не пише кое е по-правилно и кое къде води?!" Сега, дали в конкретния случай е хубаво да я има тая пътека или не, не искам да коментирам, защото, както казах, слабо познавам района. Пък и нямах представа, че като подхвърля тая закачка към Мечо, ще настане такъв грандиозен спор Laughing
Сря Фев 04, 2015 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да ви разкажа една случка от тази събота, която доказва, че Борис и Митака са по-известни дори от Дизела Wink
Вечерта хижарят на Добрила седна на нашата маса, говорихме си за колко сме се качили отдолу, за колко се качва Амбарица, той ни разказа някакви местни и свои рекорди, ние обяснихме че можем и по-добре и от дума на дума той като нямаше повече с какво да ни удиви извади последния си коз. "Знаете ли, че има две момчета, дето всяка година минават през Купена с колелетата!Едно по-младо и едно по-старо момче, по въжетата!" И така ни гледа победоносно, демек, а да ви видя сега какво ще кажете, ама нищо не можете да кажете, надцаках ви. Laughing Но ние имахме какво да кажем и то беше, че ги познаваме тези две момчета Very Happy
Ком-еминейски звездни истории

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Фев 04, 2015 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Митак, трябва да спрем с PR-a, че видиш ли докъде сме я докарали... Laughing

Всъщност, аз не съм убеден, че хижарят е имал предвид нас двамата. Всяка година има незнаен брой минавания на Пътеката с колело или пеша, за които ние не разбираме, понеже (за разлика от нас) хората си го минават анонимно и не се хвалят Wink
Чет Фев 05, 2015 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, но по описанието много ми заприлича именно на вас. Може пък да си имате двойници ком-еминейци велосипедисти Wink Че пък даже и по-скромни от вас, което ще да е вече голямо постижение, по-голямо и от Купените Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Фев 05, 2015 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svetli_yo



Регистриран на: 28 Яну 2010
Мнения: 63

Мнение Отговорете с цитат
Трудно е да минеш по Пътеката от край до край но също толкова трудно е да го опишеш. Изчетох го с голям интерес. Затова едно голямо браво за тези две момчета, както и за всички, които са си направили труда да опишат преминаването си в пътепис със снимки....и то по този забавен начин!

Моите поздравления!!
Съб Фев 14, 2015 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Страница 8 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov